İçeriğe Yönlendir

Trafikteki araçlarda yaş sınırı

Ongun Akın

Recommended Posts

Ongun Akın

Trafikteki araçlarda , yaş sınırı ile ilgili bir kanun / yasa var mı ? Şu yaşın üstündeki araçlar trafiğe çıkamaz gibi ... Airbag falan zorunlu mu mesela trafikte seyreden araçlarda ... Yoksa da yarın bir gün böyle bir durum olur mu ?

Yorum bağlantısı
Ersev Kaya

Aslında yok diye biliyorum ama olsa çok iyi olur. Dün, kızımı biraz gezdireyim diye alışveriş merkezine gittim sırf çocuk oyun yerinde biraz oynayacaktı. Otoparkta yaklaşık yarım saat dolaştım, yer yok. Giremeden geri döndük. Yer Ankara acity. 

Benim arabam 99 model. Bana deseler ki araç modelini yükselt sana şu kadar destek. Eski arabayı da ister yedek parça niyetine kullansın isterse de pres yapsın. 

Yorum bağlantısı
Eren Gökmen

Belli bir yas siniri yok diye biliyorum. 1920 model araba bile muayeneden geciyorsa kullanilabilir. Klasik arabalar bu sekilde zaten. 

Yorum bağlantısı
Bir saat önce, Ersev Kaya yazdı:

Aslında yok diye biliyorum ama olsa çok iyi olur. Dün, kızımı biraz gezdireyim diye alışveriş merkezine gittim sırf çocuk oyun yerinde biraz oynayacaktı. Otoparkta yaklaşık yarım saat dolaştım, yer yok. Giremeden geri döndük. Yer Ankara acity. 

Benim arabam 99 model. Bana deseler ki araç modelini yükselt sana şu kadar destek. Eski arabayı da ister yedek parça niyetine kullansın isterse de pres yapsın. 

Eski araçlar trafikten çekilse sahipleri yeni modellere geçecek. Yani o otoparkta yine yarım saat tur atacaksınız.

Yorum bağlantısı
Serkan Toker
1 dakika önce, Murat Yılmaz yazdı:

Eski araçlar trafikten çekilse sahipleri yeni modellere geçecek. Yani o otoparkta yine yarım saat tur atacaksınız.

+ olarak eski arabayı yedek parça niyetine kullanacak araba da trafikten çekilmiş olacak... :) 

Airbag zorunluğu yok, abs zorunluluğu yok. Üretildiği yıllardaki güvenlik kriterlerini karşılıyorsa trafiğe çıkar. Sonradan istenen ekipmanların başında arka koltuk emniyet kemeri geliyor mesela, galiba onu zorunlu yaptılar. 3. stop lambası bile zorunlu değil benim bildiğim kadarıyla..

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Eren Gökmen
1 dakika önce, Serkan Toker yazdı:

+ olarak eski arabayı yedek parça niyetine kullanacak araba da trafikten çekilmiş olacak... :) 

Airbag zorunluğu yok, abs zorunluluğu yok. Üretildiği yıllardaki güvenlik kriterlerini karşılıyorsa trafiğe çıkar. Sonradan istenen ekipmanların başında arka koltuk emniyet kemeri geliyor mesela, galiba onu zorunlu yaptılar. 3. stop lambası bile zorunlu değil benim bildiğim kadarıyla..

3.stop lambasi olmayanlar var. bildigim kadariyla su anda trafikte arka sis lambasi da zorunlu

Yorum bağlantısı
Serkan Toker
12 dakika önce, Eren Gökmen yazdı:

3.stop lambasi olmayanlar var. bildigim kadariyla su anda trafikte arka sis lambasi da zorunlu

Muayene de arka sis lambasının çalışmaması hafif kusurmuş. Fren devresine bağlanması ağır kusur..

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Üretildiği yıl itibarı ile ne varsa çalışacak üstüne ilave yok. Sadece ruhsattaki yolcu sayısına göre arkada emniyet kemeri aranabilir emin olamadım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmed Talha Karaarslan
Bir saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

Üretildiği yıl itibarı ile ne varsa çalışacak üstüne ilave yok. Sadece ruhsattaki yolcu sayısına göre arkada emniyet kemeri aranabilir emin olamadım.

yolcu sayısına göre emniyet kemeri yoksa trafikten men, muayenede ağır kusur 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ongun Akın

Böyle bir teşvik vardı zaten diye biliyorum , hurda teşviki gibi birşey ... Eski araçların trafikten çıkarılması için bir girişim

1 saat önce, Ersev Kaya yazdı:

Yorum bağlantısı
İbrahim Halil Geloğlu
3 saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

98 Model ve üzeri araçlarda arka emniyet kemeri olması zorunlu. Daha önce merak edip araştırmıştım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

98 sonrasında zaten tüm araçlar da standart. Üretildiği yıl ne varsa o.

Yorum bağlantısı
Sezgin Yılmaz

Bu gün 86  model lada 1500s i muayneye götürdüm(dedemin arabası) arka koltuklarda emniyet kemeri yok  kusur olarak yazılmadı. öndeki kemerler gergili değil 

gece sağ aynayı çalmışlar hafif kusur yazdılar. sol ön sinyal lambası patlamış ,korna tam çalışmıyordu bu ikisi ağır kusurmuş muayneden kaldı araç  :biggrin:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ongun Akın
31 dakika önce, Evren Erakçora yazdı:

98 sonrasında zaten tüm araçlar da standart. Üretildiği yıl ne varsa o.

