İçeriğe Yönlendir

laptop fanı sürekli yüksek hızda çalışma sorunu.

Uğur Kamil

Recommended Posts

Uğur Kamil

Leptop Lenovo g510 intel i3 2,4 İşlemci 8 gb ram 240 gb ssd  Intel hd4600  ve  AMD r7 m265  ekran kartı mevcut.

Bilgisayarda herhangi bir ısınma vs yok(sıcaklıklar normal) açılkıntan 1-2 dk sonra(bilgisayarda hiç birşey yapmasam bile) fan hızlı(sesli) çalışmaya başlıyor ve birdaha yavaşlamıyor. Normalde ısınınca kısa süre fan hızlanır sonra normale dönerdi.
Fanı söktüm temizledim bir fark görmedim. Sorun yazılımsal birşeymi yoksa fandamı bir sıkıntı oldu?

Normalde sadece internet kullanımında arada 15-20 sn bazen hızlanırdı onun dışında düküş devirde ve sessiz çalışırdı fan. Uzun zamandırda bilgisayara herhangi birşey yüklemedim.

Yorum bağlantısı
İsmet Keçik

Bir program veya virüs işlemcinin yüksek çalışmasına neden olabilir. İnterneti kapatıp bekleyin fanda yavaşlama oluyor mu? Gözlemleyin. Birde windows açılmazdan önceki hız nasıl onu kontrol edin

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Virüs olma ihtimali kuvvetli, bios ekranında bir süre çalıştırıp bekleyerek kontrol edebilirsiniz. Birde fan üzerindeki macun iletkenliğini yitirdiyse onunda etkisi olabilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Uğur Kamil

İnternet baglantısını kapattım bilgisayarıda yeniden başlattım. Oturum açma ekranında 3-4 dk bekledim fan normal çalışıyordu. Oturumu açtım 3-4 daha bekledim yine normal çalışıyordu. İnternet bağlantısını açtım 1 dk falan sürmeden tekrar hızlandı fan.
Nod32 kullanıyorum herhangi bir virus vs bulmuyor.

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Güvenli modda virüs taraması yaptırabilirsen daha iyi olur.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Fan sökülürken işlemci macunu yenilenip, soğutucu ızgarası temizlendi mi? Soğutucu kısım komple söküldü mü?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Uğur Kamil
16 dakika önce, Selçuk Bakış yazdı:

Güvenli modda virüs taraması yaptırabilirsen daha iyi olur.

windows 10 kullanıyorum. Güvenli modda açınca virus programını kullandırtmuyor(hiçbir programı açmıyor)
Güvenli modda internet açık olduğu halde fan normal çalışıyor ama.

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

W10da hiç denemedim ama yapması gerektiğini düşünüyorum. Esette güvenli mod taraması için farklı bir ekranda açıyordu.

Yorum bağlantısı
Uğur Kamil
2 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

Fan sökülürken işlemci macunu yenilenip, soğutucu ızgarası temizlendi mi? Soğutucu kısım komple söküldü mü?

Sanı soğutucu kısmını köple sökmedim macunla uğraşmiyim diye. Fanın altında macun yoktu. İnternettende baktım onlardada yok sadece diğer soğutucu kısımların altında macun var.
Fanın kendini temizledim ve yanın takıldığı kısmı ve yanındaki soğutucu ızgarayı temizledim. Şuanda 10 dk dır güvenli modda kullanıyorum fan normal çalışıyor.

3 dakika önce, Selçuk Bakış yazdı:

W10da hiç denemedim ama yapması gerektiğini düşünüyorum. Esette güvenli mod taraması için farklı bir ekranda açıyordu.

Evet eskiden öyle bir özellik vardı bende şimdi onu bakıyorum son güncellemelerden sonra baya değiştirdiler programı.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
8 dakika önce, Uğur Kamil yazdı:

Sanı soğutucu kısmını köple sökmedim macunla uğraşmiyim diye. Fanın altında macun yoktu. İnternettende baktım onlardada yok sadece diğer soğutucu kısımların altında macun var.
Fanın kendini temizledim ve yanın takıldığı kısmı ve yanındaki soğutucu ızgarayı temizledim. Şuanda 10 dk dır güvenli modda kullanıyorum fan normal çalışıyor.

Güvenli mod'ta fanın çalışmaması normal zira sürücüler dahi devreye girmez. Yani bir sürücü de bu duruma sebep oluyor olabilir. Direkt virüs diyemeyiz.

