İçeriğe Yönlendir

Focus 1 - Kışın Klimanın Otomatik Devreye Girmesi

Selami Şimşek

Recommended Posts

Selami Şimşek

Arkadaşlar merhaba benim aracım 2001 1.6 f1 benim sorum şu bugün yolda giderken ön cam buğulandığı için kalorifer yönlendirme düğmesini ön cama verdim daha sonra aracı stop etmeden tesadüf aşağıya indiğimde klima fanının çalıştığını duydum klima motoruda çalışıyor du ama klima düğmesine hiç basmamıştım kaloriferi kapatınca durdu kaloriferi açınca tekrar çalışmaya başladı bu normal mi? yoksa normal bir durummudur ? cevaplarınızı bekliyorum.saygılarıla

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Buğuyu kesmek için klima çalışıyor. Tasarım öyle. Ben fiesta da tam cama değil de bir üst kademede kullanıyorum o zaman klima açmıyor. 

Yorum bağlantısı
Uğur Kamil

Sıcak konumda klimanın ne gibi bir + 'sı varkı? Ben pek bir fark hissedemedim.

Yorum bağlantısı
Özcan Cepheci
3 dakika önce, Uğur Kamil yazdı:

Sıcak konumda klimanın ne gibi bir + 'sı varkı? Ben pek bir fark hissedemedim.

klima açık olunca havadaki nemli hava soğuk peteklerden geçince kuruyor ve kuru olarak ön cama ulaşıyor ve oradaki buğuyu kurutuyor

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Serkan Aktay

Havalandirmayi cama verince bircok aracta camdaki nemi almasi icin klima devreye girer. Klima yonlerdirme camdayken dugmesine basilarak iptal edilebilir. Ben genellikle cama verdigimde iptal ediyorum.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Sıcak ayarında Cama çevirdiğiniz zaman klima otomatik çalışır ve kapatılamaz. 

Cam ayak pozisyonu seçilirse yine otomatik açar ama kapanabilir. 

Amaç nemi kurutarak buğuyu çözmektir. Isı yönünden bir fark oluşturmaz.. Hem klimanın sağlığı hem de görüş güvenliği için klimalarını çalıştırın arkadaşlar.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Aktay
Şimdi, Mehmet Ozyurek yazdı:

Sıcak ayarında Cama çevirdiğiniz zaman klima otomatik çalışır ve kapatılamaz. 

Cam ayak pozisyonu seçilirse yine otomatik açar ama kapanabilir. 

Amaç nemi kurutarak buğuyu çözmektir. Isı yönünden bir fark oluşturmaz.. Kem klimanın sağlığı hem de görüş güvenliği için klimalarını çalıştırın arkadaşlar.. 

Ben mondeo 2004 de, rav4 2008 de, civic 2011 de cama yönlerdirdikten sonra düğmeden kapatabiliyorum. Cam ve ayak pozisyonuna çevirince klima devreye girmiyor. En azıncan bu araçlarda. Çok buğu varsa da çözüldükten sonra kapatıyorum.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

mk3 te havalandırma fanı açık olduğu sürce klima devreye girer/çıkar. vesile ile hiç te çaktırmaz.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
1 saat önce, Serkan Aktay yazdı:

Ben mondeo 2004 de, rav4 2008 de, civic 2011 de cama yönlerdirdikten sonra düğmeden kapatabiliyorum. Cam ve ayak pozisyonuna çevirince klima devreye girmiyor. En azıncan bu araçlarda. Çok buğu varsa da çözüldükten sonra kapatıyorum.

Cama çevrildiği zaman ışığı sönse bile kapanmazdı focusta.. Mondeo da öyledir muhtemelen.. 

Yorum bağlantısı
Serkan Aktay
15 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Cama çevrildiği zaman ışığı sönse bile kapanmazdı focusta.. Mondeo da öyledir muhtemelen.. 

Abi hepsinde cama cevrilince klima ışığı yanıyor. Bende tekrar klimaya basıp kapatınca ışık sönüyor. Yoksa ışık sönüyorda klima çalışıyor mu :unsure2:yarın motoru açıp bakacağım. Klima devre dışı kalıyor mu.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
1 saat önce, Serkan Aktay yazdı:

Abi hepsinde cama cevrilince klima ışığı yanıyor. Bende tekrar klimaya basıp kapatınca ışık sönüyor. Yoksa ışık sönüyorda klima çalışıyor mu :unsure2:yarın motoru açıp bakacağım. Klima devre dışı kalıyor mu.

Focus1 öyleydi... 

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...

Konularda gezerken denk geldim.. İyi oldu.. Yardımınıza ihtiyacım var yine arkadaşlar.. benim Klima/Kalorifer Yön düğmesi bozuk.. sürekli camda çok da memnunum camda hem daha iyi ısıtma hem de yazın daha iyi soğutma oluyor.. Fakat yön camda iken klimayi otomatik açtığını yeni öğrendim.. bunu iptal etmenin bir yolu yok mu.. hiç ışık da yanmıyor.. yolda giderken sorun yok ama.. ışıklarda ya da bir yerde boşa aldığımda.. ön taraftan çat çat diye ses geliyor... Bu sesi yaparken elektrikçiye çektim arabayı. . Abi klima devreye girip çıkıyor sürekli dedi... Araba özellikle ısındıktan sonra duraklayıp boşa alınca bu sorun oluyor.. zaten rolanti dalgalanması olan aracım iyice kafayı yiyor.... 

Kışın kablosunu soketten çıkardım kurtuldum bi müddet ama yazın Napsam sürekli klima da kulkanmicam ama o devreye girip çıkacak mı böyle..???

