İçeriğe Yönlendir

Focus 1 - V Kayışı Koptu

Enver Çatak

Recommended Posts

Enver Çatak

Selamlar

Son zamanlarda ilk çalışmadan itibaren su akış sesine benzer bir ses geliyordu. Dün evime yaklaştığım sırada tekerleğe birşey takılmış gibi bir ses duydum. Kenara çekip bakayım derken direksiyon ağırlaşarak aracım stop etti ve tekrar çalıştıramadım. Kaputu açıp baktığımda v kayışının kopup sıkıştığını gördüm. Çekici ile özel servise gittik. Yapılan kontrollerde en kötü senaryonun gerçekleştiği anlaşıldı. Kopan kayış kasnağa sıkışarak trigerin sıyırmasına ve subapların eğilmesine neden olmuş. :(

Kayış, gergi ve 2 rulman, 2 sene, 27.000 km önce cık cık sesinden dolayı değiştirilmişti. Aynı ses kopmadan önce yine çıkmaya başlamıştı. Tahminimce sistemdeki bir sorun yüzünden koptu.

Zoruma giden; bakımlarını aksatmadığım halde bunun olması. 

LZrAgo.jpg

njnMLV.jpg

Yorum bağlantısı
Koray Demir

Talihsizlik olmuş parça sorunu veya ihmal sonucu gerçekleşmiş olabilir geçmiş olsun.

Yorum bağlantısı
Ahmed Talha Karaarslan

çok geçmiş olsun

gergilerde yada rulmanlarda orijinal parça kullanılmadığında kayışı zorlayabiliyor. aynı şekilde işçilikten de farkediyor.

bildiğiniz, güvendiğiniz, referansları güçlü olan bir usta tercihi önemli.

başım sıkıştığı için çekiciyle bilmediğim bir ustaya götürmüştüm aracımı, 3 saat gergiyi çıkarması sürmüştü. :s 

tekrar geçmiş olsun. masraf ne kadar çıktı? toplam km ne kadar? 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Geçmiş olsun. Ses varsa şuna işaret tir.. Bilya dağıldı ve en kötü halini aldı kopan kayış.

Yorum bağlantısı
Enver Çatak

Teşekkürler iyi dilekleriniz için.

Masraf şu an belli değil, gerekli olanlar belirlenmekte.

Kayışın ömrü 60.000 km deniyor..

Yorum bağlantısı
Doğa Torpil

Cik cik sesini nasıl yapıyordu acaba?

Sabahları çalıştırdığımda benim de kuş sesi gibi ısınana kadar ötüyor.

Daha önce bu yüzden ustama v kayışı değiştirtmiştim. 1895 yerine 1885 takmıştı hatırladığım kadarıyla sonra 2 sene geçti yine yapıyor. Eğer böylesi bir soruna yol açacaksa hemen değiştirteyim :(

Yorum bağlantısı
Enver Çatak
(düzenlendi)
14 dakika önce, Doğa Torpil yazdı:

Daha önce bu yüzden ustama v kayışı değiştirtmiştim. 1895 yerine 1885 takmıştı hatırladığım kadarıyla sonra 2 sene geçti yine yapıyor. Eğer böylesi bir soruna yol açacaksa hemen değiştirteyim :(

Aynen dediğiniz gibi oluyordu bende de. :(

Tahminimce kayışın çevirdiği rulmanlardan biri sıkıştığı için kayışı döndüremiyordu ve bahsettiğim su akışı gibi sürtünme sesi yapıyordu. Veya rulmanların hepsi aynı hizada değildi.

tarihinde Enver Çatak tarafından düzenlendi
İlave
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Koray Demir
Daha önce bu yüzden ustama v kayışı değiştirtmiştim. 1895 yerine 1885 takmıştı hatırladığım kadarıyla sonra 2 sene geçti yine yapıyor. Eğer böylesi bir soruna yol açacaksa hemen değiştirteyim [emoji20]

Değişmeniz gerekir sistemin ses yapmaması lazım.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Enver Çatak

Sağolun arkadaşlar, uzun yola çıkma durumum vardı, vazgeçtim. Çıksaydım büyük ihtimalle o zaman yapacaktı. Tesellim budur.

Yorum bağlantısı
Alper Tuğlu

Geçmiş olsun.

Aracım 70000 de 2ay önce kışlık bakım için ustaya gittim kaputu açar açmaz V kayışı değişecek dedi.Gerçekten de iki tarafında da çatlaklar çoğalmış.Henüz orjinaliymiş. Değiştirdik önlemimizi aldık. 

