İçeriğe Yönlendir

Mondeo 2 - 97 Ghia O/V Genel Sorunlar ve Çekiş Problemi

İsmail Sert

Recommended Posts

Derviş Dursun

Bu kompresyon testi nasıl bişeydir? Nasıl yapıyorlar, neyle yapıyorlar, maliyetli midir?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

buji ler sökülür, oraya özel rekorlu hortum vidalanır, buji takar gibi ve marşa basılır, silindir iç basıncı ölçülür basınç ölçer ile. genelde rutin gittiğiniz tamirci ise ücret bile almaz.

Yorum bağlantısı
Derviş Dursun

Abi yani marş basıyor ama motor çalışmıyor. Sadece pistonların sıkıştırma oranları ölçülüyor doğru mu anladım?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tuncay Arslan
24 dakika önce, Derviş Dursun yazdı:

Abi yani marş basıyor ama motor çalışmıyor. Sadece pistonların sıkıştırma oranları ölçülüyor doğru mu anladım?

Evet Derviş, sağlıklı yeni motorlarda 14 çıkıyor ortalama basınç. her silindir ölçüm değeri birbirine yakın olmalı. Değerlerden süphelenilirse aynı işlemi yağ damlatıp tekrarlıyorsun, çıkan değer yağlı yağsız kıyaslanıyor. Yağ damlatarak daha iyi değer alıyorsan kaçak var demek, şeklinde olması lazım :)

Yorum bağlantısı
Derviş Dursun
Bir saat önce, Tuncay Arslan yazdı:

Evet Derviş, sağlıklı yeni motorlarda 14 çıkıyor ortalama basınç. her silindir ölçüm değeri birbirine yakın olmalı. Değerlerden süphelenilirse aynı işlemi yağ damlatıp tekrarlıyorsun, çıkan değer yağlı yağsız kıyaslanıyor. Yağ damlatarak daha iyi değer alıyorsan kaçak var demek, şeklinde olması lazım :)

Anladım abi :) benimde yaptırmam lazım bir ara, usta bulursam hani :)

Yorum bağlantısı
Tuncay Arslan
Şimdi, Derviş Dursun yazdı:

Anladım abi :) benimde yaptırmam lazım bir ara, usta bulursam hani :)

Bulamassan en kötü ihtimal bosch car servis yapıyor. :good1:

Yorum bağlantısı
Derviş Dursun
Bir saat önce, Tuncay Arslan yazdı:

Bulamassan en kötü ihtimal bosch car servis yapıyor. :good1:

Burda var abi, olmadı giderim birine artık :)

Yorum bağlantısı
İsmail Sert

Abilerim aynı yazıda yazdığım diğer sıkıntılarım hakkında fikirleriniz mevcut mu acaba. ? 

Yorum bağlantısı
Derviş Dursun
Bir saat önce, İsmail Sert yazdı:

Abilerim aynı yazıda yazdığım diğer sıkıntılarım hakkında fikirleriniz mevcut mu acaba. ? 

Kayıştan ötürü birçok sıkıntın çözülmüş zaten. Suyla ilgili termostat kalmış, onu da değiştinmi hallolur büyük ihtimal. Çekiş ve yakıt konusuna gelince eğer ben bu arabaya binerim diyorsan bir maaşın yarısını gözden çıkarıp buji, buji kablosu, lpg filtresi, enjektör değişimini yap derim. Senden önce ne zaman ne değişti bilinmez sonuçta. Gerçi saydıklarım 500 lira bile tutmaz ama çekiş ve yakıt için önemli parçalar. 

