İçeriğe Yönlendir

Yurtdışı Araçları ve Ehliyet

Mehmet Yeter

Recommended Posts

Mehmet Yeter

Merhabalar herkese,

Bu tür konular arada bir gündeme gelse de benim için önem arz eden bir durumda. Tecrübe veya bu konu hakkında bana yol gösterenlere şimdiden teşekkür ederim.

1.Yurtdışından alına bir aracı Türkiye'de nasıl tescil ettirip Tr plakası takabiliriz? Araç 1.4TDCI 2005 Fiesta

2. Yurtdışından alınan ehliyeti Tr'de nasıl tescil ettirebiliriz?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Eren Gökmen

Cok kesin bilgilere sahip degilim. Duydugum bildigim kadariyla anlatayim:

yurt disindan 2. el bir araci Türkiyede tescil ettirebilirsiniz. ancak sifir fiyati üzerinden vergi aliniyor ve astari yüzünden pahaliya geliyor. Öyle olmasa herkes yurtdisindan 2. el araba getirirdi.

Eger bir süredir yurt disinda yasiyor ve Türkiyeye kesin dönüse karar verdiyseniz, sifir arac alip Türkiyede vergisiz (veya cüzi bir miktarda vergi ile kullanabiliyorsunuz. 2. el aracinizi kesin dönüs yapsanizda beraberinizde getirmek isterseniz yine sifir fiyati üzerinden  vergilendirilecektir.

Bu nedenlerle Araci orada satip Türkiyeden 2. el arac bakmak daha mantikli olacaktir. Ya da gücünüz yetiryorsa ve kesin dönüs yapiyorsaniz sifir arac almak mantikli olacaktir.

Ehliyet isi ise kolay diye biliyorum. Türkiyede sadece direksiyon sinavina girmeniz gerekiyor diye biliyorum. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Semih Saner

Bu araç dışar da 3bin-8bin civarı- Ülkemizde 20bin -28bin arası

bu yüzden imkansız !!!

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Yeter

Anlasilan 17 ay sonra bize yol gozuktu bari ehliyeti kurtarayim cevap yazanlara tesekkur ederim. Arabaninda orada hic kiymeti yok. Gittigime geldigime degmeyecek.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Eren Gökmen
20 saat önce, Semih Saner yazdı:

Bu araç dışar da 3bin-8bin civarı- Ülkemizde 20bin -28bin arası

bu yüzden imkansız !!!

Araclarin sifir fiyatlari euro bazinda asagi yukari ayni. Sadece gecen gün bir karsilastirma yaptigimizda büyük motorlu araclarin Türkiyede daha pahali oldugunu gördük. (Bu fiyat farkinin bir kismi donanimdan kaynaklaniyor. Türkiyeye getirilen baz titanium ile avrupadakinda büyük donanim farklari var + sanirim 2.0 üzeri araclarin ilk alirken vergisi daha fazla) kücük motorlar ise asagi yukari ayni fiyat... ama ikinci el de is degisiyor. Bizim millet cakallikta sinif atlamis oldugu icin ikinci el aracin fiyati, nasil oluyorsa sifir aractan fazla oluyor. isin garibi alici da buluyor...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...