İçeriğe Yönlendir

Mondeo 2 - Bagaj Kilit Sorunu

Süleyman Toprak Başol

Recommended Posts

Süleyman Toprak Başol
(düzenlendi)

Selamun aleyküm arkadaşlar.. Aranıza yeni katıldım bende artık sözüm var kuzu kurdun yollar fordun :) bazı sorunlarım var diger konumda hepsini açıklayacagım ve yardımlarınız bekliyorum inşallah. bu sayfadan üye olmadan önce bir kaç konuyu araştırmıştım sagolsun bazı kişileri yazdıgı konulardan yola çıkarak tamirlerimi gerçekleştirdim ! bir konu açılmıştı bagaj kilidi konusu orada çok fazla yorum oldugundan dolayı belki bazı arkadaşlar bulamaz veya göremez diye ben tekrardan konu açtım umarım sorun olmaz. bagajı açamayanlar veya bagaj kilidi bozuk olanlar için söylüyorum ben araştırdım bagaj kilit motoru yaklaşık 300 400 tl civarında orjinalı ve bulmasıda bir hayli zor ! tofaş gurubunun ön kapı otomatigini 10 tl ye aldım ve bagaja taktım .. şimdi bagajım çok rahat açılıyor.orjinali ile bire bir oldu.. ben 5 kablolu olandan aldım 2 kablo kullandım siz de 5 veya 2 kablo olandan alabilirsiniz ama fiyat farkı yoktur 2 side 10 tl ye tofaş parçacısından temin edebilirsiniz !! umarım bazı arkadaşlara yardımcı olurum.

tarihinde İnan Çınar tarafından düzenlendi
  • Beğen 4
Yorum bağlantısı
Sadık Taşyürek

peugeot ile de fordun bir çok parçası bir birine uyuyor.  bedeli emin olmamakla beraber fiat gurubuna göre belki daha yüksek olabilir. 

Yorum bağlantısı
Yıldırım Mustafa
(düzenlendi)

İyiymiş hakketten böyle düşük maliyetle can sıkıcı sorunların çözümünü ögrenmek çok faydalı oluyor mk2 lerin buna benzer yedek parçalarını bulmak gerçekten zor olabiliyor çünkü

tarihinde Yıldırım Mustafa tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Universal merkezi kilit motoru olarak işlevi aynı dır da. Parçanın şekli ve momtaj yeride mi aynı?

Yorum bağlantısı
Süleyman Toprak Başol

evet kilit açması için motordan kilit mekanizmasına bir ince demir var onu biraz kesip egdik sadece .. ama vida yerleri tamamen aynı .. aynen orjinal gibi oldu ! araç çalışırken bagaç açılmıyor orjinali gibi .. araç merkezi kilide baglı kapılarla beraber açılıyor kapanıyor yada siz dügmeye basarsanız arkadan açılıyor ! sistem aynı benim anahtarım orjinal olmadıgı için merkezi kilit açma olayı yeni otomatiklerden ! banada bu şekillde lazımdı bu şekilde yapıldı .. önceden hiç açılmıyordu hep kilitli kalıyordu anahtar ile açıyordum! 

haa bu arada beni arabam 97 ghia

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdem Yılmaz

parçayı ne kadara aldınız Süleyman bey

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Dinç Gökmen

Teşekkürler ben de bu konuyu araştırıyorum. Bende motor hiç yok.  Ama anlamadığım araba çalışırken neden bagaj açılmaz. Bazı noktalarda bagaj kontrolü yapılıyor, ben onun içün arabayı stop etmem lazım demekki 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Süleyman Toprak Başol

arabanın çalışırken bagaj açmama olayı fabrika çıkışı zannedersem !! belki beyin le alakalı bir müdahale yapılabilir daha deneyimli arkadaşlar size yardımcı olacaktır mutlaka !!

parça 10 ila 15 tl ye mal edersiniz ben 10 tl ye aldım ..sanayide tofaş parçası satan yere giderseniz eger .. hem tek tek alırsınız hemde ucuz alırsınınız kapı otomatigi  alıcaksınız 5 kablolu idealdir elektirikciniz olmaz dersede olur diyerek söktürüp taktırınız .. 1 e 1 aynıdır .. vidalama işlemi ve çalışma işlemi sadece kilit ile arasında olan demir bende biraz uzun geldi egdim ve kestim biraz ..

