İçeriğe Yönlendir

Focus 2.5 - Otomatik Aşırı Lpg Tüketimi

Osman Ünal2

Recommended Posts

Osman Ünal2

Merhaba arkadaşlar aracımız 2008 Model mk 2.5 kasa otomatik 27 binde focus. Şöyle ki focusumuza 2 bin km önce BRC Sequent32 lpg kiti takıldı.Kit takıldıktan sonra hiç arıza lambası yakmadı çekişte sorun olmadı.  Ancak bu süre zarfında İstanbul'da 36-37 litre lpg ile en fazla 230 km şehiriçi yol yaptı(36 Kuruş civarı). İlk bin km ayarı bir ay kadar önce yapıldı. 2 gün önce yine çok yakıyor diye götürdüğümde tekrar ayar yapıldı.  Muhtemelen yine değişen bir şey olmayacak diye düşündüğüm için bugün biraz araştırma yaptım. Oksijen sensörü yakıtı doğrudan etkilediği için aklımda şüphe uyandırdı. Haftasonu buji,hava filtresi,maf ve oksijen sensörünü kontrol ettircem.Eğer kurum oranı fazla ise oksijen sensörünü Bosch oem oksijen sensörüyle değiştirmeyi  planlıyorum. Sorum şöyle sizce bu araba neden bu kadar yakıyor olabilir ya da oksijen sensörü 27 bin kilometrede bozulabilir mi? Not:Aracın sürekli düzenli bakımları yapılıyor.

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Lpg lt si 3 tl den 12 lt yaksa 0,36 tl/km eder ki gayet normal bir yakıt tüketimidir.

Yorum bağlantısı
Macit Aliyev
(düzenlendi)

Hakketen fazla yakıyor. Bende de Focus 2011 otomatik 1,6 BRC'li ama yakıtı şuanki lpg fiyatı ile 24 kuruş yakıyor.(lpg fiyatı 2,7).

tarihinde Mais Jannataliyev tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Münir Nurettin Taşova
(düzenlendi)
32 dakika önce, Osman Ünal2 yazdı:

Merhaba arkadaşlar aracımız 2008 Model mk 2.5 kasa otomatik 27 binde focus. Şöyle ki focusumuza 2 bin km önce BRC Sequent32 lpg kiti takıldı.Kit takıldıktan sonra hiç arıza lambası yakmadı çekişte sorun olmadı.  Ancak bu süre zarfında İstanbul'da 36-37 litre lpg ile en fazla 230 km şehiriçi yol yaptı(36 Kuruş civarı). İlk bin km ayarı bir ay kadar önce yapıldı. 2 gün önce yine çok yakıyor diye götürdüğümde tekrar ayar yapıldı.  Muhtemelen yine değişen bir şey olmayacak diye düşündüğüm için bugün biraz araştırma yaptım. Oksijen sensörü yakıtı doğrudan etkilediği için aklımda şüphe uyandırdı. Haftasonu buji,hava filtresi,maf ve oksijen sensörünü kontrol ettircem.Eğer kurum oranı fazla ise oksijen sensörünü Bosch oem oksijen sensörüyle değiştirmeyi  planlıyorum. Sorum şöyle sizce bu araba neden bu kadar yakıyor olabilir ya da oksijen sensörü 27 bin kilometrede bozulabilir mi? Not:Aracın sürekli düzenli bakımları yapılıyor.

Mesajı düzenliyorum yanlış hesap etmişim. Bu verilerle yüksek gibi görünüyor.

tarihinde Münir Nurettin Taşova tarafından düzenlendi
Yanlış yapılan hesap.
Yorum bağlantısı
Emrullah Aydoğdu
(düzenlendi)
3 dakika önce, Münir Nurettin Taşova yazdı:

İstanbul trafiği ve otomatik araç 12 litre normal gibi geldi.

Aynı araçtan ben de de vardı ve genelde 10 lt yakıyordu. Yani normal gibi.

tarihinde Emrullah Aydoğdu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Münir Nurettin Taşova
4 dakika önce, Emrullah Aydoğdu yazdı:

Aynı araçtan ben de de vardı ve genelde 10 lt yakıyordu. Yani normal gibi.

