İçeriğe Yönlendir

Mondeo 3 - Xenon Far Problemleri

Görkem Temel

Recommended Posts

Sani Gerşon
23 dakika önce, Metin Akbal yazdı:

Isik deseninden ve siddetinden tahmin ettigim gibi orijinal mercekleri. Aydinlatma sifir. Far karartma icin fariniz acilmis. Far yikama motoru sokulmedi ise far yikama isi kolay.

Kapaklar vs değişmiş. Mercekler de büyümüş gibi duruyor. Farın içi kesinlikle orjinal değil ama mercekler eskisi mi yeni mi anlayamadım.

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Kapaklar vs değişmiş. Mercekler de büyümüş gibi duruyor. Farın içi kesinlikle orjinal değil ama mercekler eskisi mi yeni mi anlayamadım.

2. fotoya dikkatlice bakildiginda findik mercegin etrafindaki buzlu veya desenli cam farkediliyor. Ayrica isik siddeti ve deseni findik mercegin aynisi ustadim.

a7fdecae25ef5ff7635a2bdf952db850.jpg
Yorum bağlantısı
Serkan Toker
1 saat önce, Görkem Temel yazdı:

Bu tampona far yıkama çıkışı işlemi yapılır mı sizce?

İleride bütcem müsait olunca mercekleri değiştirip gerekli masrafı yapıp xenon ile kullanmayı düşünüyodum fakat, farları bu halde iken halojene çevirip muayeden geçer isem ileride aynı farlar ile xenon a tekrar geçiş yapabiliyor muyum ondan emin olamıyorum.

İyi bir usta uygun yerlerden keserek yıkama fıskiyeleri için yer açabilir. Sonrasında yıkama robotları lazım olacak ve kapakları tabi..

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Bir saat önce, Metin Akbal yazdı:

2. fotoya dikkatlice bakildiginda findik mercegin etrafindaki buzlu veya desenli cam farkediliyor. Ayrica isik siddeti ve deseni findik mercegin aynisi ustadim.

Peki kapaklar niye değişmiş olabilir sizce?

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Peki kapaklar niye değişmiş olabilir sizce?

Kapaklar degismemis ki, bahsettigim cam kisim o kapaga monteli zaten. Ayrica yine dikkatli bakilirsa o kapagin etrafindaki halkalarda mevcut. MKIII un standart kapagi takili. Yaptigim montajdan ornekle kiyaslanirsa farkedilecektir.

f6c5e5a31fb1a0ff46201548f6f7dadc.jpg
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
15 dakika önce, Metin Akbal yazdı:

Kapaklar degismemis ki, bahsettigim cam kisim o kapaga monteli zaten. Ayrica yine dikkatli bakilirsa o kapagin etrafindaki halkalarda mevcut. MKIII un standart kapagi takili. Yaptigim montajdan ornekle kiyaslanirsa farkedilecektir.

Evet, şimdi yakından görünce anladım. Sadece karartmışlar. Açılmışken iyice mıncıklansaymış keşke. Üzücü.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Görkem Temel

peki arkadaşlar bu farların içine halojen ampul takabiliyor muyuz? sonra tekrar xenon a geçiş yapılabiliyor mu? muayene den geçiş için ekonomik bir yöntem arayışı içerisindeyim. ne önerirsiniz. xenon için fatura çok yükseliyor benim. far yıkaması ayarlanacak, xenon ayarlanacak derken fatura kabarıyor da...

muayeneden geçiş için ekonomik bir çözüm ne önerirsiniz?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
1 dakika önce, Görkem Temel yazdı:

peki arkadaşlar bu farların içine halojen ampul takabiliyor muyuz? sonra tekrar xenon a geçiş yapılabiliyor mu? muayene den geçiş için ekonomik bir yöntem arayışı içerisindeyim. ne önerirsiniz. xenon için fatura çok yükseliyor benim. far yıkaması ayarlanacak, xenon ayarlanacak derken fatura kabarıyor da...

muayeneden geçiş için ekonomik bir çözüm ne önerirsiniz?