Yorum bağlantısı

İyi fikir ama yön düğmesi tamiri için kalorifer kazanı değişmesi gerekiyor.. o da 300-400'e mâl oluyor.. ben acababa başka bi sorun mu var diye merak ediyorum  .. çat diye ses geliyor devreye bi giriyor bi cikiyor

Yorum bağlantısı
Önder Özcan
35 dakika önce, Halil Daban yazdı:

İyi fikir ama yön düğmesi tamiri için kalorifer kazanı değişmesi gerekiyor.. o da 300-400'e mâl oluyor.. ben acababa başka bi sorun mu var diye merak ediyorum  .. çat diye ses geliyor devreye bi giriyor bi cikiyor

O seslerin gelmesi ve klimanın sürekli devreye girip çıkması, klima gazın az veya çok olmasından olur.çalışıyorsa çalışır, kapalıysa kapalıdır. Bahsettiğniz kadar on- off yapması gazdandır. Asıl sorunuz bu değildi ama böyle de bir durum var.

Yorum bağlantısı

Arabayı aldığım kişi Klima kompresörünü yeni değişmişti.. acaba hiç gaz yüklemedi mi? Yoksa çok fazla mı yükleme yaptırdı. . Elektrikçiye göstermek gerekiyor değil mi hocam?

Yorum bağlantısı
Önder Özcan
Arabayı aldığım kişi Klima kompresörünü yeni değişmişti.. acaba hiç gaz yüklemedi mi? Yoksa çok fazla mı yükleme yaptırdı. . Elektrikçiye göstermek gerekiyor değil mi hocam?

Otomatik makine ile dolum yapan bir servise (ozel de olur) gidin. Makine arabanin marka modeline gore herseyi yapiyor- kacak kontrolu dahil. Once gazi cekiyor sonra fabrikasyon degerlerde gaz basiyor. Oncelik gazin olmasi gerektigi kadar olmasini saglamak.
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
(düzenlendi)

Biraz önce arabayi ustaya bıraktım..

Canım çok sıkıldı.. Arabayı aralık ayında aldım arabanın kalorifer yön düğmesi bozuktu ve halatı da kopmustu tamir ettirdim.  Fakat yön düğmesi camda sabit kaldı düzelmedi. . Ben de o sekilde kullanmaya devam ettim.. ve bugün öğrendim ki Sıfır'a alsam da kontağı çevirdikten sonra Klima sürekli çalışır vaziyette kalıyormus.. Yani araba be s aydır 20.000km kullanımda sürekli Klima açık çalışmış :(((( şimdi inşallah tamir edilir.. ama arabanın yakıt rolanti sorunu performans sorunu ve daha bisürü Hastalığı çıktı. . Çoğunun kaynağı bu sanırım...?

tarihinde Halil Daban tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Koray Demir
15 dakika önce, Halil Daban yazdı:

Canım çok sıkıldı.. Arabayı aralık ayında aldım arabanın kalorifer yön düğmesi bozuktu ve halatı da kopmustu tamir ettirdim.  Fakat yön düğmesi camda sabit kaldı düzelmedi. . Ben de o sekilde kullanmaya devam ettim.. ve bugün öğrendim ki Sıfır'a alsam da kontağı çevirdikten sonra Klima sürekli çalışır vaziyette kalıyormus.. Yani araba be s aydır 20.000km kullanımda sürekli Klima açık çalışmış :(((( şimdi inşallah tamir edilir.. ama arabanın yakıt rolanti sorunu performans sorunu ve daha bisürü Hastalığı çıktı. . Çoğunun kaynağı bu sanırım...?

Geçmiş olsun focuslarda kroniktir.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
22 dakika önce, Halil Daban yazdı:

Bilgi : "Ayak ve cam" konumu seçilirse, klima manuel olarak kapatılabilir.. Elle o konuma getirebiliyorsanız istediğinizde kapatabilirsiniz.. 

Yorum bağlantısı
Selami Şimşek
6 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Bilgi : "Ayak ve cam" konumu seçilirse, klima manuel olarak kapatılabilir.. Elle o konuma getirebiliyorsanız istediğinizde kapatabilirsiniz.. 

Peki Mehmet hocam o konumda iken AC tuşunun ışığı yanmıyor nasıl manuel kapatabiliriz.

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Ustadan Aldım Arabayı..

Yapılan işlemler:

-Düğme tamiri

-Klima gazı ve yağı yenileme

-Polen filtresi değişimi 

-bazı kapak ve sibopların değişimi 

80 TL gaz-yağ dolum

40TL malzeme

20tl Polen filtresi

100TL işçilik 

Klima Kalorifer Düğmelerinin bulunduğu yerde arıza varmış düğme arizasindan dolayı klima sürekli devrede imiş. .

Klima yön düğmesi yapıldı..

Arabada rolanti dalgalanması azaldı 

Farlar daha canlı:)))

tarihinde Halil Daban tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Koray Demir
11 saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

5 focus1 im oldu hiçbirinde bozulmadı milli piyango mu alsam :sandalye:

Yaklaşık 240.000 km dir focus kullanıyorum mk1 mk2 kullandım. ailede mk3.5 de var arada onla da gazlarım ki bunu kendi yaptığım km ye dahil etmiyorum hiçbir focusumuzda bir kez bile kronik sorun yaşamadık. Ve halen iddia ediyorum ki focus gerek mekanik gerekse de boya açısından kronik sorunları bulunan bir arabadır piyasadan süzülen sonuç. Aracı değiştirirsem yine ford alırım.?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...