İçeriğe Yönlendir

Değer kaybı talebi.

Tuncay Arslan

Recommended Posts

Tuncay Arslan

Merhabalar, 23 aralık 2016 da, döner kavşakta kamyon sol arka çamurluğa hasar verdi. Tutanakla sigorta şirketine başvurduk, %100 karşı taraf kusurlu bulunup arabam onarıldı. Fatura 2500 lira kadar, arabamız 2000 model mondeo acaba değer kaybı için başvursak nasıl sonuçlanır?

Özellikle sigorta işiyle uğraşan abilerimiz ve üyelerimizden cevap bekliyoruz :) 100 lira dahi çıksa başvurmak için sebep benim için.

Dosya numarası mevcut elimde.

Yorum bağlantısı
Tuncay Arslan
1 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

Çamurluk değişti mi

Arka tampon değişti, çamurluk onarım yapıldı, sol arka kapı, sol arka çamurluk ve tampon boyanmış oldu. Bir de kapı kolu değişti

Yorum bağlantısı
Ahmet Ertugay

Ciddi bir tutar alamazsınız gibi, çünkü araç düşük model ve hasar gören parçalarda değişen önemli bir parça yok.

Ayrıca değer kaybı talebi için ekspere başvurup ücret vererek değer kaybı ekspertizi yaptıracaksınız.

Yorum bağlantısı
Ahmet Kiriş

6 yaşını geçen araçlara değer kaybı çıkmıyor diye biliyorum.

Yorum bağlantısı
Tuncay Arslan

Arabayı satarken sigorta şirketini arayıp telefonu alıcıya vericem :)

Yorum bağlantısı
Sadık Taşyürek
Bir saat önce, Ahmet Kiriş yazdı:

6 yaşını geçen araçlara değer kaybı çıkmıyor diye biliyorum.

ben 3 yaş diye biliyorum, 2 yıl da zaman aşımı var diye hatırlıyorum. 

Yorum bağlantısı
Sadık Taşyürek
1 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

Şahsen tramere bir de ilave rakam gelmesini istemezdim

değer kaybından doğan rakamda mı tramere kaza olarak işleniyor Çağlar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tuncay Arslan
15 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

Şahsen tramere bir de ilave rakam gelmesini istemezdim

Evet Çağlar Usta, Sadık Bey'in sorduğu soruyu ben de soruyorum :)

13 dakika önce, Evren İskent yazdı:

Değer kaybının hesaplanmasına ilişkin çarpanlar aşağıdaki linkte. Aracın yaş sınırı konusunda genel şartlarda bir sınır yok ama acente ziyaretimde geçen konusu geçti 3 yaşın altına hesaplanmıyor diye.

Saygılarımla.

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2015/05/20150514-5-1.pdf

Evren Bey, şirketimiz sompo. Sabri Usta da senin araban yaştakilere hesaplanmaz ama bilenlere sor/soralım demişti, Mehmet Abi de malum çok yoğun o yüzden yeni konu açtım. Verdiğiniz linkteki tabloya göre hesaplayınca da kıymetsiz bir meblağ çıktı. Talep etsek bir şey kaybeder miyiz? Bilemedim şimdi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Arabanın tamirine harcanan meblağ gibi. Bu da değer kaybı. Tramere işlenecek dendi. Doğru su da o satarken alıcı o rakamı görüp o nispette az ödeyip alacak

Yorum bağlantısı
Sinan Kozan

Abi geçen şubatta benim aracıma çarptılar malüm aracım 2004 liberty.

aracımın sağ ön kapı değişti sağ arka kapı boyandı.

karşı taraf %100 suçlu idi.

tramere 2850 liralık bir hasar gözüktü.

bu işi yapan avukatlar aracılığı ile dava açtım.avukat 1900 lira gibi bir rakam istedi değer kaybı olarak.

bilir kişi de 1100 lira vermeyi uygun gördü.

bu işlemler yaklaşık 6-7 ay süre alıyor.

Yorum bağlantısı
Emrah Uludağ
(düzenlendi)

Benim arabaya park halinde dokundular, ön arka tamponlar ve kaputun ucu boyandı. Arabayı yetkili serviste yaptırmadım, yaptırdığım yer teslim ederken değer kaybı için görüşebilirsiniz deyip bir kart verdi. Arkadaş ekspertiz hizmeti veriyor aslında ama anlaşmalı bir avukatları var, vekalet verdik dava açtı %15 pay aldı bize 600 küsür lira kaldı sonra o para aks kafasına gitti :(

Ekleme: Hasar kaydı 1200 tle civarı idi.

tarihinde Emrah Uludağ tarafından düzenlendi
Ek bilgi
Yorum bağlantısı
Tuncay Arslan
1 saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

Arabanın tamirine harcanan meblağ gibi. Bu da değer kaybı. Tramere işlenecek dendi. Doğru su da o satarken alıcı o rakamı görüp o nispette az ödeyip alacak

Yani ha değer kaybı talebinde bulunma alıcı hasarsız ücrete satın alsın ya da alacağın değer kaybını alıcıya ver. Usta her şekilde alışverişe oturunca araba ederine satılıyor. Ama durduk yere işlem görmüş arabam, günlerce mesai ve araç kaybı vs. var, cana gelmesin o ayrı insanların bilmediğimiz ne sıkıntıları var tek derdimiz bu olsun :)

57 dakika önce, Sinan Kozan yazdı:

Abi geçen şubatta benim aracıma çarptılar malüm aracım 2004 liberty.

aracımın sağ ön kapı değişti sağ arka kapı boyandı.

karşı taraf %100 suçlu idi.

tramere 2850 liralık bir hasar gözüktü.

bu işi yapan avukatlar aracılığı ile dava açtım.avukat 1900 lira gibi bir rakam istedi değer kaybı olarak.

bilir kişi de 1100 lira vermeyi uygun gördü.

bu işlemler yaklaşık 6-7 ay süre alıyor.

