İçeriğe Yönlendir

Mondeo Mk4 - Debriyaj Seti

Eray Yiğit

Recommended Posts

Eray Yiğit

Arkadaşlar 2011 1.6 tdci mondeom var.Debriyaj üstten kavramaya başladı değiştiremek istiyorum.Debriyaj setini serviste yakın zamanda değiştiren var mı ne kadar tutar ve kaç saat sürer? Vites geçişlerim gayet başarılı kendiliğinden geçiyor bile diyebilirim.Değişimden sonra vites geçişinde sıkıntı olma ihtimali var mıdır. 

Yorum bağlantısı
Murat Öngür

Debriaj balatasını değiştirdikden sonra hiç bir sıkıntı çıkmaz orjinal parçaları tercih ediniz , ve baskı balatayı değiştirirken mutlaka dişli yağını da kontrol ettirin yada sıfırdan değiştirin, aracınız eskisinden daha olacaktır. İstanbul daysanız size orj parça alabileceğiniz y.parçacı önerebilirim. Y.serviste değiştirecekseniz fiyat 3 yada 4 katına çıkacaktır parçalar aynı parça. SACHS yada VALEO olabilir sizin aracın baskı balatası.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Şimşek

geçen sene otokoc servise sormuştum triger + debriyaj 6.000tl gibi bir fiyat vermistiler sanırım.

debriyaj 3.500tl olabilir

tam hatırlamıyorum şimdi.

bilginize

süre olarak da 2-3 gün serviste kalır demişlerdi...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

vites geçişleri aynı kalır o şanzıman içi ile alakalı

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Eray Yiğit
56 dakika önce, Mustafa Şimşek yazdı:

geçen sene otokoc servise sormuştum triger + debriyaj 6.000tl gibi bir fiyat vermistiler sanırım.

debriyaj 3.500tl olabilir

tam hatırlamıyorum şimdi.

bilginize

süre olarak da 2-3 gün serviste kalır demişlerdi...

Teşekkür ederim bilginiz için. Bugün sordum hatta gittim 3500 e filan geliyor. Yüzde 20 gibi lifecard indirimi var. Ayrıca araca baktırdım sıkıntı olmadığını söylediler.

53 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

vites geçişleri aynı kalır o şanzıman içi ile alakalı

Şanzımanın yanında ama içinde değil doğrusunuz.Teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Mustafa Şimşek
8 dakika önce, Eray Yiğit yazdı:

Teşekkür ederim bilginiz için. Bugün sordum hatta gittim 3500 e filan geliyor. Yüzde 20 gibi lifecard indirimi var. Ayrıca araca baktırdım sıkıntı olmadığını söylediler.

Şanzımanın yanında ama içinde değil doğrusunuz.Teşekkür ederim.

zam gelmemesi şaşırtıcı...

halaa aynı fiyat iyiymiş.

Yorum bağlantısı
Mustafa Şimşek
Bir saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

3500 e volant değişimi de dahil mi?

yok hayır dahil değil. volant in kendisi 1.000TL-1.250 TL arasi

Yorum bağlantısı
Yasin FAKİR

Merhabalar, aracım 2009 mondeo selective 1.6 benzinli.

Aracımın motoru yeni yapıldı, silindir kapağı orj.ile dahi değişti ve karşılığı 7.000 TL para harcadım.

Motordan sıkıntım yok çekişi falan mükemmel ancak araç şuan giderken demir demire sürtmesi gibi bir ses yapıyor.

İçten gelen gemi sireni gibi bir ses. Dönen bir parça sanki yamulmuşta döndükçe bir yere sürtüyor. 

Motor yaptırmadan 2 ay önce aynı ses yine vardı. Kontroller sonrası baskı balatanın volanta sürtmesinden kaynaklandığını tespit etmiştik.

Volanı taşladık ve baskı balata değişmişti , taşlama sonrası ses kalmamıştı.

