İçeriğe Yönlendir

Mondeo 3 - Xenon Far Problemleri

Görkem Temel

Recommended Posts

Görkem Temel

Merhaba arkadaşlar.Bu ay 2006 mondeo tdci sahibi oldum çok şükür.Ama farlarım problemli gelecek ay muayeneye gireceğim.

Uzun yolda sol farım zayıflayıp sönüyor.Açıp kapatınca tekrar normale dönüyor.1 saatte bir tekrarlıyor.Şehir içinde kısa kullanımlarda ise problem yok.Sebebi nedir sizce?

İkinci olarak ise xenon far aydınlatmam oldukça zayıf.Far camlarım matlaşmış ve önceki sahibi tarafından farın orjinalinde krom olan kısımları siyaha boyanmış. İç dış far mercek temizliği yapan bir arkadaştan fiyat aldım biraz tuzlu geldi ve tek çözüm bu mu bilemiyorum.

Farlarımın daha iyi göstermesi için ne önerirsiniz? internetten uyguna alabileceğim parçalar var mı? tek seferde en ekonomik şekilde bu işin içinden nasıl çıkabilirim yardımlarınızı bekliyorum.Teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Erhan Karaman

far işinin kesin çözümü mercekleri değiştirmek diyor buradaki üstadlar. mk3 farıyla ilgili yetersiz vs. oluşuyla ilgili bolca konu mevcut forumda.aratabilirseniz sorularınızla ilgili yazılmış cevaplar var. farın sönmesi ise muhtemelen farın ömrünü tamamlama noktasına geliyor olmasından..

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Farlarınızın bir fotoğrafı ile bir de kesim çizgisi görebilirsek daha uygun cevap verebiliriz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Farın yolda sönmesi sonra yeniden yanması balast veya ateşleyici sorunu olabilir. Ampül ömrünü tamamlasa önce rengi değişiyor.. Mercek değiştirmeden yeterli aydınlatma sağlayamazsınız, muayene esnasında da otomatik yükseklik ayarının çalışıp çalışmadığına bakabilirler. Çalıştığından emin olun..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Görkem Temel

otomatik yükseklik ayarını bugün test edip kesim çizgisinin fotoğrafını çekeceğim. Fakat şimdi aklıma takılan soru aracımda xenon far var fakat far yıkama yok.Sizce bu normal mi?

Muayeneden geçer mi far yıkamasız xenon?

Yorum bağlantısı
Serkan Toker
14 dakika önce, Görkem Temel yazdı:

otomatik yükseklik ayarını bugün test edip kesim çizgisinin fotoğrafını çekeceğim. Fakat şimdi aklıma takılan soru aracımda xenon far var fakat far yıkama yok.Sizce bu normal mi?

Geçmez maalesef.. Otomatik yükseklik ayarının kontrolü için arabanın arkasına 3-4 kişinin oturması lazım. Farların çizgisini görmeniz ve yaklaşık 20 saniye sonra aşağı doğru indiğini görmeniz gerekiyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

3-4 kişiye gerek yok. Benim bagaja oturmam yeterdi.. 25. saniyede inerdi far.. 

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Yanip sonmesi balast veya atesleyici problemine benziyor. Farin fotosunu atarsaniz yorumlayalim. Ama mercek findik mercek ise illaki degisim sart. Daha once mercegini degistirdigim mondeo merceginin aydinlatma performansina ait fotolar:

Kendi orijinal findik mercegi:

88d46188e12b4ecd0451561d0bfca9e7.jpg

Benim montajladigim hella bixenon mercek:

bb5a56d38ddbe1556c640ab8d64432cb.jpg

Arac uzerindeki her iki mercegin goruntusu yolcu tarafi oem surucu tarafi degisimi yapilmis hella:

0f8337a9c27774d1bc7bd5fa4fb65d23.jpg

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
(düzenlendi)
33 dakika önce, Görkem Temel yazdı:

tüvtürk kusur tablosuna bakarsak geçer gibi duruyor. Ancak tabloda far yıkama hiç yok gibi bir kusur göremedim.

Gaz deşarjlı far (xenon): far yükseklik ayarlayıcısı yok Ağır Kusur
          Gaz deşarjlı far (xenon): far yükseklik ayarlayıcısı çalışmıyor Ağır Kusur
          Gaz deşarjlı far (xenon): Otomatik far yükseklik ayarlayıcısı yok Ağır Kusur
          Gaz deşarjlı far (xenon):Otomatik far yükseklik ayarlayıcısı çalışmıyor Ağır Kusur

Far yıkama sistemi: yıkama pozisyonu uygun değil Hafif Kusur
          Far yıkama sistemi: çalışmıyor Hafif Kusur

Ancak şu broşüre bakarsak da far yıkama olacak diyor.

http://www.tuvturk.com.tr/images/paylasimlar/pdf/brosurler/TUVTURK_Aydinlatma_Brosur.pdf

tarihinde Harun Kocaçalışkan tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Görkem Temel

far yıkamasız bir sürü fabrika çıkışı xenon farlı araç var onlar nasıl geçiyor muayeneden acaba? muayeneden geçmem için halojen far mı takmam gerekir peki?

