İçeriğe Yönlendir

Passat B5.5 - MAF Sensör Temizliği 1.9 TDI

Mustafa Arıkan

Recommended Posts

Mustafa Arıkan

Temizliğe başlamadan önce aşağıdaki malzemeler gerekli;

- Yıldız ve düz tornavida

- Beş köşeli delikli IPR25 torx ucu ve tornavida. Piyasada bulunan bir uç değil malesef. Nette bulabilirsiniz.

- MAF temizleyici (Alternatif olarak IPA -izopril alkol- veya son ihtimal balata spreyi) Ben balata spreyi kullandım.

Videoda ben MAF sensörünü ve boğaz gibi olan yuvasını da söktüm. Temizlik için boğaz kısmını sökmeniz şart değil. O zaman iş baya kolaylaşıyor.

Şimdiden herkese kolay gelsin.

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Osman Ünal2

Elinize sağlık:) Bende geçen gün temizledim focuscumu ama çok bir kirle karşılaşmadım. Balata spreyi ani soğuma yapıyor ama kullanilabilir. Ben izopropil alkol kullandım.

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Teşekkürler. Esasen ben 1 yıl önce temizledim. O zaman çok kirli idi. İçindeki telin üzeri kurum gibi simsiyahtı. İzopril alkol ile temizledik. Ama etki etmedi, kurumu sökemedi. Balata spreyi ile temizledik o zaman. Bu defa söktüğümde hiç kir yoktu neredeyse. Çünkü geçen yıldan beri kutu içi filtre kullanıyorum ve genelde 2000-3000km'de bir yıkayıp temizliyorum. Onunda etkisi var diye düşünüyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Metin hocam yakıta ve performansa etkisi illaki vardır. Ben geçen yıl temizlediğim de tüm bakımlar birlikte yapıldığı için performansa etkisini tam kestiremedim. Ama yakıtta mutlaka azalma oluyor eğer çok kirli ve temizlendi ise. 

İlk zamanlar sıcak motor rölantide anlık tüketimim 0,6-0,7lt/h iken temizmediğinden beri 0,5lt/h.

Yorum bağlantısı
Onur Doğan

Yağsız kontak spreyiyle temizliği öneriyorlar sanirim balata spreyi üzerine toz yapıştırabiliyormuş doğruluk payı nedir acaba

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Toz yapışma konusunda bir bilgim yok. 1 yılda neredeyse hiç kirlenmemiş. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
12 saat önce, Onur Doğan yazdı:

Yağsız kontak spreyiyle temizliği öneriyorlar sanirim balata spreyi üzerine toz yapıştırabiliyormuş doğruluk payı nedir acaba

Balata spreyi de uçucudur Onur Bey. 

Toz toplamaz.

13 saat önce, Metin Akbal yazdı:

Performansa yakita etkisi nedir patron?

Az yada çok, Her temizlikte hissedilir. Senden de bir temizlik videosu bekliyoruz hocam :) 

13 saat önce, Mustafa Arıkan yazdı:

İlk zamanlar sıcak motor rölantide anlık tüketimim 0,6-0,7lt/h iken temizmediğinden beri 0,5lt/h.

Teblikler hemşerim.. :) 

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
3 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Az yada çok, Her temizlikte hissedilir. Senden de bir temizlik videosu bekliyoruz hocam :) 

Benim araba daha yeni ki :fiuw:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...