Yani 93 model bir araçta atıyorum , arka koltukta emniyet kemeri yoksa o araç muayeneden geçiyor mu ? ?

98 model altı araç kullanıyorsanız paranız yok demektir , paranız yoksa yaşamanıza da gerek yok ; hatta sizden doğacak yeni nesiller hiç yaşamasın diye mi acaba ? ?

Yorum bağlantısı
Fatih Öztürk27

Orjinalinde kemer yoksa sormuyorlar. Muayeneden geçtikten sonra bakımlı her yaştaki araç trafikte olmalı. Araç çoğu zaman bir tutku. Sadece binek değil. Bakın hepimizi buraya toplamış.Yenilemek için kampanya falan yapılırsa fena olmaz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hüseyin Kuvvet
7 saat önce, Ersev Kaya yazdı:

acity malesef öyle bende o avmde çalıştım haftasonları açıkta ve kapalıda yer bulmak gerçekten çok sıkıntı

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Demokrasi felan tabi ülkemizde pek takılmıyor ama eski araç binmek isteyen binebilir. Ancak sanırım 20 ya da 30 yılın üzerinde antika plakası takmak gerekebilir. O araçların da statüsü vergisi emisyonu ayrı ve ona göre olur.

Eski araçların trafikten çekilmesini zorlamamak lazım. Çevrede projelik araba yok. Çoluk çocuğun kesip biçebileceği şeyler lazım. 

Kasko zaten sanırım 10 yıl idi. Kasko ve sigorta primleri ile dengeleme yapılır. Ayrıca eski araç kullanımı ekonomiye iyidir. Çünkü araçların çoğu ithal.

LPG yi kaldırsınla eski araçlar biter.

2 saat önce, Fatih Öztürk27 yazdı:

Orjinalinde kemer yoksa sormuyorlar. Muayeneden geçtikten sonra bakımlı her yaştaki araç trafikte olmalı. Araç çoğu zaman bir tutku. Sadece binek değil. Bakın hepimizi buraya toplamış.Yenilemek için kampanya falan yapılırsa fena olmaz.

Eski araçlar hobi aracı olarak kalmalı. Çöpe gitmemeli.

Yorum bağlantısı
Selami Şimşek

Ama şu bir gercekki,kimi zaman kızıyoruz araç muayene deki denetimlere fakat hepsi bizim ve ailemizin yol güvenliği için.bu denetimler olmasa genel olarak söylüyorum kimse(herkes için geçerli değil)ne fren hortumlarını kontrol ettirir nede zorunlu kalmadıkça diğer eksikleri yaptırır.bu amaçla araçların muayene den geçmesi bizlerin güvenligidir.

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Arkada emniyet kemeri eski arabada zorunlu değil, 92 integra vardı bende 4 sene önce, muayeneye sokacak kadar kullanmadım ama arkada kemer yoktu benim araçta.
Orjinalinde 3 noktalı olmasa da kemer varmış ama.

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Avrupalılarda 80lerden beri arka kemer standart, bizde 97-98de standart oldu. 

Yorum bağlantısı
Ali Gök

adamın parası 75 model renoya yetiyor . ne dicez yasak binemezsin paran olmaması suç mu dicez.

istediği kadar eski olsun ben karşıyım eski arabaya yasak koymaya 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Şahin Kutun
(düzenlendi)
Bir saat önce, Ali Gök yazdı:

adamın parası 75 model renoya yetiyor . ne dicez yasak binemezsin paran olmaması suç mu dicez.

istediği kadar eski olsun ben karşıyım eski arabaya yasak koymaya 

mesele parasının olup olmaması değil o yaştaki bi araç trafiğe çıktığı zaman kimbilir yolda nasıl bi arıza çıkaracak hem kendi güvenliği için hem etrafdakilerin güvenliği için bu şart

bu almanyada hep vardı ve halen de var. konu güvenlik

tabi eski değince belli bi yaşın üstünde bakımsız paslanmış her an yoldan çıkabilecek araçlardan bahsediyorum

bakımlı araçlar halen var buna da kimse bişe demez, mesela antika sayılabilecek ama trafikte kusursuz olan ve kimsenin güvenliğini riske atmayacak araçlar tabiki sorunsuz trafiğe çıkabilir

tarihinde Şahin Kutun tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Gök
4 dakika önce, Şahin Kutun yazdı:

mesele parasının olup olmaması değil o yaştaki bi araç trafiğe çıktığı zaman kimbilir yolda nasıl bi arıza çıkaracak hem kendi güvenliği için hem etrafdakilerin güvenliği için bu şart

bu almanyada hep vardı ve halen de var. konu güvenlik

almanyada araç ne kadar bizde ne kadar

asgari ücretle çalışan birinin çocugu hastalandığında hastaneye götürmeye hakkı yokmu. 

ülkemiz şartları avrupadan çok farklı 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Şahin Kutun
3 dakika önce, Ali Gök yazdı:

almanyada araç ne kadar bizde ne kadar

asgari ücretle çalışan birinin çocugu hastalandığında hastaneye götürmeye hakkı yokmu. 

ülkemiz şartları avrupadan çok farklı 

tamam da işte sıkıntı orda  zaten. mesele çocuğunu hastaneye götürürken başkasının sağlığını riske atmamak. sonuçta konu herkesin güvenliği

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...