İçeriğe Yönlendir

Menüskis Ameliyatı Olan

Fevzi Göktaş

Recommended Posts

Fevzi Göktaş

Var mıdır? Tam teşhis konmadı ama şu an ilaç tedavisi iki hafta sonra mr çekilecek

Korktum yani,ameliyat olan var mı? Durum nasıl? 

Yorum bağlantısı
Misafir

Ben ameliyatı oldum, daha önceleri kilitleniyordu dizim katladığım zaman, ameliyat sonrasında düzeldi,ancak uzun yürüyüş ya da koşu yapınca,soğuk havalarda inceden sızlama oluyor.korkulacak bir durum yok aslında.Ameliyatta hem spinal anestezi hem de genel anestezi uygulanıyor, 2 tane yarım santimetre genişliğinde kesikten dize kamera ve gerekli ekipmanı yerleştirerek işlem yapıyorlar.birkaç hafta içinde de düzeliyorsun. sizde ne şekilde bir şikayet var?

Yorum bağlantısı
Misafir

Bende de var gibi şüphe içindeyim mr girmedim doktor gerek görmedi ama röntgen de birşey çıkmadı ara sıra sağ dizimde ağrı oluyor korkuyorum böyle birşey çıkar diye uzun yıllar futbol oynamış ve kickbox yapmış biri olarak bacaklara çok yuklendik ama kitlenme boşa düşme uyuşukluk gibi hisler olmadı.

Yorum bağlantısı
Hasan Karayakalı

Ameliyat son ama son çare ve işin uzmaninda olun. 2 buçuk dene önce çapraz bağ meniskus ameliyatı oldum hala toplamaya çalışıyorum. Korkutmak için yazmiyorum. İşin uzmanıni bulun içiniz rahat olsun. Hatta şu an akupunktur tedavisi oluyorum dizime. Size ordan yazıyorum. Geçmiş olsun

Yorum bağlantısı
Fevzi Göktaş
29 dakika önce, Bahadır Demir yazdı:

Ben ameliyatı oldum, daha önceleri kilitleniyordu dizim katladığım zaman, ameliyat sonrasında düzeldi,ancak uzun yürüyüş ya da koşu yapınca,soğuk havalarda inceden sızlama oluyor.korkulacak bir durum yok aslında.Ameliyatta hem spinal anestezi hem de genel anestezi uygulanıyor, 2 tane yarım santimetre genişliğinde kesikten dize kamera ve gerekli ekipmanı yerleştirerek işlem yapıyorlar.birkaç hafta içinde de düzeliyorsun. sizde ne şekilde bir şikayet var?

Ağrı var. Hareket etmedigimde sanki sertleşiyor dizim. İçinden arada sırada hafif bir takılma oluyor. Sağ ayağının iç tarafında ki en çıkıntılı kemiğin altına basınca ağrıyor.bazen ağrı dizimin etrafında dağılıyor. Hafifte bir şişlik var. İki hap bir krem var. 15 gün sonra şişlik inerse mr çekelim dedi.

2.5 sene çay ocağım vardı onu işletim. Yani bir sporcudan daha çok koşturuyordum.gecen Haziran ayında bıraktım.Darbe falan almadım. Sadece 1 yaşım da bebeğim var. İki üç defa düşerken kafası yere çarpmasına diye ani hareket yaptım onun etkisi mı var bilmiyorum.

22 dakika önce, Hasan Karayakalı yazdı:

Ameliyat son ama son çare ve işin uzmaninda olun. 2 buçuk dene önce çapraz bağ meniskus ameliyatı oldum hala toplamaya çalışıyorum. Korkutmak için yazmiyorum. İşin uzmanıni bulun içiniz rahat olsun. Hatta şu an akupunktur tedavisi oluyorum dizime. Size ordan yazıyorum. Geçmiş olsun

Ben de son çare olarak dusunuyorum

Yorum bağlantısı
Emre Öğüt

Babamda menisküs var çok araştırdık en son ameliyat olmamaya karar verdik iyiyken kötü olma olasılığı var mümkünse ilaç tedavisi yapın isterseniz ilaç ismi verebilirim

Yorum bağlantısı
Tuluhan Şıpka

2 kere çapraz bağ ve menisküs ameliyatı oldum..çok korkulacak bir durum yok ...sadece ameliyat sonrası egzersiz önemli...Olmamaya karar vermek die bir durumda yok ..kova sapı denilen yırtık araya girdimi eklemlerin diz kilitlenir ve öyle kalırsın..doktor gerekiyor derse olunması lazımdır....

