İçeriğe Yönlendir

Mondeo III - Xenon Far Aydınlatma ve Mercek Sorunları

Hasan Aksüt

Recommended Posts

Hasan Aksüt

Aracıma ilk yıl sonunda taktığım xenonlarımı sökerek tekrar orjinal halojenlere geri döndüm. 2 şikayetim vardı. İlki eskisi kadar kadar yoğun ve kaliteli aydınlatma sağlamıyor olması ki; xenon ampullerimi değiştirmeme rağmen düzelmedi. İkincisi sağ mercek merkezden biraz kaydı. Herford'da biraz düzeltiildi ama uzun gitmeyeceği söylenmişti.

Dün gece farlardan birinin yanmadığını farkettim. Sis takviyeli gezmek zorunda kaldım. Sigorta kutularında problem gözlemleyemedim. Zaten direksiyon altındakini incelemek çok zordu. Orjinal farları takarak ampul testi daha kolay geldi ve sorunun ampulde olduğu ortaya çıktı. Yedek ampullümde olmasına rağmen gözlemlediğim net bir fark vardı. Xenon'lar genel olarak kararmıştı. Merceklerde puslanmış gibiydi. Normelde çok belirgin olmayan sararmalarda çok gözüme battı. Gıcır gıcır orjinaller ile bir süre halojenleri denemeye karar verdim. Memnun kalmazsam yeni xenon farları araştırmayı ve temiz bir aydınlanmaya ulaşmayı planlıyorum.

Yorum bağlantısı
Sami Aktaş

Xenon da kararmaların en az olması gerekir normalde...Üstelik halojene göre daha az ısınır.Bu kararma ve sararma olaylarının gerçek bir xenon sistemde halojene göre çok daha az olması gerekir...İlginç...

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Mondeo mercekleri çok küçük olduğu için daha fazla ısıya maruz kaldığı ve mercek içlerinin kararması sebebiyle zamanla performansının düştüğü söyleniyor..

Yorum bağlantısı
Hasan Aksüt
(düzenlendi)

Bu gece Halojen'leri kontrol etme şansım oldu. Xenon'larımın çok silik bir noktaya geldiğini daha iyi anladım. Bazen xenonlarım olmasına rağmen arkamda yer alan aracın farının gücünü işiklarda fark ediyordum. Önümde kısmen kendi aracımın gölgesi çıkıyordu. Halojenler de zaten o kadar aydınlatyorlar. :p

tarihinde Hasan Aks tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Hasan Aksüt
(düzenlendi)

Far içini modifiye etmek incelik isteyen bir iş gibi geliyor bana. Yapabilir miyiz? Ben keser biçerim ama kırarımda! Kırmanın bir mahsuruda yok gerçi.

Yorum bağlantısı
Hasan Aksüt

Tamam ben açmayı deneyeyim. Kolay yoluy var mı? Mercek bir şekilde bulunur sanırım.

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş
Hazır sizi yakalamışken sorayım.

Xenon ampüllerin yaklaşık ömrü ne kadar acaba?

Ford Mondeo MK III'e sahip bir tanıdığımın aracında, neredeyse kendini aydınlatıyor sadece. Hemen hemen sürekli,uzunlarla gitmek gerekiyor. Sanırım siz bir ara islenme gibi bir sorundan da bahsettiniz. Hem islenme + Xenon ampüllerin ömrü mü doldu acaba?

Orjinal ampullerin ortalama ömrü 3000 saattir. Işığın ciddi boyutlarda (%25'ten fazla) azalması için en az 1500 saat kullanılması lazım. Mondeonun mercekleri küçük olduğundan performansı çok iyi değil eğer bir de islendiyse iyice güçsüzleşmiştir. Bir tarafa yeni ampul koyarak duvarda ışık şiddetini karşılaştırabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bu durumun ampul ömrü ile alakası yoktur diyebiliriz..

Esas sebep farın daha doğrusu merceğin dizaynıdır...

Farı açıp merceği söküp temizleyebilirseniz bir nebze rahatlatacaktır...

Yorum bağlantısı
Erhan Bulut

Aydınlatma sorununun mercek kararmasından mı yoksa ampulden mi olduğunu anlamak üzere dün farın birini söktüm. Farın arkasındaki kapakta 2 tane vida var, 20'lik torx ile açılıyor. Bu vidaları gevşetip, tırnaklardan kurtardıktan sonra kapağı açabiliyorsunuz. Açınca mercek tam karşınızda oluyor. Mercekte de kapaktaki vidadan 3 adet var. Merceğiniz kirlenmiş ise söküp temizleyebilirsiniz. Benim mercek, tahmin ettiğimin aksine pırıl pırıldı, en ufak bir kararma kirlenme yoktu.

