İçeriğe Yönlendir

C-Max 1 - Airbag Lambası Sönmüyor

İsmet Keçik

Recommended Posts

İsmet Keçik

Arkadaşlar airbag sökme takma işlemi sonrası airbag lambası yandı normal karşıladım. Elimde modifiyeli elm vardı bununla söndürüyorum 2 saniye sürmüyor tekrar yanıyor. Bir arkadaşa sordum onla silince olmuyor serviste sildir gider dedi hayırlısı inşallah airbage zarar vermemişizdir. Gerçi tırnakları gevşetip çıkarttım başkada bir işem yapmadım açıkçası soketleri kontrol ettim bişeyde göremedim

Yorum bağlantısı
Mehmet Sezgin

modifiyeli elm ile sönmesi lazım daha önce ben söndürdüm

forscan programını da kullanabilirsiniz bir de onunla deneyin

hata kodu olarak ne veriyor

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İsmet Keçik

Ben normal şu hız sabitleyici kurduğumuz programla siliyorum anlık sönüp geri geliyor. Anlamadım hayırlısı birde forscan dan deneriz teşekkürler cevap için. Başka bi olabilir onu merak etmedim değil kolay arıza yapacak bişey değil aslında.

Yorum bağlantısı
Mehmet Sezgin

hata kodu veriyor mu

veriyorsa o kod üzerinden yorum yapılabilir

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İsmet Keçik

Hmm şu an bakmam imkansız ama bakınca tekrar yazayım yardımlarınız için sağolun

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Arıza lambası yanınca bir yerde arıza var demektir. Hangi cihaz silerlse silsin arıza varsa yeniden yanacaktır. Airbag neden söküldü.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İsmet Keçik

Hız sabitleyici düğmelerini monte ettim o kadar

Acaba soketlerde mi sıkıntı oldu anlamadım ki

Yorum bağlantısı
İsmet Keçik

0f87e557a6dd8fa1130b213871a200f6.jpg
Hata kodu bu büyük ihtimal söküp taktığım soketlerle alakalı inşallah sargılara zarar vermedik gerçi orayı sökmedim

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Direksiyon komple söküldü mü. Sökülü iken motor çalıştı mı o sırada sağ sol yapıldı mı. Soket çalışması nerede nasıl yapıldı. Sizdeki rutin bir arıza değil. Bir işlem sonrası ortaya çıkan bir arıza

Yorum bağlantısı
İsmet Keçik

Direksiyon komple sökülmedi sadece havabyastığı tırnakları çıkartılana kadar motor çalıştı tırnaklardan sonra motor söndürüldü soketler söküldğ birde alttaki 9 lu soket söküldü

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Arac calisirken söküm gerçekleştirilmiş. Sonrasinda uzman olmadiginiz icin bi zarar verilmis olabilir. IDS ile bi kontrol ettirmekte fayda var.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İsmet Keçik

Airbag çalışırken söküldü fakat yalnızca tırnaklar attırıldı direksiyon rahat dönsün diye . Daha sonra kontak kapatılarak soketler söküldü. Airbag olmadan araç çalıştırmanın bir sıkıntısı olduğunuda zannetmiyorum ama tabi iddaa etmiyorum dur bakalım hayırlısı çünkü bir ara airbag yerinde değilken çalıştırma işlemi yaptım

Yorum bağlantısı
Mehmet Sezgin
On 11.03.2017 at 17:20, İsmet Keçik yazdı:

0f87e557a6dd8fa1130b213871a200f6.jpg
Hata kodu bu büyük ihtimal söküp taktığım soketlerle alakalı inşallah sargılara zarar vermedik gerçi orayı sökmedim

bu sayfada Read butonuna basıp airbaglerin direnç değerini okuyabilirsiniz

genelde 2-3 ohm arası değer olması lazım

bu değerlerden farklı ise öncelikle soketleri tekrar kontrol edin

ayrıca Procedure sayfasından rcm modülü resetlemeyi deneyin

soket söküp takılmayla kesinlikle bozulmaz çok defa tecrübe ettim

Yorum bağlantısı
Mehmet Sezgin
İsmet Keçik

Herkese çok teşekkürler şimdi vaktim oldu tekrar direksiyon altındaki soketi kontrol ettim aynı dediğim gibi ben cc için tesisat çekip bu sokete girdiğimde tekrar takarken biraz kibar davranmışım [emoji4]arkadaşımın dediği gibi ohm değerleri normal olmasına rağmen silemiyordum soketi içe doğru biraz zorlayınca problem çözüldü