Ama şimdi aynı ses geri geldi. Seyir halinde ses gelirken debriyaja basınca ses kesilmiyor. yani baskı balata sürtmesi değil gibi geliyor bana.

Her zaman da yapmıyor genelde trafikte 1.2.vites hızlarında yapıyor.

Aynı zamanda yüksek devirlere çıkınca araba kaçırma yapmaya başladı. sanki debriyaj bitmiş gibi yani.

Şuan sıfır orj. volan aldım ve arabanın bagajında duruyor. (Volanı çok çok uygun bir fiyata buldum diye aldım, isteyene parçacımı tavsiye edebilirim)

Ancak sorunun taşlanan volandan mı geldiğine emin değilim, boşyere de şanzıman indirmek istemiyorum, toplasanız 5 bin km yol yapmadım.

yani baskı balata sağlamdır. para harcamaktan da bıktım. yardımcı olabilir misiniz_? Bu sesin sebebi nedir_? 

On 01.03.2017 at 23:30, Mustafa Şimşek yazdı:

yok hayır dahil değil. volant in kendisi 1.000TL-1.250 TL arasi

isterseniz volanı daha uygun fiyata alabileceğiniz parçacı tavsiye edebilirim. Orj. ford. 

Yorum bağlantısı
Saim Ulaş Yılmaz
(düzenlendi)

Bizim şirket araçlarından birinde mevcut. Sesle ilgili yapılan tespitte şanzımandan kaynaklandığı söylendi. Şanzıman inecek, tamiri yapılacak dendi

Ses içeriden ve dışarıdan duyuluyor değil mi ?

tarihinde Saim Ulaş Yılmaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Yasin FAKİR

Evet ses içeriden ve dışarıdan duyuluyor ancak dediğim gibi her zaman değil bazen trafikte yapıyor bu sesi.

Şanzımandan olma riski her zaman var tabi ama kullanım tecrübeme göre şanzıman değil gibi.

Dönen parçalardan biri bi yere sürtüyor ama onu bulamıyoruz bir türlü. Fren diski eğrilme olabilir diyen usta bile oldu ama kontrollerde disklerde temiz çıktı.

Aksi gibi ne zaman ustayla test sürüşüne çıksam bir kere yapmadı sesi. onlarda dinlememiz lazım diyor haklı olarak. doktora gidince iyileşen hastalar gibi arabada aynen öyle yapıyor işte kardeşim. 

Yorum bağlantısı
Saim Ulaş Yılmaz

hafif rampada düşük devirde kalkarken daha çok duyuluyor 

Yorum bağlantısı
Mustafa Şimşek
12 saat önce, Yasin FAKİR yazdı:

Aracımın motoru yeni yapıldı, silindir kapağı orj.ile dahi değişti ve karşılığı 7.000 TL para harcadım.

Motordan sıkıntım yok çekişi falan mükemmel ancak araç şuan giderken demir demire sürtmesi gibi bir ses yapıyor.

İçten gelen gemi sireni gibi bir ses. Dönen bir parça sanki yamulmuşta döndükçe bir yere sürtüyor. 

Motor yaptırmadan 2 ay önce aynı ses yine vardı. Kontroller sonrası baskı balatanın volanta sürtmesinden kaynaklandığını tespit etmiştik.

Ama şimdi aynı ses geri geldi. Seyir halinde ses gelirken debriyaja basınca ses kesilmiyor. yani baskı balata sürtmesi değil gibi geliyor bana.

Aynı zamanda yüksek devirlere çıkınca araba kaçırma yapmaya başladı. sanki debriyaj bitmiş gibi yani.

