İçeriğe Yönlendir

Lpg dolum yerleri tampondan kalkacak mı?

Gencay Bengli

Recommended Posts

Gencay Bengli

Değerli arkadaşlarım merhabalar ,

Bugün lpg alımı esnasında pompa görevlisi "Lpg dolum yerleri tampondan kalkacak benzin deposunun oraya çekilecek"  şeklinde bir cümle kullandı.

Biraz araştırdım bazı yerel gazetelerde Kasım 2016da haber yapılmış; fakat devamı gelmemiş. Bundan sonraki araçlar için yapılacak olan bir uygulama olabilir mi? Yoksa geçmişe yönelik tüm araçlar bir tadilata mı gidecek ?

Konuyla ilgili bilgisi olan var mı?

Yorum bağlantısı
Misafir

Bundan sonrası için yapılacak montajlarda diye duydum ben, tüv istiyormuş. 

Bundan öncesinde de benzin deposunun olduğu yeri kabul etmiyorlardı.

Yorum bağlantısı
Uğur Çınar
43 dakika önce, Eray Turan yazdı:

Bundan sonrası için yapılacak montajlarda diye duydum ben, tüv istiyormuş. 

Bundan öncesinde de benzin deposunun olduğu yeri kabul etmiyorlardı.

aynen abi ben de öyle duydum agır kusur diyolardı  benzin deposu olan yerde

Yorum bağlantısı
Gencay Bengli
(düzenlendi)

Atiker genel merkezi aradım. Öyle bir söylenti var; fakat şuan resmi bir durum söz konusu değil dedi. Cezai yaptırım uygulanır mı diye sordum. Resmiyet olmadığı için olmaz denildi. Mayıs ayı içerisinde birşeyler olabilir dedi. Şuan beklemedeyiz.

Sonra Lpg montajının yapıldığı yeri aradım. Usta cezai işlem yok; fakat bazı polisler zorluk çıkarttmış bana gelip yerini değiştirenler oldu. Tampon altından tamponda görünür bir yere aldık dedi. Benzin depo kapağının yanına alınır mı dedim o da senin araçta yeterli mesafe yok dedi.

Bu durumu Tuvturk açısından da irdelemek lazım. Sonuçta hafif kusur ağır kusur ibaresiyle bizleri zor durumda bırakacak olanların başında geliyor.

Sonuç olarak bu ne perhiz bu ne lahana turşusu diyebileceğimiz bir durum daha ortaya çıktı. Bekleyip göreceğiz.

Not: Yapılan işlem herhangi bir resmi işleme maaruz kalmıyor. 50₺ karşılığı işlem tamamlanıyor denildi.Yaklaşık yarım saatlik bir süre sonunda.

tarihinde Gencay Bengli tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

50 lirayla halloluyorsa hemen yaptıralım. En azından pompacı arkadaşlar, bu soğukta iki büklüm yerlere yatmazlar.

Yorum bağlantısı
Batuhan Kılıç

Dalga geçiyorlar bu ülkedeki herşey gibi, geçen sene taktırırken benzin kapağına takılırsa muayeneden geçmiyordu, bugün taktırınca da oraya konmazsa geçmiyor, orada oturan ileri zekalılar da hala oturup para kazanıyor

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Misafir

Benım Tamponun altında takozun yanında güzel saklamış takan usta süreklı kulakları çınlıyordur Pompacı arkadaşlar tarafından :) 

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Araçların çoğunda depo kapağının olduğu yer müsait değil ki. Nasıl bir uygulama yapılması planlanıyor acaba? Bana pek mümkün gelmiyor.

Yorum bağlantısı
Gencay Bengli

Olası bir taşıma durumunda sanırım tamponu delerek görünür vaziyete alacaklar. Önemli olan Tuvturk ile ortak hareket edilmesi lazım. 

Yorum bağlantısı
Hasan Semerci

benim araçta depo kapağında montaj yapıldı. muayenede sorun çıkmadı. pompacılar allah razı olsun diyorlar. sevapda kazanıyorum. :):):)

Yorum bağlantısı
Ramazan Turan

Honda'nın bir çok modelinde benzin dolum yerinin yanında, hatta takip ettiğim Civic grubunda gidip yaptıran ve sonrasında da muayeneye giren bir çok kişi var ve sorunsuz geçtiler. Muayene sorunu yaşamadılar. 

Yorum bağlantısı
Ersel  Yıldız

Benim megane 2 de depo kapaginin orda. Bazen yakit istasyonlarinda sıkıntı olabiliyor. Ben kapiyi acip inene kadar pompa gorevlisi yere egilip lpg kapagini arayip durabiliyor :)

Yorum bağlantısı
Ali Ozan Yurtsever

Benim de baya alt tarafta egzozun olmadığı tarafta zor oluyor dolum yapan arkadaşlara gerçekten. :(

Yorum bağlantısı
Tolga Erdem

Ben takarken  benzin pompasinin oraya istedim.Daha fazla para kazanacakken  abi kaportani niye deldiriyorsun  hiç gerek yok dediler ve aklıma yattı :)

Yorum bağlantısı
İsmail Pınar 2

Benzin kapağının yanını takılıyor. Yer kısıtlı olduğu için sadece lpg tankına giden borunun çapı kadar yer kaplıyor, sanırım gaz alırken aparatı takıp gaz dolumu yapılıyor sonra çıkarılıyor. Lpg montaj firmaları artık bu şekilde montaj yapıyor. 

Yorum bağlantısı
Sevgin Yılmaz
(düzenlendi)

Candan mühendisliğin eklediği videolarda görülüyor. Bence güzel olmuş. Videonun 1. dakikasında dolum yeri gözüküyor.

tarihinde Sevgin Yılmaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ensari Tekel
(düzenlendi)

Yurt dışındaki arkadaşımın aracındaki lpg girişi depo kapağının yanında fakat nozzle'ı (gaz basılan ağız) ülkeden ülkeye farklılık gösterdiği için onunki de bayağı bir küçük ve farklı, ayrı bir aparatla bizdeki sistem lpg tabancasından gaz alacağında onu takıyor. Belki bizde de ona dönerler tüv bastırırsa.

tarihinde Ensari Tekel tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Misafir
(düzenlendi)
10 saat önce, Gencay Bengli yazdı:

Atiker genel merkezi aradım. Öyle bir söylenti var; fakat şuan resmi bir durum söz konusu değil dedi. Cezai yaptırım uygulanır mı diye sordum. Resmiyet olmadığı için olmaz denildi. Mayıs ayı içerisinde birşeyler olabilir dedi. Şuan beklemedeyiz.

Nasıl bir ifadedir bu, Atiker'in söylediği... "Öyle bir söylenti var; fakat şuan resmi bir durum söz konusu değil". Ortada uyulması zorunlu, bir yönetmelik var. Bu yönetmeliğe göre;

152i6w2.jpg

"Yönetmeliğin yürürlüğe girmesinden sonra yapılacak LPG/CNG tadilatlarında, LPG/CNG dolum ağzının aracın alt kısmında bulunmaması gerekmektedir" deniyor. Tadilat derken; montaj, tank değişimi v.s.... Yani, sızdırmazlık raporu gerektiren işlemler kastediliyor. Yoksa; rutin araç mayene işlemlerinde sorun çıkmaması gerekiyor.

İlgili yönetmelik ve eki...

ARAÇLARIN İMAL, TADİL VE MONTAJI HAKKINDA YÖNETMELİK

Eki

tarihinde Misafir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...