İçeriğe Yönlendir

Mondeo 4 - Sürücü Koltuğu Bel Desteği

İsa Acar

Recommended Posts

İsa Acar

Öncelikle herkese merhaba,

Geçtiğimiz gün, sürücü koltuğunda otururken, cebimden bir şey almak için yüklenince aşağıda yer alan fotoğrafta işaretlenmiş kısımdan ayarlanan bel desteğinin koltuk içerisinde yer alan mekanizmasından "pıt pıt" diyerek ses geldi (sanırım tel ya da ip attı) ve işlevselliğini yitirmiş durumda, boşa dönüyor ve destek sağlamıyor artık. Yapılabilecek bir şeyler var mıdır?

Şimdiden teşekkür ederim... 

7qPZb5.jpg

Yorum bağlantısı
Okan Tansel

İsa  koltuklar arkadan fermuarlımı? yok değilse koltuk yerinden sökülüp alttan mudahale edebilirsin bence.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serhan Gürbüzol

Koltuk zeminden sökülecek döşeme çıkarılacak ve mekanizma ortaya çıkacak, sanırım diş sıyırmış olarak bir görüntü göreceksiniz İsa veya işaretli yerdeki yuvarlak kolu kendine doğru çekerek çıkar demirin girdiği plastik yuvada diş sıyırmış olabilir, kolay gelsin kardeşim...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İsa Acar
(düzenlendi)
Bir saat önce, Okan Tansel yazdı:

İsa  koltuklar arkadan fermuarlımı? yok değilse koltuk yerinden sökülüp alttan mudahale edebilirsin bence.

Fermuar yok Okan Bey, sanırım koltuğu sökmek gerekecek :tirs: Teşekkür ederim ;)

Bir saat önce, Serhan Gürbüzol yazdı:

Koltuk zeminden sökülecek döşeme çıkarılacak ve mekanizma ortaya çıkacak, sanırım diş sıyırmış olarak bir görüntü göreceksiniz İsa veya işaretli yerdeki yuvarlak kolu kendine doğru çekerek çıkar demirin girdiği plastik yuvada diş sıyırmış olabilir, kolay gelsin kardeşim...

Koltuğu sökeriz de koltuk kılıfı falan uğraştırır gibime geliyor Serhan abi, takım taklavat yetersiz kalabilir, :rolleyes:sanayiye bi uğramak gerekecek sanırım :nea:Teşekkür ederim Serhan abi...:)

Bu arada yukarıdaki foto bana ait değil, netten buldum :good1:

tarihinde İsa Acar tarafından düzenlendi
Ekleme
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Vehbi Cardak
11 saat önce, İsa Acar yazdı:

Öncelikle herkese merhaba,

Geçtiğimiz gün, sürücü koltuğunda otururken, cebimden bir şey almak için yüklenince aşağıda yer alan fotoğrafta işaretlenmiş kısımdan ayarlanan bel desteğinin koltuk içerisinde yer alan mekanizmasından "pıt pıt" diyerek ses geldi (sanırım tel ya da ip attı) ve işlevselliğini yitirmiş durumda, boşa dönüyor ve destek sağlamıyor artık. Yapılabilecek bir şeyler var mıdır?

Şimdiden teşekkür ederim... 

7qPZb5.jpg

Merhaba Isa bey, bende de ayni sorun gerceklesti. Sanirim o ayar kolunun hareket ettirdigi metal dayanaklar yerinden cikti. Cunku metalin bir ucu koltugun arkasindan dosemeye hafiften zarar verdi. Henuz yaptirmadim kucuk yastiklardan kullaniyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İsa Acar
Merhaba Isa bey, bende de ayni sorun gerceklesti. Sanirim o ayar kolunun hareket ettirdigi metal dayanaklar yerinden cikti. Cunku metalin bir ucu koltugun arkasindan dosemeye hafiften zarar verdi. Henuz yaptirmadim kucuk yastiklardan kullaniyorum.

Merhaba Vehbi bey, Ben de gözle görülür herhangi bir zarar yok şimdilik, eğer başına geçebilirsin tüm aşamaları fotoğraflayıp burada paylaşacağım [emoji4]
Yorum bağlantısı
İsa Acar

Bu kadar basit olabileceğini tahmin bile etmemiştim fotoğraflar hazır fakat pazartesi günü bilgisayardan paylaşabilirim detaylı olarak, telefondan zor olacak [emoji4]

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İhsan Yıldırım

Bndede aynı sorun var sanırım kronik sorun sabırsızlıkla bekliypruz

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İsa Acar
Bndede aynı sorun var sanırım kronik sorun sabırsızlıkla bekliypruz

İnanın çok basit ihsan bey on dakikanızı almaz [emoji4]
Yorum bağlantısı
İsa Acar
(düzenlendi)

Bizim yaramazı uyutunca vakit bulabildim, hadi buyrun bakalım :) 

Öncelikle kolu tutup asılıyoruz, hiç zorlanmadan çıkıyor,

1LD5qA.jpg

Kolun içindeki dişlere dikkat edelim, çünkü yerine takarken onları denk getirmemiz gerekecek ;)