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
(düzenlendi)
1 dakika önce, Görkem Temel yazdı:

far yıkamasız bir sürü fabrika çıkışı xenon farlı araç var onlar nasıl geçiyor muayeneden acaba? muayeneden geçmem için halojen far mı takmam gerekir peki?

Halojen takarsanız arabanın içinde manuel far yükseklik ayarı olması lazım. O yoksa kalırsınız diyeceğim ama tabloya göre bu da hafif kusur.

Kısa huzmeli far: Far yükseklik ayarlayıcısı yok Hafif Kusur
          Kısa huzmeli far: Far yükseklik ayarlayıcısı çalışmıyor Hafif Kusur
tarihinde Harun Kocaçalışkan tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ömer Türkşanlı

Halojen ile hafif kusurlu olarak geçiyor, en makul ve ucuz yöntem h7 ampül(halojen) traşlanıp takmak.
Farların fotosunu atın daha kesin konuşalım...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Serkan Toker
Bir saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

3-4 kişiye gerek yok. Benim bagaja oturmam yeterdi.. 25. saniyede inerdi far.. 

18. saniyede inmesin yakarım o farı.. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

18. saniyede inmesin yakarım o farı.. [emoji4]

Abowww [emoji23] Abi emanetleri boşver sen [emoji16]
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Muayene geçer tertibat olsun üstünde orjinalinden yeterli.

Far yıkamaya bakmıyor ben 2 Mercedes götürdüm ikisi de geçti ha kıl teknisyen olursa eğim sensörü çalışmıyor diye bırakabilir

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
6 saat önce, Görkem Temel yazdı:

Fabrikasyon hiç bir xenon'lu araç yıkamasız görmedim. Emin misiniz?

Yorum bağlantısı
Misafir
Fabrikasyon hiç bir xenon'lu araç yıkamasız görmedim. Emin misiniz?

Sani var malesef :D
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
5 saat önce, Murat Sağdaş yazdı:

Sani var malesef :D

Hangi marka model acaba, bi inceleyeyim.

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Honda Galiba hatta merceksiz

Onda far yikama varda mercek yok.
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
19 saat önce, Görkem Temel yazdı:

Mercekli xenon olup yıkama olmaması imkansız.  

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Mercek şart değil. Xenon far tertibatı yıkama ve otomatik seviye ayarı ile gelir. Yasal zorunluluk Avrupa için. Merceksiz zenon d2r serisi eski Laguna bı önceki kasa Civic Volvo S40 felan. Biraz daha eskisi w202 kasa merso w210 kasa merso vs

Yorum bağlantısı
Görkem Temel

QaBQAg.jpg

X0kdvD.jpg

M0pkE9.jpg

Tekrar merhaba arkadaşlar. Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ediyorum.Fotoğrafları eklemeyi başarabilmişimdir umarım. İlk defa bu kadar donanımlı bir aracım oluyor ve xenonlar hakkında hiç bilgim yoktu şu güne kadar. muayene öncesi baya başım ağrıdı.

Fordetis ten araştırdığımda aracımda donanım olarak far yıkama olduğunu gördüm. Fakat aracı alırken ön tamponun değiştiğini öğrenmiştim ve sanırım yeni tamponu ucuz olsun diye yıkamasız bir modelin ön tamponunu takmışlar. Far yıkama tertibatının faal olup olmadığını kontrol ettirmem gerekiyor galiba. Bu tampona far yıkama çıkışı işlemi yapılır mı sizce?

İleride bütcem müsait olunca mercekleri değiştirip gerekli masrafı yapıp xenon ile kullanmayı düşünüyodum fakat, farları bu halde iken halojene çevirip muayeden geçer isem ileride aynı farlar ile xenon a tekrar geçiş yapabiliyor muyum ondan emin olamıyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
16 saat önce, Mustafa Tüfekçi yazdı:

Mercek şart değil. Xenon far tertibatı yıkama ve otomatik seviye ayarı ile gelir. Yasal zorunluluk Avrupa için. Merceksiz zenon d2r serisi eski Laguna bı önceki kasa Civic Volvo S40 felan. Biraz daha eskisi w202 kasa merso w210 kasa merso vs

Hiç birinde mercek yok işte... 

Yıkama için sebep, Mercek. Işığın dar bir alandan çıkması.. 

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Isik deseninden ve siddetinden tahmin ettigim gibi orijinal mercekleri. Aydinlatma sifir. Far karartma icin fariniz acilmis. Far yikama motoru sokulmedi ise far yikama isi kolay.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...