İçeriğe Yönlendir

Fiesta VI - Kaza Yaptım Fikrinize İhtiyacım Var.

Cemal Öcal

Recommended Posts

Cemal Öcal

Tekrardan merhabalar, başka bi bir konu açmadan son durumu burada paylaşmak istedim.

Aracımda onarımlar oldu. 
Sadece ön tampon değiştirildi. Kaput ve çamurluk düzeltilip onarıldı. 
Yalnız boyada renk tonu tutmamış gibi ustanın demesine göre zamanla tutar bir kaç defa pasta cila yaparsak eski rengine yakın olur dedi. 
Resimleri sizlerle paylaşıyorum, sizce çok mu belli oluyor renk tonları? ve bu renk tonu pasta cila veya zamanla tutar mı ?
Teşekkürler.

Qa1m4g.jpg

X02mDD.jpg

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

boyanmamış yerde bile belli açıdan foto çekin rengin tutmama görünümü orada bile olur, bu tip renklerde komple boyanmadıkça %100 tutmaz. tuttuğu orjinali bile ayırır tonu zaten.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

Bence iki rengin birbiriyle alakası bile yok. Biri kahverengi gibi bir ton. Diğeri daha çok mora benziyor. Ama fotolar da yanıltabilir bir de yıkatıp bakmak lazım. Eğer güneş ve ışık açısı yanıltmıyorsa renkleriniz şunlar. Hiç benzemiyor bile.

vbYrj6.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Geçmiş olsun, geç kaldım cevap yazmakta ama olan olmuş artık, boya tonuda zamanla düzelmez boşa uğraşmayın, kazınacak, astara kadar, yeniden boyanacak....

ben şöyle yazacaktım, hasarları parçalar boyanmadan tamir oluyorsa ne ala, düzeltin kullanın buraya kadar tamam, far tampon önemsiz, onlar değeri etkilemez.

parçalarda boya olacaksa iş değişir, o da şöyle, renk tonu kesinlikle tutacak bu bir, 2 boya kalınlık ölçümünde anlaşılması değeri düşürmez, düşen diyene selamımı ilet, ama şöyle değişmez, eğer iç aksamda aracın ön şasesinde motoru ve ön aktamayı tutan kısımda düzeltme yapıldıysa kesinlikle değer düşer, ben olsam almam mesela, asla eski sağlamlığı olmaz çünki, sizde bu tür hasar varsa ve hasar büyükse değer düşer, çamurluk boyatmakla birşey olmaz, içteki hasarı açayım biraz, küçük kenar yamulmalarını demiyorum yalnız, açısal bozulma varsa, zincirle hidrolikle asılıp şase düzeltme gibi şeyler yapıldıysa değer düşer, ufak tefek şeyde değil yani...

ben olsam ne yapardım, araç kaskolu bu arada;  içte yani şasede hasar yoksa, sadece kabuk kısımda yani çamurluk ve kaputta hasar varsa, direk serviste orjinalle değişirim, gelen parçayı adam gibi boyacı yapacak tabii, zaten astarlı olan parçaya ince bir kat astar, usulünce boya vernik atılacak, ölçümde boya kalınlığı tam çıkacak (çıkmasada birşey olmaz aslında ve değer düşmez, çünki orjinal parça kullanıldı ve değişim yapıldı, düzeltme değil)  satarken değer kaybı sıfırdır, düşer diyene satmam, aksini idaa edene sebeb derim, orjinal kullandık boyandı adam gibi, ana gövdede aracın esas kalbinde hasar yok, değer neden düşüyor? benim yapacağım bu olurdu...

sizde ne yapılmış, boya tonu hatalı, değer düşer, kozmetik hata olmamalı, kaportada düzeltme var, olabilir, bence değer düşmez çünki kabuk aksam bu, önemli değil, ama şu var, yırtılma vardır, yama kaynak vs. olmuştur, bol macun vardır o zaman iş azıcık değişir, değer kaybı olur..

sonuç:  boya ton hatası var, değer düşer, düzeltme yapılan parçada bol macun varsa, değer az daha düşer, eğer kaynak vs. yapıldıysa dahada düşer, paslanacaktır, kaçınılmaz...

aklınızda bulunsun, hasar gören parça düzeltme yapılıyorsa, çok az kusurla bu düzeltme yapılıyorsa macun la ince iş yapılmayacak, lehimle yapılacak, lehim dolgu ile,bunu yapan adam gibi kaportacı bulacaksınız, bundan sonra metal dolgu zımpara olacak pürüzsüz yüzey oluşacak, asla macun olmayacak, düzelen yüzeye adam gibi astar ve sonrası boya atılacak, ölçümde boya kalınlığı tam çıkacak, satarken anlaşılmaz, anlaşılsada boya çıkar, saçta düzeltme olduğunu anlayamazlar, macun olmadığı için ilerde çatlama vs. de olmaz, son derece sağlam olur.

