İçeriğe Yönlendir

Matkap ile Polisaj Yapılır Mı?

Aydın Sert

Recommended Posts

Aydın Sert

Merhaba Değerli abilerim, arkadaşlarım.

Aracıma amatörce uygulayabileceğim cila işleri için ucuz yollu polisaj makinesi bakarken, matkap için tasarlanmış polisaj seti gördüm.

İlan linki;

http://www.erdemboya.net/MATKAP-MAKINASI-ICIN-120-MM-POLISAJ-SETI-2-PEDTABLAUC,PR-377.html

Bendeki matkap ise şu;

http://www.hepsiburada.com/black-decker-cd714crew2-710-watt-darbeli-matkap-p-HRBLCD714CREW2?magaza=Hepsiburada&cn=true

Şimdi sorum şu;

Bendeki matkap 710 W gücünde ve tetikten hız ayarlı. Ne kadar basarsan o kadar yavaş veya hızlı dönmekte.

Bu matkap için ilandaki polisaj setini alsam kullanabilir miyim?

Elimde hem Turtle Wax' ın çizik giderici cilası var hem de SONAX Brillant Shine Detailer var. Bunları uygulamak için kullanabilir miyim?

Yorum bağlantısı
Ahmed Talha Karaarslan
Bir saat önce, Aydın Sert yazdı:

Merhaba Değerli abilerim, arkadaşlarım.

Aracıma amatörce uygulayabileceğim cila işleri için ucuz yollu polisaj makinesi bakarken, matkap için tasarlanmış polisaj seti gördüm.

İlan linki;

http://www.erdemboya.net/MATKAP-MAKINASI-ICIN-120-MM-POLISAJ-SETI-2-PEDTABLAUC,PR-377.html

Bendeki matkap ise şu;

http://www.hepsiburada.com/black-decker-cd714crew2-710-watt-darbeli-matkap-p-HRBLCD714CREW2?magaza=Hepsiburada&cn=true

Şimdi sorum şu;

Bendeki matkap 710 W gücünde ve tetikten hız ayarlı. Ne kadar basarsan o kadar yavaş veya hızlı dönmekte.

Bu matkap için ilandaki polisaj setini alsam kullanabilir miyim?

Elimde hem Turtle Wax' ın çizik giderici cilası var hem de SONAX Brillant Shine Detailer var. Bunları uygulamak için kullanabilir miyim?

ben matkapla daha önce kullandım polisajı ama local yerler içindi. hırdavatçıdan almıştım matkapı götürüp. yalnız bütün araca uygulayacaksan matkap yoruyor. uygun fiyata polisaj makineleri vardı hepsiburadada felan. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

1. matkap için uç seti 90 derece yan döndürmemiş? set ibaresinin anlamı kalmamış

2. tutma pozisyon ve polisaj makinesinin ağırlık ağırlık farkı ile 3 gün mouse tutamazsınız, matkapı kaçırp cama kaportaya vurma riskinizi mevcut.

• Beğen 5
Yorum bağlantısı

Bana polisaj makinesine takılan sünger lazım. Alıp kullanmayan varsa uygun bir ücretle satın alabilirim. ;)

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Çağlar abinin belirttiği gibi acı hatıralar bırakma ihtimali çok yüksek. Bunun dışında matkap ile gereken devir ve kontrol sağlanamaz. Devir ayarlı taşlamalarla bile olmazken(çok duman attırmışlığım vardır), matkapla hiç olacak iş değil. En fazla fara pasta yapılırken kullanılır.

3 dakika önce, Murat Sağdaş yazdı:

Bana polisaj makinesine takılan sünger lazım. Alıp kullanmayan varsa uygun bir ücretle satın alabilirim. ;)

Sanayide 15-20 tl ye kendinden tablalı pedler mevcut, kargo parasına değmez ;)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Aydın Sert

O halde Sonax konsantre cilalı şampuan ve mikro fiber sünger ile bir güzel detaylı yıkama, ardından SONAX BSD ile cilalama işimi şimdilik görecektir. :good1:

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
54 dakika önce, Aydın Sert yazdı:

O halde Sonax konsantre cilalı şampuan ve mikro fiber sünger ile bir güzel detaylı yıkama, ardından SONAX BSD ile cilalama işimi şimdilik görecektir. :good1:

Şimdilik öyle takıl, detailturkey bahar buluşması yapılacağı zaman haber veririm,gelirsin kendini test edersin çeşitli makineler ile ;)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Şimdilik öyle takıl, detailturkey bahar buluşması yapılacağı zaman haber veririm,gelirsin kendini test edersin çeşitli makineler ile [emoji6]

