İçeriğe Yönlendir

Eski araca oto teyp bağlantısı (kırmızı ve sarı kablo)

Volkan Ceneviz

Recommended Posts

Volkan Ceneviz

eski aracıma ucuz birtane sadece usb sd kart ile çalışabilen bir teyp aldım fakat bağlantıyı yapmadan önce emin olmak için sormak istedim bir sakatlık çıkmaması için kırmızı kablo + kutup sarı ise sanırım kontak oluyor yani bunları aracın hangi çıkışına bağlamam gerekir bizim araçta sigorta kutusu zaten kontağa bağlı yani kontağı kapatınca sigortada ki giriş çıkışlar kapanıyor ben direk sigorta çıkışından alıp kırmızıya vereceğim bu durumda sarı ne olacak ikisini birleştirip taksam bir şey olurmu takıp takmamak ile ne fark ediyor 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Sarı backup olmalı. Radyo hafizası vs. Gibi ayarları hafızada tutan?

Yorum bağlantısı
Misafir

Kırmızı, ana besleme +'sı... Sarı, bas, tiz ayarları, balance, radyo istasyon hafızalarının silinmesini önlemek için + besleme.. Sarı, direkt +12 V.'a bağlı olmalı ki; hafızaya alınan radyo istasyon bilgileri ve diğer programlanan özellikler silinmesin...

Yorum bağlantısı
Volkan Ceneviz
Bir saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

Sarı backup olmalı. Radyo hafizası vs. Gibi ayarları hafızada tutan?

Bir saat önce, Muhteşem Or yazdı:

Kırmızı, ana besleme +'sı... Sarı, bas, tiz ayarları, balance, radyo istasyon hafızalarının silinmesini önlemek için + besleme.. Sarı, direkt +12 V.'a bağlı olmalı ki; hafızaya alınan radyo istasyon bilgileri ve diğer programlanan özellikler silinmesin...

Bir saat önce, Servet Aydın yazdı:

Sarı direk aküye, kırmızı uç kontak artıya bağlanacak

sigorta girişine yani gelen elektriğe sarıyı takıp kırmızıyı da sigortanın çıkışından alsam bu sorun çözülür zannediyorum ama kesin olarak sarı hafıza olan mı yoksa kırmızı mı 

Yorum bağlantısı
Sermet Gündoğdu

Sarı da devamlı cereyan olması lazım ayarları unutmaması için.

Yorum bağlantısı
Aydın Akdeniz
30 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Sarı direk aküye, kırmızı uç kontak artıya bağlanacak

+ 1903

sarı hafıza ucu direk + , kırmızı besleme yani kontak ucu.

kontaksızda çalışsın derseniz kırmızı sarıyı direk + ya bağlayın.

Yorum bağlantısı
Volkan Ceneviz

şöyle olsa sigortadan elektrik alsam kırmızı sarıyı taksam kontak kapanınca komple sönse yani o zaman ne değişir ne olur öbür türlü sarıyı direk elektriğe versem araçta yada teypte herhangi bir ışık vs. yancak mı aküye zarar bir şey oluyor mu 

Yorum bağlantısı
Aydın Akdeniz
17 dakika önce, Volkan Ceneviz yazdı:

şöyle olsa sigortadan elektrik alsam kırmızı sarıyı taksam kontak kapanınca komple sönse yani o zaman ne değişir ne olur öbür türlü sarıyı direk elektriğe versem araçta yada teypte herhangi bir ışık vs. yancak mı aküye zarar bir şey oluyor mu 

komple sönmesi teybin resetlenmesi demek olur ve her kontakta teyp ayarı sıfırlanır. şarkı 1. sıradan çalar, bas-tiz ayarları gider. 

sarı uç sadece hafızayı canlı tutar. ışık vs hiçbirşeyi açamaz. elektrik işini kırmızı uç yapar. bağlamadığın sürece teyp açılmaz. 

