İçeriğe Yönlendir

Mondeo III - Xenon Far Aydınlatma ve Mercek Sorunları

Hasan Aksüt

Recommended Posts

Hasan Aksüt

Mercek içinde yeralan ve merceği ikiye bölen uzunların devreye girmesini sağlayan bir yüzey var. Bunun yere paralel olmasına dikkat etmek gerekiyor. Sınırlı düzeltme far ayarı ile mümkün oluyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Taa baştan yapılması gereken buydu... Ford neden bu kadar dandik bir mercek ile bu farı yaptı bunu anlamış değilim...

Elinize sağlık.. Güzel olacak...

Gerekirse arka kapağı modifiye edin..

Mesela; Arka kapağa çarpan parça dar bir alana çarpıyorsa, orayı yeteri kadar delip, deldiğiniz yeri yüksek bir parça ile kapatın...

Anlatamadıysam resimle destekleyebilirim...

Yorum bağlantısı

elinize saglık güzel çalışma.güle güle kullanın.

emmiye katılıyorum arka kapagı modifiye ederek sonuca ulaşırsınız.bu kadar zorlu andan sonra o kısım kolay olucaktır.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Oğuz Akarsu

mondeo2 sahıbıyım aracımın sag farı ılk yaktıgımda beyaz yanıo sonrasında sarılasıo uzaktan yakından baktıgında gece benım geldıgım barız bellı farların bırısı sarı bırısı xenon yanıyo ve farlardan ıstedıgım verımı alamıorum merceklerım gayet temız durumda ancak hıc verım alamıorum sadece onumu aydınlatıo ampullerı degıstırsem nasıl verım alabılırmıyım ve hangı ampulu takmamı onerırsınız...

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Farı kapatmadan araç üzerinde denedim. Üzerinde çalışmam gereken noktalar var. Yeni bir konu açarak detay resimlerle paylaşacağım.

Mümkünse 10 metreden çekilmiş bir duvar resmi...

mondeo2 sahıbıyım aracımın sag farı ılk yaktıgımda beyaz yanıo sonrasında sarılasıo uzaktan yakından baktıgında gece benım geldıgım barız bellı farların bırısı sarı bırısı xenon yanıyo ve farlardan ıstedıgım verımı alamıorum merceklerım gayet temız durumda ancak hıc verım alamıorum sadece onumu aydınlatıo ampullerı degıstırsem nasıl verım alabılırmıyım ve hangı ampulu takmamı onerırsınız...

Mondeo 2 demişsiniz ama galiba mondeo 3 sizin aracınız...

Ampullerinizin markası ve kaç kelvinler...

Yorum bağlantısı
Oğuz Akarsu

hocam valla 2006 model mondeo hıc bılmıorum merceklı farlı xeonon farları fılan var ıste

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Selçuk Merttürk

Arkadaşlar herkese merhaba 2005 ghia X benzin/lpg OV aracımla aranıza katılmış bulunuyorum.

Genel olarak araçtan gayet memnunum henüz 1 hafta oldu alalı.

Ama bugün gece xenon farların çok yetersiz bir aydınlatma sağladığını gördüm zaten xenonlara karşı bir antipatim de olduğundan standart sarı farlara geçmeye düşünüyorum.

Şimdi ne yapmalıyım. Bizim farlar H4 müdür H7 mi çok bir bilgim yok. Direkt lambaları alıp xenonları söktüğümüzde takıcaz mı yoksa başka işlemler gerekiyor mu? Sıradan bir elektrikçi bu işi halleder mi? Bu konuda başka tavsiyeleriniz var mı?

Saygılar

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Mevcut farınızla standart sarı halojen fara geçme şansınız yok...

Farlarınız orjinal xenondur ve D2S tipinde xenon ampul kullanır...

Işığın yetersiz olmasının birinci sebebi, küçük mercek kullanılmış olmasıdır, 2 sebep kirlenmiş mercek camı ve reflektörleridir..

Yapacak çok fazla bir şeyiniz yok.. İyi bir ustanın merceği açıp temizleyip, ampulleriniz kötü ise, kaliteli (Osram yada Philips) bir ampul ile değiştirilmelidir..

Yorum bağlantısı
Selçuk Merttürk
Mevcut farınızla standart sarı halojen fara geçme şansınız yok...

Farlarınız orjinal xenondur ve D2S tipinde xenon ampul kullanır...

