Mustafa Tüfekçi

Jant et değeri uyumu

Recommended Posts

Mustafa Tüfekçi    6.197
Mustafa Tüfekçi

Aracın orijinal jant ölçüsü 16 x 7j et 31 arka 16 x8j et 32 bu jantın yerine 16*7.5 j et 51 jant  uyar mı 

İletiyi paylaş

Mesajın linki
Çağlar Bayur    41.477
Çağlar Bayur

aşırı içeride kalır. sağ sol tam turda iç davlumbaza sürtmesi çok muhtemel

İletiyi paylaş

Mesajın linki
Talha Bilgi    48
Talha Bilgi

Ya arkadaşlar bu jant ofset değerleri ile ilgili bilgisi olan için bir soru 16" 9 ofsetli bir jant kaç cm'ye tekamül ediyor...

Olay açıklaması : 16" 9 ofsetli karpuz  jantı çıkardığımız aracıma ofeti olmayan bir jant taktık ama araç lastiklerini ofsetli jantın olduğu yere almak için kaç cm spacer takmak lazım... ? 

İletiyi paylaş

Mesajın linki
Mehmet Ozyurek    54.757
Mehmet Ozyurek

Pek anlamam ama.. Ofset dediğimiz ET değeri değil mi.. 

Her jantın bir ofset değeri yok mudur.. ?

Aracın orjinal jantındaki ET değeri kaç ki ?

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Mesajın linki
Metin Akbal    1.713
Metin Akbal
Pek anlamam ama.. Ofset dediğimiz ET değeri değil mi.. 
Her jantın bir ofset değeri yok mudur.. ?
Aracın orjinal jantındaki ET değeri kaç ki ?
ofset ile et farkli. Biri jant kalinligi digeri jantin poryadan uzakligi.
Ya arkadaşlar bu jant ofset değerleri ile ilgili bilgisi olan için bir soru 16" 9 ofsetli bir jant kaç cm'ye tekamül ediyor...
Olay açıklaması : 16" 9 ofsetli karpuz  jantı çıkardığımız aracıma ofeti olmayan bir jant taktık ama araç lastiklerini ofsetli jantın olduğu yere almak için kaç cm spacer takmak lazım... ? 
Ofset degeri kadar et degeri de onemlidir. Ofsetli olan jantin et degerinin sayisal olarak dusuk olmasi gerek.
Aracın orijinal jant ölçüsü 16 x 7j et 31 arka 16 x8j et 32 bu jantın yerine 16*7.5 j et 51 jant  uyar mı 
Uymaya uyar da donerken nasil olacak amortisore surtecekmi davlumbaza dokunacak mi. 51 et jant cok icerde kalir.
  • Beğen 1

İletiyi paylaş

Mesajın linki
Çağlar Bayur    41.477
Çağlar Bayur
10 saat önce, Talha Bilgi yazdı:

offset sanayide kullanılan piayasa dili, biraz da janjanlı aslında.  çoğu jant satan da hatalı kullanır o terminolojiyi.

jantın genişliği vardır, genlede 6-7,5 inch falandır. takılacak lastik tabanına göre bir büyüklüktür, mesela gneelde 205 lastiğe tasarlanmış jantlar 6-6,5 olur.. karpuz denen model gibi jantlar, 9 inch olabilir . bu rakama bakarak buna 9 offset diyeiblirler

Jantın dışa çıkıklığını ise ET değeri belirler. mesela ford lar da yaygın olan 50 civarıdır, pejo da 25 civarı. bijonlar ayn ıolunca, pejo jantını takarsanız dışarda durur.

ET 9 da olabilir karpuz janta hiç bakmadım ama

spacer ın seçimli şansı olmadığından gidip te şunu alayım bari denmeyeceği için, deneme yanılma montajı ile takılabilir, spacerlar zaten genlede eski fren diskinden yapılıyor, aslında sakıncalı da.

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Mesajın linki
Talha Bilgi    48
Talha Bilgi
10 saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

offset sanayide kullanılan piayasa dili, biraz da janjanlı aslında.  çoğu jant satan da hatalı kullanır o terminolojiyi.

jantın genişliği vardır, genlede 6-7,5 inch falandır. takılacak lastik tabanına göre bir büyüklüktür, mesela gneelde 205 lastiğe tasarlanmış jantlar 6-6,5 olur.. karpuz denen model gibi jantlar, 9 inch olabilir . bu rakama bakarak buna 9 offset diyeiblirler

Jantın dışa çıkıklığını ise ET değeri belirler. mesela ford lar da yaygın olan 50 civarıdır, pejo da 25 civarı. bijonlar ayn ıolunca, pejo jantını takarsanız dışarda durur.

spacer ın seçimli şansı olmadığından gidip te şunu alayım bari denmeyeceği için, deneme yanılma montajı ile takılabilir, spacerlar zaten genlede eski fren diskinden yapılıyor, aslında sakıncalı da.

Dün bayağı diğer forumlarda arkadaşlarla istişare ettim, yurt dışında modifiye yapan forum sitelerini çevire çevire okudum..  2-2,5 cm olacak şekilde Aliminyum yada st37/52 çelik malzemeden sıfırdan tezgahta kestireceğim. Büyük ihtimal şehir dışında nette reklamları olan büyük bir firmaya yaptırarak işimi çözeceğim. Çok teşekkür ederim ilgilenen herkese

İletiyi paylaş

Mesajın linki
Çağlar Bayur    41.477
Çağlar Bayur

spacer sonrası, uzun bijon saplamasını da unutmayın

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Mesajın linki
Talha Bilgi    48
Talha Bilgi
On 09.01.2018 at 21:30, Çağlar Bayur yazdı:

Benim orjinal jant ebat değerim : 6Jx16 ET46 şu imiş abi, benim araca önceden 9 ofset jant takmışlar bu durumda benim araç 6 yerine 9 takıldığı için 3 cm mi lastik dışarda durur ? Teşekkürler.

İletiyi paylaş

Mesajın linki
Talha Bilgi    48
Talha Bilgi

Tamam biraz araştırınca bunun inç değeri olduğunu buldum Ama ET'de etkiliymiş bunda.... Teşekkürler

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Mesajın linki