Yorum bağlantısı
Volkan Ceneviz
Bir saat önce, Aydın Akdeniz yazdı:

komple sönmesi teybin resetlenmesi demek olur ve her kontakta teyp ayarı sıfırlanır. şarkı 1. sıradan çalar, bas-tiz ayarları gider. 

sarı uç sadece hafızayı canlı tutar. ışık vs hiçbirşeyi açamaz. elektrik işini kırmızı uç yapar. bağlamadığın sürece teyp açılmaz. 

o halde kırmızı ucu taktığımızda sadece power tuşu ile açılıp kapanacak o halde iki adet kablo çekmem gerekecek hem kırmızı hem sarı için :) peki o sarı uç için tavana direk elektrik versem kontağa bağlı olmayan ve kırmızı içinde kontaktan çıkan sigortaya gitmiş herhangi bir bölümden elektrik alsam bu iş oluyor öyle ise sarı için direkt olarak çektiğim kablodan başka bir bölüm için elektrik alabilirmiyim mesela tavana lamba için. ( teyp tavanda yapılan torpidoya takılacak)

Yorum bağlantısı
Aydın Akdeniz

kalın kablo kullanırsan sorun olmaz. ışık için ampul kullanman durumunda kablo ısınmamış olur.

Yorum bağlantısı
Misafir

Direk aküden alınacak +12V. kablosuna sigorta (örn.10 amperlik) bağlamayı ihmal etmeyin.

Yorum bağlantısı
Volkan Ceneviz
Bir saat önce, Aydın Akdeniz yazdı:

kalın kablo kullanırsan sorun olmaz. ışık için ampul kullanman durumunda kablo ısınmamış olur.

mesela standart satılan ikili kablo aldım ama gerekirse kalın kablo çekebilirim peki teyp için ne kalınlık olmalı. kırmızı uç için ve hoparlörler için.

Bir saat önce, Muhteşem Or yazdı:

Direk aküden alınacak +12V. kablosuna sigorta (örn.10 amperlik) bağlamayı ihmal etmeyin.

15 amper yeterli olur mu amperi neye göre ayarlamak gerekir teyp için. Ayrıca ben direk çekeceğim (sarı renk hafıza için) kabloya tavan için aydınlatma da ekleyeceğim. 

Yorum bağlantısı
Misafir

Sigorta kablo kalınlığına (kesitine) göre seçilir. 1mm2'lik kablo için 10 amper sigorta uygun olur. Bu durumda kablo ısınmadan, emniyetli olarak 120 wat'a kadar aydınlatma v.s. yük bağlayabilirsiniz. Teyp sarı kablosu, ihmal edilebilecek kadar akım çeker. Çektiği akım değerini tam olarak bilmiyorum ancak, 0,05 amperden fazla akım çekeceğini sanmıyorum.

Yorum bağlantısı
Volkan Ceneviz

soundmax mx294 marka model bir tane usb li teyp aldım 4x50 w değerlerinde ses çıkışları vardır  ve benim kullanacağım hoparlör değerleri fotoğrafını paylaştığım değerlerde ses kalitesi ne olur yada destekler mi her çıkış 50w olduğuna göre yetmez diye düşünüyorum p0EoqJ.jpg

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Ne o teypteki ne de bunda yazan rakam yok aslında. Yeterli ve doğru kombinasyon dur Sizdekiler. Takınız

Yorum bağlantısı
Volkan Ceneviz

yani 4x50 w dediği her hoparlör çıkışının max 50 w gücü olması mı eğer öyle ise bir tane hoparlör 100 w gücünde tek çıkış 50 olursa nasıl yetecek böyle bir şey mi oluyor yani orta halli bir tane hoparlör arıyorum çünkü bir tane arızalı çıktı yada bu teybe hangi takım hoparlör takmalıyım 4'' olacak şekilde 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

teybin her çıkışı 50 yazıyorsa, 100 yazan hoparlörü bağlarsınız sorun olmaz. yetmesi yetmemesi yoktur, hoparlör yanmasın kafi. 35 yazan hoparlör tkarsaınz mesela kısa sürede yanar. 12 volt aküye 5 volt lamba bağlarsak yanar

Yorum bağlantısı
Volkan Ceneviz
2 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

teybin her çıkışı 50 yazıyorsa, 100 yazan hoparlörü bağlarsınız sorun olmaz. yetmesi yetmemesi yoktur, hoparlör yanmasın kafi. 35 yazan hoparlör tkarsaınz mesela kısa sürede yanar. 12 volt aküye 5 volt lamba bağlarsak yanar

inanın şuan kafam karıştı yani bahsettiği değerden büyükleri takarsak sorun yok ama küçükleri takarsak mı sıkıntı. :/ 

yani 4x50 dediği maximum mu minimum mu kafamda ki deli sorular 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...