Yorum bağlantısı
İsmail Sert
6 saat önce, Derviş Dursun yazdı:

Kayıştan ötürü birçok sıkıntın çözülmüş zaten. Suyla ilgili termostat kalmış, onu da değiştinmi hallolur büyük ihtimal. Çekiş ve yakıt konusuna gelince eğer ben bu arabaya binerim diyorsan bir maaşın yarısını gözden çıkarıp buji, buji kablosu, lpg filtresi, enjektör değişimini yap derim. Senden önce ne zaman ne değişti bilinmez sonuçta. Gerçi saydıklarım 500 lira bile tutmaz ama çekiş ve yakıt için önemli parçalar. 

Haklısın abi en azından tek seferde yapılıp kurtulunabilir sıkıntılarda buda aklımda teşekkür ederim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Şerafettin Taşkın

Merhaba arkadaşlar;

Bende 97 model ov bir araç buldum malum sitede ilan numarasıda  367858885 

Aracın ne gibi kontrollerini yapabilirim görmeye gittiğimde. OV araç daha önce hiç kullanmadım tecrübem hiç yok. Sizlerden gelecek her bilgi benim için altın değerinde :)

Yeni bir konu açıp siteyi meşgul etmemek adına buradan yazdım umarım sakıncası yoktur.

Yorum bağlantısı
Serkan Toker
52 dakika önce, Şerafettin Taşkın yazdı:

Merhaba arkadaşlar;

Aracın ne gibi kontrollerini yapabilirim görmeye gittiğimde. OV araç daha önce hiç kullanmadım tecrübem hiç yok. Sizlerden gelecek her bilgi benim için altın değerinde :)

Yeni bir konu açıp siteyi meşgul etmemek adına buradan yazdım umarım sakıncası yoktur.

Bu rakamlara Ghia donanımlısını bulabilirsiniz bence. Aralarında epey fark var konfor olarak. Yine de bu araba olsun isterseniz test sürüşü imkanı varsa biraz kullanın, vites geçişlerinde araba sarsılmıyorsa, düz gidebiliyorsa iyidir. Hızlanmalarda özellikle vites geçişlerine dikkat edin.. Kalkışlarda, özellikle direksiyon sağa sola dönük vaziyette iken de ekstradan sesler duymamanız gerekiyor... 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Said Avşar
Bir saat önce, Şerafettin Taşkın yazdı:

Merhaba arkadaşlar;

araç ilan da ki açıklamaya uyarsa fiyat bence oldukça iyi.15e temiz ghia alınamaz.(istisnalar hariç)

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Rıdvan Akgöz

1 hafta kadar önce aydın nazilli den kilinc otomotiv diye bir galeriden aceleyle 97 Ghia ov aldım. Arabalardan az çok anlarım uzun uzun kullandım heryeri ne baktım kaporta çok temizdi. Özellikle otomatuk şanzımanına dikkat kesildim. 1 den 2 ye geçerken hafif vuruntu vardı ve yaşına verdim üstünde durmadım zaten duracak vaktim de yoktu. Bu galericiler özel bi ayar mi yapiyolar nedir anlamadım ama orda hiç bir belirti göstermeyen araba ısparta ya dönünce ne kadar korktuğum belirti varsa hepsini birden koydu önüme. Geri vites te kavramadı gaz yemedi. 1 den 2 ye geçerken ordaki nin en az 5 katı daha sert vuruntu yapmaya başladı. Ve tüm bunlar arabayi alıp geldim sabahına olan şeyler. Alacaksanız geri vites te rampa çıkmayı mutlaka deneyin. Yumuşak ve sert kalkislardaki vites atışlarını ayrı ayrı inceleyin. Soğuk iken ayrı sıcak iken ayrı test edin. Ben de hepsine baktım ama hiç belirti vermemişti artık nasıl bi talihse. 3 buçuk lira fazladan masraf ettim. Aracın fiyatı çok iyi ama şahsi tavsiyem sahil ve nemli bolgelerden almayın. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Yıldırım Mustafa
(düzenlendi)
3 saat önce, Ahmet Said Avşar yazdı:

araç ilan da ki açıklamaya uyarsa fiyat bence oldukça iyi.15e temiz ghia alınamaz.(istisnalar hariç)

