İçeriğe Yönlendir

Tesbih Tutkusu

Kemal Korkmaz

Recommended Posts

Rıza Burak

Arkadaşlar, eğer tesbih isterseniz kayınpederim antika işi yapıyor. Çok sayıda modelde tesbih de var.. Akik, deve kemiği, kuka, Gümüş, cam, boynuz, kehribar, mercan, Oltu, zümrüt gibi çok sayıda ve çok çeşitli tesbihleri var. Boyları da değişiyor fiyatları da değişiyor. 20 30 liralık ucuz tesbih de var, 3000 liralık osmanlı tesbihleri de var..

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Kemal Korkmaz

Denk geldikçe alıyorum gözüme hoş gelen çekimi güzel olanlardan. 

Yorum bağlantısı
Adnan Çakır

Yeni geldiler birisi Oğuzhan'in (mavi) birisi benim (yeşil )de8262f7c1149f0b481159aceb460335.jpg

5be93c65fe31c9b76ed4127ee3babbd9.jpg

Yorum bağlantısı
Kemal Korkmaz

Çok güzelmiş abi mavi olan daha bir güzel [emoji1303]

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Ali Gök

arabaya yakışacak bir tesbih henüz bulamadığımdan hala vites kolu boş

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz
51 dakika önce, Ali Gök yazdı:

arabaya yakışacak bir tesbih henüz bulamadığımdan hala vites kolu boş

Taşları cerry domates büyüklüğünde olsun.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Kemal Korkmaz

Vites koluna hiç tesbih koymuyorum hemen gören istiyor vites kolu sürekli boş...

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
  • 1 ay sonra...
Kemal Korkmaz

Tesbih, Osmanlı’da farklı bir hâl almıştır. 16. yy’dan beri Osmanlı’nın başkenti olan İstanbul’da en güzel tesbihler yapılırdı ve raflardaki yerini alırdı. Ayrıca Osmanlı döneminde 99 taneli tesbihlerin taşımasında sıkıntı yaşandığı için 33 taneli tesbihler yapılmaya başlanmıştır.

Farklı meslek gruplarının da kendine has tesbihleri vardı. Mesela kuka tesbihi hekimler kullanıyordu. Kuka, antiseptik ve antibakteriyel olduğu için Osmanlı zamanında mikrop kırıcı olarak kullanılıyordu. Bazı kaynaklara göre de elinde kuka tesbihi olmayan hekimleri hastanın yanına almıyorlarmış. Bu zamanlarda deve mübarek sayıldığından deve kemiğinden tesbihler yapılıyordu. Bu tesbihleri de ya kervansaraylar ya da tüccarlar kullanıyordu. Yani kısaca her mesleğin kendine has tesbih modeli vardı. Hatta tekke ve zaviyelerde hocaların tesbihleri iri ve çok taneliydi. Mollaların tesbihlerin tutun da, Mevlevilerin, cerrahilerin tesbihleri farklı motifler ve imameler içeriyordu. Tesbihe bir zamanların Osmanlı kimliği de diyebiliriz. İnsanlar, birbirinin ne iş yaptığını ya da nelerle ilgilendiğini tesbihlerinden anlardı.

Şimdilerde de tesbihler bir uğraş, stres atma aracı, erkek aksesuarı ve zikir aracı olarak kullanılabiliyor. Siz de tesbihlere ilgi duyan biriyseniz, eminiz ki kullanmayı sevdiğiniz ya da ilgi duyduğunuz en az bir tane tesbih modeli vardır. Kısaca tesbihin tarihi çok eski zamanlara dayandığı için, farklı zamanlarda farklı amaçlarla da kullanılmışlardir.
0c780d07bb2e8a1ad73a6d419ad4d59b.jpg

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Kemal Korkmaz

Yeni Tesbihim Zar Kehribar...

b79030a31c1d43b2d1239e16be5fd9ad.jpg

• Beğen 9
Yorum bağlantısı
Arda Bülent Güzel
16 saat önce, Kemal Korkmaz yazdı:

Çok güzelmiş. Nerden aldın. Benim iki tesbihede el koydular böyle isimli bir şey yaptırayım ki kimse el koymasın

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Kemal Korkmaz

Tesbih Urfa’dan geldi isimide bir arkadaş yazdırıp hediye etti. Tesbihçiler yazdırıyor bildiğim kadarıyla Adana’da Büyük Saatin orada olur muhtemelen...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serhan Kaya
(düzenlendi)

Mardin işi kehribar eskitme...

b5df1f8ec632c48c638e27a1f77757b0.jpg

tarihinde Kemal Korkmaz tarafından düzenlendi
  • Beğen 4
Yorum bağlantısı
Kemal Korkmaz
5 saat önce, Serhan Kaya yazdı:

Mardin işi kehribar eskitme...

Tesbih çok güzelmiş püskülü işçiliği çok hoş elinizde eskisin...

Yorum bağlantısı
Serhan Kaya
16 saat önce, Kemal Korkmaz yazdı:

Teşekkür ederim. Sizin tespih de gerçekten muhteşem duruyor. Çok beğendim

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

Vay vay vay, ne güzel parçalar varmış.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Serkan Karadağ
(düzenlendi)

aeb17dbf1a4ae6ab0aa2ce2460fc4cbe.jpg

Kıymetli Dostumun Hediyesi

tarihinde Serkan Karadağ tarafından düzenlendi
  • Beğen 6
Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
  • 2 yıl sonra...
Ebrar Tüfek

2 senedir yazan olmamış, bende nacizane koleksiyonumu atayım.

İlk 3 fotoğraf, ateş kehribar, 999 ayar gümüş kazazlı. Bugün yaptırdım.

Sonraki 1 fotoğraf, arabayı aldığımda torpidoda bulmuştum, sıkma kehribar, püskülünü değiştirdim 999 gümüş kazaz taktırdım.

Sonraki mavili de arpa kesim sıkma kehribar, gümüş hilalli tuğralı püskül.

Siyahlı olan Gümüş 3 hilal işlemeli Oltu Taşı yaklaşık 23 senelik bi tesbih, 15 senedir bende, hapishanede çekilmiş sonra babama hediye ettiler babamda bana hediye etti, baba yadigarı değeri büyük.

Açık kahve olan sıkma toz kehribar, onun değeri biraz az diğerlerine göre, toz kehribar olduğundan dolayı.

En sondaki mavili kapsül kesim, gümüş kazazlı sıkma kehribar.577ddebb8413b9a3a29cdfeec7f98b2d.jpgf3294af70496ac02d66ddec04e7e6dbb.jpgaa98c028ab14e001e9f16a8baabc7d08.jpg62d601895be4002712454b3b959e05ba.jpg86d979aa018825170582dc632ebeb468.jpg137a4923c2f3f314dfe2fa3e87bc1a8c.jpg1021e74e4beea68a0d70fd9dcd7312c4.jpg13649bccb629c9611e26dd551f61f7c2.jpg

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay

Maşaallah.. Tesbihler de güzel ama en çok uçlarındakini beğendim :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...