İçeriğe Yönlendir

Ka - Elektrik Aksamı

Barış Özarslan

Recommended Posts

Barış Özarslan

Bugün yolda giderken kalolifer panelinin altındaki 2 tuş var resimdeki gibi :)  soldaki tuştan sesler gelmeye başladı (pervane bir yere sürtermiş gibi) o kadar ki fan sanıp fanı kapattım ses gitmeyince bir baktım o tuşun üzerinde kırmızı turuncu arası bir ışık azalıp çoğalıp yanıyor sonra tamamen kesildi,elektrik kısa devre yapar gibi bir ses değildi,zaten o bölüm arızalıydı 2 tuşta çalışmıyordu,ama birden böyle bir reaksiyon göstermesi korkuttu beni açıkçası,aracın teyp,sinyal,bütün farları aktif çalışıyor,ne yapmak gerekir ? daha cumartesi günü elektrikçiye o paneli gösterdim,sigortaları tek tek kontrol etti bir sorun yok ,elektrik tesisatına bakmamız gerek demişti. DP4ra1.jpg

Yorum bağlantısı
Haluk Şentürk

Kasko yoksa hemen baktırın derim.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Allah korusun yangın çıkabilir. Panel sökülecek bir elektronikçide ve kontrol edilecek.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
11 saat önce, Haluk Şentürk yazdı:

Kasko yoksa hemen baktırın derim.

Kasko ödemez bu durumda..Bence hemen baktırsın :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yunusemre ARI

Düğmelerin bağlı olduğu bir kart var eğer soketin kablolarında kesik ,hasar vs yoksa tahminimce kart üzerindeki röle arızalanmış,(kart üzerinde siyah dikdörtgen bi kutu) onu değiştirebilirsen sorun geçecektir,uğraşmayayım diyorsan elimde o karttan  var özelden görüşelim :) Rolenin fotosunu atacağım

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Yunusemre ARI

j8VZ2L.jpg

Garanti olsun diye yaptırana kadar soketi sök derim :)Paneli Sökmek içinde yardımcı oluruz :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Haluk Şentürk

Kasko ödemez bu durumda..Bence hemen baktırsın [emoji4]

uzman sensin abi, öyle diyorsan...[emoji4]
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Barış Özarslan

abiler arabaya baktılar panel iptal beyni yanmış fişini çektirdim asıl sıkıntı türkiyede yok :) çıkmacıları da aradım parça kodu 97kp19a522ag enişte var almanyada almanyadaki bulduklarım 97kp19a522ae sıkıntı çıkarır mı :) ona göre aldıracağım 8 nisanda parça gelecek

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
39 dakika önce, Barış Özarslan yazdı:

abiler arabaya baktılar panel iptal beyni yanmış fişini çektirdim asıl sıkıntı türkiyede yok :) çıkmacıları da aradım parça kodu 97kp19a522ag enişte var almanyada almanyadaki bulduklarım 97kp19a522ae sıkıntı çıkarır mı :) ona göre aldıracağım 8 nisanda parça gelecek

Parça koduna pek takılmayın. Soketler uyuyorsa sorun çıkmayacaktır.

Parçanın kalitesi ile oynasalar parça kodu değişir. Her revizyonda kod değiştiriyorlar çünkü.

Mesela:

http://www.cakirotomotiv.com.tr/yeni/FORD-KA-KALORİFER-KONTROL-PANELİ-97KP-19A522-AD-1492

Yorum bağlantısı
Barış Özarslan
Bir saat önce, Sani Gerşon yazdı:

Parçanın kalitesi ile oynasalar parça kodu değişir. Her revizyonda kod değiştiriyorlar çünkü.

Mesela:

http://www.cakirotomotiv.com.tr/yeni/FORD-KA-KALORİFER-KONTROL-PANELİ-97KP-19A522-AD-1492

Sani bey ellerinde kalmamış :) aradım gün içinde bütün parçacıları :)

Yorum bağlantısı
Barış Özarslan
On 15.03.2017 at 13:26, Sani Gerşon yazdı:

Mesela:

ya  ilk defa uzun yol yaptım kafama takıldı kaloliferlerden fan kapalı olmasına rağmen rüzgar direnciyle birlikte içeri motorun sıcak havasını üflüyor çok aşırı değil ama yazı düşündüğümde başıma bela olur,bu soğukta camları açtırdı bana sıcak soğuk kalolifer switch çalışmıyor olabilir çünkü farketmiyor sürekli sıcak fanı açsamda

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
16 dakika önce, Barış Özarslan yazdı:

ya  ilk defa uzun yol yaptım kafama takıldı kaloliferlerden fan kapalı olmasına rağmen rüzgar direnciyle birlikte içeri motorun sıcak havasını üflüyor çok aşırı değil ama yazı düşündüğümde başıma bela olur,bu soğukta camları açtırdı bana sıcak soğuk kalolifer switch çalışmıyor olabilir çünkü farketmiyor sürekli sıcak fanı açsamda

Aşağıdaki konuyu öneriyorum sizlere.

