İçeriğe Yönlendir

Bu Lekeler Nasıl Gider

Arif Aykın

Recommended Posts

Arif Aykın
(düzenlendi)

Merhaba;

Aracımı ilk aldığımda Würth boya koruma , hare giderici ve detaylı temizlik yaptırmıştım koltuklar ve tüm döşemeler temizlenmişti. (Boya koruma öncesi sanırım pasta cila da atılıyor.) Bu işlemler sonrasında arabayı hiç benzinlikte köpükle yıkatmadım ve hep kendim sonax cilalı konsantre şampuan ile yıkadım. Bugün yıkadığımda ise bu lekeleri gördüm. Buna nasıl bir uygulama yaparak kendim giderebilirim. Apartmanımın yanında yeni yapılan inşaat var oradan kalkan tozlar sonrası yağmur yağıp üstüne yapıştığı kanaatindeyim. 2 hafta önce yıkadığımda böyle bir şey yoktu. 

8Mg97d.jpg

tarihinde Arif Aykın tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mevlut Kurt

sanki kirecli su ile yikanmis gibi bazi self servis yikamalarda sular kirecli olabiliyor.tekrar yikamayla cikabilir fakat baska bir su tercih ederseniz iyi olur insaat alanlari yakinlarina parkettim demissiniz insaat tozu degilde boya badana damlaciklari yapisip yagmur nedeniyle dagilmis olabilir. elinize bir yumusak bir bez alip pasta ile kendinizde cikarabilirsiniz.

SM-G710 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Buğra Höngül

Kireç lekesi gibi duruyor cleaner wax deneyebilirsiniz

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Arif Aykın
(düzenlendi)

2 dakika önce, Buğra Höngül yazdı:

Kireç lekesi gibi duruyor cleaner wax deneyebilirsiniz

Camlarda da aynı lekelerden mevcut onlarda nasıl yapabilirim 

7 dakika önce, Mevlut Kurt yazdı:

sanki kirecli su ile yikanmis gibi bazi self servis yikamalarda sular kirecli olabiliyor.tekrar yikamayla cikabilir fakat baska bir su tercih ederseniz iyi olur insaat alanlari yakinlarina parkettim demissiniz insaat tozu degilde boya badana damlaciklari yapisip yagmur nedeniyle dagilmis olabilir. elinize bir yumusak bir bez alip pasta ile kendinizde cikarabilirsiniz.

SM-G710 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Dediğiniz gibi belki kireçli su da olabilir ama şöyle bir durum var arabayı yıkadıktan sonra mutlaka kuruluyorum komple. Bugün yıkadım arabamı geçen hafta yıkadığımda yoktu bu hafta ise hep yağmur çiselemesi oldu. Evimin yanıminda yârin yapılan bina var oradan aşırı şekilde toz geliyor bundan dolayımıdır bilmiyorum. Normal pasta yaptığımda gidebilir yani.

Yorum bağlantısı
Misafir

Camlar için sirkeli su deneyebilirsin pasta ile de kaportadaki kireç lekeleri gidecektir.

Yorum bağlantısı
Arif Aykın
34 dakika önce, Samet Daz yazdı:

Camlar için sirkeli su deneyebilirsin pasta ile de kaportadaki kireç lekeleri gidecektir.

Normal sirkeli su yapıyoruz boyaya sıkıntı yaratmıyor değil mi ?

Yorum bağlantısı
Misafir
Normal sirkeli su yapıyoruz boyaya sıkıntı yaratmıyor değil mi [emoji4]

Normal sirke evet fakat boyaya değil camlara uyguluyoruz boyaya elle pasta deneyebilirsin
Yorum bağlantısı
Arif Aykın
1 dakika önce, Samet Daz yazdı:

Normal sirke evet fakat boyaya değil camlara uyguluyoruz boyaya elle pasta deneyebilirsin

O zaman bol sulu değilde bemli bez gibi bir şeyle mi yapacam 

Yorum bağlantısı
Misafir
O zaman bol sulu değilde bemli bez gibi bir şeyle mi yapacam 

Cam sil şişesine karışım yap ve sık sonra sil [emoji106]
Yorum bağlantısı
Arif Aykın
21 dakika önce, Samet Daz yazdı:

Cam sil şişesine karışım yap ve sık sonra sil emoji106.png

Teşekkür ederim ?