Sabahları ilk çalıştırmada cıyk diye ses veriyordu zaten.Benim için güzel olan ustanın hemen  fark etmesi oldu.

Allah herkesi işinin iyisi ustalarla karşılaştırsın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ümit Kaan

Ekonomik durumun elverişsizliğinden dolayı çoğu kez parça değişiminde yan sanayi ürünlere yöneliyoruz, bu hasarda da suçlu yan sanayi parçalarmıdır bilemiyorum ama, triger seti, v kayış seti gibi arızası boyundan büyük sıkıntılara sebebiyet veren parçalar da şartları zorlayıp orjinal ürünlerle değiştirmemiz şart sanırım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

90bin veya 5yılda, v kayışı, triger kayışı değişiyor. Kalitesiz malzeme mi kullanıldı acaba?

Yorum bağlantısı
Enver Çatak

Kalitesiz malzeme kullanıldığını sanmıyorum. Aracı aldığımda da kayış sesi vardı, o yüzden değişim yapıldı. Nette araştırdığım kadarıyla bazen kronik olarak, vaktinden önce kayış kopabiliyor. Bunun da nedeni kasnak, rulman, gergi vs. olabiliyor.

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

VWlerde bazı modellerde erken kayış koparma şikayeti varmış, ama fordlarda hiç duymadım. Avrupalılar 160binde falan değiştiriyor trigeri. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

V kayışının belirli değişim periyodu yok. Bakımda kontrol edilir. Bilyalar ses yaparak zaten kendini beli eder. Motor yıkayınca ikisinin de ömrü kısalır vesile ile

Yorum bağlantısı

Büyük geçmiş olsun . Bazı şeyleri gerçekten hafife alıyoruz , Sistemden ses geliyor ise olabilecek en kısa zamanda gidip sorunlu parça bulunup değiştirilmesi gerekiyor . Aksattırıldığında sonucu bunun gibi büyük meblağlı sorunlara sebep olabiliyor . Sizin şansızlığınız değiştirmenize rağmen erken km lerde kopmuş olması . Gerçekten büyük talihsizlik .

Yorum bağlantısı
Enver Çatak

Teşekkürler.

Başkaları da dikkat etsin diye açtım konuyu. :(

Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Enver Çatak

Biraz geç oldu ama gelişmeleri yazayım.

Triger, v kayışı, subaplar, gaydlar, contalar vs. değişti
2250 TL + 130 TL çekici ücreti.

Sonrasında motor gayet güzel olmuş, titreşimi, sesi azalmış. Öncesinde aşırı yakıt sorunum vardı. Düzelmiştir diye ummuştum ama düzelmemişti. 

Böyle durumlarda tabi daha dikkatli olmak lazım. Suyunu gözlemlediğimde eksiltme fark ettim, haftada yaklaşık yarım litre. Usta ilk başta kabullenmek istemedi. Normal, düzelir vs. dedi. Su kaçağı önleyici sıvıdan konuldu. İlk başlarda kaçak durmuş gibiydi, sevindim ama....:(

Israrla ve nezaketle ustamı rahatsız ettim :). Lifte aldıklarında motor contası civarında bariz su kaçağı vardı. Yağ ile karışık olduğu için yağ mı su mu tam anlaşılmıyordu. Blokta gözden kaçan çatlak olabilirmiş, taşlama gerekebilirmiş :shok:. İlaveten önceden olmayan külbütör kapağı kaçağından bujilerin üstü yağlanmış. Sonunda sorumluluğu aldılar ve tekrar motoru indirip kontrol edeceklerini söylediler.

Tekrar motor indirilip, contalar değişilmiş. Özenle motor toplanmış. Bu sefer de gergi bilyasının bozuk olduğu fark edilip değiştirilmiş. İlk indirmede değiştirildiğini sanıyordum v kayışı ile beraber. Tahminimce bütün bunları başıma açan da bu gergi bilyası. İki sene önce cik cik sesi şikayetiyle gittiğim başka bir özel serviste sadece v kayışı değiştiği için kısa sürede koptu bence. Öncekinde koydukları yeşil antifrizi turuncu yapmalarını istedim. Bu sefer ( gergi bilyası + antifriz için ) 250 TL talep edildi. İşçilik ücreti için gerek yok ama deyince.. 350 TL bıraktım.

Bir aydır gözlemim sonucu su eksiltme yok. Gaz pedalında hissettiğim titreşim gitmiş, yakıt tüketimi normale döndü. Bunları bozuk gergi bilyasına bağlıyorum.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...