Hesap hatası yapmışım. 36 litre lpg ile 230 km yapılıyorsa. 100 km'de  15.65 lt lpg tüketimi yapar. Yüksek geldi bu haliyle. Osman Bey tüketimi litre bazında yazsaydı yanlış yapmazdık. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
2 dakika önce, Münir Nurettin Taşova yazdı:

Hesap hatası yapmışım. 36 litre lpg ile 230 km yapılıyorsa. 100 km'de  15.65 lt lpg tüketimi yapar. Yüksek geldi bu haliyle. Osman Bey tüketimi litre bazında yazsaydı yanlış yapmazdık. :)

Ben de kuruşu görünce ordan yürüdüm, kuruş olarak normal ama lt olarak 15 lt ler efsane

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Osman Ünal2

36-37 litre lpg ile 230 km yol gidiyor şehiriçinde 36 kuruşu programdan hesaplamistim demek yanlışlık olmuş. Neden yüksek tüketim olabilir görüş onerebilecek var mi?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

gündelik ev-iş arası kaç km? benzinde aynı roatda tüketim ne idi? karşılaştımralrı lt/100km olarak yapınız. motorda ne yanıyorsa

Yorum bağlantısı
Osman Ünal2
(düzenlendi)

@Çağlar Bayur Abi benzinde şehiriçi 100 km'de 13 litre gösteriyordu ama net hatırladığıma göre yarım depoyla 120 km yol yapmıştı zaten bu tuketimden sonra lpg dönüşümüne gitmiştik.Genelde aracı annem kullanıyor kardeşimi okula götürüyor toplasan 2 km ancak vardır.Yol boyunca bol bol dur kalk var.Bazen de ben 5-15 km arası şehiriçi kullanıyorum

tarihinde Osman Ünal2 tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Osman Ünal2

@Çağlar Bayur Abi az önce bosche servisinde şase numarasindan sensör arattim. Sistemde 2 adet gözüktü oem olan 270 lira diğer sensöre 540 lira dediler. Aklıma şu takıldı abi bazı araçlarda 2 adet oksijen sensoru varmış acaba bu kasada 1 mi yoksa 2 mi sensör var. Az önce motora baktım 1 tane gorebildim.

5LWX6D.jpg

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

biri kat tan önce diğeri kattan sonradır 2 sensör olanlar. arkadaki kat ın sağlığını kontrol eder. öndeki karışım oranını

13lt/100 km benzine teorik hesapta 16,25lt/100km lpg tüketimi denk düşerse sizin tüketim değeriniz normal. anormal olan istanbul trafiği.

Yorum bağlantısı
Osman Ünal2

@Çağlar Bayur Abi teşekkür ederim bilgi için müdahalenin ardından buradan konunun son durumunu paylaşırım

Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur

Havalarda soğuk büyük etkisi oluyor.

istanbul içi 8-9lt lpg ile gezerken aralık ortasından beri 10-11lt arasında dolaşıyorum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Vedat Bulat

Şehiriçi kullanım da yol bilgisayarı 12 lt gösteriyor.Lpg tüketimini bulmak için kaçla çarpacaz bilmiyorum.Ama ben de depoyu fulledim,bugün son yeşil fasılalı yanmaya başlamıştı ki kilometre 210 daydı.Ki sabah bi süre benzinde gidiyoruz.Sizin tüketim normal bence,110 bin km dir benim değerler böyle...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Osman Ünal2
10 saat önce, Vedat Bulat yazdı:

Şehiriçi kullanım da yol bilgisayarı 12 lt gösteriyor.Lpg tüketimini bulmak için kaçla çarpacaz bilmiyorum.Ama ben de depoyu fulledim,bugün son yeşil fasılalı yanmaya başlamıştı ki kilometre 210 daydı.Ki sabah bi süre benzinde gidiyoruz.Sizin tüketim normal bence,110 bin km dir benim değerler böyle...

Hocam kaç litre lpg ile 210 km yol gidiyorsunuz?

Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu
15 saat önce, Osman Ünal2 yazdı:

@Çağlar Bayur Abi benzinde şehiriçi 100 km'de 13 litre gösteriyordu ama net hatırladığıma göre yarım depoyla 120 km yol yapmıştı zaten bu tuketimden sonra lpg dönüşümüne gitmiştik.Genelde aracı annem kullanıyor kardeşimi okula götürüyor toplasan 2 km ancak vardır.Yol boyunca bol bol dur kalk var.Bazen de ben 5-15 km arası şehiriçi kullanıyorum

Eski bir tüplü öfkesiz focus kullanıcısı olarak belirtmek isterim ki sizin yukarıda bahsettiğiniz değerler çok normal. anneniz aracı kullanırken zaten tüpte kullanmıyordur. o mesafede aracın tüpe geçmesi biraz zor. kullanım şartlarına göre 13 lt benzin sarfiyatı var ise 15 lt tüp tüketimi normaldir. ben kendi şehir içi kullanımım da 12-13 lt arası tüp kullanıyordum.

