İçeriğe Yönlendir

Mondeo Mk4 - Debriyaj Seti

Eray Yiğit

Recommended Posts

Yasin FAKİR

Merhaba arkadaşlar, bende torna yaptırdım ama sürtme sesi geldiği için, yoksa frenlemede zayıflık yada titreme falan yoktu.

Ayrıca tornacımın bana verdiği bilgide gayet mantıklı geldi. (Yılların tornacısı işinin uzmanıdır)

Disk çarpılma olayının nedeni diskin ısındıktan sonra birden ıslak bir zeminden geçerek demiri birden soğutmadan kaynaklı oluyormuş.

Yeni disk aldığınız zaman kullanmadan önce tornacıda delikler açtırmanız gerekiyormuş. Yeni Bmw, Mercedes tarzı araçlarda orjinal yada yan sanayi olarak satılan tüm diskler delik delik zaten. Delik olunca doğal olarak bütünlük bozuluyor ve demire esneme payı kalıyor. Buda çarpılmayı diğer tabiriyle demirin yamulmasını esnemesini engelliyor.

https://www.google.com.tr/search?q=bmw+fren+diski&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjg7eP_xrbUAhULL1AKHV2ZD_MQ_AUICigB&biw=1280&bih=670#tbm=isch&q=delikli+fren+diski&imgdii=ts1LH-GklHKJBM:&imgrc=iYEVEVqcPWL6bM:

Yorum bağlantısı
Celal Altan
2 saat önce, Yasin FAKİR yazdı:

Merhaba arkadaşlar, bende torna yaptırdım ama sürtme sesi geldiği için, yoksa frenlemede zayıflık yada titreme falan yoktu.

Ayrıca tornacımın bana verdiği bilgide gayet mantıklı geldi. (Yılların tornacısı işinin uzmanıdır)

Disk çarpılma olayının nedeni diskin ısındıktan sonra birden ıslak bir zeminden geçerek demiri birden soğutmadan kaynaklı oluyormuş.

Yeni disk aldığınız zaman kullanmadan önce tornacıda delikler açtırmanız gerekiyormuş. Yeni Bmw, Mercedes tarzı araçlarda orjinal yada yan sanayi olarak satılan tüm diskler delik delik zaten. Delik olunca doğal olarak bütünlük bozuluyor ve demire esneme payı kalıyor. Buda çarpılmayı diğer tabiriyle demirin yamulmasını esnemesini engelliyor.

https://www.google.com.tr/search?q=bmw+fren+diski&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjg7eP_xrbUAhULL1AKHV2ZD_MQ_AUICigB&biw=1280&bih=670#tbm=isch&q=delikli+fren+diski&imgdii=ts1LH-GklHKJBM:&imgrc=iYEVEVqcPWL6bM:

Hocam orjinalinde olmayan delme işlemini sonradan yaptırmak çok riskli. O disk basınca maruz kalıyor. Kırarsa başınıza iş açarsınız. Güvenli değil kesinlikle. Premium markaların delikli orjinal diskleri gibi sanmayın. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Yasin FAKİR
On 12.06.2017 at 01:27, Celal Altan yazdı:

Hocam orjinalinde olmayan delme işlemini sonradan yaptırmak çok riskli. O disk basınca maruz kalıyor. Kırarsa başınıza iş açarsınız. Güvenli değil kesinlikle. Premium markaların delikli orjinal diskleri gibi sanmayın. 

Merhaba Celal Bey, size katılıyorum aslında orijinal olmayan hiçbirşey sonradan yaptırma taraftarı olan biri değilim. Sonuçta orijinal olan ürünler dünyanın ARGE testinden geçiyor bilir kişilerinden mühendislerden onay alınarak yapılıyor. Ancak bu disk olayı durum o kadar riskli değil gibi. Tornacı benim diskleri taşlayana kadar 2 müşteri geldi diskleri deldirmek istediğini söyledi. Adamlar gayet memnunlarmış. Hatta benim diskleri de delik açalım mı dedim, ama tornacı eski disklere açmak olmaz diye yapmadı. Yalnızca kullanılmayan disklere yapılıyormuş. Yine de karar kullanıcının tabi.

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
On 04.03.2017 at 13:12, Yasin FAKİR yazdı:

Merhaba Mustafa Bey, diskleri kontrol ettirdim ama dışarıdan çıplak gözle baktılar, bir tornacıya göstermek lazım. gösterdikten sonra tekrar bilgi vereceğim.

Volanı parçacı bir arkadaşımdan aldım, 550 TL ödedim ki normalde 1.100 TL den aşağı fiyat piyasada bulamamıştım ve yine tamirci ustama (o da arkadaşım) yakın bir zamanda taktıracağım. Baskı balatanın iyice bitmesini bekliyorum.

Ford servis dışarıdan parça kabul eder mi bilmiyorum ama etmesi lazım.

Parçaya garanti vermezler ama işçiliğe verirler diye düşünüyorum. Zaten parçada orijinal FORD. bence ona da garanti vermeleri lazım ama malum servis kendisi satmak için dışarıdan parçaya sorun çıkartabilir.

4-5 yıl önce antalya otokoçtan aldığım fusion fren balatalarını düzce görür otomotivde değiştirdim. faturaya "müşteri tarafından temin edilen" diye bir ibare yazdılar. hiçbir sorun çıkarmadan değiştirdiler.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...