Xenon ampulunun ortasında boncuk gibi yuvarlak bir bölüm var, normalde sarı olması gereken bu bölüm kararmış ki bu durum ampulun miyadının dolduğuna işaret ediyor sanırım. Bugün biraz araştırdım. Philips d2s 85122 ampulun tekini en düşük 100 liraya bulabildim. Bir de hemen beyaz ışık veren 85122+ veya colormatch denilen bir ampul var. ona da 150 dediler en düşük. Satan adam bile aradaki farkı vermeye değmeyeceğini söyledi. Yarın vaktim olursa 2 tane ampul alacağım. Aydınlatmada düzelme olup olmadığını buradan paylaşırım.

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş
Aydınlatma sorununun mercek kararmasından mı yoksa ampulden mi olduğunu anlamak üzere dün farın birini söktüm. Farın arkasındaki kapakta 2 tane vida var, 20'lik torx ile açılıyor. Bu vidaları gevşetip, tırnaklardan kurtardıktan sonra kapağı açabiliyorsunuz. Açınca mercek tam karşınızda oluyor. Mercekte de kapaktaki vidadan 3 adet var. Merceğiniz kirlenmiş ise söküp temizleyebilirsiniz. Benim mercek, tahmin ettiğimin aksine pırıl pırıldı, en ufak bir kararma kirlenme yoktu.

Xenon ampulunun ortasında boncuk gibi yuvarlak bir bölüm var, normalde sarı olması gereken bu bölüm kararmış ki bu durum ampulun miyadının dolduğuna işaret ediyor sanırım. Bugün biraz araştırdım. Philips d2s 85122 ampulun tekini en düşük 100 liraya bulabildim. Bir de hemen beyaz ışık veren 85122+ veya colormatch denilen bir ampul var. ona da 150 dediler en düşük. Satan adam bile aradaki farkı vermeye değmeyeceğini söyledi. Yarın vaktim olursa 2 tane ampul alacağım. Aydınlatmada düzelme olup olmadığını buradan paylaşırım.

Bence ampul değil de, temiz bir tane valeo (megane II'den çıkma) d2s mercek al.

İmkanın varsa orjinal farını ve merceği orjinal ampulleri takarak duvarda ışık farkını tespit et. Sorun ampulden değilse (ki muhtemelen öyle olacak) boşuna para harcamamış olursun.

Ölçüleri uygun olduğu için valeo mercek kullanmanı önerdim, ki lensi senin merceğinin lensinden büyük olacağından öndeki kapağı yontman gerekebilir eğer takmak istersen.

http://forum.geceucusu.com/index.php?showtopic=970 (Valeo, kısa far, D2S)

Yorum bağlantısı
Erhan Bulut

Mercek farın içinden biraz zor çıkıyor, kırmadan çıkarmaya dikkat edin. Merceğin vidalarının altında kırmızı renk silikon destekler var, onları takmayı unutmayın. Bir de merceği takarken ters takmayın.

Benim mercekler temiz çıktı, o yüzden sadece ampulleri değiştirdim, meğer bir yıldır körlemesine geziyormuşum.

Philips d2s ampulun çiftini 170 liraya aldım. Bu da hafif ıslak yoldaki aydınlatma durumu. Cep telefonu ile çekildiği için kalite kötü.

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Rıdvan Ergün
Bence ampul değil de, temiz bir tane valeo (megane II'den çıkma) d2s mercek al.

İmkanın varsa orjinal farını ve merceği orjinal ampulleri takarak duvarda ışık farkını tespit et. Sorun ampulden değilse (ki muhtemelen öyle olacak) boşuna para harcamamış olursun.

Ölçüleri uygun olduğu için valeo mercek kullanmanı önerdim, ki lensi senin merceğinin lensinden büyük olacağından öndeki kapağı yontman gerekebilir eğer takmak istersen.

http://forum.geceucusu.com/index.php?showtopic=970 (Valeo, kısa far, D2S)

Renault'da servis müdürü bir arkadaşım var. Bugün telefonla arayıp, bunu ilettim.

Abi ben Megane'in kısa farlarını hiç beğenmiyorum, dedi.

Ama yine de benim için iki tane mercek ve ampulünü hazırladı.

Senin farı sökebilirsek bu mercekleri takar bakarız dedi.

Fırsat bulup, yaptırabilirsem sonucunu buraya yazarım.

Yorum bağlantısı
Ali Okay
(düzenlendi)
Renault'da servis müdürü bir arkadaşım var. Bugün telefonla arayıp, bunu ilettim.

Abi ben Megane'in kısa farlarını hiç beğenmiyorum, dedi.

Ama yine de benim için iki tane mercek ve ampulünü hazırladı.

Senin farı sökebilirsek bu mercekleri takar bakarız dedi.

Fırsat bulup, yaptırabilirsem sonucunu buraya yazarım.

http://forum.geceucusu.com/index.php?showtopic=293

bu konu hakkında bir yazı .

sizin aracınız 2007 model yeni bir araç . sizde mondeonun orjinal xenonlarından memnun değilmisiniz ?

tarihinde Ali Okay tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Rıdvan Ergün
http://forum.geceucusu.com/index.php?showtopic=293

bu konu hakkında bir yazı .

sizin aracınız 2007 model yeni bir araç . sizde mondeonun orjinal xenonlarından memnun değilmisiniz ?