Tavsiyem, öncelikle temizliğin tam olarak yapılmasıdır. Fan söküldükten sonra soğutucu sökülecek ve soğutucu ile işlemci arasında macun yenilenecek. Soğutucu ızgarası güzelce fırçalanacak öyle yerine takılacak.

Ondan sonra işletim sistemine yoğunlaşalım derim.

Yorum bağlantısı
Uğur Kamil

Avast'ı kurdum onunla tarama yaptım 2-3 tane sorun buldu düzeltti. 10 dk yakındır açık bilgisayar şuan fan normal çalışıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oğuzhan Demir

Aynı sorun geçen senelerde eski bilgisayarımda başıma gelmişti. Sani o zamanlar bir paylaşım yapmıştı macun değişimi hakkında. Hemen söküp yaptım ısınma azalması hemen belli etti kendini.

Geçen ayda şimdiki bilgisayarımın macununu değiştirdim öncesinde fan deli gibi çalıştığı halde sıcaklık 80'lerde gezerken, şimdi fan hafif tempoda 50'yi geçmiyor.

@Sani Gerşon'a tekrar çok teşekkür ederim :flowers:

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
İsmet Keçik

Bu tip durumlarda bilgisayarınız çok eski değilse, temiz ortamlarda kullanıyorsanız donanımsal arıza pek yaşanmaz tabi donanımın yapısal anlamda kronik bir sıkıntısı yok ise ( eski hp lerin çok ısınması gibi). Neyse önemli olan sorunun çözümlenmesi geçmiş olsun

Yorum bağlantısı
Yasin Şimşek

Bu gibi durumlarda tam sistem taraması yaptırıp aynı zamanda görev yöneticisinden işlemciyi ve rami en fazla kullananlara bakıyorum.Genelde ful kullanan bir virüs vs çıkıyor

3 saat önce, Sani Gerşon yazdı:

Güvenli mod'ta fanın çalışmaması normal zira sürücüler dahi devreye girmez. Yani bir sürücü de bu duruma sebep oluyor olabilir. Direkt virüs diyemeyiz.

Tavsiyem, öncelikle temizliğin tam olarak yapılmasıdır. Fan söküldükten sonra soğutucu sökülecek ve soğutucu ile işlemci arasında macun yenilenecek. Soğutucu ızgarası güzelce fırçalanacak öyle yerine takılacak.

Ondan sonra işletim sistemine yoğunlaşalım derim.

Abi windows 10 kullanıcısıyım.Windows defender aktif onun haricinde bir virüs programı gerekli mi sence?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
16 dakika önce, Yasin Mümin Şimşek yazdı:

Windows defender aktif

Aktif olan ne? Aktif bi şey göremedim pc'de :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yasin Şimşek
Aktif olan ne? Aktif bi şey göremedim pc'de [emoji4]

Windows defender diye bir program ? Asus yetkili servisinde orjinal yazılım atıldığı günden beri var başka da virus programım yok [emoji1]

Yorum bağlantısı
Uğur Kamil
1 saat önce, Yasin Mümin Şimşek yazdı:

Bu gibi durumlarda tam sistem taraması yaptırıp aynı zamanda görev yöneticisinden işlemciyi ve rami en fazla kullananlara bakıyorum.Genelde ful kullanan bir virüs vs çıkıyo

Bende ona dikkat ettim hatta işlemcinin sıcaklık ve kullanım durumuna baktım ilk ama onlarda normalin dışında birdurum yoktu. Bende sorun neydi tam çözemedim ama avast sağolsun halletti :)

56 dakika önce, Mehmet Kaya yazdı:

Firefox mu kullanıyorsunuz Browser olarak?

Google Chrome

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
2 saat önce, Yasin Mümin Şimşek yazdı:

Windows defender diye bir program ? Asus yetkili servisinde orjinal yazılım atıldığı günden beri var başka da virus programım yok emoji1.png

Adını sanını kendisini gayet iyi biliyordum da, aktif olduğu bi durum bilmiyorum. Bilmem anlatabildim mi :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Zafer Bakar

Bios guncellemesi ile ayni sorunumu cozdum sizin ki baska bir durum olsa gerekki antivirus halletmis gecmis olsun..

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş
11 saat önce, Sani Gerşon yazdı:

Adını sanını kendisini gayet iyi biliyordum da, aktif olduğu bi durum bilmiyorum. Bilmem anlatabildim mi :)

Bende antivirus yüklü değil, sadece defender var bende de. Arada definiton update yapıyor hemi de ücretsiz :p 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...