İçeriğe Yönlendir

Mondeo 2 - Konsol ve Plastik Aksam Yardım

Kağan Eroğlu

Recommended Posts

Kağan Eroğlu
(düzenlendi)

Merhaba arkadaşlar, siteyi uzun bir süredir üye olmadan takip ediyordum birçok yardımınız dokundu bana herkese teşekkürü borç bilirim. 4 aydır 98 model zetec-e 2.0i Manuel GLX Mondeo kullanıyorum, mekanik çok sıkıntı oldu hepsini çözdüm yaklaşık 3000tl harcadım ama arabanın değişmeyen mekanik aksamı kalmadı diyebilirim. Şu an tek sıkıntım bulunması güç ve pahalı olan plastik aksam, bunları başka araçlardan veya uydurma gibi yapma şansım var mıdır sizden fikir almak istiyorum. Bir de sol arka stopun beyaz kısmı kırık onu da beyaz benzer bir stop alıp kendi stopun beyaz kısmını kessem ve plastik kaynağı ile yama yapsam uygun olur mu kafam çok karıştı. 

Görseller burada; havalandırma çerçevesi, Torpido, gösterge çerçevesi ve stop lambası. 

https://goo.gl/photos/VD2G5NAc4H7Jedaq7

Bunlara ek olarak çözemediğim iki mekanik sorunun var bir de, bunlar gabirisi kalorifer ısıtmıyor çünkü arabanın harareti hep düşükte, trafikte sert kullanırsam bazen ısınıyor ve fan arabayı sarsarak devreye giriyor geri düşüyor ısı. Diğer sıkıntım da merkezi kilit. Programlama ile ilgili internet üzerinden bilgi edindim ama bir işe yaramıyor, kilitçi yaptı daha önceden ama aynı sorunu tekrarladı. Araç harekete geçince kapılar kendini kilitlemiyor bir de. Bildiğim kadarıyla bu modellerde bu özellik vardı. Galiba bu mekanik sıkıntılar mondeoların kronik problemi, bu konudan şikayetçi olan çok gibi.

tarihinde İnan Çınar tarafından düzenlendi
imla
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Bu arabanın torpidoya ne yapmışlar? Resmen kasap elinden geçmiş. O parçalar değişecek, başka yolu yok.

Stop değişecek, başka türlüsü pek mümkün değil.

Termostatınız arızalı veya mevcut değil. Bunu kontrol edin. Bu sebeple araç yüksek yakıt ta tüketir.

Mondeo'da kendini kilitleme yok. Elle kilitlemeniz gerekir.

Yorum bağlantısı
Ümit Kaan

Stopları film kaplama yapabilirsin, görsel olarak düzelir suda almaz, torpido çok yerden kırılmış, yapıştırma yapmışlar, yumurta kabuğu gibidir bunların torpidosu, geçen bende söktüm çatladı bi yerinden, değiştirmek daha mantıklı olur, ama ekonomik olarak masraflı olur dersen, elindende gelirse, ve sökerken elinde kalmaz ise ( kalması kuvvetle muhtemel ) çatlak ve kırık olan yerleri içerden sunflex ile güçlendirip, dış tan ince bir zımpara ve boya yaparak görüntüyü düzeltebilirsin biraz ama bu ince işçilik ister.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Çelebi

O arabayı o hale nasıl getirmişler öyle Ümitin dediği gibi yapabilirsin yada çıkmacılara bakıcaksın

Yorum bağlantısı
Kağan Eroğlu
1 saat önce, Ümit Kaan yazdı:

Stopları film kaplama yapabilirsin, görsel olarak düzelir suda almaz, torpido çok yerden kırılmış, yapıştırma yapmışlar, yumurta kabuğu gibidir bunların torpidosu, geçen bende söktüm çatladı bi yerinden, değiştirmek daha mantıklı olur, ama ekonomik olarak masraflı olur dersen, elindende gelirse, ve sökerken elinde kalmaz ise ( kalması kuvvetle muhtemel ) çatlak ve kırık olan yerleri içerden sunflex ile güçlendirip, dış tan ince bir zımpara ve boya yaparak görüntüyü düzeltebilirsin biraz ama bu ince işçilik ister.

Hocam dedikleriniz kesinlikle çok mantıklı pek boş vaktim olmuyor ama ilk müsait olduğumda deneyeceğim. Havalandırma çerçevesi benim canımı çok sıkıyor tam gözümün önünde, ona bir tavsiye verebilirseniz bir de kendi torpidonuzun fotoğrafını atabilir misiniz orijinali nasıl aralığı ne boyutta ona göre müdahale edeyim. Sonuçları da burada paylaşırım. 