Sadece detaycilar mı katılıyor buna :)
Yorum bağlantısı
Mehmet Pınar
4 saat önce, Köksal Yılmaz yazdı:

Şimdilik öyle takıl, detailturkey bahar buluşması yapılacağı zaman haber veririm,gelirsin kendini test edersin çeşitli makineler ile ;)

Bu sene Giresun'da toplanın:D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Far temizligi icin matkap aparati var akulu vidalama ile kullaniyorum o bile yoruyor matkap daha da zor olur.

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
(düzenlendi)
13 saat önce, Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Sadece detaycilar mı katılıyor buna :)

Detaycılar zaten katılıyor, amaç yeni kurbanlar bulmak ;):D

11 saat önce, Mehmet Pınar yazdı:

Bu sene Giresun'da toplanın:D

Yazın gelince bi yoklama çekeyim Samsundan Trabzona bi buluşma yapabiliriz ;)

tarihinde Köksal Yılmaz tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı

Bir abimiz vardı. Ankara dan. Evde orkide falan beslerdi. Zamanında matkapla girişmişti cila işine. Çok yetenekli biriydi... 

Yorum bağlantısı
Aydın Sert
15 saat önce, Köksal Yılmaz yazdı:

Kesinlikle katılmak isterim Köksal abi.:good1:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
31 dakika önce, Kerem Minaz yazdı:

Bir abimiz vardı. Ankara dan. Evde orkide falan beslerdi. Zamanında matkapla girişmişti cila işine. Çok yetenekli biriydi... 

8 dakika önce, Tahir İlter yazdı:

@Mükremin Kocataşkın sen bu konuda tecrübeli bi abimize benziyorsun. Bir el atıver konuya abi :p 

Tabi ki mümkün, ama iyi bir matkap motoru ve tecrübe gerekli. Benim esmer japon ve talebe arabası konularında olmalı.:yes:

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
(düzenlendi)
Bir saat önce, Mükremin Kocataşkın yazdı:

Tabi ki mümkün, ama iyi bir matkap motoru ve tecrübe gerekli. Benim esmer japon ve talebe arabası konularında olmalı.:yes:

Abi hangi devirde çalıştığını nasıl hesapladın? Baskı yaptıkça bayılma yapmadı mı? Ürün kurumaya başlayınca zıplamadı mı? Elinden çıkar gibi olmadı mı? dı mı da dı mı? :)

Yorum bağlantısı
5 dakika önce, Köksal Yılmaz yazdı:

Abi hangi devirde çalıştığını nasıl hesapladın? Baskı yaptıkça bayılma yapmadı mı? Ürün kurumaya başlayınca zıplamadı mı? Elinden çıkar gibi olmadı mı? dı mı da dı mı? :)

1. Baskı yaptıkça bayılan matkap motorunu ne yapayım, kırar atarım.

2. Tecrübe dedik, gerekli dedik.;)

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
12 dakika önce, Mükremin Kocataşkın yazdı:

1. Baskı yaptıkça bayılan matkap motorunu ne yapayım, kırar atarım.

2. Tecrübe dedik, gerekli dedik.;)

Abi baskıda bayılmayan matkap var mı ulaşılabilir mantıklı fiyatlara?

Tecrüben başım üstüne her zaman ama gerekli devri giriş sınıfı polisaj makineleri bile tam tutturamazken matkapla olacağını düşünmüyorum(kendi tecrübelerimden yola çıkarak).

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Üniversal motor kullanan makkapların hepsi yük altında bayılır normaldir, arabanın liftte tekeri dönmesi ile yere temas halide dönmesi gibi düşünün. Ancak mekanik vites olan makkapların yüklü yüzsüz devirleri ağır devirde çok değişmez. Elektronik hız kontrolü vardır onlarda ama avr ( automatic voltage control) olmadığı için dikkatli kullanım ile iş görür.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
29 dakika önce, Köksal Yılmaz yazdı:

Abi baskıda bayılmayan matkap var mı ulaşılabilir mantıklı fiyatlara?

Tecrüben başım üstüne her zaman ama gerekli devri giriş sınıfı polisaj makineleri bile tam tutturamazken matkapla olacağını düşünmüyorum(kendi tecrübelerimden yola çıkarak).