Şuan sıfır orj. volan aldım ve arabanın bagajında duruyor. (Volanı çok çok uygun bir fiyata buldum diye aldım, isteyene parçacımı tavsiye edebilirim)

Ancak sorunun taşlanan volandan mı geldiğine emin değilim, boşyere de şanzıman indirmek istemiyorum, toplasanız 5 bin km yol yapmadım.

yani baskı balata sağlamdır. para harcamaktan da bıktım. yardımcı olabilir misiniz_? Bu sesin sebebi nedir_? 

isterseniz volanı daha uygun fiyata alabileceğiniz parçacı tavsiye edebilirim. Orj. ford. 

merhaba

bahsettiğiniz ses ön disklerin yamulmasindan kaynaklaniyor

ön diskleri kontrol ettirin.

geçmiş olsun

12 saat önce, Yasin FAKİR yazdı:

bu arada volan i nerden ne kadara aldınız? otokoc dışarıdan parça kabul ediyor mu? 

Yorum bağlantısı
Yasin FAKİR

Merhaba Mustafa Bey, diskleri kontrol ettirdim ama dışarıdan çıplak gözle baktılar, bir tornacıya göstermek lazım. gösterdikten sonra tekrar bilgi vereceğim.

Volanı parçacı bir arkadaşımdan aldım, 550 TL ödedim ki normalde 1.100 TL den aşağı fiyat piyasada bulamamıştım ve yine tamirci ustama (o da arkadaşım) yakın bir zamanda taktıracağım. Baskı balatanın iyice bitmesini bekliyorum.

Ford servis dışarıdan parça kabul eder mi bilmiyorum ama etmesi lazım.

Parçaya garanti vermezler ama işçiliğe verirler diye düşünüyorum. Zaten parçada orijinal FORD. bence ona da garanti vermeleri lazım ama malum servis kendisi satmak için dışarıdan parçaya sorun çıkartabilir.

Yorum bağlantısı
Mustafa Şimşek
5 saat önce, Yasin FAKİR yazdı:

Merhaba Mustafa Bey, diskleri kontrol ettirdim ama dışarıdan çıplak gözle baktılar, bir tornacıya göstermek lazım. gösterdikten sonra tekrar bilgi vereceğim.

Volanı parçacı bir arkadaşımdan aldım, 550 TL ödedim ki normalde 1.100 TL den aşağı fiyat piyasada bulamamıştım ve yine tamirci ustama (o da arkadaşım) yakın bir zamanda taktıracağım. Baskı balatanın iyice bitmesini bekliyorum.

Ford servis dışarıdan parça kabul eder mi bilmiyorum ama etmesi lazım.

Parçaya garanti vermezler ama işçiliğe verirler diye düşünüyorum. Zaten parçada orijinal FORD. bence ona da garanti vermeleri lazım ama malum servis kendisi satmak için dışarıdan parçaya sorun çıkartabilir.

Yasin bey

diskteki egiklik gözle fark edilemez

aracın ön tekerleri kriko ile havaya alip

lastikleri söküp kontrol etmek lazım 

1.vitesde düşük hızla diskin balataya sürtme sesini duyacaksınız ve muhtemelen o egikligi de göreceksiniz.

tornayla çözülecek birşey değil sanırım.

disklerin değişmesi gerek

tabii balatalar da değişir...

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Yasin FAKİR

Herkese merhaba, biraz geç bir cevap verme olacak ama en azından başka insanlara yardımcı olmak adına dahi olsa yazmam gerek diye düşünüyorum.

Mustafa Bey verdiğiniz tavsiye doğru çıktı, sorun disk yamulması diğer adıyla disklerin çarpılması çıktı.

Diskleri değişmedim torna yaptırdım. Ses direkt olarak kesildi. Artık ses falan yok gayet rahatım. Ama çok fazla dur kalk İstanbul trafiğine girince hala ara sıra  yapıyor. Onuda artık duymuyorum zaten çok çok az. Yardımınız için tşk. ederim.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
On 27.05.2017 at 06:57, Yasin FAKİR yazdı:

Herkese merhaba, biraz geç bir cevap verme olacak ama en azından başka insanlara yardımcı olmak adına dahi olsa yazmam gerek diye düşünüyorum.