Yorum bağlantısı
Ümit Kaan

Bu benim aracım değil ama düzgünü, bu şekilde, sen düzeltme yapıyim dersen, orjinal hali gibi olamaz, sadece şimdiki halinden biraz daha iyi olur, yada paramparça olur elinde kalır, o ihtimalde var.

GBpAEy.jpg

m3rydy.jpg

Yorum bağlantısı
Derviş Dursun

Ben olsam bi parçaları aramak yerine, veririm bir tuning modifiye falan yapan bir yere, onları yapıştırır eğimli yerlerini düzeltirler, sonra üstüne iç kaplama karbon yaparlar on numara olur. Belki 100 150 lira bile tutmaz. Gösterge çerçevesini bulsan bile 350 400 liradan aşağı değil. Değer mi? Bence değmez. 

Yorum bağlantısı
Kağan Eroğlu
3 saat önce, Derviş Dursun yazdı:

Ben olsam bi parçaları aramak yerine, veririm bir tuning modifiye falan yapan bir yere, onları yapıştırır eğimli yerlerini düzeltirler, sonra üstüne iç kaplama karbon yaparlar on numara olur. Belki 100 150 lira bile tutmaz. Gösterge çerçevesini bulsan bile 350 400 liradan aşağı değil. Değer mi? Bence değmez. 

Gösterge çerçevesi zaten pahalı ona yedek parça alsam bile takarken dağılır veya oturma yapmaz ama karbon kaplama kesinlikle mantıklı bir fikir, çatlakları ve boşlukları siyah mastik ile kapattım kendim zaten ama kötü görüntüyü gidermeye çalışıyorum. Gösterge çerçevesi halloldu sayılır, havalandırma ızgarası ve torpido şu an için sıkıntı, torpido da yine bir şekilde yapılır ama ızgaranın etrafını nasıl yaparım bir fikri olan var mı? 

Yorum bağlantısı

Gosterge cercevesini ebayda bulabilirsiniz. Maun kaplamasi zor bulunuyor ama glx siyah cerceve cokca var. Ama araci resmen bicmisler. Yazik gunah. Havalandirma cercevesini guzelce sokup yumusak dokuya zarar vermeden japon kalintilarini sokerek cikma havalandirma izgarasi bulup takmaniz olur. Ancak torpido fena durumda. Plastik hastaneleri oluyor sanayiide. Onlarla gorusun. Ya da Derviş'in dedigi gibi tuningci en sade olacak sekilde yapacak. Diger turlusu komple cikma göğüs olur ki o biraz tuzlu olur hem de her usta sokup takamaz. 

Yorum bağlantısı
Derviş Dursun
Bir saat önce, Kağan Eroğlu yazdı:

Gösterge çerçevesi zaten pahalı ona yedek parça alsam bile takarken dağılır veya oturma yapmaz ama karbon kaplama kesinlikle mantıklı bir fikir, çatlakları ve boşlukları siyah mastik ile kapattım kendim zaten ama kötü görüntüyü gidermeye çalışıyorum. Gösterge çerçevesi halloldu sayılır, havalandırma ızgarası ve torpido şu an için sıkıntı, torpido da yine bir şekilde yapılır ama ızgaranın etrafını nasıl yaparım bir fikri olan var mı? 

Sağ yolcu tarafındaki ızgaranın çerçevesi aşınmış gördüğüm kadarıyla. Havalandırma ızgarasını tutup çek çıkar. Çerçeve de çıkması lazım diye düşünüyorum. Çıkarsa ne ala, çıkmazsa onu da üstünde tamir ederek mastikle çukur yerleri doldurup düz bir hat verebilirsen ona da karbon yapıştırırsın üstü kapanır. Stop lambasına dıştan  ince beyaz şeffaf yada buzlu plastik bir parça yapıştırıp ısıtarak düzleyip üstüne film kaplatabilirsin. Yani bu çalışmalar sen yaparsan minumum masrafla hallolur, başkasına yaptırsan yedek parça masrafı kadar tutmaz. Bir stop bugün en ucuzu 150 200 lira! Torpido kısmı biraz daha profesyonel işçilik ister. Haşat ve parçası kırık da olsa yok sanırım 

Yorum bağlantısı
Münir Nurettin Taşova

Çok ucuza aldınız sanırım, işiniz zor kolay gelsin. Bu kadar masraf yapmışsınız bir bu kadar daha yapsanız da tad vermez. Bu araçların bakımsızı adam olmuyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Münir Nurettin Taşova
57 dakika önce, Derviş Dursun yazdı:

Adam on numara yapmış mesela

Nasıl yapmış ? Sağlam çerçeveyi kaplamış gibi görünüyor.

