İçeriğe Yönlendir

Kia Soul kullanan var mı?

Ahmet Koçak

Recommended Posts

Ahmet Koçak

Arkadaşlar merhaba, 

90.000 TL civarında bütçem var. Geniş ve performanslı dizel otomatik bir araç arıyorum. Astra, Focus, Corolla, Megane, Octavia gibi modellere baktım. Octavia'yı 1.6 motor 110.000 TL olduğu için, Focus'u ise arka koltuğu dar olduğu için eledim. Corolla'nın da içi hoşuma gitmedi. Cerato bakmaya gittiğimde ise Soul modeli gördüm ve çok hoşuma gitti. Test sürüşü de yaptım. Arabanın içi ferah (panaromik cam tavanın da etkisi var) motoru iyi, vites geçişleri hissedilmiyor. Bu sebeplerle aklım Soul'a kaydı. Arabadan çok anlayan birisi değilim. Bu araçla ilgili tecrübesi olan bilgi verebilir mi?

Yorum bağlantısı
Ramazan Turan

Megane 4 hem sedan hem hatchback kasası güzel, Touch paket dizel otomatik sedan kullanıyorum. Hızlanma, ara hızlanma çok yeterli, bagaj geniş, içi de kimine göre dar gelse de ben yeterli olduğunu düşünüyorum. Araç sarıyor. 

Yorum bağlantısı
Ahmet Koçak
4 dakika önce, Ramazan Turan yazdı:

Megane 4 hem sedan hem hatchback kasası güzel, Touch paket dizel otomatik sedan kullanıyorum. Hızlanma, ara hızlanma çok yeterli, bagaj geniş, içi de kimine göre dar gelse de ben yeterli olduğunu düşünüyorum. Araç sarıyor. 

Megane'la test sürüşü yapmadım ama ön konsolu çok hoşuma gitmedi ama yine de aklımın bir köşesinde var. Teşekkür ederim tavsiyeniz için. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

soul un segmenti listede saydıklarınızın bir altıdır. tavanı hormonlu yani biraz yüksek diğerlerime göre..  ferahlık hissi ayrı konu tabii. yine bir düşünün derim

Yorum bağlantısı
Adnan Çakır

Soul şu aralar çok sık karşılaştığım bir araç ama 2. el de satıcısını çok üzer gibi , c_max i incelediniz mi?

Yorum bağlantısı
Ahmet Koçak
2 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

soul un segmenti listede saydıklarınızın bir altıdır. tavanı hormonlu yani biraz yüksek diğerlerime göre..  ferahlık hissi ayrı konu tabii. yine bir düşünün derim

Segment olarak neyi kastediyorsunuz biraz daha açabilir misiniz hocam? Ben özellik olarak diğerleriyle arasında çok fark göremedim ama Kia dayanıklı mıdır, ileride sorun çıkarır mı onu bilmiyorum. Biraz bunu öğrenmek istiyordum. Bir de 5 yıl ya da 150.000 km garantisi varmış bunun. Diğerlerinde bu kadar garanti yoktu. Kia kullanmadım/ kullanan tanıdığım da yoktu o yüzden bilmiyorum ama 5 yıl garanti iyi gibi geldi. 

Yorum bağlantısı
Serdar Güngör
(düzenlendi)
31 dakika önce, Ahmet Koçak yazdı:

Arkadaşlar merhaba, 

90.000 TL civarında bütçem var. Geniş ve performanslı dizel otomatik bir araç arıyorum. Astra, Focus, Corolla, Megane, Octavia gibi modellere baktım. Octavia'yı 1.6 motor 110.000 TL olduğu için, Focus'u ise arka koltuğu dar olduğu için eledim. Corolla'nın da içi hoşuma gitmedi. Cerato bakmaya gittiğimde ise Soul modeli gördüm ve çok hoşuma gitti. Test sürüşü de yaptım. Arabanın içi ferah (panaromik cam tavanın da etkisi var) motoru iyi, vites geçişleri hissedilmiyor. Bu sebeplerle aklım Soul'a kaydı. Arabadan çok anlayan birisi değilim. Bu araçla ilgili tecrübesi olan bilgi verebilir mi?

Kia ve Hyundai marka araçlar Fiyat/Performans araçlarıdır. İçinize sindiyse hiç düşünmeyin alın. Soul' daki özellikleri diğer araçlarda o fiyata alamazsınız.

tarihinde Serdar Güngör tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ahmet Koçak
1 dakika önce, Adnan Çakır yazdı:

Soul şu aralar çok sık karşılaştığım bir araç ama 2. el de satıcısını çok üzer gibi , c_max i incelediniz mi?

