İçeriğe Yönlendir

C Max 1 - Motor Rektefiye

Durmuş Ali Gül

Recommended Posts

Durmuş Ali Gül

Merhaba arkadaşlar. Daha yeni aldıgım 2009 1.6 TDCi c max aracım yolda giderken motor aksamından tıkırtılar gelmeye başladı. o esnada klima açıktı. ben klima motorundan şuphelendim, klimayı kapatıp açtım derken bir kaç km gittim. ses kesilmeyince durdum. stop edip tekrar çalıştırdım, ses geliyor. yalnız bu esnada ne motor arıza lambası, ne de yağ lambası vb. yanmadı. servisi aradım, krank bilyasını dağıtmış olabileceğini söylediler. neyse aracı çektirdim, ustama götürdüm sonuç hüsran. Krank kolları, piston vb. gitmiş. sıfır motor yapılacak anlaşılan. ustamın bana daha önce motor kapağının açılmış olduğunu söyledi. daha önce araç çalışırken anormal bir gürültü, egzozda duman, yağ eksiltme vb. görmedim. aracı yığdırmadım, 2000-3000 devir arası kullanmaya özen gösteririm. neden oldu anlmadım. merak ettiğim konu şu : bu kadar arıza olmasına rağmen motor arıza ışığı neden çalışmadı? Acaba daha önce böyle bir arızası vardı da arıza sensörünü devreden mi çıkardılar? ( Aracı alırken oto expertize götürdüm, motor performansı %93 çıkmıştı.) aracım 144000 km de

Yorum bağlantısı
Erol Güven

Her zaman derim ekspertiz para tuzağı motor performansı %93 çıkması motorun iyi anlamına gelmeyebilir. Bence size aracı satan vatandaş bunun bu tür sıkıntılarını biliyordu sizde sizde ekspertiz yaptırıp aldınız ama sizde patladı geçmiş olsun iyi bir rakam sizi bekliyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Vesile ile yağ yaksa da ana kol yatak dökse de beygir ölçümünde çıkmaz. O km de bunun olması da sıradışı. Ya uzun süredir bakımsız kalmış olmalı ya da motora su falan girmeli ya da o km hatalı vb. Geçmiş olsun

Arıza lambası elektronik arıza gösterir. Mekanik arızayı göstermez

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
İsmet Keçik

Geçmiş olsun arkadaşlarında dediği gibi elektronik bağlantılı ekipman değilse arıza kodu pek okunmaz. Bu km de bir aracın hele de dizel bir c-max in böyle olması ya çok kötü şans yada ciddi anlamda bakımsızlık gerektrir. En son ihtimalde cidden o km ile oynanmış ihtimali aklıma gelmiyor değil. halbuki nice 400000 km ler c-maxlar var piyasada. Konunun uzmanı arkkadaşlar daha iyi bilir fakat bence gerekli bakımları zamanında yapılmamış gibi geldi. Tekrardan geçmiş olsun Allah kazadan korusun ne diğelim.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

vesiile ile istanbul şehir içi taxi. 650 bin km de radyatör deldi de üst kapak yapılmıştı. Her 10bin km de bir bakım yapılırdı o kadar

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Necat Ertan

Geçmiş olsun.  İnşallah Krank bozulmamıştır.  Tek başına bir dünya para.  Maliyet konusunda bilgilendirildiniz mi?  

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Sizden önceki pek bakmamış galiba, geçmiş olsun. Dizel motora gözün gibi bakmak lazım, dünya para. 

Yorum bağlantısı
Durmuş Ali Gül

Cevaplarınız için teşekkürler arkadaşlar. Bugün ustamla da gorustum. Krank, piston, segman, yağ pompası vb. Ne varsa değişecek. Bende zaten şüphelendiğiniz ne varsa değiştir dedim. İki ihtimal söyledi ya bakımsız olarak uzun sure binildi ya da pompanin verimli çalışmadığı yönünde. Hayırlısi bakalım. Aracin yetkili servis yağ kartını buldum, 5-30 sentetik yağa 15000 km vermiş. Biraz fazla geldi bana. Neyse olan oldu. 6-7 bin lik bir parça maliyeti+ işçilik beni bekliyor kısacası. İlgisinden dolayı herkese teşekkür ederim

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Durmuş Ali Gül

Arkadaşlar bir sorum daha olacak. Aracıma 5-30 castrol magnatec A5 mi yoksa castrol 5-30 edge mi koydurmaliyim? Edge tam sentetik ve daha inceymis. Öneriniz nedir acaba?

Yorum bağlantısı
Yıldırım Selami

Öncelikle @Durmuş Ali GÜL geçmiş olsun. Yağ olarak da bende castrol 5.40 edge kullanmıştım. Bu defa mobil1 esp 5.30 kullandım. Daha memnun oldum. 

Yorum bağlantısı
Sinan Kaya

cok gecmiş olsun bende hep castrol kullandım en son mobil almak istedim ama castrol de kampanyaya denk gelince neyse dedim.Mobil gercekten fark ediyor motor sesi bile degişiyor.Diesel arabanın sevmedigim yönü işte cok nasik bakım zamanını gecirmemek gerekiyor bi sorun cıkarınca arkası kesilmiyor.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Durmuş Ali Gül

Hayirlisiyla motoru yaptırdım arkadaşlar.İşçilik dahil 6000 TL ye mal oldu. 250 km kullandım. Bir sıkıntı yok şimdilik. Yağ konusuna gelince. İkinci yağ değişimi için tavsiyeleriniz üzerine mobil 1 esp formula 5-30 sipariş ettim, ancak mobil yağları incelediğimde Ford wss-m2c291a değerini mobil süper 3000 5-30 un karşıladığını gordum. Esp nin karşıladığı değerler arasında Ford un bu değerini görmedim. Açıkçası kafamda soru işareti oluştu.daha yeni bi dünya masraf ettim. Yanlış bir şey yapmış olmayayim. Aracım dizel 1.6 dizel. Yardım... 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

3000 daha ucuz ve karşılıyor. esp ye herhangi bir bilgi girmemiş ancak karşılama/karşılamama daha düşük seviye için olur. esp daha yüksek seviye ise herkes gibi kullanabilirsiniz. Ben 2 yılı aşkın onbin km lerdir gayet memnunum

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

bence mobil 3000 veya castrol magnatec a5 yeterli. Katalog öyle diyor. 

Yorum bağlantısı
Durmuş Ali Gül

Fikirlerinizi için teşekkürler .

Yorum bağlantısı
Durmuş Ali Gül

Arkadaşlar bir sorum daha olacak. 2009 c max titaniumlarda DPF var mı?

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Sinan Kaya

Türkiye dekiaraclarda  yok ama benim aracım 2007 o dert benim aracta mevcut baş belasından başka bi şey degil

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...