Yorum bağlantısı
Barış Özarslan

Sani bey ben baya izledim de yani oto sök tak işinde tecrübemiz yok :) oto eletrikçiye izleteyim bari :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğuş Yılmaz

Hazır panelle ilgili konuyu yakalamışken sorayım sorumu:) O panelin çevrilen sol düğmesi çok zor dönüyor diye bahsetmiştim daha önce,kırılacak gibi zorlanıyor. Dün farkettim fan hızını ayarlayan 4 kademeli olan sağdaki çevirmeli düğme,4e getirince üflemeye başlıyor,daha öncesinde 1-2-3 azar azar çevirince kademe kademe üflüyordu. Şimdi sadece 4 çalışıyor. Aldığımdan beri arkadaki rezistanslar çalışmıyor. O sis farı düğmesi mi soldaki onu bi anlayamadım ne işe yaradığını. Basınca ışıkları yanıyor her ikisinin ama fonksiyonu yok gibi. Panel yalan mı olmuş benim acaba,yoksa üzerinde çalışılsa kurtarır mı?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
3 dakika önce, Doğuş Yılmaz yazdı:

Hazır panelle ilgili konuyu yakalamışken sorayım sorumu:) O panelin çevrilen sol düğmesi çok zor dönüyor diye bahsetmiştim daha önce,kırılacak gibi zorlanıyor. Dün farkettim fan hızını ayarlayan 4 kademeli olan sağdaki çevirmeli düğme,4e getirince üflemeye başlıyor,daha öncesinde 1-2-3 azar azar çevirince kademe kademe üflüyordu. Şimdi sadece 4 çalışıyor. Aldığımdan beri arkadaki rezistanslar çalışmıyor. O sis farı düğmesi mi soldaki onu bi anlayamadım ne işe yaradığını. Basınca ışıkları yanıyor her ikisinin ama fonksiyonu yok gibi. Panel yalan mı olmuş benim acaba,yoksa üzerinde çalışılsa kurtarır mı?

1-2-3 konumunda çalışmama için rezistans kontrol edilecek. Yukarıdaki alıntılanan konuda mevcut.

Arka rezistans için öncelikle arkaya elektrik gidiyor mu, panel elektrik veriyor mu, onlar kontrol edilecek. Oradaki arka sis farınızdır. O da yanmıyorsa zaten muhtemelen panelde sorun var.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğuş Yılmaz
5 saat önce, Sani Gerşon yazdı:

1-2-3 konumunda çalışmama için rezistans kontrol edilecek. Yukarıdaki alıntılanan konuda mevcut.

Arka rezistans için öncelikle arkaya elektrik gidiyor mu, panel elektrik veriyor mu, onlar kontrol edilecek. Oradaki arka sis farınızdır. O da yanmıyorsa zaten muhtemelen panelde sorun var.

Teşekkür ederim Sani Bey,panele bi bakım şart :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Barış Özarslan

Yunusemre kardeşimin yardımıyla elektrikçiden kalorifer musluğu ile bağlantıyı kestik (kalorifer musluğu arızalı) yaza bitene kadar idare eder diye düşünüyorum,artık sıcak hava üflemiyor,motordan gelen 2 hortumu birbirine boru yardımıyla bağladık geçici olarak sorunum çözüldü,yaz bitiminde yenisi takılacak 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
3 saat önce, Barış Özarslan yazdı:

Her elektrikçinin sorunu düzeltmekten kaçmaktaki ilk yolu. Oraya kadar girişilmişken musluk niye değiştirilmedi acaba?

Yorum bağlantısı
Barış Özarslan

Sani Bey parçayı İzmir de bulamadık :) normalde kaçmam böyle şeylerden,orijinal parça için link verebilir misiniz yan sanayi bulduklarım..(fiesta çıkıyor)

Yorum bağlantısı
Ozan Dural

Arkadaşlar selam,, resistorun üzerindeki sigorta benzeri zımbırtıdan çinden sipariş etmiştim,, 20li paket halinde geldi. Eğer o parçası arızalı olan varsa bana ulaşsın alıcı ödemeli olarak göndereyim :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Barış Özarslan
1 saat önce, Ozan Dural yazdı:

Arkadaşlar selam,, resistorun üzerindeki sigorta benzeri zımbırtıdan çinden sipariş etmiştim,, 20li paket halinde geldi. Eğer o parçası arızalı olan varsa bana ulaşsın alıcı ödemeli olarak göndereyim :)

resim atar mısın kardeşim?tam olarak neresi alayamadım :)

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
1 saat önce, Barış Özarslan yazdı:

Sani Bey parçayı İzmir de bulamadık :) normalde kaçmam böyle şeylerden,orijinal parça için link verebilir misiniz yan sanayi bulduklarım..(fiesta çıkıyor)

http://www.fordyedekparcacisi.com/Urunler/Ford-Ka-97-Kalorifer-Muslugu-Ithal.html

Birde şasi ile aşağıdaki adrese sorabilirsiniz.

http://www.yedekparcaford.com/

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...