İçeriğe Yönlendir

Lpg Tank Değişimi Prosedürü ve Maliyeti nedir?

Emre Demir

Recommended Posts

Emre Demir

Mayıs ayında vizeye gireceğim tank sürem bitiyor sadece eski tank sökülecek yerine yeni tarihli tank takılacak plan proje çizmek gerekiyor mu bana maliyeti ne kadar olur 32 litre silindir tank.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Misafir

Benim de LPG tankım 10 yaşını doldurdu ve bu hafta muayeneye gireceğim. 1 ay öncesinden araştırmaya başladım, fiyatlar aldım. Aracımda silindir tank var, fakat simit tank taktırmak istiyordum. Bu nedenle 3 ayrı LPG servisine gittim. 300 ile 450 TL arası fiyatlar aldım. Muayene yaklaştığı için geçen hafta tankı değiştirme kararı aldım. En düşük fiyat veren yere tekrar gittim. Simit tanktan vazgeçtim, silindir tanka döndüm. 42 lt. silindir tank değişimi için (BRC Yetkili servisiymiş) bu kez 350 TL fiyat verdi. Fiyata 42 lt. tank, şamandıra, değişim evrakı ve yeni yönetmelik gereği eksiklikleri, uygunsuzlukları da tamamlamak dahil. Şayet muayeneden herhangi bir ağır kusur ile geçemezsem, kusurun giderilmesi fiyata dahil. Eski tankımdan çıkan şamadıra mı kullan dedim. Uyarsa kullanırız dedi. Uyar, ölçüler standart dedim ve toplam 250 TL ödeyerek 42 lt tank değişimi yapıldı. Araç lifte kaldırıldı, tesisat boruları kontrol ediildi, gerekli koruma saçları monte edildi. Değişim evrakı düzenlendi. Yarın sızdırmazlık raporu alacağım. Cuma günü de muayeneye gireceğim.

32 lt. tank ile 42 litrelik tank arasında pek bir fiyat farkı yok.

Yorum bağlantısı
Münir Nurettin Taşova
10 saat önce, Muhteşem Or yazdı:

32 lt. tank ile 42 litrelik

Abi bu tanklar kaç litre gaz alıyor? 40 lt silindir tank var en fazla 31 lt gaz alıyor. Güvenlik için boş bırakılan yüzde 25 mi?

Yorum bağlantısı
Serkan Aktay
4 saat önce, Ümit Kaan yazdı:

Lpg tank ömrü 15 yıla çıkarıldı diye biliyorum.

http://otomobil.haber7.com/otogundem/haber/2190631-milyonlarca-arac-icin-yeni-duzenleme

+1

Evet 15 yıla çıkarıldı.

"Petrol istasyonlarında LPG/CNG dolumu yapan personelin mağduriyetine yol açan araçlardaki dolum ağızları ile ilgili olarak çalışma yapıldı. AİTM Yönetmeliğinin yürürlüğe girmesinden sonra yapılacak LPG/CNG tadilatlarında, LPG/CNG dolum ağzının aracın alt kısmında bulunmaması gerektiği yönünde düzenleme yapıldı. Yani araçların alt kısmına LPG dolum ağızları konulmayacak.Ayrıca güncel uluslararası standartlar dikkate alınarak LPG/CNG tank ömürleri için çalışma yapıldı ve CNG tank ömrü 20 yıla, LPG tank ömrü ise 15 yıla çıkartıldı.".  

Alıntı

takvim.com.tr

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir
(düzenlendi)
8 saat önce, Ümit Kaan yazdı:

Lpg tank ömrü 15 yıla çıkarıldı diye biliyorum.

http://otomobil.haber7.com/otogundem/haber/2190631-milyonlarca-arac-icin-yeni-duzenleme

4 saat önce, Serkan Aktay yazdı:

+1

Evet 15 yıla çıkarıldı.

"Petrol istasyonlarında LPG/CNG dolumu yapan personelin mağduriyetine yol açan araçlardaki dolum ağızları ile ilgili olarak çalışma yapıldı. AİTM Yönetmeliğinin yürürlüğe girmesinden sonra yapılacak LPG/CNG tadilatlarında, LPG/CNG dolum ağzının aracın alt kısmında bulunmaması gerektiği yönünde düzenleme yapıldı. Yani araçların alt kısmına LPG dolum ağızları konulmayacak.Ayrıca güncel uluslararası standartlar dikkate alınarak LPG/CNG tank ömürleri için çalışma yapıldı ve CNG tank ömrü 20 yıla, LPG tank ömrü ise 15 yıla çıkartıldı.".  

24gub8h.jpg

Yönetmelik maddesi bu... Der ki; "LPG tankı imalatçı tarafından bu süre daha kısa olarak belirlendi ise imalatçının belirlediği süreler uygulanır. " Bu yönetmelik yayınlanmadan önce yapılan üretimler, o zaman ki yönetmeliğe göre yapıldı. Bu nedenle muayene sırasında araç TÜVTÜRK'ten geri dönüyor. Belki, 15 sene sonra tekrar tankı yenilemede bu yönetmelik uygulanır.

tarihinde Misafir tarafından düzenlendi
ekleme
Yorum bağlantısı
Misafir
8 saat önce, Münir Nurettin Taşova yazdı:

Abi bu tanklar kaç litre gaz alıyor? 40 lt silindir tank var en fazla 31 lt gaz alıyor. Güvenlik için boş bırakılan yüzde 25 mi?