Sonra, koltuğun altında kılıfın birleşim noktası var, önden ve arkadan gelen kısmı plastik ve basitçe bir kenet sistemi mevcut, koltuğun arka alt kısmından sökebilirsiniz basitçe, eğer göbekli değilseniz eğilmenize bile gerek yok :D

r38rn7.jpg

7qXz55.jpg

Arasıra koltuğu bir öne bir arkaya yatıraraktan kılıfı yavaş yavaş yukarı doğru soymaya başlıyoruz ama dikkat edilmesi gereken bir kaç nokta var. Öncelikle koltuğun siyahla çizdiğim kısmında bir ip var, bu ip kılıf koltuğa otursun diye yapılmış sanırım, bu sebeple soyarken burayı yavaş yavaş nazikçe çekiyoruz yukarı doğru,

Eg6aJ9.jpg

P069m9.jpg

9Qqy0k.jpg

Çok fazla kaldırmanıza gerek yok kılıfı, karşınızda şöyle bir manzara :)

qb8LV5.jpg

Ve bu da sorun!

M0g7mN.jpg

Bu da çözülmüş hali :D

QaYqmk.jpg

Tekrar atma ihtimali var, bi daha olursa oraya bir şeyler sıkıştırarak çıkmasını basitçe engelleyebilirim kanımca, kolay gelsin... :)

Saygılarımla...

Bir saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Unutma :)

Geçmiş olsun.. 

Teşekkür ederim Mehmet abi :)

tarihinde İsa Acar tarafından düzenlendi
Fotoğraf ekleme
  • Beğen 10
Yorum bağlantısı
İsa Acar

Fotoğraflar biraz büyük olmuş, özür dilerim...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Oraya bi klips atılarak çıkması engellenir hocam. Böyle bir detay için varsın fotolar 4k olsun :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
İhsan Yıldırım

Bugun deneyelim bakalim bnim arac deri koltuk umarim zarar vermem :))

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İsa Acar
9 saat önce, Hüseyin Sönmez yazdı:

Eline sağlık çok dua alacaksın.

Teşekkür ederim Hüseyin Bey, sağ olun :)

9 saat önce, Servet Aydın yazdı:

Oraya bi klips atılarak çıkması engellenir hocam. Böyle bir detay için varsın fotolar 4k olsun :)

Aynen Servet abi, teşekkür ederim :)

8 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Teşekkürker Hocam. Güzel bilgi.

Foruma böyle bir katkı sağlayabileceğimi hiç bilmiyordum Mehmet abi ,ben de teşekkür ederim. :)

14 dakika önce, İhsan Yıldırım yazdı:

Bugun deneyelim bakalim bnim arac deri koltuk umarim zarar vermem :))

Kolay gelsin İhsan Bey, deri koltuk olarak sizden de detaylar bekliyoruz o zaman :good1:

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
İhsan Yıldırım
5 saat önce, İsa Acar yazdı:

Teşekkür ederim Hüseyin Bey, sağ olun :)

Aynen Servet abi, teşekkür ederim :)

Foruma böyle bir katkı sağlayabileceğimi hiç bilmiyordum Mehmet abi ,ben de teşekkür ederim. :)

Kolay gelsin İhsan Bey, deri koltuk olarak sizden de detaylar bekliyoruz o zaman :good1:

Isa bey valla sizin gazinizla deneyim dedim elimi alttan gecirip bi yoklayim dedim tel takilmis meger kilifa kurtardim suan sorunsuz clisiyor tsk ler :))

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İsa Acar
3 dakika önce, İhsan Yıldırım yazdı:

Isa bey valla sizin gazinizla deneyim dedim elimi alttan gecirip bi yoklayim dedim tel takilmis meger kilifa kurtardim suan sorunsuz clisiyor tsk ler :))

:biggrin: Geçmiş olsun İhsan Bey :)

Yorum bağlantısı
Serhan Gürbüzol

Ellerine sağlık İsa, mis gibi olmuş hem de paylaşım sonucunda forumun bilgi kutusuna uygun bir konu olmuş :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İsa Acar
Şimdi, Serhan Gürbüzol yazdı:

Ellerine sağlık İsa, mis gibi olmuş hem de paylaşım sonucunda forumun bilgi kutusuna uygun bir konu olmuş :)

Teşekkür ederim Serhan abicim, sağ olasın.. :)

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
İsa Acar

Yukarıda da yazdığım gibi tekrar attı zamazingo :) Bir öncekinden farklı olarak bu defa ayar koluna bağlı olan kısımdan da çıkmış, muhtemelen gergi telini elimle asılmıştım, kol sonda olduğu için yerinden çıkmış olmalı, çünkü herhangi bir deformasyon yoktu olması gereken yerinde :i-ih:

ojXzWm.jpg

ldqzGX.jpg

Yerine takılmış hali;

V09ynn.jpg

Tekrar yerinden çıkan zamazingoyu, Servet abinin de dediği gibi cırt klips kullanarak sonsuza kadar hapsettim (yani inş) :biggrin:

nRQG60.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İsa Acar
10 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Yine koparsa kilo vermek lazım :D

Servet abi kusura bakma da, ocakbaşlarından ayrılmayan ben miyim, yoksa siz mi? :D

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...