İçeriğe Yönlendir

Qashqai 4wd sistem açıklaması

Mehmet Göktürk

Recommended Posts

Mehmet Ozyurek

Hocam Süper.. Sohbetimiz aklında kalmış.. 

Çok merak ediyordum nasıl çalıştığını... 

Benim Qashqai Xtrail ile aynı...

(All Mode selectable all wheel drive system - normally front wheel drive vehicle, in AUTO mode rear axle engages when front wheels start to slip, power is variably distributed from 100:0 to 50:50 front to rear. In AUTO mode the system works as an automatic all wheel drive system.

In 2WD mode, the clutch is unlocked permanently. However, even when in 2WD mode, rear wheels can sometimes be engaged by electronic control unit, for example under heavy acceleration.

In LOCK mode the tranfer clutch is permanently locked - power distribution 50:50. If vehicle speed increases, the vehicle automatically goes to AUTO mode, then, when speed decreases, it switches back to LOCK. When transfer clutch oil is overheated, the vehicle goes into 2WD mode)

Buna göre google translate çevirisi şu şekilde oluyor... 

Tüm mod seçilebilir tüm tekerleklerden çekiş sistemi - normalde ön tekerlekten çekiş araç, AUTO modunda arka aks, ön tekerlekler kaymaya başladığında devreye giriyor, güç 100: 0'dan 50:50 öne arkaya değişken olarak dağıtılıyor. AUTO modunda sistem otomatik olarak tüm tekerleklerden çekiş sistemi olarak çalışır.

2WD modunda debriyaj kilidi kalıcı olarak açılır. Bununla birlikte, 2WD modunda bile, arka tekerlekler bazen elektronik kontrol ünitesi tarafından, örneğin ağır ivmelenme altında devreye sokulabilir.

LOCK modunda, aktarma debriyajı kalıcı olarak kilitlenir - güç dağılımı 50:50. Araç hızı artarsa, araç otomatik olarak AUTO moduna geçer ve daha sonra hız düştükten sonra LOCK konumuna döner. Transfer kavrama yağı aşırı ısındığında, araç 2WD moduna geçer.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Mazda dış ortam ısısı 4 derece ve altı, veya yağmur varsa sürekli 50/50 çalışıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Yağmuru bile biliyor yani

Yağmur sensöründen biliyordur... 

+1

Manuel olarak fıskiye aktif olmadan silecek açık ise yine dört çeker oluyor. Hız sınırı olmadan
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Dikkat etmedim ancak illaki artış vardır ama çok olmaz.

Aklıma geldi, yazın 3.2 litre ile gittiğim oluyor, şimdi 4.5 altına inmiyor şehir dışında.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Abi blok ısısı 85 derece sabit. Manifold daha soğuk hava çektiği için belki yakıt yükseliyorda olabilir

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Sani Gerşon

Bi offroad denmiş ama, iki rampa çıkamayış gördüm ben :p

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

Fazla zorlama abi...Bu arada plaka sanki Audiye hazırlık yapar gibi...:D

Yorum bağlantısı
Adnan Çakır
Bi offroad denmiş ama, iki rampa çıkamayış gördüm ben [emoji14]

Lastik olsa (arazi tipi) Erciyesin zirvesine tırmanacak , daha ne olsun.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Bi offroad denmiş ama, iki rampa çıkamayış gördüm ben :p

Kendi videona bakmışın sen. [emoji23]
Fazla zorlama abi...Bu arada plaka sanki Audiye hazırlık yapar gibi...[emoji3]

Aynen. Boş bir tane vardı. Kaptım.
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 10 ay sonra...
Mehmet Ozyurek
13 dakika önce, Mehmet Göktürk yazdı:

dipnotta ne yazıyor? 1 sayısı?

*1 -  Araç aniden hızlandığında veya araç hızı yaklaşık 40 km/s’yi geçtiğinde LOCK modu otomatik olarak AUTO moduna
geçer. 4WD LOCK gösterge lambası söner. Kontak kapatıldığında LOCK modu otomatik olarak devreden çıkar.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
18 dakika önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Videoda önler için 50-50 diyor.. 

Bunu düşünüyordum ben de, Servet'le de konuşmuştuk hatta 

2WD modunda iken ve uzun süreli patinajda, EDL yada XDS var gibi, ön takımdan sesler duyuyorum, sesler bildiğin abs sesi.  2WD de iken önlerde de kilit var muhtemelen

Videodan bir şey daha anlıyorum.. 

Ön ve arka sabit 50-50 değil galiba.. Maksimum 50-50 gibi anlıyorum..  

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
1 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Videoda önler için 50-50 diyor.. 

Bunu düşünüyordum ben de, Servet'le de konuşmuştuk hatta 

2WD modunda iken ve uzun süreli patinajda, EDL yada XDS var gibi, ön takımdan sesler duyuyorum, sesler bildiğin abs sesi.  2WD de iken önlerde de kilit var muhtemelen

Videodan bir şey daha anlıyorum.. 

Ön ve arka sabit 50-50 değil galiba.. Maksimum 50-50 gibi anlıyorum..  

Abi bu video Auto modu anlatıyor. 50-50 modu, kilitteyken.

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

Santa fe den video atmak şart oldu.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...