İçeriğe Yönlendir

Fiesta VI - Kaza Yaptım Fikrinize İhtiyacım Var.

Cemal Öcal

Recommended Posts

Cemal Öcal

Merhaba arkadaşlar, dün kaza yaptım. Aracımda maddi hasar meydana geldi. 
Hasar gören yerler;  Sağ Çamurluk, Motor Kaputu (sağ çamurluğun hemen biraz üstünde), Sağ far dişleri ve ön tampon.

Şimdi burada sormak istediğim olay şu, ben bu işlemleri ; Sağ Çamurluk, Motor Kaputu, Far ve Tampon tümünü orjinali ile birebir değiştirsem satışta sıkıntı veya araba değerinde değişiklik olur mu?
Bu durumda onarmak mı daha mantıklı ? yoksa orjinal parça alıp boyatıp mı kullansam?

Şimdiden teşekkür ederim.

Resimler ; 

ZMP5Gz.jpg

o0RdBq.jpg
l36Qnp.jpg
VP1Q4R.jpg
nj3b1a.jpg

Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak

Geçmiş olsun. Onarım mümkün olan parçalarda onarıma gidilmeli, değişecek parça bir tampon gibi duruyor. Far ayaklarını yapıştırıcı ile yapabilirler sanki. Tekrar geçmiş olsun.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Tuncay Arslan

Geçmiş olsun, bana kalırsa da önce onarım, özellikle çamurluk onarılabiliyorsa. Farın tamponun değişmesinde sıkıntı yok.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Deniz Sayın

Geçmiş olsun.
bence de onarıma gidilmeli lakin geçerli bir usta bunu uzun ömürlü hale getirir.
Değişimde ise satışta illaki değerinde düşme yaratır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İbrahim Arslan

Öncelikle geçmiş olsun.

Ben de arkadaslar gibi düşünüyorum.

Değişen parça arabanın satış fiyatını çok etkiliyor, satılmasını güçleştiriyor.

tamiri mümkün olanları tamir ettirin.Resimleri de muhafaza edin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

Çamurluk onarılıyorsa onarın. tampon plastik olduğu için genelde ekspertiz'de bakmıyorlar. ancak değeri düşerse de düşsün neticede siz bunu karşı tarafa söylemeniz lazım değişti diye. elinizde kaza fotoğrafları varsa zaten alıcı ciddi bir kaza olup olmadığını anlar. değeri düşecek diye kötü işçilik yaptırmayın. benim arabam sağ sol komple boyalı mesela. mis gibi oldu pırıl pırıl parlıyor :biggrin:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Can Çelik
(düzenlendi)

Bu parçalar rahatlıkla onarılabilir sadece tampon kurtarmaz o değişir farda ayakların durumuna göre tamir edilebilir.

çamurluk ve kaput değiştirmeyin onarımını yaptırmaya çalışın

edit: tampona ayrıntılı baktım oda onarılabilir tamirini yapan yerler çok rahat o tamponu tamir edebilir

tarihinde Can çelik tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Osman Ünal2
(düzenlendi)

Far hariç diğer değişen parçalar araçta değer kaybına sebep verir görülen hasarda tamiri mümkün olmayacak sadece tampon gibi duruyor.Onu da aynı renkte cikmacilardan temin edip ucuza getirebilirsiniz.Eğer kendi cebinizden yapacaksanız.Geçmiş olsun

tarihinde Osman Ünal3434 tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Özgen Acar

öncelikle geçmiş olsun,uzun süre binerim diyosanız en iyi şekilde yaptırın derim gerekirse değiştirin parçaları,ama satma niyetiniz varsa aman kaputu değiştirmeyin çünkü satarken insanın sinirlerini bozabiliyorlar,eski fiestamda kaput değişmişti satarken canımı sıkmışlardı

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Geçmiş olsun. Tamir olan metal parçaları mutlaka tamir ettirin. Şu ufacık hasar yüzünde kaput+ çamurluk değişirse çok yazık olur, satışta araç ağır hasarlı muamelesi görür.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Arif Aykın

Öncelikle geçmiş olsun herkes gibi aynı fikirdeyim öncelik onarım ki herşey onarılacak vaziyette tampon bile onarım yapılabilir kırık eksik parçaları carsa elinizde. Yaptıracağınız usta iyi bir usta olsun ki sıkıntı yaşamayın adam düzelttiriyor mesela kapıyı üstüne 3 cm macun çekiyorlar düzeltmişsin işte adam akıllı düzelteyim demiyorlar 1 sene sonra komple macunlar çatlamaya başlıyor yani adam akıllı birine yaptırın başınız ağrımasın geçmiş olsun

