İçeriğe Yönlendir

Geçici Ruhsatın Süresi Dolarsa Ne Olur?

Mustafa Tüfekçi

Recommended Posts

Mustafa Tüfekçi

Plaka değişikliği olmadan yapılan bir satışta normalde 30 gün süresi boyunca geçerli olan geçici ruhsat belgesinin süresi geçerse , ve ruhsat çıkmazsa trafik sigortası yapılmadığı icin, süresi dolan belge ile 2 ayda ruhsati emniyetten almada bı sıkıntı yada ceza ödeme durumu var mı. Süresi dolan evrak yüzünden sıkıntı yaşarmiyiz kisaca

Yorum bağlantısı
Andurrahman Koçhan

Ben de aracı aldığımda ruhsatı almadım geçici ruhsat suresi doldu hatta üzerinden 1 aya yakın bi zaman geçti sonra emniyete ruhsatı almaya gittiğimde bu kadar zaman hiç mi çevirmeye gitmedin nasıl gezdin zaten ohal durumundayız maddi yönden sıkıntı yaşayabilirdin araç bağlanması çekici parası otopark parası ve ceza olarak dedi ama ruhsatımı aldım herhangi bi ceza da ödemedim

Yorum bağlantısı
Mehmet Pınar

Fatih Ada'dan focusu aldığımda, Ankara'ya gelir gelmez LPG için ustaya bıraktım.Ertesi gün cenazemiz oldu , ruhsatı çıkaramadım.Sonra tatile gittik memlekete(cumartesi günü,pazartesiyi beklemedik) Öyle böyle derken 1 ayı geçirdik.Emniyete gittik, işlemler yeniden başladı.Ertesi gün ruhsatı almaya gittim, motor şasi no bilgisi eksik denildi.Daha önce çıkan ruhsat var diyorum, anlamıyorlar. Gittik tekrar TMMO' na, 150 ₺ şasi no okuma parası verdik.Ekstra ceza ödemedik ama, bana ders olmuştu.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Araç gezmeyecek garajda yatacak.yani çevirme vs durumu değil süresi doldu evrak çıkmaz tarzı bir şey var mı . 

Yorum bağlantısı
Andurrahman Koçhan
(düzenlendi)
2 dakika önce, Mustafa Tüfekçi yazdı:

Araç gezmeyecek garajda yatacak.yani çevirme vs durumu değil süresi doldu evrak çıkmaz tarzı bir şey var mı . 

Ben aldım suresı geçmesine ragmen ama herhangi bi ceza veya bekleme sürem olmadı ama anladığım kadarıyla sigorta olayı var arada o konuda bilgim yok

tarihinde Andurrahman koçhan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Polat

Sigorta yaptırdım ruhsatin eve gelmesini bekledim, 40 gün olmasına rağmen ruhsat gelmeyince gittim Emniyetten 5 dk da çıkarıp verdiler. Herhangi bir ceza vs. ücret yok...

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
35 dakika önce, H.Cenk Bayrakçı yazdı:

Trafik çevirmesi olursa ceza keserler mi?:unsure2:

Keser ve trafikten men eder.. 

Yorum bağlantısı
Misafir
14 saat önce, Mustafa Tüfekçi yazdı:

Plaka değişikliği olmadan yapılan bir satışta normalde 30 gün süresi boyunca geçerli olan geçici ruhsat belgesinin süresi geçerse , ve ruhsat çıkmazsa trafik sigortası yapılmadığı icin, süresi dolan belge ile 2 ayda ruhsati emniyetten almada bı sıkıntı yada ceza ödeme durumu var mı. Süresi dolan evrak yüzünden sıkıntı yaşarmiyiz kisaca

Geçici ruhsat ile trafik sigortası yapılabiliyor. 

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

:) mevzu sigortanin geç yapılacağından dolayı zaten.

Yorum bağlantısı
Misafir
10 dakika önce, Mustafa Tüfekçi yazdı:

:) mevzu sigortanin geç yapılacağından dolayı zaten.

O zaman araç bağlanır ilk çevirmede. Maddi olarak yaptıramıyorsan bilemem ama geçici ruhsat ile anında yapılıyor. Asıl ruhsatı aldığında ek ücret yada ücret iadesi oluşuyor ise sonrasında tahsil ediliyor. Ben 15 dakikada aldım asıl ruhsatı.

Yorum bağlantısı
Misafir
19 saat önce, Mehmet Polat yazdı:

Sigorta yaptırdım ruhsatin eve gelmesini bekledim, 40 gün olmasına rağmen ruhsat gelmeyince gittim Emniyetten 5 dk da çıkarıp verdiler. Herhangi bir ceza vs. ücret yok...

zorunlu trafik sigortasını yaptırdıktan sonra bir ay içinde gidip almaz isen eve yolluyorlar hocam yani aldığın günden değil

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bir ay geçtiğinde genelde yollanmıyor ruhsat.. Şahsen gidip almak gerekiyor. 