H7 ampul traşlanarak D2S yerine takılabilir.. Tesisattan paralel bağlantı yapmak gerekir.. Muayeneden geçebilirsiniz muhtemelen.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
52 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

H7 ampul traşlanarak D2S yerine takılabilir.. Tesisattan paralel bağlantı yapmak gerekir.. Muayeneden geçebilirsiniz muhtemelen.. 

Far ayarlayısı yok içeriden? Geçirmezler ki?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Far ayarlayısı yok içeriden? Geçirmezler ki?

Doğru. Geçemez
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

@Görkem Temel Siz öncelikle bir kaportacıya gidin. Kontrol etsin, tampon içinde robotlar var ise tamponu keser, robotların püskürtmesini sağlar. Robotlar yok ise oraya su püskürtme uydurulması lazım. Sanıyorum Doğan memeleri uydurulabilir.

4 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Halojen ise geçer

Halojende içeriden far ayarı zorunluluğu yok mu?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Görkem Temel

hafif kusurdu galiba ayarı olmayan halojen

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ömer Türkşanlı
[mention=81300]Görkem Temel[/mention] Siz öncelikle bir kaportacıya gidin. Kontrol etsin, tampon içinde robotlar var ise tamponu keser, robotların püskürtmesini sağlar. Robotlar yok ise oraya su püskürtme uydurulması lazım. Sanıyorum Doğan memeleri uydurulabilir.

Robotları(far yıkama jetleri) görmek için orta panjuru sökün, zaten 2 plastik vida tutuyor çıkarın, gözükecektir...
Farlar için mercek değişimi öncelik olmalı, duruma göre ampül ve/veya balast değişecek...
Far yıkama motorları 390tl adeti en ucuz... İlanlarda (sahibinden.com) da birinde vardı
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
[mention=81300]Görkem Temel[/mention] Siz öncelikle bir kaportacıya gidin. Kontrol etsin, tampon içinde robotlar var ise tamponu keser, robotların püskürtmesini sağlar. Robotlar yok ise oraya su püskürtme uydurulması lazım. Sanıyorum Doğan memeleri uydurulabilir.

Yok. Olsa Sahin Dogan muayenede kalir direk.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
5 dakika önce, Metin Akbal yazdı:

Belirli bir yıldan evvelinde bazı donanımların olmama durumları mevcut. Misal, 70 model serçede de arka emniyet kemeri aranmıyor. Doğan'larda da böyle olmasın?

Yani aracın orjinalinde olmayan donanımı aramıyor tüv.

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Belirli bir yıldan evvelinde bazı donanımların olmama durumları mevcut. Misal, 70 model serçede de arka emniyet kemeri aranmıyor. Doğan'larda da böyle olmasın?
Yani aracın orjinalinde olmayan donanımı aramıyor tüv.

Eski aracim Bora da far yukseklik motoru takili degilken muayeneden gectim. Merceklilerde takili idi motorlar.
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
[mention=81300]Görkem Temel[/mention]

Toroslar şahinler nasıl geçiyor?
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
Bir saat önce, Servet Aydın yazdı:

Toroslar şahinler nasıl geçiyor?

Aslında o iş öyle değil de  model yılına Göre fabrikasyon donanıma göre değerlendirmedigi için 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Aracınız ghia ise orjinal xenon ve far yıkama olmalı. Yıkama robotları masrafı 2bin tl leri bulabilir.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Onlarda da farın üstünde var. :)
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Aslında o iş öyle değil de  model yılına Göre fabrikasyon donanıma göre değerlendirmedigi için 

Hafif kusur bunlar için var
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Evet, az evvel kusur listesine baktım. Sizlerde dilerseniz kugm.gov.tr adresinden ulaşabiliriz.

Farlarla ilgili bir çok mevzuat değişmiş. Bu konuda konuştuğumuz xenon farlar için yıkayıcı zorunluluğu kalkmış.