37 dakika önce, Emrah Uludağ yazdı:

Benim arabaya park halinde dokundular, ön arka tamponlar ve kaputun ucu boyandı. Arabayı yetkili serviste yaptırmadım, yaptırdığım yer teslim ederken değer kaybı için görüşebilirsiniz deyip bir kart verdi. Arkadaş ekspertiz hizmeti veriyor aslında ama anlaşmalı bir avukatları var, vekalet verdik dava açtı %15 pay aldı bize 600 küsür lira kaldı sonra o para aks kafasına gitti :(

Ekleme: Hasar kaydı 1200 tle civarı idi.

Sevgili öğretmenlerim, değer kaybı almanıza sevindim. Ben de şansımı denemek istiyorum yani olabiliyorsa hakkımsa almak isterim, teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Sinan Kozan
(düzenlendi)

Abicim kesinlikle deneyin.Avukatlar zaten biliyor alınıp alınmayacağını.

hocamın dediği gibi beni de birisine yönlendirdiler.sadece vekalet verdim adama o bütün işleri halletti.

benden masraf vs kesmedi onları karşı taraftan alıyormuş.

eğer dava açacak birisi yoksa size numarasını verebilirim.

tarihinde Sinan Kozan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tuncay Arslan
10 dakika önce, Sinan Kozan yazdı:

Abicim kesinlikle deneyin.Avukatlar zaten biliyor alınıp alınmayacağını.

hocamın dediği gibi beni de birisine yönlendirdiler.sadece vekalet verdim adama o bütün işleri halletti.

benden masraf vs kesmedi onları karşı taraftan alıyormuş.

eğer dava açacak birisi yoksa size numarasını verebilirim.

Been yarın çevremde bu işi araştırıcam gerekirse tekrar dönerim sizlere, teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Tuna İşgören

babamın araca arkadan biri çarptı sadece bagaj kapağı değişti . 2250 tl masraf çıktı . başka değişen boyanan yok . Değer kaybı için avukatlık firmasına verdik . Yaptıkları tüm masrafların dekontlarını gönderdiler mahkeme kararınıda gönderdiler. 375 tl değer kaybı aldık :D  2164 tl para ödemiş sigorta firması 2164 tl içerisinden avukatlık masraflarını aldılar birde en son %10 aldılar bize 375 kaldı 

Yorum bağlantısı
Tuncay Arslan
7 saat önce, Tuna İşgören yazdı:

babamın araca arkadan biri çarptı sadece bagaj kapağı değişti . 2250 tl masraf çıktı . başka değişen boyanan yok . Değer kaybı için avukatlık firmasına verdik . Yaptıkları tüm masrafların dekontlarını gönderdiler mahkeme kararınıda gönderdiler. 375 tl değer kaybı aldık :D  2164 tl para ödemiş sigorta firması 2164 tl içerisinden avukatlık masraflarını aldılar birde en son %10 aldılar bize 375 kaldı 

Arabanız kaç modeldi? Buradaki tereddüt arabanın 17 yaşında olması. Mahkemeyi kazanmak bile iyi bir şey :)

Yorum bağlantısı
Sinan Kozan

hocam benim görüştüğüm avukat benden birşey talep etmedi.

hatta ben bu aldığım paranın ne kadarını siz keseceksiniz dediğimde biz ortak değiliz neden keselim bir masrafları karşı taraftan alırız demişti.

Yorum bağlantısı
Tuncay Arslan
8 saat önce, Sinan Kozan yazdı:

hocam benim görüştüğüm avukat benden birşey talep etmedi.

hatta ben bu aldığım paranın ne kadarını siz keseceksiniz dediğimde biz ortak değiliz neden keselim bir masrafları karşı taraftan alırız demişti.

:bravo: Alkışlıyorum :)

Yorum bağlantısı
Sabri Güngör

Tuncay, Avukat Necat Ertan Formdan arkadaşımız bence bir danış daha evvel bu işi yaptı bilgisi var:)

Yorum bağlantısı
Tuncay Arslan
9 saat önce, Sabri Güngör yazdı:

Tuncay, Avukat Necat Ertan Formdan arkadaşımız bence bir danış daha evvel bu işi yaptı bilgisi var:)

İletişim kurucam Ustam, Allah razı olsun :)

Yorum bağlantısı
Necat Ertan

Tuncay Bey kişisel mesajınızı da gördüm, konuya müdahil olayım.  Bana kalırsa düşükte olsa bir değer kaybı çıkar. Değer düşüklüğü aracınızın değerinin takribi %1-2 si civarında olur.  Ancak bunu hukuki yoldan almak için bir dünya masraf etmek gerekir.  Ben avukat olarak bu davayı mantıklı görmüyorum.  Masrafsız şekilde sigorta şirketine müracaat ile v.s. alınabiliyorsa ki bunu sigortacılar daha iyi bilir bu şekilde almakta fayda var.  Yoksa davanın açılış masrafı takribi 700 TL tutar.  Avukata vekaletname çıkartma 87 TL noterden ;)  Attığın taş ürküttüğün kuşa değmeyecek bence.

2011 model Grande Punto 30000 kmde hasarsız aracın arkadan hasarında bagaj kapağı, arka tampon demiri ve arka tampon değişti netice 1000 TL değer düşüklüğü oldu.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...