İçeriğe Yönlendir

Focus III - 3,5 - Otokoç Ankara Sözünde Durmuyor

Hasan Hüseyin Şen

Recommended Posts

Hasan Hüseyin Şen
18 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Fatura kesilmiş olması bişey değiştirmez.. 

İptal etsinler bir daha kessinler.. 

Kesinlikle katılıyorum size. Burada ilginç olan adında ''Koç'' geçen firma yetkililerine elimden geldiğince izah etmeme rağmen faturanın yenisini kesmeyi ret edip buna yanaşmayıp. Satışı iptal edersek bundan siz zararlı çıkarsınız kozunu bana karşı  kullanmalarıydı. 30.000TL' yi parayı yatıran sizsiniz siz düşünün parayı 30 günde mi 45 günde mi alırsınız diye tehdit etmeleriydi . Koç Grubu çatısı altında böyle şeylerin olması çok enterasan. 

19 saat önce, Gökhan Tekin yazdı:

Yok faturayı kesiyorlar. Ben 500 lira verdim fatura kesilmişti üzerime. Hatta 1. dönem vergisini yatırmamak için 1 ayda beklettim aracı almayı :D

Bilmiyorum sizi de ben bu adında ''KOÇ'' geçen firmaya güverek kendi aracımı sattığım için elimden geldiğince aracı bir an önce almaya çalıştım . Onlarda fırsatı değerlendirip kendi şartlarını gayri ahlaki olarak bana kabul ettirmeye çalıştılar. Koç Grubu bu hallere nasıl düşüyor çok merak ediyorum .Mesele gün gibi ortada. Böyle büyük bir firma bu zihniyete sahip insanların eline düşmemeli ya da buna biri dur demeli.Selamlar saygılar.

Yorum bağlantısı
Hasan Hüseyin Şen
4 saat önce, Okan Tansel yazdı:

Öncelikle aracınızı güzel günlerde kullanım .

Tamamen satış temsilcinizin bilinçsiz davranışı nedeniyle üzülmüşsünüz . Bu tür sözleri üst amirlerine  danışmadan verdiklerinde maalesef vaatler boş çıka biliyor.

Aracı alma kararı verdiğinizde ve kaporayayı verdinizde araç size kitlenir ve satış listesinde sizindir artık .Aldınız araç niteliklerinde isteyen olursa elerin de yoksa gelen partiyi bekletir bu nedenle aslında siz sözleşmeleri imzaladınız da aracı almış oluyorsunuz . Malsef bu nedenle madur olmuşsunuz .Aracın geri kalan bedelini ödemeden üst mercilerle dialo geçseydinizi yada otosanla irtibata geçseydiniz .sanırım bu maduriyet giderilirdi. Olan olmuş der Aracınızın keyfini çıkartın derim .

Örneğin doğuş kaç kere kur farkı yedi gardaşım hiç sesi çıkıyormu . mis gibi aracının keyfini sürüyor.

Adında ''KOÇ'' geçen firmanın olayı gayri ahlaki bir boyuta taşıması nedeni ile çok ihtiyacım olan aracı almaktan vazgeçtim. Zira o aracı onların şartlarını kabul ederek almaya da maddi gücüm olmasına rağmen durumun ahlaki boyutu ortada kimse kimseye zorla kendi şartlarını kabul ettiremez. Burada üzücü olan Koç Grubu çatısı adı altında yaşananlar . Milli servetimiz olarak kabul ettiğimiz Koç Grubu'nun çatısı altında onun bir parçası olan firmanın içine düştüğü durum. Selamlar.Saygılar.

Yorum bağlantısı
Hasan Hüseyin Şen
17 saat önce, Gökhan Tuna yazdı:

Peki araca bu süre zarfında zam gelseydi ne olacaktı? 

Gökhan Bey merhaba öncelikle şunu söylemeliyim Türk Borçlar Hukukunda (m.138) Emprevizyon Teorisi  diye bir kuram vardır Yargıtay İçtahatlarına da bakıldığında bu teori sayesinde  bahsettiğiniz gibi bir zam olsaydı eğer ve ben aracı alırken firma zarar edecek kadar avantajlı olsaydım (m.138) Türk Borçlar Kanunu adında ''KOÇ'' geçen firmayı da koruyacak ve böyle bir olay meydana gelmesi sonucunda sözleşme yeni şartlar ile tekrar uyarlanacaktı. Ne yazık ki böyle bir durum olmadı . 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Fatura iptal olmaz da. Yeni kampanya kadar indiirmi yapabilirdi satıcı sözünü tutsa idi.