Aynen diğer arkadaşların yazdığı gibi, kısa farlarla giderken arkadan gelen aracın farlarından önüme gölge düşüyor. Sürekli uzun farla gitme ihtiyaci hissediyorum. Şehiriçinde giderken, "acaba farlarım yanmıyor mu" diye kontrol ettiğim oluyor. Son derece zayıf kısa farlar.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Rıdvan Ergün

Ankara Şaşmaz Oto Sanayi Sitesinde Pehlivan Stop isminde sadece far tamir ve tadilatı yapan bir firma buldum.

Farlarımı açtılar. Kimyasal maddelerle temizleyip tekrar taktılar. Ayrıca far camlarında taş atığından oluşan çizikleri de sildiler.

Ampullerin idare edeceğini söylediler.

Gerçekten belirgin şekilde düzelme oldu farlarımda.

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Hasan Aksüt

Ankara'ya yolum düştüğünde uğrayacağım.

Ben xenon'ları tekrar taktım. Yazın dezavantaj o kadar problemli değil ya da akü'mü daha güçlü bir model ile değiştirmiş olmamın faydası olabilir. Kışın çektiğim sıkıntı kadar kötü değil. Çok karanlık yollarda keyfinin Halojen'den daha iyi olmasının avantajını kullanıyorum

Yorum bağlantısı
Hasan Aksüt

Benim sağ far 3-4 kez pır pır yaparak yanıyor. Hatta polis arabası gibi dikkat çekip, yol aldığımda oldu. :)

Yorum bağlantısı
Hasan Aksüt

Umarım karşıdan gelene etkisi rahatsız edici değildir. Geçen yaz bir gece yolculuğunda bozuk ayarlı çakma xenon'lar beni çok yormuştu. Önce farların ayarsız olmasına yordum. Sayının çokluğundan etkisini anladım.

Yorum bağlantısı
  • 7 ay sonra...
Rıdvan Ergün
Xenon far mercekleri çabuk kararıp, kısa farda gece görüşü bozuyor.

Forumda bu konuda açılmış bir başlık vardı, nerede olduğunu bulamadım. O yüzden buraya yazıyorum kusura bakmayın.

Xenon farları geçen sene Ankara Şaşmaz Sanayi Sitesi'nde Pehlivan Stop isimli firmada yaptırmıştım. Farları açıp temizlediler oldukça farketmişti. Ancak henüz 10-11 ay kadar bir süre geçmesine rağmen farların performansı yine düştü.

Geçen yıl serviste farın tanesine 1.300 TL fiyat vermişlerdi. acaba diyorum, bunları söküp atsam, xenon olmayan far takabilir miyim. Mantıklı olur mu?

Yorum bağlantısı
Hasan Aksüt
(düzenlendi)

Benim aracımda orjinaller Halojen. Gene GHIA modelinin xenon'ları için converter yaparak yazları xenon kışları halojen kullanıyorum.

Yorum bağlantısı
Misafir
Forumda bu konuda açılmış bir başlık vardı, nerede olduğunu bulamadım. O yüzden buraya yazıyorum kusura bakmayın.

Xenon farları geçen sene Ankara Şaşmaz Sanayi Sitesi'nde Pehlivan Stop isimli firmada yaptırmıştım. Farları açıp temizlediler oldukça farketmişti. Ancak henüz 10-11 ay kadar bir süre geçmesine rağmen farların performansı yine düştü.

Geçen yıl serviste farın tanesine 1.300 TL fiyat vermişlerdi. acaba diyorum, bunları söküp atsam, xenon olmayan far takabilir miyim. Mantıklı olur mu?

Otomatik far yükseklik ayarı ile bir sıkıntı olmazsa trend'in farları takılabilir herhalde komple takım olarak.

Ama önce trendin gece performansını denemek lazım. Belki alıştığınız için performansı düşük bile olsa aydınlatmanız normal halojenlere göre daha iyi olabilir.

Benim farlarımdan yana şikayetim yok. Daha önce zenon farlı araç kullanmadığımdan belki bana oldukça iyi geliyor. Aracı almadan önce bu tür şikayetleri çok okuduğumdan, benim aracın farlarını özellikle kontol ettim alırken, şimdi kullanırken de bakıyorum ama bir kararma görmedim. Geçen sahibinden .com'da okumuştum. Avensis 2.0 için sahibi, bu aracın tek problemi zenon farlarıdır, 2 sene içerisinde arızalanır, ben Mercedes'in farını adapte ettim kalıcı olsun diye yazmıştı. Demek genel olarak zenonlarla ilgili bu tip şikayetler var.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Rıdvan Ergün

Bu konuda yardım lütfen...

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...