İçeriğe Yönlendir

W203 Kompresör Performans Düşüklüğü Çözümü

Süha Demirtaş

Recommended Posts

Süha Demirtaş
(düzenlendi)

Öncelikli bu konuyu benzer sorunlar yaşayacak tüm kompressor kullanıcıları için açıyorum. 

Motor kodu m111.955 2.0lt 163hp ve bu motorda iki adet birbiri ile senkron çalışan gaz kelebeği bulunuyor.

1. kelebek manifoldun hemen üzerinde standart bilinen tarzda ve aynı çalışma prensibinde olan gaz kelebeğidir.

2. Kompressor hava basıncını yönlendiren gaz kelebeğidir.

Bendeki sorun kompressor basıncını aracımda alamamdan kaynaklı performans düşüklüğü idi. Malesef bu sorun star diagnos cihazı ile dahi araca bağlanılsa hata kodu bırakmadığı için, tespit edilmesi çok çok zor tamamen tecrübe gerektiren bir durum.Sağolsun Mercedes formundan bu konuda tecrübeli Orhan isminde bir arkadaşımın yönlendirmeleri sonucu çözüme ulaştık. Çözüm aşamaları aşağıdadır;

1) Aracın performansı düşük olduğu sırada limitör devreye girip girmediği kontrol edilecek, %99 ihtimal ile devreye girmeyip araç ekranında "speedtronic/cr.control" arızası verecek

2) Aracın performansı düşük olduğu sırada hava filtresi sökülüp, sökülen hava giriş yolundan kelebeği görecek duruma gelinecek.

3) Bir kişi içerden gaza basacak diğer kişide kelebeğin hareket edip etmediğini görecek.

4) Sonuç olarak kelebek hareket etmiyor ise arızalıdır diyebiliyoruz.

Aşağıda motorun hangi pozisyonunda olduğu belirlensin diye resmi ekliyorum.

Ben bugün kelebeği Bosch car servis ten aldım parça kodu üzerinde yazandan biraz farklı değişime uğramış. Araç üzerinden çıkan 0280 750 045, yenisi 0280 750 467 olmuş. Fiyatı 1000TL

http://imgur.com/5Xwyacw

tarihinde Süha Demirtaş tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Süha hayırlı olsun. Düzeldi mi şimdi? Giden beygirler geri geldi mi?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş
Bir saat önce, Sani Gerşon yazdı:

Süha hayırlı olsun. Düzeldi mi şimdi? Giden beygirler geri geldi mi?

Teşekkürler Sani'cim düzeldi çok şükür bir sıkıntı yok, araç bildiğin atmosferik gibi olmuştu 100-110hp anca idi.

Bir saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

das stern sahipleri parçalarını kendi mi alıyor

abicim parça Yıldızlı olarak 968€ an itibari ile :) Üretici zaten bosch olduğu için çözümü bosch car servisinde buldum, demontaj ve montajı sağolsun no name service osman usta yaptı :):D  Fakiriz ama salak değilz :D 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş
12 dakika önce, Mustafa Tüfekçi yazdı:

Geleyim mı :p

Biraz kıstırayım o zaman gel :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

senin makina efsane kardeş herşeyi yapabilir :D 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
1 saat önce, Süha Demirtaş yazdı:

Yıldızlı olarak 968€

yeni araba mı alıyoruz o ne

Yorum bağlantısı
  • 4 yıl sonra...
Emre AKBIYIK

Konuya yıllar sonra birşeyler yazayım :)

Süha Hocam sorun kelebeği değiştirdikten bir süre sonra sorun tekrarladı mı?

Mapı değiştirdik iki günde 250 km yol yaptım herşey yolundaydı ancak yine aynı sorunla karşılaştım. Kelebek Bosch Car dan fiyat aldım 2800 diyor değiştirdiğimde bir iki gün sonra tekrarlayacak diye korkuyorum. 

C200K yı değiştirmişsiniz sanırım ama 4 sene önceki tecrübelerinize ihtiyacım var saygılar sunuyorum.