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fevzi Göktaş
1 saat önce, Emre Öğüt yazdı:

Babamda menisküs var çok araştırdık en son ameliyat olmamaya karar verdik iyiyken kötü olma olasılığı var mümkünse ilaç tedavisi yapın isterseniz ilaç ismi verebilirim

İlaç aldım, iki hafta dizini bükme  dikkat et şişliği insin mr çekelim dedi. mr çekilsin bakalım

1 saat önce, Tuluhan Şıpka yazdı:

2 kere çapraz bağ ve menisküs ameliyatı oldum..çok korkulacak bir durum yok ...sadece ameliyat sonrası egzersiz önemli...Olmamaya karar vermek die bir durumda yok ..kova sapı denilen yırtık araya girdimi eklemlerin diz kilitlenir ve öyle kalırsın..doktor gerekiyor derse olunması lazımdır....

Evet ağrı sürekli çekilmez.

Yorum bağlantısı
Arif Aykın

Benim ilk mr a göre sadece ön çapraz bağlar kopuk ama daha sonrasında 2 kez daha döndü menisküs e zarar verdik mi bilmiyoruz. Ankara'da Hacettepe de cuma günü hem doç hem Prof gördü %100 ameliyat diyor gittiği yere kadar gidecez en kötü 6 ay sonra ameliyat olmayı düşünüyorum 

Yorum bağlantısı
Misafir

bu tip durumlarda ameliyatı çok fazla geciktirmemekte fayda var, bacağınızdaki ağrı yada acı nedeniyle o tarafı daha az kullanmaya başlayabilirsiniz buda kaslarınızda zayıflamaya neden olabilir, ameliyata girerken kas yapınız ne kadar kuvvetli ise ameliyatınız ve ameliyat sonrası iyileşme süreciniz daha sağlıklı olur.

Yorum bağlantısı
Tuluhan Şıpka

Ameliyat geciktirme arkadaşım..başına daha fazla sorunlar açılır...

Yorum bağlantısı
Misafir

yaklaşık 1 ay önce babam ameliyat oldu, 

Dizini bükemiyor, yürürken çok zorlanıyordu. 

Ameliyattan sonra çok şükür şimdi durumu daha iyi, dizini eskisi kadar olmasa da artık büküyor, 

Bi şişlik oluşmuştu, doktora gittik ödem olmuş dedi, ödem geçtikten sonra dizin içerisine sıvı enjekte mememiz lazım dedi. Şimdi şişin inmesini bekliyoruz. 

Geçmiş olsun.

Yorum bağlantısı
Fatih Aldemir

Ben de ameliyat oldum. Korkacak bişey yok :) Ameliyat sonrası egzersizler çok önemli bence.

Yorum bağlantısı
Misafir

Son mr sonucuma göre, dizde ödem, yan bağ hasarı, çapraz bağ yırtığı, kıkırdak aşınması ve menüsküs teşhisi konuldu.

Menüsküs 10 yıldır vardı ve ameliyat olmamıştım. Artık sona yaklaşıyorum. 

Ameliyat şart gibi.

Yorum bağlantısı
Fevzi Göktaş
1 saat önce, Fatih Aldemir yazdı:

Ben de ameliyat oldum. Korkacak bişey yok :) Ameliyat sonrası egzersizler çok önemli bence.

Ameliyatı devlet hastanesi mi üniversite de mi yaptırdınız 

Yorum bağlantısı
Fatih Aldemir

Özel hastanede olmuştum. Ameliyatı yapan doktor Kayseri spor oyuncularını ameliyat eden doktordu, adını unuttum şimdi :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fevzi Göktaş

Bugün doktorun yazdığı ilaçlar

Nimet combo jel krem

Majezik

Parol

15 gün kullanacağım

Yorum bağlantısı
Serhat S. Yazıcı

Sporcularda genelde artık menisküs ameliyatları yapılmıyor. Tabi çok ileri derece bir vakadır o ayrı. Bende de hafif sorunlar var ancak antrenman sonucu herşey yolunda gidiyor. Önemli olan güçlendirmek ve düzenli bir stretching yapmak. Ben patellama direkt bir darbe almamaya çalışıyorum çünkü hassas olan dizim 2 haftaya kadar ağrıyor. 

