İçeriğe Yönlendir

Mondeo 2 - Lpg Azalınca Benzine Geçme

Ahmet Said Avşar

Recommended Posts

Ahmet Said Avşar

merhaba,arkadaşlar lpg sistemim teleflex.gaz azalınca 3-4 lt kalınca araç benzine geçiyor,tekrar gaza alıyorum (2 sefer) düşük devir de 20-30 km falan daha gidiyorum.bu sorunu nasıl çözeceğim :( 

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Bende de benzer bir durum var, gaz azalınca dip gaz yaptığımda benzine atıyor, benzine geçiyor, sakin kullanırsam lpg de belli bir km gidebiliyorum.

Yorum bağlantısı
Ersin Özkaya
(düzenlendi)

Bende de aynisi var.sistem tartarini.bitme uyarisi veriyir benzine geciyir.biraz bekledikten sonra tekrar gaza aliyirum ve sakin kullanim ile 30-40 km kadar gittigim oluyor.rampa ve yuke gelince hemen benzine atiyor.

tarihinde Ersin Özkaya tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Görkem Karakaş

Deponun sonlarında dip gaz yapınca geçiyor ama normal(2000-3000 rpm) kullanırsam dibini görünceye kadar gidiyor. Focus 1.6 Brc sistem

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Basınç düşüklüğü algılıyor ve bittiğini zannediyor.. 

Demekki lpg basınç sensörü arızalı.. 

Yorum bağlantısı
Ersin Özkaya
(düzenlendi)
Bir saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Map sensoru ayarliyor galiba bunu.ben 6 ay once degistirdim bozulmus olmasi zor gibi.aceba lpg basinc ayarlarinda mi sikinti var?

tarihinde Ersin Özkaya tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Said Avşar
2 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

abi biliyorsun aracı alalı 2.5 ay oldu.ankarada teleflex e bakan yer yok gibi saten.zor bela bir usta buldum gittim filtreyi değiştiriyim ayar falan yaptırıyım die.bilgisayara bağlayınca lpg basıncı biraz az görünüyor bir daha ki geldiğinde bakalım dedi.bugün de aradım anlattım durumu,basınç sensörü arızalı diyebilir miyiz die.dersem seni kandırmış olurum paranı almak için dedi.ama dedim bak daha evvel geldiğimde basınçın az olduğunu söylemiştin.yok dedi gelme :) başka bir ustaya daha gitmem lazım.var mı ankarada teleflex e bakan bildiğiniz bir yer.bulamadım ben :( 

2 saat önce, Ersin Özkaya yazdı:

Map sensoru ayarliyor galiba bunu.ben 6 ay once degistirdim bozulmus olmasi zor gibi.aceba lpg basinc ayarlarinda mi sikinti var?

vala bana da öyle geliyor,map sensörde sorun var gibi,ama teyit ettirecek usta bulamadım :( 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Senin arabanda map yok ki.
Lpg basıncın düşük. Bence basınç sensörü.

Yorum bağlantısı
Derviş Dursun

Lpg az kalınca benimde benzine geçiyor. Azıcık yükleneyim yada yokuşta zorlansın hemen atıyor benzine. Bence fazla takma, gereksiz masrafa gerek yok. Gazını doldur kullan

Yorum bağlantısı
Ahmet Said Avşar
3 dakika önce, Derviş Dursun yazdı:

Lpg az kalınca benimde benzine geçiyor. Azıcık yükleneyim yada yokuşta zorlansın hemen atıyor benzine. Bence fazla takma, gereksiz masrafa gerek yok. Gazını doldur kullan

doğru diorsun aslında ama araç da sorun bulamayınca iş arıyorum kendime :) 

Yorum bağlantısı
Misafir
2 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Senin arabanda map yok ki.
Lpg basıncın düşük. Bence basınç sensörü.

Sıralı Otogaz Sistemlerinde MAP sensörü bulunuyor. Sorun, yine basınç düşmesinde; ama algılayan, basıncı ölçen MAP sensörü.

257ovhw.jpg

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Tamam.. lpg kitinin map'ı.. :)

Aracı düşünmüştüm ben :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

100 TL ona verene kadar lpg almaya giderim daha iyi :)

Aslında düşününce ön uyarı sensörü gibi, "bak lpg bitmek üzere, biran önce yakıt almaya gitsen iyi olur" diyor. Lpg göstergesindeki kırmızı ışığın kendine hayrı yok :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Talip Eren
(düzenlendi)

Gayet normal bir durum,boşuna masrafa girmeyin. Bütün lpg sistemlerinde böyle,gaz bitmeye yakın yüksek devirde benzine geçer,düşük devirde biraz daha gider. Lpg de benzin sistemi gibi tankında pompa yok,tankın basıncı ile gaz hareket ediyor,dibine gelincede elbet basınç düşüyor. 