Zam gelse idi Doğuş gibi farkı alırdı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir
Doğru söz fakat ticari hayat güven üzerine kurulmuştur, insanlar sürekli yazılı işlem yaparak hareket edemezler yoksa ticari hayat felç olur .Bu yaşananlar adı geçen firmanın kendi iç sorunu ve kendi seçimleri yani ticarete bakış açıları açıkçası çevremde bu olay ilk kez benim başıma geldi. Ve şunu belirtmek isterim ki söz uçar yazı kalır diye işlenen tüm suçların yazılı olması şartı aranmıyor ve tüm sözleşmelerde yazılı olmak zorunda değil,BU söz biraz  insanları istedikleri gibi suç işleme özgürlüğüne sahip hissettirebilir ya da buna cahilleri sevindirebilir de diyebiliriz [emoji4] Selamlar saygılar.

Ben felç olacağıma ticaret felç olsun. Düzgün iş yaparsan felç olmaz. Hakimin arkadaşa söylediği laf; senin doğru söylediğini biliyorum, inanıyorum. Peçeteye dahil yazılmış kanıtın varsa bu adama ceza vereceğim!

Söz uçtu arkadaş ceza aldı. Verilen sözlü görevi yerine getirdiği için. Karşıdaki şerefsizin söylediğini inkar etmesi yüzünden...
Yorum bağlantısı
Hasan Hüseyin Şen
16 saat önce, Necati Öner yazdı:

Ben felç olacağıma ticaret felç olsun. Düzgün iş yaparsan felç olmaz. Hakimin arkadaşa söylediği laf; senin doğru söylediğini biliyorum, inanıyorum. Peçeteye dahil yazılmış kanıtın varsa bu adama ceza vereceğim!

Söz uçtu arkadaş ceza aldı. Verilen sözlü görevi yerine getirdiği için. Karşıdaki şerefsizin söylediğini inkar etmesi yüzünden...

Necati bey arkadaşınız adına üzüldüm,   fakat her olayın kendine özgü nedeni ve sonucu olduğu için farklı kanunlarla çerçevelendirilmiştir. Anlattığınız olay farklı bu konu çok farklı, örnek bir olay olmasını kabul ediyorum fakat bu konu için doğru bir örnek değil. Hukuk kuralları açık ve net kanunlar uygulanırken kişinin kanunlardan haberinin olmaması sadece kişiyi bağlar Hukuk kanunların kişilerce bilindiği ve sonuçlarının kabul edildiği varsayımı üzerine hareket eder. Diğer tüm yasal sorumluluklarımızın açık ve net olduğu gibi Anayasa (madde 137.) açık .

Yorum bağlantısı
Misafir
43 dakika önce, Hasan Hüseyin Şen yazdı:

Necati bey arkadaşınız adına üzüldüm,   fakat her olayın kendine özgü nedeni ve sonucu olduğu için farklı kanunlarla çerçevelendirilmiştir. Anlattığınız olay farklı bu konu çok farklı, örnek bir olay olmasını kabul ediyorum fakat bu konu için doğru bir örnek değil. Hukuk kuralları açık ve net kanunlar uygulanırken kişinin kanunlardan haberinin olmaması sadece kişiyi bağlar Hukuk kanunların kişilerce bilindiği ve sonuçlarının kabul edildiği varsayımı üzerine hareket eder. Diğer tüm yasal sorumluluklarımızın açık ve net olduğu gibi Anayasa (madde 137.) açık .

Yani? 

Yorum bağlantısı
Misafir

Hocam bırak anayasayı şimdi, bu arkadaşın elinde yazılı bi sözleşme yokken Ticaret güveni, anayasaydı bilmem neydi kim düzeltecek bunu. Bu devirde bu tip işler ticari güvenle yürümez. Firmaların hepsi sana onlarca kağıt imzalatıyo güven ne alaka konumuzla, anayasa ne alaka hala anlamadım. Yoksa otokoçla bi oryaklığınız falan mı var :p

Yorum bağlantısı
Misafir

Bak yukarıda yazmışsın Koç grubu bu hallere nasıl düşüyor diye. Bunun adı  bildiğin çakallık. Güven mi kalmış. Evi tamirata verirken sözleşme yapmıyosun, adam parayı aldığının yüzüne bakmıyor. Sözleşme yapanın poposunda cirit atıyo. Bu her yerde geçerli artık. Evi alırken bile adam bana whatsapptan sözleşme yaptırdı. Vazgeçmesin diye. 

