İçeriğe Yönlendir

Mondeo III - Xenon Far Aydınlatma ve Mercek Sorunları

Hasan Aksüt

Recommended Posts

Mehmet Ozyurek
Bir saat önce, Harun Kocaçalışkan yazdı:

Sağolasın Mehmet abi duymak istediğim buydu sanırım. Görmem gereken yerler aydınlanıyor ama diğer yerler zifiri karanlık, daha öncede oralar da böyle bulanık ışık oluyordu sanırım alışmakla alakalı.

Seviye ayarını bi kontrol et sen.. Yada ettir. 

Bunun dışında.. Sadece sağdan ışık sızacak. o da sağdaki levhaları görebilmene yetecek kadar sızacak.. 

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
1 saat önce, Harun Kocaçalışkan yazdı:

Sağolasın Mehmet abi duymak istediğim buydu sanırım. Görmem gereken yerler aydınlanıyor ama diğer yerler zifiri karanlık, daha öncede oralar da böyle bulanık ışık oluyordu sanırım alışmakla alakalı.

Kesilme çizgisinin keskinliği sanki ötesi yokmuş gibi hissettiriyor, biraz tedirgin oluyor insan başta. Bana da olmuştu :)

16 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Seviye ayarını bi kontrol et sen.. Yada ettir. 

Bunun dışında.. Sadece sağdan ışık sızacak. o da sağdaki levhaları görebilmene yetecek kadar sızacak.. 

Orjinal xenon tesisatında araç kendisi ayar yapıyor ya abi, biz kendimiz ayar yapabiliyor muyuz?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Orjinal xenon tesisatında araç kendisi ayar yapıyor ya abi, biz kendimiz ayar yapabiliyor muyuz?

Valla benim gordugum Mondeo MKIII te haricen ayar yapiliyordu. Forum sorumlumuz Ozlem hanim in A3 une se sonradan mudahale edildi.
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
3 saat önce, Köksal Yılmaz yazdı:

Tabiki ilk ayar her araçta ilk defa elle yapılır ve sabitlenir.. 

İlk ayar hangi seviyede ise araç hep o seviyeyi kullanır.. Biz göğü aydınlatacak şekilde ayarlarsak araç hep göğü aydınlatmaya çalışır.. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Harun Kocaçalışkan
(düzenlendi)

Karşılaştırma olması için aynı yerde çektiğim eski ve yeni hali. Telefonla çekildiği için ISO ayarlaması ve odaklama sebebiyle tam sonuç olmayabilir ama aradaki fark belli. Yalnız eski farlar sağ ve solu daha iyi aydınlatıyor gibi. Bunda ise tüm güç sanki ortada birleşiyor. Biraz daha ayar yapmam lazım sanırım.

r6zO0a.jpg

PrAqq6.jpg

tarihinde Harun Kocaçalışkan tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
21 dakika önce, Harun Kocaçalışkan yazdı:

Karşılaştırma olması için aynı yerde çektiğim eski ve yeni hali. Telefonla çekildiği için ISO ayarlaması ve odaklama sebebiyle tam sonuç olmayabilir ama aradaki fark belli. Yalnız eski farlar sağ ve solu daha iyi aydınlatıyor gibi. Bunda ise tüm güç sanki ortada birleşiyor. Biraz daha ayar yapmam lazım sanırım.

Bir duvar çizgisi paylaşırsanız ayar konusunda daha çok yardımcı olabiliriz ;)

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Bosch mercek ile ve saniyorum yeni mercek Hella yapi itibari ile degisiklik gosterir ayarlik bir durum gormedim.gayet iyi durumda. Kazasiz belasiz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

Buyrun çıktım bulduğun birkaç duvarda resimleyip geldim :biggrin: 

Opet duvarı;

G0gkgZ.jpg

Karanlık bir yerde bulduğum duvara yakın

WQyZy8.jpg

Aynı duvar 5 metre kadar geriden

6XEkEv.jpg

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
4 dakika önce, Metin Akbal yazdı:

Bence kusursuz. Masallah.