Dizel otomatik Titanium 110.000 TL olduğu için bütçemi aştı. Aracı 5 - 10 yıl satmayı düşünmediğim için 2. elini çok düşünmedim açıkçası

Yorum bağlantısı
Oğuz Yılmaz

Ben o fiyat bandında yeni araba arıyor olsaydım, Yeni 6 ileri tam otomatik vitesli dizel DS4 gördüm Çekmeköy Citroende, 92bin TL gibi bir fiyata bırakıyorlardı, baya baya dolu bir arabaydı onu tercih edebilirdim.

Soul çok tarz araba. Makyajlı hali de çok güzel olmuş. Ben de geçenlerde  Kia bayiinde baya inceledim.

Soul'un aynı kasada düşük modellilerinin fiyatları baya yerlerde. Uzun süre binmeyi düşünmüyorsanız daha fazla kaybettirecektir diğer araçlara nazaran.

Kia'nın yeni DCT şanzumanının da çift kavramalı ve tek tük de olsa ısınma problemlerini yaşayan bir aktarma organı olduğunu da gözönünde bulundurun. 

Yorum bağlantısı
Ahmet Koçak
6 dakika önce, Oğuz Yılmaz yazdı:

Ben o fiyat bandında yeni araba arıyor olsaydım, Yeni 6 ileri tam otomatik vitesli dizel DS4 gördüm Çekmeköy Citroende, 92bin TL gibi bir fiyata bırakıyorlardı, baya baya dolu bir arabaydı onu tercih edebilirdim.

Soul çok tarz araba. Makyajlı hali de çok güzel olmuş. Ben de geçenlerde  Kia bayiinde baya inceledim.

Soul'un aynı kasada düşük modellilerinin fiyatları baya yerlerde. Uzun süre binmeyi düşünmüyorsanız daha fazla kaybettirecektir diğer araçlara nazaran.

Kia'nın yeni DCT şanzumanının da çift kavramalı ve tek tük de olsa ısınma problemlerini yaşayan bir aktarma organı olduğunu da gözönünde bulundurun. 

Aracı 5 - 10 yıl satmayı düşünmediğimden 2. eli çok göz önünde bulundurmuyorum ama DS4 hiç aklıma gelmemişti. Yarın gidip bakmayı planlıyorum. Kia'nın motor şanzumanla ilgili sorunlu olduğunu mu düşünüyorsunuz? 5 yıl garanti biraz güven vermişti bana. 

6 dakika önce, Evren Erakçora yazdı:

1.0 Octavia güzel

Octavia'nın 1.6'sı aklımda kaldı ama 1.0 motorlar şehirler arası yolda hem yakıt hem de performans olarak iyi değilmiş kullanan bir arkadaşım o anlamda tavsiye etmemişti. Teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Oğuz Yılmaz
8 dakika önce, Ahmet Koçak yazdı:

Aracı 5 - 10 yıl satmayı düşünmediğimden 2. eli çok göz önünde bulundurmuyorum ama DS4 hiç aklıma gelmemişti. Yarın gidip bakmayı planlıyorum. Kia'nın motor şanzumanla ilgili sorunlu olduğunu mu düşünüyorsunuz? 5 yıl garanti biraz güven vermişti bana. 

Octavia'nın 1.6'sı aklımda kaldı ama 1.0 motorlar şehirler arası yolda hem yakıt hem de performans olarak iyi değilmiş kullanan bir arkadaşım o anlamda tavsiye etmemişti. Teşekkür ederim.

Sorunlu olduğunu düşünmüyorum. Sadece bir tam otomatik şanzumana nazaran sorun çıkarma ihtimali daha yüksektir. Fazla trafikte ısınma ve sağa çekip soğutma zorunda kalan kişiler,  trafikte durkalkta servisten boşa alma veya manuel kullanma gibi tavsiyeler duyan kişiler çok az da olsa var. Ben testte beğenmiştim. 5 yıl garanti de kafayı rahatlatıyor.

eve 2. araç için birçok araç inceledim bir iki hafta önce showroom showroom gezdim.  genişlik açısından C sınıfı hatchbacklerde Soul ile Egea ve Nissan Pulsar yarışabilir. Aslında uzun dönem binecek iseniz Pulsar da bakabilirsiniz ancak dizel otomatiği yok :) (1.2 turbo beslemeli CVT de çok uyumlu bir motor bu arada. )ve çok çirkin sevmeyen tipine baktıkça nefret edebilir. ama sağlam olmuş. Şasi güçlendirme ile ilgili çok şey anlattı arkadaş. Bu arada arabalarla teknik açıdan en ilgili satış temsilcisi idi tanıştığım. Güzel bir deneyim olmuştu.