Işığın yetersiz olmasının birinci sebebi, küçük mercek kullanılmış olmasıdır, 2 sebep kirlenmiş mercek camı ve reflektörleridir..

Yapacak çok fazla bir şeyiniz yok.. İyi bir ustanın merceği açıp temizleyip, ampulleriniz kötü ise, kaliteli (Osram yada Philips) bir ampul ile değiştirilmelidir..

Mehmet Bey bu çok kötü haber işte.

xenon farları bana çok zayıf geliyor. Gözüm beyaz ışığa hiç alışamadı. Bundan önceki aracımda da xenon vardı sonradan takılmış ve söktürüp sarı ışığa geçmiştim. Xenonlar yağmurda nerdeyse hiç yok gibi. Bu işin maliyeti ne kadarsa katlancaz artık çünkü bu ışıklarla araç kullanmam mümkün değil.

Bana bu konuda neler yapabileceğimi anlatırmısınız? Biraz okudum forumu. Mercek dediğimiz yer farın ön cam kısmı mıdır, Değiştirilebilir mi? Yoksa ampulün önünde bir tabaka mıdır? Lütfen cahilliğimi bağışlayın. Ankara'dayım çıkmacıları gezebilirim hemen hareket etmek istiyorum saygılar...

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Selçuk Bey.. orjinali beyaz değildir.. 4300K, yani gün ışığı rengindedir.. Güzel bir renktir. .Eğer sizin ki beyaz ise, muhtemelen orjinal olmadığı gibi kesinlikle de kaliteli bir ampul değildir..

Şu anki aracınızdaki takılı olan ampulü sökerek kontrol edermisiniz, Ampul tam olarak nedir.. tipi nedir, doğru ampulmüdür, renk değeri nedir, 4300 6000 8000 K gibi.. Bunlara göre cevap vermeliyiz..

Yorum bağlantısı
Selçuk Merttürk
Selçuk Bey.. orjinali beyaz değildir.. 4300K, yani gün ışığı rengindedir.. Güzel bir renktir. .Eğer sizin ki beyaz ise, muhtemelen orjinal olmadığı gibi kesinlikle de kaliteli bir ampul değildir..

Şu anki aracınızdaki takılı olan ampulü sökerek kontrol edermisiniz, Ampul tam olarak nedir.. tipi nedir, doğru ampulmüdür, renk değeri nedir, 4300 6000 8000 K gibi.. Bunlara göre cevap vermeliyiz..

Anında cevaplar için çok teşekkür ederim.

Mehmet Bey ampulleri kendim sökebilir miyim acaba? Yoksa ustaya mı çıkarıp baktırmam gerekiyor.

Yorum bağlantısı
Ali Elöver
Eliniz yatkınmıdır bilmiyorum ama zor iş değildir..

Bizim Nurullah abi sökerken zenon ampulu eli yaralandı. Ampul sökülürken dibinden kasılıp patlamış camlar eline batmıştı.

Aman dikkatli olalım, mümkünse koruyucu eldiven giyelim. Önce güvenlik.

Yorum bağlantısı
Selçuk Merttürk

Elim yatkındır aslında. Biraz tarif edebilirseniz aşağı inip bi bakcam. Sökemicek gibi olursam elektrikçinin yolunu tutcaz artık.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Elim yatkındır aslında. Biraz tarif edebilirseniz aşağı inip bi bakcam. Sökemicek gibi olursam elektrikçinin yolunu tutcaz artık.

Mondeo farı incelemedim hiç.. tarif edemeyeceğim... Elektrikçiye gidin iyisimi...

Yorum bağlantısı
Selçuk Merttürk

Mehmet Bey teşekkür ederim. Biraz uğraşayım bakalım gelişmeleri burdan paylaşırım.

Yorum bağlantısı
Hasan Aksüt

Farın tamamı 2 direk çubuk ile kasaya montedir. Çok rahat görerek çubukları elle yukarı çekmek mümkün. Öncesinde ön ızgaranında 2 plastik çevrilerek sökülmesi gerekiyor. Sonrasında far arka kapak ve ampul sökmekte çok kolay.

Yorum bağlantısı
Selçuk Merttürk

Hasan Bey forumu okuyordum sanırım siz mercek değişimi yaptınız bizim mercekler biraz küçükmüş daha büyük ve daha kaliteli bir merceği nasıl temin edebilirim.Bunlar sadece mercek olarak satılır mı yoksa komple bir set midir.? Sizin şu anda farların durumu nedir memnunmusunuz?