Bana bi parça aşağıda gibi geldi. Ancak ikisinin koordinasyonu gayet iyi.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
2 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

Bu aşağıda işinin kontrolü için boş bir vaktimde düz ve karanlık bir duvar bulup elime şerit metreyi alarak ölçerek ayarlayacağım inşallah :biggrin: Bana da aşağıda gibi geliyor. Ama her ne hikmetse dümdüz bir yolda durduğumda sağ far yaklaşık 50-60 metreyi sol taraf ise 35-40 metreyi aydınlatıyor. Servislere ve farcılara güvenmediğim için ayarı kendim yapacağım

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
10 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

Ilk fotoya gore konusursam sorun yok gibi. Yakin cekimler aldatici geldi bana.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Şimdi, Harun Kocaçalışkan yazdı:

Bu aşağıda işinin kontrolü için boş bir vaktimde düz ve karanlık bir duvar bulup elime şerit metreyi alarak ölçerek ayarlayacağım inşallah :biggrin: Bana da aşağıda gibi geliyor. Ama her ne hikmetse dümdüz bir yolda durduğumda sağ far yaklaşık 50-60 metreyi sol taraf ise 35-40 metreyi aydınlatıyor. Servislere ve farcılara güvenmediğim için ayarı kendim yapacağım

Benim en kolay far ayarlama yöntemimi söyleyeyim. Şu ana kadar böyle ayarladığım tüm farlarım, "kusursuz" olarak muayeneden geçti.

Trafikte ışıklarda bekleme mesafesinde bir Albea'nın arkasına gelin. Far çizginiz onun bagaj / tampon çizginizdeyse, genel olarak doğrudur.

MvbWla.png

Albea'dan örnek veriyorum zira İstanbul'da ticari olarak çoğunlukta olduklarından, bulmak çok kolay :D

• Beğen 4
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Tamer Topaç
On ‎01‎.‎08‎.‎2017 at 23:15, Sani Gerşon yazdı:

Benim en kolay far ayarlama yöntemimi söyleyeyim. Şu ana kadar böyle ayarladığım tüm farlarım, "kusursuz" olarak muayeneden geçti.

Trafikte ışıklarda bekleme mesafesinde bir Albea'nın arkasına gelin. Far çizginiz onun bagaj / tampon çizginizdeyse, genel olarak doğrudur.

MvbWla.png

Albea'dan örnek veriyorum zira İstanbul'da ticari olarak çoğunlukta olduklarından, bulmak çok kolay :D

Albela' nın o arkayı farketmemek elde mi? :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Özgün Önder
(düzenlendi)

İlker Kemal Bey'e nasıl ulaşabilirim acaba?

Derdim 

burada yazıyor, muayene geçene kadar farımı değiştirsem bile yeter.

tarihinde Özgün Önder tarafından düzenlendi
ekleme
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bugün başka bir mk3 mondeo konusunda telefonu verildi İlker’in.

Yorum bağlantısı
Ahmet Güzel

Far mercek degisimi yaptiracak arkadaslara yorum yapabilir ve bilgi verebilirim 2004 model ghia aracimi komple far tasarim merkezinde yaptirdim yeni nesil bi xenon mercek takildi ve far cami suan yok gibi temiz ve parlak cok sararma ve cizik vardi adamlar resmen 0 gibi yapti farlari ampulleri degisti uzunlara led xenon takildi toplamda 850tl civarinda para verdim ama uzunda kisada 300 400 bin liralik arac gibi oldu. Foruma resim yukleyemiyorm isteyene whatzaptan resim atabilirm 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
(düzenlendi)
On 14.07.2017 at 08:13, Harun Kocaçalışkan yazdı:

Evet hella mercek. İlker Kemal modifiye etti benim mercekleri söktü bu bi-xenon'ları taktı. Kesilen alan net olarak aydınlanıyor ancak sanki olması gerekenden erken kesiliyor gibi. O yüzden biraz yükseklik ayarı yapmayı düşünüyorum. Üzerinde ayar vidaları var ama yapmadan evvel bir danışayım dedim.

Fiyat olarak nekadara yaptırdınız ?  yükseklik ayarında  felan sorun var mı ? 

tarihinde Ozer Oz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
9 saat önce, Ozer Oz yazdı:

Fiyat olarak nekadara yaptırdınız ?  yükseklik ayarında  felan sorun var mı ? 

Şu an bir sorun yok. Fiyat 500 tl.

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Halil ibrahim Oruc
Harun Kocaçalışkan yazdı:

konuyu hortlattim ama  sagdan giden trafiklerde  sol far  karsidan gelenin gozunu kasindirmasin diye biraz icbukey calisir  soldan giden trafiklerde ise tersidir  ayar verecem diye kendinizi kasmayin:))

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...