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Duru

Bende geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum allah beterinden saklasın. Değerli arkadaşların da dediği gibi metal aksamda değişim ileride moral bozar. Araba şaseye kadar girdiği bile iddaa edilir. Tavsiyem fotoları iyi saklayın. Şuanda dur surda dursun aman telefonda dursun dersiniz sonra kaybolur sonra satarken yanlış anlaşılır. Siz bitane de olsa plaka belli şekilde fotoyu çıkartırın kitapçığın yada arabanın biyerine koyun. İnanın bunu yapmazsanız pişman olursunuz. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Okan Tansel
(düzenlendi)

Öncelikle geçmiş olsun anladım kadarıyla kasko yok. Bu nedenle ehil bir ustaya veya servise yaptırın.Onarım olanağı olan parçalar bence de onarılmalı.görünüşe göre onarıma gidilirse sadece far ve tampon değişir.genelde bu değişimler olağan şeylerdir.

değer düşümüne gelince evet  aracınız bu durumlarda değer kaybedecektir.

tarihinde Okan Tansel tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Kaleli

Kardeşim canına gelmesin be.3-5 masrafın olur tecrübe olur.Tekrar geçmiş olsun...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cemal Öcal

Merhabalar, tek tek alıntı yapıp teşekkür etmek isterdim , ben buradan bütün bu güzel yorumu yapan abim ve kardeşlerime teşekkür ederim.

O zaman değişim düşüncesi kafamda silindi, onarım olur en azından diyebilirim bu kadar bu şekilde bi hasarım vardı boyadım, diğer türlü işin içinden çıkmak zor gibi.
Milletimiz genelde çok aşırı takıntılı kaput olayına boyaya biraz daha esnekler.

Peki anadolu yakasında işin ehli olan tanıdığınız bir yer var mı? 
Malum insanlar cin olmadan adam çarpıyor, o nedenle sizin bildiğiniz işin ehli ustalarda vardır

Tekrardan herkese teşekkürlerim iletiyorum.

12 saat önce, Yasin Mümin Şimşek yazdı:

Farları tamir kitiyle tamir edebilirsiniz sanırım ayakları kırıldıysa ve kaybolduysa

http://m.n11.com/ford-fiesta-2008-2013-icin-far-tamir-takimi-P83052186

Evet, ayaklıkları kırılmış bunu önermeniz çok iyi oldu, eminim ki iş görecektir bu. Teşekkürler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Uğur Ünsal

Geçmiş olsun. Kesinlikle onarıma gidin. Değişim olunca ikinci elde sıkıntı yaşatır. 

Yorum bağlantısı
Yasin Şimşek
Merhabalar, tek tek alıntı yapıp teşekkür etmek isterdim , ben buradan bütün bu güzel yorumu yapan abim ve kardeşlerime teşekkür ederim.

O zaman değişim düşüncesi kafamda silindi, onarım olur en azından diyebilirim bu kadar bu şekilde bi hasarım vardı boyadım, diğer türlü işin içinden çıkmak zor gibi.
Milletimiz genelde çok aşırı takıntılı kaput olayına boyaya biraz daha esnekler.

Peki anadolu yakasında işin ehli olan tanıdığınız bir yer var mı? 
Malum insanlar cin olmadan adam çarpıyor, o nedenle sizin bildiğiniz işin ehli ustalarda vardır

Tekrardan herkese teşekkürlerim iletiyorum.

Evet, ayaklıkları kırılmış bunu önermeniz çok iyi oldu, eminim ki iş görecektir bu. Teşekkürler.

Rica ederim sağ ve sol farların ayakları farklı sanırım sipariş verirken dikkat edin sağlam farın ayaklarını almayın. :) Geçmiş olsun tekrardan
Yorum bağlantısı
Sadık Taşyürek

geçmiş olsun, onarımla düzelebilecek parçalar onarılacak, diğerleri değişecek. ama fotolardan anlayabildiğim kadarıyla parça değişimi gibi görünüyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cemal Öcal

Merhabalar tekrardan,

Bir kaç usta ile görüştüm neredeyse hepsinin fikri ortak.
Çamurluk, tampon ve far değiştirilecek kaput ise onarım yapılacak.

Orjinal parçaları çok pahalı , ben bu duruma 2. el çıkma temiz birşey bulsam daha mantıklı olmaz mı? 
Kaput olayında ise kaputun tümünün boyanması gerektiğini söylüyorlar. 
Sizce nasıl yapmalıyım ?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

vesile ile yarım tam çeyrek boya kavramında: verniği en süt kata komple atılır. sonuçta ekspetzide boyalı denen şey ... boyanın mikterı önemsizdir. yarım vernik olmaz kaputta.

dolaylı vesile %99 durumlarda

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...