Yorum bağlantısı
Fevzi Göktaş

Anayasa herkesin hakkını koruyacak şekilde yapılmıştır.Ancak bir de kanunların uygulanma şekli ve denetlenme şekli vardır. Ülkemiz de kanunu uygulayanın da,uygulamayı denetleyenin de işine göre ben bilirim havasına girdiği için herşey karmakarışık.

Kanunlara,kanun koyanlar uymadığı sürece bu tür olaylar daha çok yaşanır

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Bu satın alımda yazılı evrak tarafından bakarsanız firma indirim yapmaz. Etik açıdan bakılmalı

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Hüseyin Şen
Bir saat önce, Necati Öner yazdı:

Hocam bırak anayasayı şimdi, bu arkadaşın elinde yazılı bi sözleşme yokken Ticaret güveni, anayasaydı bilmem neydi kim düzeltecek bunu. Bu devirde bu tip işler ticari güvenle yürümez. Firmaların hepsi sana onlarca kağıt imzalatıyo güven ne alaka konumuzla, anayasa ne alaka hala anlamadım. Yoksa otokoçla bi oryaklığınız falan mı var :p

Necati Bey ( Anayasa m.137 ) arkadaşınızın durumu içindi.

Bir saat önce, Necati Öner yazdı:

Bak yukarıda yazmışsın Koç grubu bu hallere nasıl düşüyor diye. Bunun adı  bildiğin çakallık. Güven mi kalmış. Evi tamirata verirken sözleşme yapmıyosun, adam parayı aldığının yüzüne bakmıyor. Sözleşme yapanın poposunda cirit atıyo. Bu her yerde geçerli artık. Evi alırken bile adam bana whatsapptan sözleşme yaptırdı. Vazgeçmesin diye. 

Necati Bey yorumlarla konuya katılımınız için teşekkürler, ben durumu özetledim ve elimden geldiğince taraf olduğum bir olayda yorum yapmamaya çalıştım. Her türlü yoruma saygım var . Esenlikler dilerim .

Yorum bağlantısı
Hasan Hüseyin Şen
Bir saat önce, Fevzi Göktaş yazdı:

Anayasa herkesin hakkını koruyacak şekilde yapılmıştır.Ancak bir de kanunların uygulanma şekli ve denetlenme şekli vardır. Ülkemiz de kanunu uygulayanın da,uygulamayı denetleyenin de işine göre ben bilirim havasına girdiği için herşey karmakarışık.

Kanunlara,kanun koyanlar uymadığı sürece bu tür olaylar daha çok yaşanır

Fevzi Bey haklısınız . Hukuk haklar konusunda  bilinçli olanları da bilinçsiz olanları da aynı ölçüde bağlar . '' Kimse kanundan üstün değildir '' Bu böyledir. Teşekkürler.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Hasan Hüseyin Şen

Konuyu takip eden arkadașlara, yorumlarıyla yaşanan olayda fikirlerini paylaşan arkadaşlara tekrar selamlar.

Yaşan olaylardan sonra ismi malum firmadan aracı almaktan vazgeçtik.Tüm haklarımızın çiğnenmesi bizim firmaya olan tüm güvenimizi sarsması bu sonucu doğurdu.Sonuç olarak 1)Yaşananlar kötü bir anı olarak kaldı. 2)Aracımızı Başer OTomotiv'den aldık. Olması gerektiği gibi bir alıșveriş oldu. Başer Otomotiv bence Ankarada Ford marka araç alırken gidilmesi gereken güvenilir bir firma, herkese rahatlıkla tavsiye edebilirim. İlgilenen tüm forum arkadașlarıma saygılar, selamlar.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
On 10.03.2017 at 17:38, Hasan Hüseyin Şen yazdı:

30.000 TL yatırdık.

bu meblağ nasıl diğer bayiye geçti?

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Ben Ankara Otokoç' tan 2011 yılında focus aldım. İmzaladığım satış sözleşmesinde yazan fiyattan iki kez indirim yaptılar herhangi bir talebim olmadan. Sizi satış temsilcisi yanıltmış.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...