İçeriğe Yönlendir

Kuga - Otomatik Şanzıman Arızası

Cemal Cangöner

Recommended Posts

Cemal Cangöner

Merhaba arkadaşlar.

2014 Model Kuga aracıma LPG takıp 75 bin km. sorunsuz kullandım. Araç ciddi bir arıza yaptı. Ancak beklendiği gibi LPG kaynaklı değil. :biggrin:

Otomatik şanzıman arızası.

23 Aralık tarihinde şehir içinde giderken bir anda araç boşa alınmış gibi çekişi kesti ve motor bölümünden metal metale sürtme sesi gibi ses geldi.

Tork konvertör balataları sıyırmış ve iş görmez hale gelmiş. Araç çekiciyle servise gitti. 20 gün serviste kaldıktan sonra şanzıman revizyonu yapılmış ve tork konvertörü değişmiş olarak teslim edildi.

Aracı kullandığımda gariplik olduğunun farkına vardım. Debriyajı bitik araçlar gibi kalkış yapıyordu ve çekişte azalma vardı. Bu arada vites geçişlerinde vuruntu da başlamıştı.

Servise tekrar müracaat ettim ve normal olmadığını belirttim. Ustayla beraber teste çıktık. Usta normal - bense anormal olduğunu söyledim. Kayıt açıldı ve 15 Şubat sabahına randevu verildi.

Randevuma biraz geç gittim :biggrin:

Araç 14 Şubat akşamı aynı arızayı yaptı. Tork konvertör bu defa ayırma görevini yapamadı. Frene basınca stop ediyordu.

Servisin tek cevabı - "haklıymışsınız " oldu.

Şanzıman sökülüp İstanbul'a gönderildi. Bakalım oradan nasıl gelecek. Tabii bu defa test etmeden aracı teslim almam.

Bütün bu işlemler garanti dahilinde yapılıyor.

Ayrıca Life Card kapsamında aracı teslim ettiğim anda bana araç tahsisi yapılıyor. Geçen defa 2016 Focus Dizel Titanyum verildi. Bu defa değişiklik olsun dedim 2016 Mondeo Ecoboost Titanyum aldım.

Servisi şikayet edemem - oldukça ilgililer tabii.

Bu arada araçsız da kalmıyorum.

• Beğen 7
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Geçmiş olsun, mondi öylemi, bir bakmışsın, bu kalsın alın kuga sizde kalsın diyivermeyin sonra :)

Yorum bağlantısı
Cemal Cangöner
5 dakika önce, Ali Cihangiroğlu yazdı:

Geçmiş olsun, mondi öylemi, bir bakmışsın, bu kalsın alın kuga sizde kalsın diyivermeyin sonra :)

4 çekeri de olsa bende kalacak ama :)

Yorum bağlantısı
Cemal Cangöner

Yurt dışı forumları da araştırdım. Bu şanzımana ait (6F35) tek bir arıza bilgisi bulamadım.

2 dakika önce, Köksal Yılmaz yazdı:

Geçmiş olsun Cemal abi, her işte bir hayır varmış.

Şimdi dileğim bu arızayı 3. defa yapması. O zaman yeni araç almaya hak kazanacağım :)

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ümit Kaan
Bir saat önce, Cemal Cangöner yazdı:

Yurt dışı forumları da araştırdım. Bu şanzımana ait (6F35) tek bir arıza bilgisi bulamadım.

Şimdi dileğim bu arızayı 3. defa yapması. O zaman yeni araç almaya hak kazanacağım :)

Yeni araç alma hakkı doğar ise lpg sistemini bahane edebilirler, şanzımanı sıfırı ile değiştirseler yine iyi.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce
30 dakika önce, Cemal Cangöner yazdı:

İnşallah yaparda aracı sıfırlarsınız. Bu ford'a ne desek yeridir :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ramazan Turan

Kuga Powershift mi yoksa Tam otomatik (tork Konvektör) mi?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce
2 saat önce, Ümit Kaan yazdı:

Yeni araç alma hakkı doğar ise lpg sistemini bahane edebilirler, şanzımanı sıfırı ile değiştirseler yine iyi.

Arıza mootorda değilki,lpg ile şanzıman arasındada bir bağ ile dünyanın bütün mekanikçileri bir araya gelse bahane üretemezler.

1 saat önce, Ramazan Turan yazdı:

Kuga Powershift mi yoksa Tam otomatik (tork Konvektör) mi?

Benzinliler Tork konvertörlü...

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
4 saat önce, Cemal Cangöner yazdı:

4 çekeri de olsa bende kalacak ama :)

4 çekeride var ama bizde olmayan niceee süper modelden birisi olarak kalacak ne yazıkki, bu durumda size bir Skoda Süperb 4x4 yakışır, hatta anca kurtarır :)

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Abi geçmiş olsun.

Servis personeli demiyor mu normal o vakit delleniyorum. Sanki tüm müşteriler cahil kendileri alim

• Beğen 7
Yorum bağlantısı
Cihat Eyüboğlu

çok geçmiş olsun. ama otomatik kullanmanın da böyle bir riski var. manuel vites candır. mondinin keyfini sürün siz :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Cemal Cangöner
13 saat önce, Ali Cihangiroğlu yazdı:

4 çekeride var ama bizde olmayan niceee süper modelden birisi olarak kalacak ne yazıkki, bu durumda size bir Skoda Süperb 4x4 yakışır, hatta anca kurtarır :)

Düşünmüyor değilim SuperB. Skoda'nın genel müdürü kuzenimin oğlu :) . Aracın durumu belli olsun onu da arayıp güzel bir indirim alayım. Zaten Kodiaq gelecek ona bakacağım.

Ama Kuga da bir başka hastalık. 77 bin km. tık demedi ve ne trim sesi ne de başka bir sorun çıkarmadı. (Şanzıman işi de benim şansıma :) )

16 saat önce, Ümit Kaan yazdı:

İlk bakımda LPG sorun olarak görüldü. Ancak Otosan ve Otokoç la yaptığım yazışmalar sonrası araç servise kabul edildi. Garanti de bozulmadı. LPG den kaynaklı arızalar garanti dışı. Geçen seferki revizyon zaten garantiden yapıldı. Ancak bu işlemde şanzıman içindeki diskler değişmiş sadece. Tork konvertörü değiştirdiklerini söylediler ama tahmin etmiyorum. Tamir edildi bence. Bu arada panik içinde 23. gün aracı teslim ettiler. 7 günleri kalmıştı değişim için. Şimdi yeniden gün sayıyorum. 30 gün içinde sağlam olarak teslim edemezlerse yeni araç hakkım yine doğacak.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cemal Cangöner

Geçmiş olsun dilekleriniz için hepinize teşekkür ederim.

Ford'u suçlamıyorum tabii. Olabilecek arızalar bunlar. Ama tam olarak tamir olmadan oldu denmesi ve müşteriye itibar edilmemesi yanlış.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...