tarihinde Talip Eren tarafından düzenlendi
  • Beğen 4
Yorum bağlantısı
İbrahim Gözoğlu
15 saat önce, Ahmet Said Avşar yazdı:

abi biliyorsun aracı alalı 2.5 ay oldu.ankarada teleflex e bakan yer yok gibi saten.zor bela bir usta buldum gittim filtreyi değiştiriyim ayar falan yaptırıyım die.bilgisayara bağlayınca lpg basıncı biraz az görünüyor bir daha ki geldiğinde bakalım dedi.bugün de aradım anlattım durumu,basınç sensörü arızalı diyebilir miyiz die.dersem seni kandırmış olurum paranı almak için dedi.ama dedim bak daha evvel geldiğimde basınçın az olduğunu söylemiştin.yok dedi gelme :) başka bir ustaya daha gitmem lazım.var mı ankarada teleflex e bakan bildiğiniz bir yer.bulamadım ben :( 

vala bana da öyle geliyor,map sensörde sorun var gibi,ama teyit ettirecek usta bulamadım :( 

Başkent sanayiinde Fırat otogaz var. lpg namına her şeyi bilir yapar yada yönlendirir tavsiye ederim.telefonu

Fırat usta 0535 455 6966. arayıp bilgide alabilirsiniz

Yorum bağlantısı
Ahmet Said Avşar
3 saat önce, Köksal Yılmaz yazdı:

100 TL ona verene kadar lpg almaya giderim daha iyi :)

Aslında düşününce ön uyarı sensörü gibi, "bak lpg bitmek üzere, biran önce yakıt almaya gitsen iyi olur" diyor. Lpg göstergesindeki kırmızı ışığın kendine hayrı yok :D

:) bir yerden sonra sinir ediyor adamı,hem 150 die fiyat aldım lpg ciden.bunu kazara buldum,stok ürün olarak :hohoho:

1 saat önce, İbrahim Gözoğlu yazdı:

Başkent sanayiinde Fırat otogaz var. lpg namına her şeyi bilir yapar yada yönlendirir tavsiye ederim.telefonu

Fırat usta 0535 455 6966. arayıp bilgide alabilirsiniz

teleflex ustası bulamamamdan kaynaklı sorunumdu.cumartesi koltuk dişlisini taktırmaya gideceğim,fırat ustaya muhakkak uğrarım.

Yorum bağlantısı
Misafir

Sıralı Sistem Araçta Kendi Kendine Benzine Geçme Sebepleri:

1- Aracınızda kendi kendine gazdan benzine geçme sorunu meydana geldiğinde LPG servisine giderek gaz ayarını kontrol ettirmemiz gereklidir. Sebebi ise mevsimlere göre LPG tankındaki yakıtın ve regülatörün basıncı değişim gösterebilir. Basit bir ayarla bu sorundan kurtulabilirsiniz.

2- LPG sistemindeki Map bağlantı hortumlarında çatlama ve gevşeme meydana gelerek, ECU yani elektronik kontrol ünitesine düşük basınç hatası sinyali yollar. Böylelikle umulmadık zamanda araç gazdan benzine geçer.

3- Aracın altını sürtmeden oluşan darbeden dolayı, otogaz tankından gelen yakıt borusunda ezilme ve tıkanma meydana gelebilir. Ayrıca zaman içinde alt kısımdaki borularda tıkanma, bu sebeplere bağlı regülatöre yetersiz yakıt göndereceğinden map sensörü kontrol ünitesi’ne düşük basınç algılar, giderken benzine geçmesine neden olur.

4- Regülatör diyaframları zaman içerisinde çalışma özelliğini yitirerek basınç hatasına yol açar. Bu sebepten dolayı kontrol ünitesi düşük basınç arızası olarak algılayıp aracın benzine geçmesini sağlar. Bu nedenlerden kaynaklı araçta kendi kendine gazdan benzine geçme sorunu oluşur.

5- Sıralı sistemlerde bulunan Elektronik Kontrol Ünitesini bozulması halinde araçta gazdan benzine geçme sorunları meydana gelir.

6- Map sensörü arızalı ise bu sorun kaçınılmaz olur. Kesinlikle arızalı map sensörünün değişmesi gerekir. Müşterilerin sıkça sorduğu sorulardan biri ise map sensörü neden sürekli arıza yaptığı sorusudur. Bu sorunun cevabı kısaca katkılı otogaz kullanmak ve zamanında bakım yapılmamasından kaynaklanır.

Kaynak: http://otogazforum.com

Yorum bağlantısı
  • 5 ay sonra...
Yasin Aydan

Abilerim üstadlarım, bayram için memlekete yola çıktım ama farkında olmadan 200 km benzinde gelmişim. Bugün tesadüfen arabanın gaza geçmediğini fark ettim. Atiker sıralı sistem takılı. Ben manuel gaza alınca bir dakikaya yakın çalışıyor ama ha stop etti edecek gibi. En sonunda da stop ediyor. Sizi bu arada günü rahatsız ettiğim için özür diler, bayramınızı en içten dileklerimle kutluyorum.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...