Bak Servet ne diyor: Ancak mekanik vites olan makkapların yüklü yüzsüz devirleri ağır devirde çok değişmez.

Benim matkapta hem şanzıman var, hem elektronik devir ayarlayıcı. Her ikisini de minimuma getirdiğinde, devir sayısını gözünle takip edebilirsin.:yes: Benim o matkap motoruyla polisaj yaptığım yıllarda bu gün internetten satılan polisaj makinaları sadece yurt dışından getiriliyordu. Taksi durağında pazar günleri hepimiz elimizde bir matkap polisaj yapardık.;)

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
45 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Üniversal motor kullanan makkapların hepsi yük altında bayılır normaldir, arabanın liftte tekeri dönmesi ile yere temas halide dönmesi gibi düşünün. Ancak mekanik vites olan makkapların yüklü yüzsüz devirleri ağır devirde çok değişmez. Elektronik hız kontrolü vardır onlarda ama avr ( automatic voltage control) olmadığı için dikkatli kullanım ile iş görür.

Peki abi 600 devir/dakika dönen bir polisaj makinesini baskı yaparak durur hale getirebiliyorum. Bunda kullanılan motor farklı mı oluyor?

13 dakika önce, Mükremin Kocataşkın yazdı:

Bak Servet ne diyor: Ancak mekanik vites olan makkapların yüklü yüzsüz devirleri ağır devirde çok değişmez.

Benim matkapta hem şanzıman var, hem elektronik devir ayarlayıcı. Her ikisini de minimuma getirdiğinde, devir sayısını gözünle takip edebilirsin.:yes: Benim o matkap motoruyla polisaj yaptığım yıllarda bu gün internetten satılan polisaj makinaları sadece yurt dışından getiriliyordu. Taksi durağında pazar günleri hepimiz elimizde bir matkap polisaj yapardık.;)

Senin matkabın min-max devri nedir abi?

Yorum bağlantısı
3 dakika önce, Köksal Yılmaz yazdı:

Peki abi 600 devir/dakika dönen bir polisaj makinesini baskı yaparak durur hale getirebiliyorum. Bunda kullanılan motor farklı mı oluyor?

Senin matkabın min-max devri nedir abi?

Mandreni sağlam bir mengeneye bağlar, kendin de sıkı sıkı tutabilirsen pervane gibi seni döndüreceğine emin olabilirsin.:biggrin: 

Min.max devir sayılarını aklımda tutmuyorum. Ama min. yukarıda yazdım. Max.da ise rahatlıkla jet taşı takıp metal/fayans/kilit taşı kesimi yapabiliyorum.

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
(düzenlendi)
Bir saat önce, Mükremin Kocataşkın yazdı:

Mandreni sağlam bir mengeneye bağlar, kendin de sıkı sıkı tutabilirsen pervane gibi seni döndüreceğine emin olabilirsin.:biggrin: 

Min.max devir sayılarını aklımda tutmuyorum. Ama min. yukarıda yazdım. Max.da ise rahatlıkla jet taşı takıp metal/fayans/kilit taşı kesimi yapabiliyorum.

Abi örnek vereyim devir ayarlı taşlamalar 3000-11000 devir aralığında oluyor boru kes, taşlama vs ne istersen yap. Polisaj makineleri ise 600(bazen 1000)-3000 devir aralığında ve sadece polisaj için üretilmiş. Polisajı da kalın pastada 2000 devir civarında yapıyoruz. Devir ayarlı taşlamaya pedi takıp polisaj yaparken en ufak baskıda bile 3000 devir çevirmiyor aşırı bayılıyor/ısınıyor/duman atmaya başlıyor(20 dk içinde 2 kez duman attırdım arada soğutup) ancak polisaj makinesi ile 2000 devirde rahatlıkla saatlerce çalışabiliyorum. Mesele sadece devir sayısı değil yani, adına tork mu deriz ne deriz bilmiyorum ama kısacası matkabın dönme devri bile yetse bahsettiğim torku yakalaması konusunda ciddi şüphelerim var. Fazla güçlü olması da işe yaramaz, uygun gücü uygun devirde verebiliyor olmalı. Tasarımı ve ergonomisi de bu iş için uygun değil ona hiç girmedim.

Cifle araba yıkayıp, diş macunuyla far parlatma işine benziyor.

Yorum bağlantısı
Ali Gök

sabriyi bir ara sol bek denemişti fatih hoca. sabride oynamıştı

olmayı olur da sabrinin sol bekte oynadığı kadar olur :D

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...