Yorum bağlantısı
Ali Gündoğdu
2 saat önce, Derviş Dursun yazdı:

Adam on numara yapmış mesela
9c29f51cacb2085320f9a9571443c5f5.jpg6f8feb7a8bc4a216f4f87fe1456c9ebc.jpg

yapma değil o orjinal st200 lerde var bundan iki takım ben getirdim

Yorum bağlantısı
Derviş Dursun
Bir saat önce, Münir Nurettin Taşova yazdı:

Muhtemelen sağlam çerçevedir ama alt tarafta yapışkan yada düzlemek için çalışma yapılsa da en azından kaplamanın vereceği görüntü açısından örnek gösterdim. İç taraftan sağlamca yapıştırılıp, üst kısma zımpara, ardından vernik falan uygulanıp düzleşebilir. Üstüne de karbonu yaptımı mis gibi olur. Hem bırakmaz da parçaları 

Bir saat önce, Münir Nurettin Taşova yazdı:

Muhtemelen sağlam çerçevedir ama alt tarafta yapışkan yada düzlemek için çalışma yapılsa da en azından kaplamanın vereceği görüntü açısından örnek gösterdim. İç taraftan sağlamca yapıştırılıp, üst kısma zımpara, ardından vernik falan uygulanıp düzleşebilir. Üstüne de karbonu yaptımı mis gibi olur. Hem bırakmaz da parçaları 

Bir saat önce, Ali Gündoğdu yazdı:

Ben kaplama sandım ama sonuçta kaplama da aynı görüntüyü veriyor. Karbon parlak yada mat kişiye kalmış. Teknik olarak aynı görüntü ortaya çıkar 

Yorum bağlantısı
Kağan Eroğlu

Merhaba arkadaşlar, yardımlarınız için çok teşekkürler, arka stopa plastik kaynağı ile yama yapıp üzerine film çekeceğim, havalandırma çerçevesine ise mastik ile dolgu yapıp üzerine karbon kaplama yaptıracağım, gösterge çerçevesine de aynı şekilde karbon kaplatmayı düşünüyorum. Geriye sadece Torpido kalıyor onun da orijinali nasıl hiçbir fikrim yok, benim Torpido da epey bir aralık mevcut aradan parmak girecek kadar. Kullanıcı arkadaşlardan yardım etmek isteyen varsa torpidosunu çekip atarsa veya torpido ile ilgili fikir verirse çok hayra geçer. 

10 saat önce, Münir Nurettin Taşova yazdı:

Çok ucuza aldınız sanırım, işiniz zor kolay gelsin. Bu kadar masraf yapmışsınız bir bu kadar daha yapsanız da tad vermez. Bu araçların bakımsızı adam olmuyor.

10.000 TL'ye aldım ama araç uzun bir süre kullanılmamış ve öncesinde de hoyrat kullanılmıştı. Bu toparlanmış hali, alt takımı içi mekanik aksamı genel olarak sıkıntılıydı ve ön sol taraftan kazalı olmasından dolayı değişen parçaları var ama bu fiyata Şahin alıp binmekten ise böyle bir araçla uğraşıp toparlayarak konforlu şekilde sürmek tercihimdir. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Suat YAPICI
On 27.02.2017 at 17:03, Ali Gündoğdu yazdı:

Nerden ve ne şekilde geldi.Bizler bulabilirmiyiz?Birde ebaydan ürün alma şansı kalmadı artık diye biliyorum.Ürün almanın bir yolu var mı???

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Kağan Eroğlu

Karbon kaplama aldım ama göğüslükte tam oturmuyor kıvrımlı olduğu için, torpido çok sıkıntılı çıktı ve elimde kaldı. Baştan torpidonun oturduğu yeri yaptık resmen. Diyeceğim o ki karbon kaplama yerine plastidip denen mereti kullansam nasıl olur sizce?

Bir de şu arka kapıdaki mondeo yazısının olduğu yerler çatlak iki tarafta da bunu söksem üzerine nasıl bir kaplama yapabilirim bilgisi tecrübesi olan var mıdır?

ZZOoOV.jpg

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...