Octavia biraz pahalı geldiyse rapid spaceback de düşünülebilir. tabii ayni kalitede değil, B+ diyebiliriz Rapid için. Skoda her sınıfta sınıfının en geniş aracına sahip diyebiliriz. Gerçi o da yarı otomatik. DCT için söylediğımiz riskler DSG için de mevcut.

Geçen sene Aralık ayında sizin gibi çok düşünüp işin içinden çıkamamıştım ben de. Aradığınız kriterlerden biri genişlik ise diğer araçların hiçbirinde Soul'daki ferahlığı bulamazsınız. Umarım aldığınız araca keyifle binersiniz. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Arabadan anlıyor mu?
Yorum bağlantısı
Ahmet Koçak
1.0 TSI yi bir test edin bence

Karar vermeden önce onu da ds4 ü de deneyeceğim. Teşekkürler.
Yorum bağlantısı
Tahir İlter

İçinize sineni alın 5 -10 yıl aklınızda kalmasın. Günümüzde sorunsuz araçlar pek yok bu yönden servisi en az üzeni tercih etmeye çalışın 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Fevzi Göktaş

Bilindik markalar en iyisidir.araçların değişimi çok hızlı 5-10 sene uzun bir süre kullanım açısından. Dayanıklı olması ve sorunsuz bir Araç olmalı. Servis olayı ve yedek parça olayı çok önemli. Bence sadece ferah diye bir araç almak mantıklı gelmiyor. Focus kullanıyorum dar diye şikayet ediliyor. Ama inanın alışıyorsunuz. O tür yüksek araçlar da konfor nasıldır bilmem. Yalıtım iyi değilse geniş olmasından dolayı içeride ki uğultu artabiliyor. 

Yüksek araç iyidir.ama virajlarda da ben güvenmiyorum yan yatma eğitiminden dolayı zevk vermiyor açıkçası.

Yorum bağlantısı
Ahmet Koçak
5 saat önce, Fevzi Göktaş yazdı:

Bilindik markalar en iyisidir.araçların değişimi çok hızlı 5-10 sene uzun bir süre kullanım açısından. Dayanıklı olması ve sorunsuz bir Araç olmalı. Servis olayı ve yedek parça olayı çok önemli. Bence sadece ferah diye bir araç almak mantıklı gelmiyor. Focus kullanıyorum dar diye şikayet ediliyor. Ama inanın alışıyorsunuz. O tür yüksek araçlar da konfor nasıldır bilmem. Yalıtım iyi değilse geniş olmasından dolayı içeride ki uğultu artabiliyor. 

Yüksek araç iyidir.ama virajlarda da ben güvenmiyorum yan yatma eğitiminden dolayı zevk vermiyor açıkçası.

Hocam Focus'tan dar diye şikayet edilmesi kadar normal bir şey yok. 2014 modeli bile çok genişken yeni modelinin ailelere hitap etmediğini düşünüyorum. Arkaya bebek koltuğu koyduktan sonra arkada gerçekten çok dar bir alan kalıyor. Benim şimdiki arabam da Fiesta. O yüzden Ford'a sempatim vardı ve ilk Focus'u denedim ama bana hitap etmedi. Soul'un da yol tutuşunu bilmiyorum araba 1,5 ton civarında ağırlık olarak o yüzden kötü değildir diye tahmin ediyorum, izlediğim test sürüşlerinde de bu yönde bir şikayet duymadım ama yine de kullanmış olan birinin fikrini duymak isterim. 

Yorum bağlantısı
Fevzi Göktaş

Şoför koltuğunu en arkaya yapıştıran biri olarak şunu söyleyebilirim. 11 aylık bebeğim var,. Bebek koltuğumuzu connect aracımıza koyduğumuzda o bile dar gelebiliyor. Sonuçta hepsi 5 kişilik. Siz bilirsiniz 

bence otomobil her zaman daha konforludur diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Ahmet Koçak
9 saat önce, Evren Erakçora yazdı:

1.0 TSI yi bir test edin bence

Arkadaşımı tekrar aradım beraber test sürüşüne gidelim diye de şehir içinde fark etmezsin zaten ama 4 kişi valizleri alıp yazın Antalya ya da Fethiye'ye gittiğinde aradaki farkı anlarsındedi. Hem çekiş, hem yakıt hem de arabanın bağırması açısından iyi olmadığını söyledi. O yüzden denemekten vazgeçtim.

Yorum bağlantısı
Ali Can Ebren

ben olsam kadjar yada qashqai alırdım o paralara hocam.

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

1.6 atmosferiklerden daha iyi, .1.4 tsi lerle tork aynı seviyede. Rahat rahat yeter. ( Aile için )

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...