İçeriğe Yönlendir

Akü ölçüm değerleri

Misafir

Recommended Posts

Merhaba arkadaşlar.

Aracım sabahları sanki akü azalmışçasına çalışır gibi birşey hissediyorum marşa basınca. ( pinpirikliğimdende olabilir. Soğuklardanda olabilir. )

Akü ölçüm değerleri ile alakalı nette bir ton farklı değerler var.

En iyisi burada sağlıklı cevap verecek vardır.

Sabah -1 derecede ilk çalıştırmadan ölçüm 12.37 Volt

İlk marş ardından 14.40 Volt

Tam yükte (far,uzun koltuk ısıtma rezistans fan vs. komple açıkken)  13.7 Volt değerlerini ölçtüm...

Bu değerlere akü %50 bitmiş diyende var değerler güzel diyende var yakın zamanda değiştir diyende var.

Benim tek yapabildiğim yorum 14.40 ile şarj işlevi gayet iyi şekilde araç tarafından yapılıyor olması.

Cevaplar için şimdiden teşekkür ederim...

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

O sıckalıkta normal denir. Sağlıklı ölçüm için en az 15c civarı olunca yeniden ölçün

Yorum bağlantısı
Gencay Bengli

Veli Bey merhabalar ,

Sabah çalıştırmadan ölçtüğünüz değer normal bir değer ( akü %100 ile %75 ) arasında bir doluluk oranına sahip

Marş ettiğinizde ve de akümülatör devrede ölçtüğünüz değer olan 14.4 de normal.( akümülatör görevini yerine getiriyor)

Sabah marş basması geç basması, zorlanması 

1- Uzun süre kullanmadıysanız soğuk sabahlarda yapar normaldir.

2- Akü CCA değeri ( cold cracking amps - soğukken marş basmak için elde edilen amper) düşüktür. Bu da özellikle soğuk havalarda kendini gösterir.

CCA değeri yüksek aküler markalarda değişiklik gösterebilir.

Varta ve Bosh marka akülerde CCA değeri yüksektir. 

Akülerde ortalama ömür 4-5 senedir. Sağlıklı kullanımlarda sizi uzun süre götürür.

Benim naçizane düşüncem Akünüzde bir problem yok. Geç basması havalarla ilintili ve yukarıda yazdığım CCA değeri de etken olabilir.

Aküler ölçümlerde normal değerleri gösterebilir ; fakat nadirende olsa içindeki plakalardan biri bozulmuş olabilir bu da sağlıklı çalışmasını engeller.

Eğer yıldan dolayı ömrü tamamlandıysa Akü değişimi yapılabilir. Bu kışı da çıkartır .Önümüzdeki kış girişinde CCA değeri yüksek bir Akü alınarak yola devam edilebilir.

Keyifli sürüşler dilerim.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...