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Emre AKBIYIK

Süha Hoca foruma giriş yapmadı henüz. Ben bu süreçte deneyimlerimi buraya eklemek isterim. 

Sorunlar bence kompresör kelebeğinden kaynaklanmıyor. Bence ikide bir hata kodlarını silerek biz aracı kararsızlığa itiyor. Araç sorunu tanımlayıp bulana kadar bu ifadeyi sevmiyorum ama kendini korumaya alıyor. Ne hikmet ise hata kodları açık iken araç performansında sıkıntı olmuyor. Hava filtresini söküp tekrar kontrol edeceğim. Tekrar yazarım.

İyi günler.

Yorum bağlantısı
  • 5 ay sonra...
Süha Demirtaş

Benim aracımda sorun tekrar etmedi. Kelebeği yenilememizle beraber bu bahsettiğim sorundan kurtuldum.

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Fatih Emre
(düzenlendi)
Süha Demirtaş yazdı:

Benim aracımda sorun tekrar etmedi. Kelebeği yenilememizle beraber bu bahsettiğim sorundan kurtuldum.

EPC bakıyorum 2001 model w203.045 kasa, m111.955 motor için kompresör kelebeği Mercedes kodu A1110980109 (Bosch 0280750045) gösteriyor. Parça revizyonu göstermiyor. Ama siz Bosh Car servisten kodun revize olduğunu söylediniz. Yeni parça kodunun da Bosch0280750467 olan parçayı taktım demişsiniz. Yeni kodlu parça m271tip motorun kompresör kelebeği olarak görünüyor. Peki yeni kodlu parçayı m111 motorun kompresörüne takarken montajda bir problem çıktı mı? Yerine uydu mu? Kelebek ağız çaplarında fark var mıydı? Veya contalarda uyumsuzluk oldu mu?

tarihinde Fatih Emre tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Emre AKBIYIK
Süha Demirtaş yazdı:

Teşekkürler hocam. Benim içinde kalıcı çözüm o olacak sanırım. Ustama sorunu anlatabildikten sonra daha alt bir modelde kendi aracı içinde bu şekilde çözüldüğünü söyledi. Hatta Çin malı bir parça kullanmış. Malum fiyatlardan dolayı sanırım bende öyle yapacağım. 

İlginiz ve dönüşünüz için tekrar teşekkür ederim

Yorum bağlantısı
Emre AKBIYIK

Aşağıda yer alan ürünü sipariş edeceğim :)

TRY 1,050.79  6%OFF | Eafix gaz kelebeği gövdesi OE A1110980109 0280750045 A1110980050 0280750467 Benz için marka yeni ürünler 6 ay garanti
https://a.aliexpress.com/_mt0gHtS

Bosch marka yerelde 5 bin TL'ye yakın fiyat çıkıyor. Son bir görüş almak istedim sizlerden. Sizce uygun müdür?

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Fatih Emre
Emre AKBIYIK yazdı:

Aşağıda yer alan ürünü sipariş edeceğim :)

TRY 1,050.79  6%OFF | Eafix gaz kelebeği gövdesi OE A1110980109 0280750045 A1110980050 0280750467 Benz için marka yeni ürünler 6 ay garanti
https://a.aliexpress.com/_mt0gHtS

Bosch marka yerelde 5 bin TL'ye yakın fiyat çıkıyor. Son bir görüş almak istedim sizlerden. Sizce uygun müdür?

Facebookt w203 grupta Hakan isimli bir arkadaş Almaya'dan direkt uygun fiyata Bosch marka olarak getirebiliyor. Özelden yazarsanız cep numarasını veririm. Çin malları ile uğraşmayın.

Yorum bağlantısı
Emre AKBIYIK

Tabiki ulaşmak isterim. Özelden de yazıyorum hocam size. Fiyatları ve taktırdığım da bildiririm 👍

Fatih Emre yazdı:

Facebookt w203 grupta Hakan isimli bir arkadaş Almaya'dan direkt uygun fiyata Bosch marka olarak getirebiliyor. Özelden yazarsanız cep numarasını veririm. Çin malları ile uğraşmayın.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...