Boya meselesine gelince, zordur ama ton garantisi verecek boyacı, en azında ton tutacak, metalik boyada belli açıdan bakıldığında hatasız yapma son derec zor hatta imkansız gibi, yinede ton hatası yapmadan boya hazırlana bilir, en azından boyannan bölge çok zor anlaşılır hale gelir, gümüş renkte çok çok zor ama mesela benim arabanın renginde hata olmadan boya yapılır, mesela bende yaptırdım, 8 kez deneme yapıldı, önce cihazla boya ölçüldü formülü aldık, sonra fabrikasyon boya koduna göre formüle bakıldı, ikisinin ortlamasına göre boya hazırlandı, buna göre paletler boyandı araçla karşılaştırıldı, 8 kez bu yapıldı, azar azar oranlarla oynanarak tam tonu bulduk, uğraştırıcı iş yani, çoğu boyacı uğraşmaz bu kadar, ben böyle yaptırdım, yapanda bildiğin gerçek Ford servisi, sadece ölçüm cihazı bile çok pahalı ama adamlar daha doğrusu boya ustası süper, iş zaten onda bitiyor, öyle bir boyuyori adam kalınlık tam çıkıyor, böyle usta buldunmu irtibatı sakın kesme, benden sana tavsiye arkadaşım, haa unutmadan kaporta ustasıda bu ayarda, onuda sakın kaybetme, bu iş böyle olur anlayacağın :)

Not: araçtaki boya kodundan renk tutması zordur, metalik boyada farklı açıdan bakıldığında hatasız olması dahada zordur, opak beyada bile 7-8 hatta daha fazla ton çıkar karşına, heleki araç 4-5 yaşında fazla yaşta ve garajda kalmadıysa, koruma falan yapılmadıysa, fabrikasyon boya kodu o anki üretimde seriye has tona sahiptir diyeyim, boya değişti bakım oldu vs. ton değişebilir fabrikada ama kod aynı kalır,

serviste boya yapılacağı zaman koda göre bakarlar fakat şu var, kod hep doğru tutmaz, sebeb basit, araçtaki yaşa, hava şartlarına ve korumaya göre oluşan renk farkı olabilir, servislere gelen boya A markası olur, bir süre sonra firma marka değişir, yada yine aynı marka boya alır ama bu sefer boyayı üreten firma aynı rengin başka modelini çıkarmıştır, formül değişmiştir, yine renk tutmaz, bu iş çok gıcık aslında, araç boyası cihazla ölçülecek, kodla formül harmanlanacak, deneme paletleri boyanacak, defalarca deneme yapılıp tam ton bulunacak ve formülü bir yere yazacaksınız, bu formül, aynı boya kullanıldı sürece üstte yazdıklarıma göre düşünün, bir süre aynı kalır, sonrası işlem yeniden yapılır, formül güncellenir, uzuuun iş, bende 8 boyanın karışımı varmış mesela, sinir oldu boyacı :)

Araçta boyanacak yerler geniş alanlarsa ve aracın büyük kısmını kapsıyorsa en iyi çözüm komple boyatmaktır, mesela uzun seneler kullandın baktın artık boya pert, vernik yanığı vs. de var, komple adam gibi boyat aracı, değer düşmez düşene hadi oradan derim ama bizim millet fırsatçı çıkarcı ölücü olduğundan bu fırsatı kaçırmaz, yabancı memlekette aman ne güzel derler değerinden fazlasını bile verirler, neden çünki 10-20 yaşında araba ama sağlam, boyasıda tertemiz ve yepyeni, adam severek alır aracı bizde perttir  o araç :angry:

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Cemal Öcal

Tekrardan merhabalar, 

Aracı tekrardan boyattım bu defa daha güzel oldu son hali aşağıdadır. 
Yalnız zımpara ve pasta-cila çekilmemiştir o yüzden biraz kırıntılar var ama renk olarak daha iyi durdu. 
Aracı akşam teslim aldığımdan resim çekmedim.
P0p209.jpg

7qYWq5.jpg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Sani Gerşon

Renk uyumu olmuş. Geçmiş olsun. Güzel bir cila istiyor.

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

Bu sefer tutmuş gecmis olsun.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...