ilk başlarda bende sizin gibi biraz çok yakıyordum. sonra focus kullanmayı öğrenince yakıt değerlerim 12 lt ye düştü. maalesef focus 100 ps bir araç ve gitmiyor. gitmediği içinde genelde dip gazla kullanıyordum. gaz pedalından ayağımı çekmeyi öğrendim. :biggrin: onun istediği gibi aracı kullanmaya başlayınca yakıt düştü. şu anki aracım 125 ps ve gerçekten focustan çok farkı var bunu kullanmayı da daha yeni öğreniyorum istediğimde aynı yolda 7 lt benzin ile kullanabiliyorum. ama genelde arabanın istediği gibi değilde kendi istediğim gibi kullandığımda ortalamam 9 lt civarı oluyor. :p

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmed Talha Karaarslan

2 kmde lpg ye anca geçer araba ısınmaz soğuk motorda kış şartlatıyle birlikte çok yakar. çok dur kalk ve düşük vites yüksek devir  olursa normaldir. 

yazın 6,5 litre civarı lpg değerlerim kışın 8,5 litreye kadar çıktı benimde 

Yorum bağlantısı
Vedat Bulat
3 saat önce, Osman Ünal2 yazdı:

Hocam kaç litre lpg ile 210 km yol gidiyorsunuz?

Benim tank silindir,42 ltlik galiba.Onu fulleyince şehirdışı 300 km yapıyor.Şehir içi soğuk havalarda 230,sıcak havalarda 250 km yapar.Tabi kışın daha çok benzin harcıyoruz.

Yorum bağlantısı
Ahmed Talha Karaarslan

çok yakıyo bu fordlar hakkaten.  benim aurise salı günü 240 km de depo fulledim 43 lira aldı havalar sıcaktı biraz. şu an 220 km oldu yine bakacağım akşam :)  lpg 2,65 / PO

3 saat önce, Vedat Bulat yazdı:

Benim tank silindir,42 ltlik galiba.Onu fulleyince şehirdışı 300 km yapıyor.Şehir içi soğuk havalarda 230,sıcak havalarda 250 km yapar.Tabi kışın daha çok benzin harcıyoruz.

Yorum bağlantısı
Osman Ünal2

Bugün birkaç lpg ustasına sordum değerlerin normal olduğunu söylediler.Motor ustama oksijen sensörü acaba sağırlaşmış mıdır diye sordum kesin arıza lambası yakardi dedi.Sonra 2a mühendisliğin genel merkeziyle görüştüm ek olarak buji tırnak aralığından bahsettiler. Daraltmak yerine bosche'un lpg bujisini kullanmak yakıt sarfiyatina etki eder mi suan onu düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Ahmed Talha Karaarslan
Bir saat önce, Osman Ünal2 yazdı:

Bugün birkaç lpg ustasına sordum değerlerin normal olduğunu söylediler.Motor ustama oksijen sensörü acaba sağırlaşmış mıdır diye sordum kesin arıza lambası yakardi dedi.Sonra 2a mühendisliğin genel merkeziyle görüştüm ek olarak buji tırnak aralığından bahsettiler. Daraltmak yerine bosche'un lpg bujisini kullanmak yakıt sarfiyatina etki eder mi suan onu düşünüyorum.

bence çok kurcalamayın kullandığınız şartlarda fazla yakması normal. tasarruf edeceğim derken birsürü boş bakım - parça - işçilik maliyetine girer zarar edersiniz.  

Yorum bağlantısı
Osman Ünal2
(düzenlendi)

Arkadaşlar şuan aklım oksijen sensörüne takıldı galiba değişmeden rahatlamıcam:) Orjinal parça numarası eğer yanlış değilsem  3M519F472BB ayrıca 3M519F472BC. Youtube'dan birkaç tane oksijen sensörü test videosu izledim eger yarın multimetreyi bulabilirsem buradan deneyimlerimi paylaşırım. 

Orjinal Ford olanı 310 Lira

Yurtdışı fiyatı Bosch Marka 98 Euro

Bosch'da işçilik ile beraber 350 Lira

Fase marka olanı 120 lira

tarihinde Osman Ünal2 tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Murat Gedik

Benim aracım 2011 focus otomatik lpgli Brc lpg kiti takılı önceki sahibi taktırmış. Kış geldi geleli biraz daha fazla yakıyor. Depo fulledikten sonra yaptığım ölçümlere göre ortalama 11 civarı. Sakın kullanmaya çalışıyorum ve arıza ışığı da hiç yanmadı.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...