Yorum bağlantısı
Arif Aykın
20 saat önce, Samet Daz yazdı:

Cam sil şişesine karışım yap ve sık sonra sil emoji106.png

Sağolasın Samet valla dediğin gibi yaptım bugün çıktı çok şükür camlar

Yorum bağlantısı
Misafir
Sağolasın Samet valla dediğin gibi yaptım bugün çıktı çok şükür camlar

Rica ederim.
Yorum bağlantısı
  • 6 ay sonra...
Arif Aykın
(düzenlendi)

Camlardaki lekeleri o zaman çıktı olarak farketmiştim sonrasında film çekilince çıkmamış olduğu belirgin vaziyette ortaya çıktı. Sirkeli su ile denedim çıkmadı. Boya koruma yaptırdığım firma da çıkartamadı ne işlem yaptığını bilmiyorum. Geçenlerde sonax uygulama merkezine sordum çıkartabileceklerini fakat 300 tl para alacaklarını söylediler bundan dolayı vermedim. Çok can sıkıyor bu durum araba ne kadar temiz de olsa camlar o vaziyette olunca kötü görünüyor. film öncesi fotoğraftır film çektirdikten sonra ki fotoğrafını paylaşırım.

XE7dzR.jpg

Yorum bağlantısı
Arif Aykın
(düzenlendi)

Lekeler bu fotoğraflarda daha belirgin yardımcı olabilirseniz sevinirim. Hiç değilse çıkıp çıkmayacağını öğrensem bu da yeter boşa uğraşmamış olurum. @Buğra Höngül

kXrJky.jpg

NOVWqQ.jpg

a1q057.jpg

YOPJBA.jpg

8NnQgA.jpg

Yorum bağlantısı
Koray Demir

Boyaya ve diğer plastik aksamlara bulaşmayacak şekilde yarı yarıya ılık sirkeli su karışımı ile deneyin çıkacaktır.

Yorum bağlantısı
Arif Aykın
(düzenlendi)

Sirkeli su denemiştim tekrar mu deneyin diyorsunuz. Ilık su ile denememiştim sirkeli suyu 

Bir saat önce, Koray Demir yazdı:

Boyaya ve diğer plastik aksamlara bulaşmayacak şekilde yarı yarıya ılık sirkeli su karışımı ile deneyin çıkacaktır.

Yorum bağlantısı
Koray Demir

Bu konuda 7 çözüm yolu önerilmiş en basiti sirkeli su olmak üzere. Doğal yöntemlerdir denenebilir. Yine çıkmazsa profesyonel yardım şart.

1. Yol : Cam Cilası
2. Yol : % 50 Sirke + Su Camı Sildikten Sonra Tekrar temiz Suyla Durulayın
3. Yol : Sıcak Su + Pril ( Deterjan ) 
4. Yol : Limon(suyu değil kendisi) + Az miktarda Su
5. Yol : Kireç Sökücü (camlarda kullanılan) 1 LT de %10 + Su 
6. Yol : Çamaşır makinaların 'da kullanılan yumuşatıcı cama döküp süngerle sil
7. Yol : Finish (bulaşık mak. kireç önleyici) bir kapa %50 + su koy

Kaynak: https://www.google.com.tr/amp/m.milliyet.com.tr/pembenar/amp/camdaki-su-lekesi-nasil-cikar--pembenar-detay-kendinyap-2059081/

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Arif Aykın
7 saat önce, Koray Demir yazdı:

Bu konuda 7 çözüm yolu önerilmiş en basiti sirkeli su olmak üzere. Doğal yöntemlerdir denenebilir. Yine çıkmazsa profesyonel yardım şart.

