İçeriğe Yönlendir

Fiesta VI - Yaz Lastiği Seçimi Hakkında Yardım

Erol Yavuz

Recommended Posts

Erol Yavuz
(düzenlendi)

Arkadaşlar aracı kışın aldım üzerinde kışlıklar var yaz lastiği yoktu şimdi yazlık almam gerekiyor.

Üzerinde 195-50-15 Petlas var 195-60-15 Goodyear almayı düşünüyorum

yanak yüksekliğini artırmam hissedilir bir konfor sağlar mı  veya yol tutuşunda herhangi bir probleme neden olur mu ?

lastik şu; http://kolayoto.com/goodyear-efficientgrip-195-60r15-88h.html

tarihinde İnan Çınar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Gök

gooadyer iyi lastik pişman etmez. N11 e de bakmanı tavsiye ederim genelde en uygun n11 üzerinde oluyor.

Yorum bağlantısı
Misafir
2 saat önce, Erol Yavuz yazdı:

Arkadaşlar aracı kışın aldım üzerinde kışlıklar var yaz lastiği yoktu şimdi yazlık almam gerekiyor.

Üzerinde 195-50-15 Petlas var 195-60-15 Goodyear almayı düşünüyorum

yanak yüksekliğini artırmam hissedilir bir konfor sağlar mı  veya yol tutuşunda herhangi bir probleme neden olur mu ?

lastik şu; http://kolayoto.com/goodyear-efficientgrip-195-60r15-88h.html

Sizin istediginiz ölçüler % 6.5 gibi orana denk geliyor , o yüzden pek önermem o ebatları

Yorum bağlantısı
ömür ölmez

Good Year'ın 2. markası olan SAVA , Petlas'tan çok daha kaliteli bir lastik. 3-4 Yıldır sürekli Sava alıyorum ve çok memnunum. Ses yapmasını istemiyorsanız Yönsüz lastik almanızı tavsiye ederim.

Yorum bağlantısı
Ramazan Turan

Kaliteli lastik alın, ülkemize giren marka lastiklerin bir çoğu 2. kalite olduğunu düşünüyorum. Good Year denedim, memnun kalmadım, Petlas çok sert, Bridgestone aynı şekilde çok sertti... Continental hakkında henüz kötü yorum okumadım. Ayrıca attığınız likteki lastik çok pahalı... 

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

Michelinden hiç bir zaman memnun kalmadım. Yokohama yada nokian üstüne lastik tanımam. Yokohamada her ebadı Tr'da bulmak sorun oluyor maalesef.

Yorum bağlantısı
Furkan Tanrıveren
2 dakika önce, M.Fatih Yüce yazdı:

Michelinden hiç bir zaman memnun kalmadım. Yokohama yada nokian üstüne lastik tanımam. Yokohamada her ebadı Tr'da bulmak sorun oluyor maalesef.

abi nokian kış lastiğinde iyide yaz lastiğini alıp takanı daha görmedim internetteki yorumlarda nokian line yaz lastiğinin iyi olduğu yazılmış

Yorum bağlantısı
Özgen Acar

bu arkadaşın fiestasına aynı ebat continental pc5 taktırdık 200 lira tanesi gayet yumuşak sesi azalttı

Yorum bağlantısı
Fatih Duru
1 saat önce, Özgen Acar yazdı:

bu arkadaşın fiestasına aynı ebat continental pc5 taktırdık 200 lira tanesi gayet yumuşak sesi azalttı

Aynı ebattan kastınız nedir hocam 60 yanak mi? Bende yanağı büyütmeyi düşünüyorum çünkü 

Yorum bağlantısı
Murat Demir

Fiesta için H hız endeksine gerek var mı sizce?Fiyat biraz daha artıyor bu yüzden soruyorum?

Yorum bağlantısı
Erol Yavuz
On 20.03.2017 at 14:29, Evren Erakçora yazdı:

60 yanak olmaz, 55 bile yüksek oluyor.

Hocam 55 yanak nasıl yüksek oluyor 55 ve altı spor lastik olarak geçiyor performans odaklı lastik bunlar zaten lastikle jant arasında çok az bir mesafe var buda konforu olumsuz etkiliyor.

On 20.03.2017 at 14:22, M.Fatih Yüce yazdı:

Arkadaşımız lastik tavsiyesinden ziyade ebat sorusu sormuş.