Yorum bağlantısı
Hasan Aksüt
(düzenlendi)

Mercekleri hurdacılardan temin etmek problem değil. Ancak böyle bir montaj zaman ve güçlükler içeriyor. Bu çabayı daha önce bu tür hevesiniz ve denemeleriniz olmamışsa tavsiye etmiyorum. Merceğin ön tarafında zamanla oluşan bir toz tabakası oluyor ve pus nedeniyle görüş mesafesi düşüyor. Öncelikle sanayide 2. el far satan bir yere giderek temizlik yaptırmanızı öneririm. Çözüm olacağını düşünüyorum.

Ben mercek modifikasyonunu henüz bitirmedim.

tarihinde Hasan Aks tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Selçuk Merttürk

Evet Hasan Bey önce ampullere baktırcam sonra temizlik en son çare mercek değiştirmek vs.

Ama meraktan soruyorum Mehmet Bey ampulün D2S 4300 k olacağını yazdı. Mercek için böyle bir standart var mı D2S mi olacak ya da biz aramaya başladığımızda hangi merceği alıcaz bir kodu falan var mıdır?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Evet Hasan Bey önce ampullere baktırcam sonra temizlik en son çare mercek değiştirmek vs.

Ama meraktan soruyorum Mehmet Bey ampulün D2S 4300 k olacağını yazdı. Mercek için böyle bir standart var mı D2S mi olacak ya da biz aramaya başladığımızda hangi merceği alıcaz bir kodu falan var mıdır?

D2S tavsiye ederiz.. Ama o aşamaya gelince yine konuşuruz.. Bilinmesi gereken sadece bu değil.. Konu unduğunuzdan daha geniş ve hassas...

Siz ampule bi baktırın.. Çekebilirseniz de resmini çekin...

Yorum bağlantısı
Çağrı Sağlam
(düzenlendi)

Benim de acilen farlara el atmam gerek. Artik bir sekilde bu xenonlarin aydinlatmasi lazim, sis farlari zenonlardan daha iyi aydinlatma sagliyor.

Yarin bir elektrikciye gitmeyi planliyorum, bakalim onlar yapabilirler mi? Yapabileceklerse, Ankara'daki arkadaslari haberdar ederim.

tarihinde Misafir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Selçuk Merttürk

Arkadaşlar herkese merhaba.

Far sorununun nasıl çözüleceği ile ilgili danıştığım ve bilgi aldığım arkadaşlara teşekkürler. Sorunu çözdüm.Anlatayım.

Şaşmazda Cancan otonun müdürü arkadaşım Deniz'in yanına sırf bu konuda akıl almak ampulleri ve merceği göstermek için gittim. Daha görür görmez problemi söyledi. Misket kadar mercekler.Teyzesinin oğlunda da mondeo olduğunu ve bu araçları bildiğini söyledi.

Bana tavsiye olarak ford yedek parçacılardan 2 adet boş far alıp xenonları bizim yerleştirmemizin(merceksiz) daha mantıklı bir çözüm olduğunu söyledi. Baktık far fiyatları biraz yüksek tanesi 300 TL. Yıldız sanayi sitesinde çıkmacılara ayaklarım geri geri giderek gittik. Tesadüf iki adet bulduk ikisine 200 TL verdik. Adamlar farları kimyasallarla bir güzel temizleyip verdiler sıfır gibi oldu. Üzerindeki farları çıkarıp uzun, sinyal falan lambalarını yeni fara aktardık. 8000k lık (ben 6000 olsun dedim o, karşıdan çok selektör alırsın 8000 k lık fazlasıyla yeter dedi) xenon taktı montajını falan yaptı götürdük birde güzelce far ayarı yaptırdık toplamda işçilik dahil 350 tl ye maloldu. Aslında ben hep üzerindeki farı bir şekilde kullanmak istiyordum mercek falan bularak ama usta sen bana bırak ben sorununu çözcem dedi. Yeni xenonları takarken üzerindekileri de aynı anda çalıştırdı arada inanılmaz fark vardı.Bu gece denedim aman tanrım görüş çok çok iyi oldu. Nerdeyse körlemesine kullanıyormuşum aracı Allah korusun far çok önemli sizlere de naçizane tavsiyem-eğer farlarınız benim öncekiler gibiyse- bir şekilde sorunu çözün o şekilde araç kullanmak gerçekten riskli.

Saygılar sunarım...

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...