İçeriğe Yönlendir

Batan Firmalar Kervanı "Gold Bilgisayar"

Gencay Bengli

Recommended Posts

Gencay Bengli

Dün akşam Gold bilgisayarında batan firmalar arasında yerini aldığını duydum.İflas erteleme istemişler. Bimeksin de çalışanlarından maaşlarımızı alamıyoruz şeklinde bazı haberlerine de denk gelince anladım ki bu işin daha devamı gelecek.

Çalışan arkadaşlar adına çok üzüldüm. 

Bakalım bu çarkta daha kaç dişli kırılacak.

Yorum bağlantısı
Şahin Kutun

bi ara teknosa da batacak  medya markt alıcaktı falan diyorlardı uzun zaman oldu ama hala teknosa devam ediyor.  ne kadar fazla firma olursa o kadar rekabet olur. buda bizim gibi tüketiciler için iyi bişe umarım iflas etmezler

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Erol Güven

Ne olacak piyasanın çok üzerinde satıyorlar haklı olarak tüketici gitmiyor kiraları çok yüksek hali ile satışları düşüyor sonunda bayrağı çekiyorlar normal bir durum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Kaya
(düzenlendi)

Bu gibi firmaların raf fiyatlarından çok daha uyguna online alışveriş sitelerinden ürün alabiliyoruz. Ayrıca kredi kartı kampanyaları da var. Bence strateji değiştirmeleri gerekiyor. Bimeks iPhone adaptörüne 99 lira fiyat istedi. iPhone kendi sitesinde 69 'a satıyor.

Ekleme: Bugün tarihi itibariyle iPhone kendi sitesinde 89 liradan satıyor.

tarihinde Recep Selim Kaya tarafından düzenlendi
Fiyat düzeltmesi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tahir İlter
41 dakika önce, Şahin Kutun yazdı:

bi ara teknosa da batacak  medya markt alıcaktı falan diyorlardı uzun zaman oldu ama hala teknosa devam ediyor.  ne kadar fazla firma olursa o kadar rekabet olur. buda bizim gibi tüketiciler için iyi bişe umarım iflas etmezler

Ufalmaya gitti bazı mağazalarını Media Markt devretti. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Gold Bilgisayar'ın durumu 1 seneyi geçti. Bimeks'in de zor zamanlar yaşadığını duymuştuk. Kısılan taksitler, TL'nin değer kaybetmesi, düşen alım gücü vs. bunları normalleştiriyor maalesef.

Bir de asıl küçük esnafa sormak lazım, ne durumdalar diye.

• Beğen 7
Yorum bağlantısı
Bir saat önce, Sani Gerşon yazdı:

Gold Bilgisayar'ın durumu 1 seneyi geçti. Bimeks'in de zor zamanlar yaşadığını duymuştuk. Kısılan taksitler, TL'nin değer kaybetmesi, düşen alım gücü vs. bunları normalleştiriyor maalesef.

İçler acısı. Böyle giderse "küçük esnaf" diye bir statü kalmayacak...

Yorum bağlantısı
Ali Gök

Devasa mağazalar kurup para kazanmak hayalden başka bişey değil şuan Türkiyede.  apple gibi tek ve vazgeçilmez olanlar dışında tabiki  kaldıki onlarında dev bir mağazaya ihtiyacı yok.

sadece elektronik magazalar değil yiyecek içeçek satan büyük carefouslar  migrosalar vs de batmaya  mahkumlar ve küçülecekler kaldıki onlarda artık sokak aralarına küçük mağaza açıyorlar yenile kurulan büyük bir market görmüyorum artık 

Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Çanakkale özeli için şu an; küçük esnaf statüsünde saydığım şok ve a101 her mahallede var. Artık sokak aralarına girmeye başladılar. 3 tane Migros var. 2-3 yıl öncesi hiç yoktu. Yılların Kipa 'sı rekabetten dolayı ücretsiz müşteri servisi koymak zorunda kaldı ki yine de gidilmiyor. 3 tane Carrefour vardı. Biri kapandı. 2 tane Teknosa 2 tane Bimeks var. Bimeks 'in bir tanesi kapatıyordu sanırım. 3 yıl içerisinde bir tanesi yeniden yapılarak toplamda 3 AVM açıdı. Son olarak 3. tekzeni de bu haftasonu gördüm. Saman alevi gibi bir parlıyorlar. Sonra çekip gidiyorlar. Bu saydıklarım bir çok kişi için az gelebilir ama, birden değişti buralar. Belki potansiyel gördüler ama, bu değişime ayak uydurmak zor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Geçen bimeks e gittim. Durum içler acısıydı. Raflarda ürün yok. Beyaz eşya parmakla sayılacak kadardı. 3-4 tane buzdolabı 4-5 tane çamaşır makinesi falan vardı. Raflarda ki üründe tek marka tek ürün üzerine misal ütü var 8-10 tane hepsi aynı marka ve modeldi. Dedim burası artık batmış hayat yok dedim kendi kendime.. Bimeksin durum kötü..Hepsi aynı bilmem ama zor durumda oldukları belli.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
30 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

Kaldı mı ki.. ?

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Batuhan Kılıç

Aslında online satışa ilk girenlerdendir gold. Hızlıal sitesi gold bilgisayarın. Yerli olup da ayakta kalabilen firmalar zaten giderek azalıyor. Mesela geçenlerde park bravo nun son kalan mağazasını gördüm. Onlar da batmış ve ülkedeki tüm ürünleri bir mağazaya toplayıp orada bitirmeye çalışıyorlardı. Sadece ürünler değil askılar, dolaplar, masalar, duvardaki yazılar bile satılıktı. Batan batana bu aralar.

Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Sektöründe öncü olanlar ve bir şekilde riski görüp önlemini alanlar yürüyor velhasıl. GG 'den ilk alışverişim 2005 yılında. Çok fazla taviz vermeden devam ediyor. Gerçi ilk yıllarındaki açık arttırma heyecanı kalmadı. HB bir ara fiyatlamalar ile başı belaya girdi, şimdi mağazaları sisteminde ayırarak riski dağıttı. Hızlıal iyidi güzeldi. Kredi kartı puanlarını biriktirip alışveriş yapardık. Şimdilerde n11 var. Onlarda en son lastiklerde darbe yedi herhalde. Artık indirim kuponları araba aksesuarlarında geçmiyor. Günümüz global pazarında ayakta kalmak zor. Artık uzak doğudan bile iki tık ile istediğimizi getirebiliyoruz. 99 yılıydı teknoloji merakım başlayalı. Herkes alışverişi bilgisayardan yapacak diyorlardı. Hatta o zamanın önde gelen bilgisayar dergilerinde vardı bununla ilgili haberler. Hala duruyor arşivimde anı olarak. Bu haberlere gülerdim. Nasıl olacak ki o diye. Daha neler göreceğiz bakalım...

Yorum bağlantısı
Mesut Eyibil

''Değişime ayak uyduramayanlar batmaya mahkumdur.'' Bir dost :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
1 saat önce, Servet Aydın yazdı:

Bir gün herkes mahalle bakkalına dönecek

Bakkal mi acsam :) evin altında yer var 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Serkan Karadağ

En son forumun değişmesinden yola çıkarsak, taleplere daha iyi, daha hızlı, daha kaliteli cevap vermek gerekiyor. Bunu yapmayan batmaya mahkum oluyor.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mithat Tuğrul

Rekabette yüksek fiyat stratejisiyle ayakta kalmaya kalırsalar sonuç bu olur maalesef.

Yorum bağlantısı
Rifat Şeker

Ekonomi , işletme giderleri vb. gibi ana etkenlerin haricinde en büyük sebeplerden birisi de teknolojiden haberlerinin olmayışıdır. Düşük maaşlar ile uzun süreler ayakta satış yapmaya zorlanan sırf satış kotalarını doldurmak için doğru satışa odaklanmak yerine sadece satışa odaklanan çalışan ve bu çalışanların sattıkları ile ilgili eğitimleri verilmeyen teknolojiyi üretenden alıp tüketene satarken arada sadece al-satçı konumunda kalıp teknolojiyi satarken aynı zamanda çözüm odaklı olmak zorunda olduklarını anlayamayan ve bunu satış politikaları haricinde bilgi ile satabileceğini anlayamayan ürün hacmini sadece belli başlı markaların bir kaç modeli ile sınırlayıp müşteri tarafında gelen yada gelebilecek talepleri toplayacak bir mekanizması bile bulunmayan :) bizim teknoloji mağazalarımızın ne yazık ki sonu bu şekilde kaçınılmaza doğru gidiyor. Bir nevi teknoloji özürlü mağazalarımız ::)

• Beğen 9
Yorum bağlantısı
Özgen Acar
18 dakika önce, Rifat Şeker yazdı:

Ekonomi , işletme giderleri vb. gibi ana etkenlerin haricinde en büyük sebeplerden birisi de teknolojiden haberlerinin olmayışıdır. Düşük maaşlar ile uzun süreler ayakta satış yapmaya zorlanan sırf satış kotalarını doldurmak için doğru satışa odaklanmak yerine sadece satışa odaklanan çalışan ve bu çalışanların sattıkları ile ilgili eğitimleri verilmeyen teknolojiyi üretenden alıp tüketene satarken arada sadece al-satçı konumunda kalıp teknolojiyi satarken aynı zamanda çözüm odaklı olmak zorunda olduklarını anlayamayan ve bunu satış politikaları haricinde bilgi ile satabileceğini anlayamayan ürün hacmini sadece belli başlı markaların bir kaç modeli ile sınırlayıp müşteri tarafında gelen yada gelebilecek talepleri toplayacak bir mekanizması bile bulunmayan :) bizim teknoloji mağazalarımızın ne yazık ki sonu bu şekilde kaçınılmaza doğru gidiyor. Bir nevi teknoloji özürlü mağazalarımız ::)

Yorumunuz çok doğru bence de ,çoğu zaman bir ürün için teknosa vb mağazaya gittiğimde çalışanların bilgisizliği dikkatimi çekerdi,ben ufak bir internet araştırmasıyla çok daha fazla bilgi sahibi olduğumu görürdüm.Tabiki bunun sebebi de sürekli eleman değişimi yüzünden bilgi birikimi oluşamaması,dediğiniz gibi bir ürünün satışına odaklanıp müşteriyi o ürünü alsın diye yanlış yönlendirmek..bunun gibi birçok sebep sayılabilir

Yorum bağlantısı
Serkan Erden

avm kaynaklı tüketime dayalı her ekonomi gün gelir küçülür. üreten ülke konumunda olsak bile bizdeki yabancı marka hayranlığı giderilmeden bişeyler yapmak zor. birçok dünya markasına üretim yapıyoruz ama aynı malı türk markası olarak satmaya kalksak insanlar burun kıvırıyor. birde internet büyük faktör. şahsen ben birçok ürünü netten alıyorum,hem daha ucuz,hemde zahmetsiz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sabri Güngör
6 saat önce, Servet Aydın yazdı:

Bir gün herkes mahalle bakkalına dönecek

Şimdi sana cevap yazsam 15 gün uzaklaştırma ve gold üyeliğimi kaybederim. Yazmıyorum, şişiyorum;)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...