Ben de aynı fikirdeyim açıklamadaki gibi bir araçsa ghia değil glx için bile gayet uygun bu fiyat mk1 ler bu fiyat aralığında çünkü artık. Şu sıralar 17-18 aralığında alınabilecek mk2 ler. İnsanda ister İstemez güvensizlik oluşuyor ilan için iyice baktırıp öyle almak lazım niyet varsa eğer temiz çok masraf çıkarmayacak bir araçsa fiyat çok iyi.

tarihinde Yıldırım Mustafa tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ümit Kaan
(düzenlendi)

Yaşına göre km oldukça iyi ( orjinal km ise) komple boya yapılmış, iyide olmuş, ama direklerde sıkıntı varmı, elektrik tesisatı düzgünmü, vites geçişlerinde vuruntu varmı, geri viteste kesiklik yapıyormu, motorda yatak sesi varmı, hepsine baktır, ben kurban bayramında aldım 96 glx ov, halen uğraşıyorum 5000 lira masraf yaptım, 1,5 aydırda ustada değiştirmediğim zımbırtısı kalmadı, takdir senindir ama, biraz daha genç araba alabiliyorsan daha iyi derim.

tarihinde Ümit Kaan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Derviş Dursun

Eski arabalar herzaman şans işidir. Bu işin marka modelle alakası yoktur. Tamamen kullanıcıdan ötürü doğan sorunlar. Hangi 2. el aracı alırsan al kimse sıfır masrafla araç satmaz. Öyle olsa kendi biner, çok sıkışmadıkça niye satsın? 2 3 bin lira köşede masraf için para durmalı, en temizim diyen araba bile masraf ister. 20 yaşında arabalar arkadaşlar, arıza elbet eli kulağındadır. Sıfır araçlar bile artık arızalı, ton farklı boyalı vs çıkıyor. 

Şöyle bir örnek vereyim. Aile dostumuz 99 yılında sıfır mercedes e200 getirtti yurtdışından, adam 12 sene bindi ama 12 yılda belki 5 kere falan anca yağını filtresini değişmişlerdir. En son 200 bin küsür km lerde motor artık cortladı ve rektefe oldu. Oysa 1 milyon km rahat yapan bir araba. Bunu böyle satsalardı nerden bilebilir alacak kişi? 

Ya araba tanıdıktan alınacak 3 5 gün takılacaksın birşeyler var mı diye yada sıfır alacaksın. Yoksa 10 ayrı usta da baksa eski arabanın ne çıkaracağını bilemez. Bu da benim düşüncem.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Münir Nurettin Taşova

Görsellik için araç boyatılmış deniyor. Ön ızgara kromu ve çeki demiri kapağı yok. Görsellik için o kadar para verip boyatıyor olsam, 70 liralık ön panjuru da değiştirirdim. Farlar değişmiş ama? Kaza durumuna iyi baktırın derim.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ahmet Said Avşar
2 saat önce, Derviş Dursun yazdı:

Eski arabalar herzaman şans işidir. Bu işin marka modelle alakası yoktur. Tamamen kullanıcıdan ötürü doğan sorunlar. Hangi 2. el aracı alırsan al kimse sıfır masrafla araç satmaz. Öyle olsa kendi biner, çok sıkışmadıkça niye satsın? 2 3 bin lira köşede masraf için para durmalı, en temizim diyen araba bile masraf ister. 20 yaşında arabalar arkadaşlar, arıza elbet eli kulağındadır. Sıfır araçlar bile artık arızalı, ton farklı boyalı vs çıkıyor. 

Şöyle bir örnek vereyim. Aile dostumuz 99 yılında sıfır mercedes e200 getirtti yurtdışından, adam 12 sene bindi ama 12 yılda belki 5 kere falan anca yağını filtresini değişmişlerdir. En son 200 bin küsür km lerde motor artık cortladı ve rektefe oldu. Oysa 1 milyon km rahat yapan bir araba. Bunu böyle satsalardı nerden bilebilir alacak kişi? 