Mustafa Bey verdiğiniz tavsiye doğru çıktı, sorun disk yamulması diğer adıyla disklerin çarpılması çıktı.

Diskleri değişmedim torna yaptırdım. Ses direkt olarak kesildi. Artık ses falan yok gayet rahatım. Ama çok fazla dur kalk İstanbul trafiğine girince hala ara sıra  yapıyor. Onuda artık duymuyorum zaten çok çok az. Yardımınız için tşk. ederim.

Mondeolara disklerinin küçük ve zayıf geldiğini düşünüyorum.. Çünkü her mondeo özellikle Mk3'ler sürekli disk bozuyor.. 

Yorum bağlantısı
Ayhan Sırtıkara
3 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Mondeolara disklerinin küçük ve zayıf geldiğini düşünüyorum.. Çünkü her mondeo özellikle Mk3'ler sürekli disk bozuyor.. 

Mk4'lerde aynı. O sebeple EBC disk şart green stuff balata ile. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Fiesta focus mondeoyu sırayla kullandım. Fabrikanın taktığı diski degistirdigin anda macera başlıyor.. Mondeoya özgü değil maalesef.. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
12 saat önce, Serkan Toker yazdı:

Fiesta focus mondeoyu sırayla kullandım. Fabrikanın taktığı diski degistirdigin anda macera başlıyor.. Mondeoya özgü değil maalesef.. 

Malesef, Koray'ın tabiri ile bu Mondeo'da kronik.. Bir yerden sonra titremeyi kabulleniyorsun. 

450 liraya bir çift motorcraft aldığım da oldu. 3 ay içinde tornalattım.

Otosanlar zaten 1 aylık..

En iyi verimi ;TRW'den almıştım..    

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker
18 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Malesef, Koray'ın tabiri ile bu Mondeo'da kronik.. Bir yerden sonra titremeyi kabulleniyorsun. 

450 liraya bir çift motorcraft aldığım da oldu. 3 ay içinde tornalattım.

Otosanlar zaten 1 aylık..

En iyi verimi ;TRW'den almıştım..    

Motorcraft için parçacılar garanti de vermiyorlar. Bir çiftte benim elimde kaldı. Disk yamulmasının araçla alakası yok bence, diskin üreticisi bir yerlerde hata yapıyor. Diski soğutmak için yanlış jant deseni seçmiş de olabilir Ford, belki de..:D

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
4 dakika önce, Serkan Toker yazdı:

Motorcraft için parçacılar garanti de vermiyorlar. Bir çiftte benim elimde kaldı. Disk yamulmasının araçla alakası yok bence, diskin üreticisi bir yerlerde hata yapıyor. Diski soğutmak için yanlış jant deseni seçmiş de olabilir Ford, belki de..:D

Orjinal diskler 100.000 km tık demedi, değiştikten 5000 km sonra titreme başladı. Araba aynı, yol aynı, şoför aynı. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Celal Altan
On 30.05.2017 at 13:07, Serkan Toker yazdı:

Orjinal disk balata kullanıyorum mondeo mk4te. 100den 0a dip fren yaptım bol bol kontrol için. En son 200le giderken sert fren yaptım denemek için. En ufak titreme yamulma yok. Ok gibi duruyor araç. Dandik marka disk balata sorun oluyor sanırım. 107 bin kmde bu arada.

Yorum bağlantısı
Serkan Toker
2 saat önce, Celal Altan yazdı:

Orjinal disk balata kullanıyorum mondeo mk4te. 100den 0a dip fren yaptım bol bol kontrol için. En son 200le giderken sert fren yaptım denemek için. En ufak titreme yamulma yok. Ok gibi duruyor araç. Dandik marka disk balata sorun oluyor sanırım. 107 bin kmde bu arada.

Kaç km oldu degistireli ?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...