Kısa huzmeli far: ayarı çok yüksek Hafif Kusur 15.01.2012
          Kısa huzmeli far: ayarı düşük Hafif Kusur 15.01.2012
          Kısa huzmeli far: yönü hatalı Hafif Kusur 15.01.2012
          Kısa huzmeli far: montaj pozisyonu uygun değil Hafif Kusur 15.01.2012
          Kısa huzmeli far: sayısı uygun değil Hafif Kusur 15.01.2012
          Kısa huzmeli far: aksesuarla (kısmen) kapatılmış Hafif Kusur 15.01.2012
          Kısa huzmeli far: bağlantısı gevşek Hafif Kusur 15.01.2012
          Kısa huzmeli far: Her iki far fonksiyonunu yerine getirmiyor  Ağır Kusur 15.01.2012
          Kısa huzmeli far: bir tanesi fonksiyonunu yerine getirmiyor Ağır Kusur 15.01.2012
          Kısa huzmeli far: ışık şiddeti zayıf Hafif Kusur 15.01.2012
          Kısa huzmeli far: yanlış renk Ağır Kusur 15.01.2012
          Kısa huzmeli far: elektrik bağlantısı yanlış Hafif Kusur 15.01.2012
          Kısa huzmeli far: ampul(ler) dönük takılmış Hafif Kusur 15.01.2012
          Kısa huzmeli far: Far yükseklik ayarlayıcısı yok Hafif Kusur 15.01.2012
          Kısa huzmeli far: Far yükseklik ayarlayıcısı çalışmıyor Hafif Kusur 15.01.2012
          Gaz deşarjlı far (xenon): Otomatik far yükseklik ayarlayıcısı yok Ağır Kusur 03.03.2014
          Gaz deşarjlı far (xenon):Otomatik far yükseklik ayarlayıcısı çalışmıyor Ağır Kusur 03.03.2014
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Gök
9 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

Evet, az evvel kusur listesine baktım. Sizlerde dilerseniz kugm.gov.tr adresinden ulaşabiliriz.

Farlarla ilgili bir çok mevzuat değişmiş. Bu konuda konuştuğumuz xenon farlar için yıkayıcı zorunluluğu kalkmış.

Kısa huzmeli far: ayarı çok yüksek Hafif Kusur 15.01.2012
          Kısa huzmeli far: ayarı düşük Hafif Kusur 15.01.2012
          Kısa huzmeli far: yönü hatalı Hafif Kusur 15.01.2012
          Kısa huzmeli far: montaj pozisyonu uygun değil Hafif Kusur 15.01.2012
          Kısa huzmeli far: sayısı uygun değil Hafif Kusur 15.01.2012
          Kısa huzmeli far: aksesuarla (kısmen) kapatılmış Hafif Kusur 15.01.2012
          Kısa huzmeli far: bağlantısı gevşek Hafif Kusur 15.01.2012
          Kısa huzmeli far: Her iki far fonksiyonunu yerine getirmiyor  Ağır Kusur 15.01.2012
          Kısa huzmeli far: bir tanesi fonksiyonunu yerine getirmiyor Ağır Kusur 15.01.2012
          Kısa huzmeli far: ışık şiddeti zayıf Hafif Kusur 15.01.2012
          Kısa huzmeli far: yanlış renk Ağır Kusur 15.01.2012
          Kısa huzmeli far: elektrik bağlantısı yanlış Hafif Kusur 15.01.2012
          Kısa huzmeli far: ampul(ler) dönük takılmış Hafif Kusur 15.01.2012
          Kısa huzmeli far: Far yükseklik ayarlayıcısı yok Hafif Kusur 15.01.2012
          Kısa huzmeli far: Far yükseklik ayarlayıcısı çalışmıyor Hafif Kusur 15.01.2012
          Gaz deşarjlı far (xenon): Otomatik far yükseklik ayarlayıcısı yok Ağır Kusur 03.03.2014
          Gaz deşarjlı far (xenon):Otomatik far yükseklik ayarlayıcısı çalışmıyor Ağır Kusur 03.03.2014

artık herkes sonradan yaptırdığı bixenonla far yıkama olmadan geçebiliyormu yani düz hesap ?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...