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Mehmet Ozyurek
11 saat önce, Mustafa Tüfekçi yazdı:

Plaka değişikliği varsa değişen bir şey var mı peki

Bir ayı geçtikten sonra plakayı değiştiremezsin diye biliyorum.. 

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Emniyete gittim. Geçici tescil belgesi süresi dolunca sıkıntı yok, plaka değişikliği talebi varsa sadece o iptal oluyor eski plaka devam ediyor.

App plaka var dedim onu nasıl değişcem peki. Sök gel bakalım dedi. plakada mühür var sadece kalın basmışlar dedi. Bir şey olmaz. Tabi ben pleksi plakalı hunharca sökunce dalga dalga oldu :( dedim ceza yazıyorlar men ediyorlar trafikten. Biri bişi diyene kadar kullan bişi diyen olursa değiştirsin dedi :) yarımca da uygulama böyle. Gebze de polis çevirip araç men ediyor o ayrı.

Neyse ,

Sigortacim da diyor ki trafik sigortası gecikmesi aylık %5 surpirim uygular. Bu konu nette çıkıyor mu bilmem ama 2017 bin Kocaelisinde durum bu. Google da seneler sonra karşıma gelirse diye not duseyim

Bahsi geçen plaka da bu font44d66232f23bc07b8cfa7565baa2e972.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Bahadır Karabek

direkt bağlıyorlar ceza kaçınılmaz oluyor

Yorum bağlantısı
Oğuzhan Polat
On 19.03.2017 at 18:36, Mustafa Tüfekçi yazdı:

Hiçbir sıkıntı olmaz ruhsat yanımda değil dediğiniz takdirde plakadan aracın muayene sigorta dahil bütün bilgilere ulaşabiliyor polisler bir kaç kez başıma geldiği için biliyorum.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Aracın eski sahibinden trafik poliçesi varsa, yeni sahibi için 15 gün geçerlidir.. 

16. gün araç çevirmeye girerse ve bu durum tespit edilirse araç bağlanır. trafik sigortası yapılmadan da tekrar trafiğe çıkması mümkün değildir. 

Ruhsat almama kısmı da galiba şu maddeye girer :

"Tescili zorunlu olan aracı tescil ettirmeden karayolunda kullanmak, 
Tescilsiz olup, karayolunda geçici olarak kullanılacak aracı, geçici trafik belgesi ve geçici tescil plakası almadan trafiğe çıkarmak, bu belge ve plakayı başka araçta veya süresi bittiği halde kullanmak,"

Trafik zabıtasınca, eksiklikleri giderilinceye kadar araçlar trafikten men edilir, ayrıca geçici belge ve plakalar iptal edilir. Tescili yaptırılmadan veya geçici trafik belgesi ve geçici tescil plakası alınmadan bu araçların trafiğe çıkışına izin verilmez.

"
Cezası 199 lira galiba... 

Yorum bağlantısı
Önder Özcan
8 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Aracın eski sahibinden trafik poliçesi varsa, yeni sahibi için 15 gün geçerlidir.. 

16. gün araç çevirmeye girerse ve bu durum tespit edilirse araç bağlanır. trafik sigortası yapılmadan da tekrar trafiğe çıkması mümkün değildir. 

Ruhsat almama kısmı da galiba şu maddeye girer :

"Tescili zorunlu olan aracı tescil ettirmeden karayolunda kullanmak, 
Tescilsiz olup, karayolunda geçici olarak kullanılacak aracı, geçici trafik belgesi ve geçici tescil plakası almadan trafiğe çıkarmak, bu belge ve plakayı başka araçta veya süresi bittiği halde kullanmak,"

Trafik zabıtasınca, eksiklikleri giderilinceye kadar araçlar trafikten men edilir, ayrıca geçici belge ve plakalar iptal edilir. Tescili yaptırılmadan veya geçici trafik belgesi ve geçici tescil plakası alınmadan bu araçların trafiğe çıkışına izin verilmez.

"
Cezası 199 lira galiba... 

Abi senin bu dediğin geçici " G " plakalar için sanırım. Tescilsiz- plakasız aracı bir yerden bir yere nakletmek için " G " plaka çıkartmaktan bahsediyor.

Konu eskimiş gitmiş ama, ruhsatı çıkartmak için geçici belgenin süresinin geçmesi sorun değil, bilgi olsun diye, Mustafa onu da sormuş, trafik sigortası yapılmadıysa ruhsatı vermiyorlar. Trafik şubeye gidip ruhsat çıkartacaksanız ve 15 gün geçtiyse (emmi önceki sigorta 15 gün devam ediyor demiş) sigorta yaptırıp gidin. Ya da aracı alınca noterden direk trafiğe gidip ruhsatı çıkarın.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...