1. Yol : Cam Cilası
2. Yol : % 50 Sirke + Su Camı Sildikten Sonra Tekrar temiz Suyla Durulayın
3. Yol : Sıcak Su + Pril ( Deterjan ) 
4. Yol : Limon(suyu değil kendisi) + Az miktarda Su
5. Yol : Kireç Sökücü (camlarda kullanılan) 1 LT de %10 + Su 
6. Yol : Çamaşır makinaların 'da kullanılan yumuşatıcı cama döküp süngerle sil
7. Yol : Finish (bulaşık mak. kireç önleyici) bir kapa %50 + su koy

Kaynak: https://www.google.com.tr/amp/m.milliyet.com.tr/pembenar/amp/camdaki-su-lekesi-nasil-cikar--pembenar-detay-kendinyap-2059081/

Teşekkür ederim deneyeceğim 

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Sonrasında camlara düzenli olarak wax uygula, ön cam hariç, onu hızlı cila ile sil, sürekli camlarıma uygularım, 11 senedir, kireç mireç tutmaz, tutsada 1-2 cilalı şampuanlı yıkama sonrası tertemiz olur, ayrıca camların UV korumalıda olur haberin ola :)

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Arif Aykın
3 saat önce, Buğra Höngül yazdı:

En kısa ve güzel yöntem olarak polisaj tavsiye ediyorum

polisaj bunu kuaförlere mi yaptıracağım kullanılacak ürün ne olacak temizlik için? Plastik aksama zarar verir mi kullanılacak ürün?

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

normal bir pasta alıp (herhangi bir pasta olur, çizik giderici yazar genelde, marketlerde falan olur) makina varsa cama makinayla, yoksa elle pede sürüp cama ovalayarak yapacaksın, bastırarak cama uygula, peşine bezle parlat, işlemi cam temiz olana dek tekrarla,  cama zarar veremezsin zaten, kendin yap istersen, pasta cam kenarlarındaki yumuşak plastiklere bulaşırsa birşey olmaz, diğer pütürlü sert plastik aksama mesela arka camın köşedeki üçgen siyah plastik aksama değdirmemeye çalış yeter, değersede nemli bezle sil hemen.

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Arif Aykın
8 saat önce, Ali Cihangiroğlu yazdı:

Sonrasında camlara düzenli olarak wax uygula, ön cam hariç, onu hızlı cila ile sil, sürekli camlarıma uygularım, 11 senedir, kireç mireç tutmaz, tutsada 1-2 cilalı şampuanlı yıkama sonrası tertemiz olur, ayrıca camların UV korumalıda olur haberin ola :)

sonax hızlı cila uyguluyorum abi zaten. Aldığımda vardı bu lekeler. Sonax cilalı şampuanla yıkıyorum ama yine de gideremedim.

7 saat önce, Ali Cihangiroğlu yazdı:

normal bir pasta alıp (herhangi bir pasta olur, çizik giderici yazar genelde, marketlerde falan olur) makina varsa cama makinayla, yoksa elle pede sürüp cama ovalayarak yapacaksın, bastırarak cama uygula, peşine bezle parlat, işlemi cam temiz olana dek tekrarla,  cama zarar veremezsin zaten, kendin yap istersen, pasta cam kenarlarındaki yumuşak plastiklere bulaşırsa birşey olmaz, diğer pütürlü sert plastik aksama mesela arka camın köşedeki üçgen siyah plastik aksama değdirmemeye çalış yeter, değersede nemli bezle sil hemen.

3-4 gün önce autoking pasta cila almıştım onu  uyguladım alınca ama sonuç alamadım bide uygulama yaptığım cam rengi matlaştı falan korktum el pedi ile yaptım kolum koptu bir tek camda denediğim halde. Sanırım boyacı arkadaş var ona yaptırırsam daha iyi olacak galiba

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Ağır pasta kullanma, hafif çizik pastası yeterli gelmeli, madem öyle dediğin gibi yaptır, boyacı halletsin yani...

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...