LPG tanklarının şamandırası max.%80 dolum yapılacak şekilde ayarlanıyor. Şamandıra doğru ayarlandı ise; 40 lt.'lik tank, 32 lt.'den fazla gaz almaması gerekiyor. Senin LPG tankının ayarı düzgün yapılmış.

Yorum bağlantısı
Münir Nurettin Taşova
4 dakika önce, Muhteşem Or yazdı:

max.%80 dolum

Teşekkür ederim abi. :good1:

Yorum bağlantısı
Sedat Ünsal

26 nisan da galiba lpg de yeni yönetmelik gelecek. gaz borusunun geçiş yeri (egzos borusundan 10 santim uzağa alınacak-ekstra koruma ), deponun konumu ve dolum ağzının yeri konusunda düzenlemeler olacak. bir an önce muayene işnizi halledin bence. yoksa dolum yeri için tamponunuzu delmek zorunda kalabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
  • 8 ay sonra...
Alpay Sumer

Gecen hafta yeni bir arac aldim fakat aracin lpg tanki silindir sekilde,  bagajda bayagi bi yer kaplamakta... simit tanka donusturmek istiyorum fakat yeni tarihli herhangi bir bilgi bulamadim... Lpg nin garantisi bitmis direkt sokturup simit tank taktirmam halinde herhangi bir islem vb yaptirmama gerek varmidir??

Yorum bağlantısı
Yücel Metin

Mevzuata  göre: simit tank a dönüştürüp alacağınız  tadilat projesi ve fatura ile(sızdırmazlık istenmiyor artık diye biliyorum) 1ay içinde tüvtürk'te muayene yaptırmanız gerekiyor. Muayene'ye çok varsa fatura ve proje almayın ,giderken alırsınız muayene zamanına yakın 

Edit: tüvtürk'te beyin ve LPG depo üretim tarihlerinin uyumuna bakılıyor tarihler uymuyor ise tadilat bilgileri isteniyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Sadece yalıtımı ve izolasyonu doğru yapılmış mı ona bakarlar galiba.. 10 yaşından taze bir tank olması yeterli diye tahmin ediyorum.. 

Tüv aranabilir bu konuda. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
(düzenlendi)

tank ile ilgili sikinti yok sifir tank almayi dusunuyorum.. ama ugrastirmalarindan cekiniyorum... yorumu yazdiktan sonra tuv musteri hizmetlerini aradim yeniden tadilat raporu yaptirilmasi ve tekrar muayene gerektigine dair bilgi verildi ?

tarihinde Alpay Sumer tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 9 ay sonra...
Oktay Demirağ

Benim aracın da 10 yıl doldurması nedeniyle tank değişimi yapacağım. Ancak fiyatlar çok ciddi artmış. 35 lt simit tup için BRC 900 TL fiyat bulabildim sadece tank değişim ucreti olarak. 3 ay önce 550 tl idi. Söylediğimde herşeye zam geldi o zaman yaptırsaydınız oldu. :(

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Serhat Işık

arkadaşlar,  yakın zamanda lpg tak değişimi yapan oldu mu? değişim yapan oldu ise maliyeti nedir? 

Yorum bağlantısı
Serhat Işık

Kendi soruma kendim cevap vereyim. Silindir tank ve şamandıra ile birlikte 700 tl civarı fiyat aldım. kablolar işin içine girerse 1000 tl ye cıkabiliyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
Serhat Işık yazdı:

Kendi soruma kendim cevap vereyim. Silindir tank ve şamandıra ile birlikte 700 tl civarı fiyat aldım. kablolar işin içine girerse 1000 tl ye cıkabiliyor.

Bende fiyat aldım. 500 dediler İzmit'te. Sonra bı yerde daha sordum aynı ebat olursa 375. Dedi.

Kaclik tank takacaksiniz. Liberty için olsa gerek 😛

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serhat Işık
Bende fiyat aldım. 500 dediler İzmit'te. Sonra bı yerde daha sordum aynı ebat olursa 375. Dedi.

Kaclik tank takacaksiniz. Liberty için olsa gerek [emoji14]

Aynen liberty için. Ama muayene için 10 ay var. Fiyatlarda Acayip fark var. Kime nasıl güvenip yaptıracağız.

50 lt yada 60 lt lik tank.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Dikine tank çabuk bitiyor. Ben Aralık'ta değişip muayene girecem normalde Şubat'ta muayene galiba. 70 lik düşünüyorum boyuna menzil uzun olsun diye.

Yorum bağlantısı
Serhat Işık
Dikine tank çabuk bitiyor. Ben Aralık'ta değişip muayene girecem normalde Şubat'ta muayene galiba. 70 lik düşünüyorum boyuna menzil uzun olsun diye.
Bendeki yatay. Ama kaç lt olduğunu bilmiyorum. Gelişmelerden haberdar edersin mustafa.
Yorum bağlantısı
Serhat Işık

Cumartesi bir lpg montaj servisine gittim. elinde 2016 model bir depo var. 450 tl olur dedi. sizce 2016 model tank ile değiştireyim mi? bir sakıncası olur mu? 

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Brc için silindir - > simit dönüşümü şamadıra ve ek bir hortum maliyeti ile 1000 TL tuttu. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...