Erol Bey, orjinal lastik ile takmayı düşündüğünüz lastik arasında  %3 ten fazla fark oluşmaması tavsiye edilir.Bunun içinde lastik çevirici ile hesaplama yapabilirsiniz.

http://kolayoto.com/lastik-uzmani/lastik-olcusu-hesaplama.html

On 20.03.2017 at 14:48, Misafir yazdı:

Sizin istediginiz ölçüler % 6.5 gibi orana denk geliyor , o yüzden pek önermem o ebatları

Kapı içinde yazan lastik ebatlarında bu ölçü var o hesaplama araçlarının çok stabil olduğunu düşünmüyorum.

Aynı hesaplama aracında taban genişliğini 185'e düşürünce oran 1.24 çıkıyor.

Yorum bağlantısı
Fatih Duru
1 saat önce, Evren Erakçora yazdı:

Orjinal ölçü iyidir bence 195 50 15

Evren abi bu lastik konusunda hep böyle olacaksın demi :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erol Yavuz
21 saat önce, Evren Erakçora yazdı:

Orjinal ölçü iyidir bence 195 50 15

Bende her zaman orijinal den yanayım ama lastik konusunda orijinallik tartışılır aracın fabrika çıkışında üzerinde gelen lastikler 195 55 15 hankook lastikler ancak Ford'un kapı içinde verdiği ebatlarda belirtilen basınç değerleriyle kullanılabilir olduğu görülüyor eğer kullanılamayacaksa bu ebatları vermelerinin ne anlamı olabilir?

ZZMkBV.jpg

Yorum bağlantısı
Erol Yavuz

Düzeltiyorum üzerinde gelen lastikler 195 50 15 hankook yanlış yazmışım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erol Yavuz

Bildiğim kadarıyla taban genişliği arttıkça yol tutuşu artıyor aynı oranda yakıt sarfiyatı da artıyor ben taban genişliğini değiştirmediğim için sadece yanak genişliğini arttırmak yakıt sarfiyatı ve yol tutuşuna etki eder mi acaba ?

Yorum bağlantısı
Fatih Duru
2 saat önce, Erol Yavuz yazdı:

Bildiğim kadarıyla taban genişliği arttıkça yol tutuşu artıyor aynı oranda yakıt sarfiyatı da artıyor ben taban genişliğini değiştirmediğim için sadece yanak genişliğini arttırmak yakıt sarfiyatı ve yol tutuşuna etki eder mi acaba ?

Teknik formül hesaplaması ile reel veriler veremem ama mantığım diyor ki lastik ebatı büyüyecek, motorun bu ebatı aynı oranda çevirmesi için daha fazla enerji ortaya çıkarması gerekecek, bunun için de daha çok yakıt sarfiyatı olacak. He kaydadeğer gözle görülür mü bilemem tabi. En kısa zamanda 196.60.15 lastik almayı planlıyorum. ama Taban genişliğini 185 60 15 yapıp acaba yakıttan az olsa tasarruf edip. asfalt ile teması azaltıp yol sesinden de yırtarmıyım diye düşünüyorum. Ama bu olanların hepsi "birazcık" olacağından eminim :)

Yorum bağlantısı
Erol Yavuz
22 saat önce, Fatih Duru yazdı:

Teknik formül hesaplaması ile reel veriler veremem ama mantığım diyor ki lastik ebatı büyüyecek, motorun bu ebatı aynı oranda çevirmesi için daha fazla enerji ortaya çıkarması gerekecek, bunun için de daha çok yakıt sarfiyatı olacak. He kaydadeğer gözle görülür mü bilemem tabi. En kısa zamanda 196.60.15 lastik almayı planlıyorum. ama Taban genişliğini 185 60 15 yapıp acaba yakıttan az olsa tasarruf edip. asfalt ile teması azaltıp yol sesinden de yırtarmıyım diye düşünüyorum. Ama bu olanların hepsi "birazcık" olacağından eminim :)

Taban genişliğini düşürmek her ne kadar lastik ebadı hesaplama araçlarında düşük oran çıksa da yola temas eden yüzey alanı azalacağı için yol tutuşunu etkileyecek aracın viraj limitlerini aşağı çekeceğini düşünüyorum ama çok fazla etki eder mi orasını bilemiyorum lastik seçimi güvenlik öncelikli olmalı bence.

Bir de lastik oranları değişince km sayacını falan yazılım ile kalibre etmek gerekiyormuş sanırım yoksa yanlış gösteriyormuş.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...