Dr verdiği ilaçlar ağrı kesici, jel ise kas krampı ve ağrısı için. Ağrı şiddetiniz ne kadar?  

Yorum bağlantısı
Fevzi Göktaş

Çok fazla yok..ağrıdan şöyle şikayetçiyim, oturup kalkarken. Mesela namaz kılarken tam oturamıyorum. Şikayetim bir şey takılıyor o çok rahatsız ediyor. 

Yorum bağlantısı
Uğraş Özyurt
(düzenlendi)

Bulunduğunuz yerde bir fizyoterapi merkezi varsa oraya gidin,Tam teşhis konmadı demişsiniz, sanırım siz menüsküs müyüm diye evham yaptınız, doktor menisküs olduğunuzu düşünse zaten önce derecesini, yerini görmek için mr isterdi.  Serhat beyin dediği gibi, menüsküsde derecesine ve yaşa bağlı olarak  ameliyat son düşünülen yol. Dizinizde şişlik varsa ödem nedeniyle olabilir,  buz torbası yada kılıfıya 10 dakika dizinize buz yaparsanız ödemin verdiği sıkıntı3-5 günde geçer.

tarihinde Uğraş Özyurt tarafından düzenlendi
ekleme
Yorum bağlantısı
Rıdvan Ergün

Eklem işi şakaya ve ihmale gelmez. Sonradan "tüh" dememek için ileri derecede bir uzman bulup halletmek gerekir. Menisküste teşhis MR çekilerek konulur. Röntgen bir şey ifade etmez. Menisküs yırtığı varsa ve eğer yırtık belli bir miktardan küçükse, hemen ameliyat edilmez. Önce üst bacak kaslarını güçlendirici fizyoterapi verilir. Altı hafta sonra tekrar MR çekip bakılır. Düzelmediyse atroskopi ile müdahale edilir. 1 gece hastanede kalınır. Ortalama 10 gün de evde istirahat gerekir. 

İhmal etmeyin. Akademik kariyeri olan iyi bir ortopedi uzmanına gidin. 

Mesela Ankara Lösante Prof. Ali Şehirlioğlu, mesela İstanbul Şişli Memorial Prof Levent Eralp.

Yorum bağlantısı
Fevzi Göktaş

Sağolun.hafif bir şişlik vardı. 1 hafta sonra mr çekilecek bakalım sonuç ne olacak. Pek de rahat değilim yani

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Fevzi Göktaş

Sonun da mr çektirdim, doktor görmedi ama,teknisyen ödem var dedi. Kötü bir şey mi?

bir de çekilen mr Ankara ya gidiyormuş neden acaba 

Yorum bağlantısı
  • 7 ay sonra...
Talha Bilgi

Konu başlığı varmış yeni konu açmayayım dedim ;

Değerli dostlar; Benim sağ dizim ( gaza basan )araç sürerken belli bir süre sonra ağrı yapıyor. Dizim ve hatta afedersiniz sağ popoma kadar yapıyor, araçtan inince popoma kadar çeken yeri hissediyorum.

Bir buçuk ay evvel menisküs ameliyatı oldum ayrıca sanırım siyatik varmış. 

Sorum şu : Aracımın sürüş pozisyonu yada deri koltukları azcık sert gibi ve dikkat ettim oturduğumuz kısım azcık kısa yani hani onun felan bir etkisi olurmu ? Hani benim bu rahatsızlığımdan ötürü koltuk için bir değişikliğe gitsemmi ? deriyi kumaşa çevşrşp sünger ekletip yumuşatsam ve uzatıp bacaklarıma biraz daha destek ekletsemmi ? 

Nacizane fikirlerinizi beklerim , teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Fevzi Göktaş

Allah yardımcınız olsun.

Ben üstte konuyu okuduysanız ortopedi doktorundan sonra fizik tedaviye gittim. Belli eksersizler verdi,kaslarımı güçlendirmem lazımmış

Hergün egsersizleri aksatmadan yaptım ve şu an çok rahatım

Gitmenizi tavsiye ederim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...