Ya araba tanıdıktan alınacak 3 5 gün takılacaksın birşeyler var mı diye yada sıfır alacaksın. Yoksa 10 ayrı usta da baksa eski arabanın ne çıkaracağını bilemez. Bu da benim düşüncem.

bazı istisnalar var :) mevcut aracımı almadan evvel 3 tane ghia baktırdım.aracımı ise yaklaşık 1.5 ay süren pazarlık ile aldım.piyasaya göre yüksek olmayan bir fiyattan aldım.satan arkadaş esnaf ve paraya ihtiyacı varmıştı.denk geldi biraz da .2015 üretim yaz-kış lastiği ile beraber.1 ay boyunca usta usta arıza aradım :) ön takım-balatalar bile sağlam cıktı.satan arkadaş değiştirdim demesine rağmen motor ve şanzıman yağı-filtreler-buji vs.değiştirdim.aracın iç aksamında trimler falan çok temizdi.değişen yok-tavanda boya yok.çalışmayan tek aksam koltuk motoruydu,azimle onuda hallettim :) özellikle benim gibi aracın bir kısmını borç ile alacaksanız acele etmeden sabırla beklemek lazım

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tuncay Arslan

Arabada benim gördüklerimi Münir yazmış, onlarca beğendiğim ilana bakmaya gittim yazılıp çizildiği resmedildiği gibi olanı sayılıydı. Ciddi olduğunuzu göstermek için detaylı resim ve video isteyin, paslanabilecek bölgelerin özellikle. Tavan döşemesini, paspas altlarını (halıda nem ıslaklık var mı?), marşbieli, kapı fitillerinin altını, bagaj içini, cam sıyırı fitilleri, lpg kitinin montaj tarihini, lastik üretim tarihi, sabah soğuk motorda çalışması(benzinden lpg ye geçene kadar) gibi resim video almayı dene. Tabi bu fiyattaki araba için bu kadar ayrıntı satıcıyı bıktırabilir :) Sen bunları sorunca sakladığı bir şey varsa bile söyler.

Rıdvan öğretmenim size de geçmiş olsun.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Rıdvan Akgöz

2 saat önce, Tuncay Arslan yazdı:

Arabada benim gördüklerimi Münir yazmış, onlarca beğendiğim ilana bakmaya gittim yazılıp çizildiği resmedildiği gibi olanı sayılıydı. Ciddi olduğunuzu göstermek için detaylı resim ve video isteyin, paslanabilecek bölgelerin özellikle. Tavan döşemesini, paspas altlarını (halıda nem ıslaklık var mı?), marşbieli, kapı fitillerinin altını, bagaj içini, cam sıyırı fitilleri, lpg kitinin montaj tarihini, lastik üretim tarihi, sabah soğuk motorda çalışması(benzinden lpg ye geçene kadar) gibi resim video almayı dene. Tabi bu fiyattaki araba için bu kadar ayrıntı satıcıyı bıktırabilir :) Sen bunları sorunca sakladığı bir şey varsa bile söyler.

Rıdvan öğretmenim size de geçmiş olsun.

Teşekkür ederim Tuncay bey. 

Yorum bağlantısı
Şerafettin Taşkın

Tüm cevaplar için teşekkür ederim arkadaşlar. Verdiğiniz bilgiler doğrultusunda dikkat etmeye çalışacağım.

Yorum bağlantısı
Rıdvan Akgöz
21 dakika önce, Şerafettin Taşkın yazdı:

Tüm cevaplar için teşekkür ederim arkadaşlar. Verdiğiniz bilgiler doğrultusunda dikkat etmeye çalışacağım.

Bu arada o ilan çok uzun zamandır var yanlış bilmiyosam. Dikkatli olun. Rastgele.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...