İçeriğe Yönlendir

Qashqai 4wd sistem açıklaması

Mehmet Göktürk

Recommended Posts

Mehmet Ozyurek
Hocam Santa Fe'de mekanik mi kilit, elektronik mi?

Bilmiyor. Zaten daha iki gündür çalışıyor sistem. [emoji28]
  • Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
1 saat önce, Sani Gerşon yazdı:

Hocam Santa Fe'de mekanik mi kilit, elektronik mi?

Lock yapınca araba dönmüyor kuru zeminde

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
5 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

güzel bu demek ki.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Bir saat önce, Mehmet Göktürk yazdı:

güzel bu demek ki.

Haşimoğlu oteni sahibi. Oteli Ayder'de ve Santa fe kullanıyor yıllardır.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
31 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Bizimki dönüyor da ne oluyor? Diferansiyeli 3. turda eline veriyor :) Renault söylüyor, LOCK'ken dönmeyin diyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
14 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Kilidi sordun söyledim da :)

Merak ettiğim, elektronik mi, mekanik miydi. Yanlış sordum galiba. Bir arazi şanzımanı var mı yoksa bizim gibi düğme ile mi 4 çeker ayarı mevcut.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Elektronik olanlar ki land öyle, manevra anında kasma yapmıyor. Yada bunlar elektronik ve dönüş çapını hesap edip fren uyguluyor.
Emmi 'in kaşkay videosunda işler karışıyor ama. Havadaki teker yer ile paralel dönüyor ise bunu fren sistemi nasıl başarır?

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

LSD = limited slip differential

Kilitliyor ama tam değil, az kaydırıyor da...zorlandığı noktada.. bu nedenle kütürdemiyor.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
LSD = limited slip differential

Kilitliyor ama tam değil, az kaydırıyor da...zorlandığı noktada.. bu nedenle kütürdemiyor.

Jeep kütürdüyor hocam
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
1 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Elektronik olanlar ki land öyle, manevra anında kasma yapmıyor. Yada bunlar elektronik ve dönüş çapını hesap edip fren uyguluyor.
Emmi 'in kaşkay videosunda işler karışıyor ama. Havadaki teker yer ile paralel dönüyor ise bunu fren sistemi nasıl başarır?

Abi ben Emmi'nin videosunda olağan dışı bi şey görmedim ama. Havadaki tekere bizde gücü kesmiyor sistem. Dediğim gibi, tekerden biri diğerinden farklı dönüyorsa 4 çekere geçiyor sistem.

Olması gerektiği nedir sence peki?

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

LSD değil galiba seninki viscos coupling

https://www.youtube.com/watch?v=WgBIiK25cwo

1 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

Abi ben Emmi'nin videosunda olağan dışı bi şey görmedim ama. Havadaki tekere bizde gücü kesmiyor sistem. Dediğim gibi, tekerden biri diğerinden farklı dönüyorsa 4 çekere geçiyor sistem.

Havadaki tekerin durması kilit yok demektir. frenleyip diferansiyeli diğer tarafa yüklüyor demektir. Aynısı ortada da var ön ara onlarda. yukardaki link. Aynı zamanda 4motion da öyle.

kilit daha ucuz. ama eski toprak ve uzun süre kullanılabilir kumda.. diğeri frenleri bitirir.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Değil. İstavroz yükü boşta olana aktarır, hadi elektronik dedik, o zaman fren uygular ve yükü tutunan tekere gönderir. Paralel dönme anca mekanik kilit ile olur. Daha başka ne sistem var bilmiyorum
LSD değil galiba seninki viscos coupling

O ön ile arkayı bağlıyor, yeniler elektrik kontrollü. Bende zaten dönüşte kasma tok viskoz sağlam ise. Bu arada ön 45 arka 55 çekiş bende
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
jimny var bi de. orta diferansiyeli çalmışlar...
Jimny'de yok mu ara defransiyel
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
1 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Değil. İstavroz yükü boşta olana aktarır, hadi elektronik dedik, o zaman fren uygular ve yükü tutunan tekere gönderir. Paralel dönme anca mekanik kilit ile olur. Daha başka ne sistem var bilmiyorum

Bizim araçların tüm videolarını izle abi, havadaki teker de dönüyor, yerdeki de dönmeye devam ediyor. Frenleme yapmıyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
5 dakika önce, Servet Aydın yazdı:
7 dakika önce, Mehmet Göktürk yazdı:
jimny var bi de. orta diferansiyeli çalmışlar...

Jimny'de yok mu ara defransiyel

O kadar yattın arabanın altına.... yok tabi. 4L yaptın mı hepsi baglı. Sag sol tekerler edl ile 2016 sonrası.

4h de baglı

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Bir saat önce, Mehmet Göktürk yazdı:

O kadar yattın arabanın altına.... yok tabi. 4L yaptın mı hepsi baglı. Sag sol tekerler edl ile 2016 sonrası.

4h de baglı

L yapınca ara transfer kutusu sahne alıyor. Önceden de aynı sşstem vardı bildiğim. Eskiden kol ile mekanik, sonradan elektrik kontrolü oldu

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar
SANTA FE  4 çeker miydi?

4 çeker hocam...çok ağır şartlar için belki uygun bir araç değil ama ,hem otomobil kısmı hemde 4 çeker kısmı çok çok tatminkar...her hizmete uygun.
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Cavit Çırakoğlu

Hasan abi seninki sürekli 4x4 mü? İhtiyaç halinde kendisi mi 4 tekere güç veriyor. ?

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar
Hasan abi seninki sürekli 4x4 mü? İhtiyaç halinde kendisi mi 4 tekere güç veriyor. ?

İhtiyaç olduğunda yada düğmeye basıldığında geçiyor.
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...