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Vesile ile kontak açıkken airbag civarında işlem çok risklidir amann

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İsmet Keçik

Peki bişey soracam araç çalışmazken direksiyonu zorlayıp döndürmek daha riskli değil mi?

Yorum bağlantısı
Mehmet Sezgin

risk sıralaması değişir

kontak açık iken airbag patlaması kişide ciddi yaralanmalara neden olur

direksiyonu zorlayarak çevirmek sadece araca zarar verir

airbagler sökülmeden önce akü kutup başı ayrılıp 5-10 dakika airbaglerini deşarj olmasını beklemek daha iyidir.

neyse bu vesile ile herhangi bir kazaya meydan vermeden sıkıntı giderilmiş tecrübe kazanmış oldunuz

geçmiş olsun

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İsmet Keçik

Yok risk değerlendirmesi değilde sanki arıza riski açısından demiştim hani bilgilenmek için araç airbag i öyle normal şartlarda sensörden sinyal almadan patlat mı ki acaba çünkü bazı araçlardan resmen adamlar vurarak söküyorda

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
43 dakika önce, İsmet Keçik yazdı:

Peki bişey soracam araç çalışmazken direksiyonu zorlayıp döndürmek daha riskli değil mi?

Hayır.. bir risk yok bunda... 

Airbag sökerken takarken kontak kapalı olmalı.. Airbag sökülü iken kontak açılmamalı.. 

Yorum bağlantısı
İsmet Keçik

Mehmet abi peki hidrolik bir direksiyonu veya elektrikli destekli bir direksiyonu çalışmazken zorlamak sistemin bozulması açısından risk yapmaz mı çünkü hidroliğe veya motora istemsiz kuvvet uygulanıyor. Birde hava yastığı sökülü iken nasıl bir risk var çalıştırmada sonuçta en fazla hata vermezmi hava yastığına ulaşılamadığı için

Ha bu arada cidden bilgilenmek için soruyorum

Yorum bağlantısı
Mehmet Sezgin

hava yastığı sökülü iken çalıştırmada hiç bir sakınca yok sadece ikaz verir

sistemde elektrik varken sökmek risklidir

çünkü batarya bağlantısı olduğu sürece birçok sistemde elektrik mevcuttur

workshop manual de yazar bataryayı söktükten sonra hava yastıklarının deşarj olması için özel cihazlar bağlanır bu cihazlar yoksa 5-10 dakika beklenir

elektrik var iken sökülürse patlamayabilir ama risk alırsınız patlarsa :fiuw:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Hava yastığı öyle pek kolay patlayacak bir şey değil. Sökülü iken kontak açılırsa yok veya arızalı diye arıza kodu düşer, takılınca ışığı yanmaya devam edebilir vs. Direksiyonu çevirince hidroliğe veya pompaya yük binmez, o pompa yardımcı sistem zaten. Eski araçların direksiyonu zor döner durduğu yerde bilirsiniz. Hiç bir zararı olmaz, yorulursunuz sadece.. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Mehmet Bey güzel açıklama yapmış.. 

Hava yastığı risktir. Özel muamele gerekir. Hava yastığı takılı değilken kontak açarsanız sadece arıza kodu bırakır. Onu da siz silebiliyorsunuz zaten. o konuda sıkıntı size göre yok. 

Cevap verirken tüm üyelerin okuyacağını düşünerek yazdığımız için o şekilde yazarım. 

Bir başkası aynı şeyi yapar, arıza lambası yanar, söndürmeye gider 50 lirasını alırlar, söndürmeye gitmez yada giderken kaza yapar hava yastığı açılmaz zan altında kalırız. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...