Yorum bağlantısı
Dinç Gökmen
2 saat önce, Süleyman Toprak Başol yazdı:

arabanın çalışırken bagaj açmama olayı fabrika çıkışı zannedersem !! belki beyin le alakalı bir müdahale yapılabilir daha deneyimli arkadaşlar size yardımcı olacaktır mutlaka !!

parça 10 ila 15 tl ye mal edersiniz ben 10 tl ye aldım ..sanayide tofaş parçası satan yere giderseniz eger .. hem tek tek alırsınız hemde ucuz alırsınınız kapı otomatigi  alıcaksınız 5 kablolu idealdir elektirikciniz olmaz dersede olur diyerek söktürüp taktırınız .. 1 e 1 aynıdır .. vidalama işlemi ve çalışma işlemi sadece kilit ile arasında olan demir bende biraz uzun geldi egdim ve kestim biraz ..

Süleyman Bey bir de iki fişli olanı var dediniz,  iki fişli olanı ile farkı nedir bu beş fişlinin, 

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
süleyman başol

5 fişli veya 2 fişli dedigim 5 kablo veya 2 kablo .. olandır yani farketmiyor 2 side işe yarar ben 5 kabloludan aldım 2 kablosunu bagladık 3 kablo boşta kaldı .. tercih sizin 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 6 ay sonra...
Yasin Aydan
On 23.02.2017 at 22:18, süleyman başol yazdı:

5 fişli veya 2 fişli dedigim 5 kablo veya 2 kablo .. olandır yani farketmiyor 2 side işe yarar ben 5 kabloludan aldım 2 kablosunu bagladık 3 kablo boşta kaldı .. tercih sizin 

Öncelikle merhaba. Arabamın orjinal bagaj açma motoru arızalandığı  o için  o sizin tavsiye ettiğiniz gibi, Tofaş kapı motorunun 2 kablolu olan modelinden aldım ama kabloları nereye bağlayacağımı anlamadın. 

ROJkLo.jpg

Mavi kablo artı uç onu keşfettim.

kXjBr7.jpg

Burada üç kablo var ve ilkine yani turuncu siyaha takınca bagaj butonundan tetiklimeme rağmen hiç bir tepki vermiyor. İkinci kablo yani Ortadaki yine turuncu siyah kabloya takınca bagaj butonuna basmadan şaseyi dokundurur dokundurmaz aç-kapa yapıyor. Üçüncü siyah olana takınca yine hiçbir hareket yapmıyor.

2E21gj.jpg

Yorum bağlantısı
5 saat önce, Yasin Aydan yazdı:

Sorun giderildi.

Yasin Bey, öyle sorun giderildi deyip konuyu kapatmak olmaz... :)  

Nasıl giderildi?

Yorum bağlantısı
Yasin Aydan

Muhteşem abi doğru söylüyorsun. Başka konuda yazdım için bu konuda tembellik edip yazmamıştım. :)

Abi öncelikle işe başlarken bagaj motorunun çalışma prensibini çekerek açılan sistem olarak anlamıştım, hatayı da tam olarak bu yüzden yaptım. Nedeni ise Tofaş motorunu çalışması iki türlü.

1- Mavi ucu - eksi sokete(siyah kablo) Yeşil ucu + uca (turuncu siyah kablo)ya bağlayınca iterek açma yapıyor.

2- Mavi ucu + uca (turuncu siyah kablo) Yeşil ucu - eksi sokete(siyah kablo)ya bağlayınca çekerek açma yapıyor.

Ben 1 numaralı yöntemi uyguladım. Bu arada bagaj düğmesinden tetikleyerek açmak için Mavi kabloyu 1. Turuncu siyah kablonun girdiği sokete bağlantı yapmanız gerekli.

Ma68Ga.jpg

Birde ben kablo bağlantısını soket üzerinden yaptım. Mavi ve yeşil kablonun ucuna sokete girecek şekilde iletken lehimledim. Böylece daha rahat deneme fırsatım oldu. Forum sayesinde birçok sorunu kendim hallettim. Herkese çok teşekkür ederim. Hayırlı günler.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...