İçeriğe Yönlendir

Fiesta VI - Yaz Lastiği Seçimi Hakkında Yardım

Erol Yavuz

Recommended Posts

Fatih Duru
3 saat önce, Erol Yavuz yazdı:

Taban genişliğini düşürmek her ne kadar lastik ebadı hesaplama araçlarında düşük oran çıksa da yola temas eden yüzey alanı azalacağı için yol tutuşunu etkileyecek aracın viraj limitlerini aşağı çekeceğini düşünüyorum ama çok fazla etki eder mi orasını bilemiyorum lastik seçimi güvenlik öncelikli olmalı bence.

Bir de lastik oranları değişince km sayacını falan yazılım ile kalibre etmek gerekiyormuş sanırım yoksa yanlış gösteriyormuş.

Taban genişliği konusunda haklısınız sanırım. Millet frene basarken virajlarda yardırıp gitmek eğlenceli benim için :)

Evet varyasyona göre farklı hız gösteriyor olacak.

195.50.15 Lastik ile 100 km/h gösterirken kadran, 195.60.15 te 97.79 km/h 185.60.15 te 99.73 km/h  gösteriyor olacak. Siz 100 le giderken kadran daha az gösterecek. Ama adaptasyonu yapılabiliyor. Bence cok önemli değil bu fark. Eğerki bana konfor anlamında bişey katacaksa 195.60.15 lastik

Yorum bağlantısı
Sercan Eskin

Benim yazlıklar 195/50/15 Petlas.
Üzerinde şuan 195/60/15 Petlas kışlıklar var. 2 aydır Fiesta'nın konforlu olduğuna şahit oldum. 60 yanak lastikler hissedilir derece konforu artırıyor.
Yakıt konusunda da yazlıklarla 5.2 lt ortalama ile gezerken şuan 5.7 ortalama ile kullanıyorum. Konfor hoşuma gidiyor ama mecbur yazlıkları takacam, eminim kış lastiklerinin konforunu arayacağım.

Yorum bağlantısı
Gencay Bengli

Aracın tavsiye ettiği ebatların dışına fazla da çıkmamak kaydı ile ( %3) konfor performans dersen Michelin ya da Conti , dayanıklılık dersen Bridgestone , Goodyear olabilir. 

Forumda bu markaların kullanıcıları mevcut lastiklerin artılarını eksilerini çok rahatlıkla söyleyebilirler.

Bende jant16 olduğu için lastik fiyatları uçuktu. Bende Bfgoodrich diye Michelin grubundan bir lastik tercih ettim. Hem yazlık hem kışlık olmak üzere lastikleri sıfırladım. Her iki ürün tipinden de oldukça memnunum . 

Saygılarımla

Yorum bağlantısı
Erol Yavuz
20 saat önce, Fatih Duru yazdı:

Taban genişliği konusunda haklısınız sanırım. Millet frene basarken virajlarda yardırıp gitmek eğlenceli benim için :)

Evet varyasyona göre farklı hız gösteriyor olacak.

195.50.15 Lastik ile 100 km/h gösterirken kadran, 195.60.15 te 97.79 km/h 185.60.15 te 99.73 km/h  gösteriyor olacak. Siz 100 le giderken kadran daha az gösterecek. Ama adaptasyonu yapılabiliyor. Bence cok önemli değil bu fark. Eğerki bana konfor anlamında bişey katacaksa 195.60.15 lastik

Kapı içerisinde yazan lastik ebatlarında bir şey dikkatimi çekti 175 65 14 takarsanız 46psl basınç ile max. 80km/h ile gidin diyor sanırım daha üst hızlar riskli görülüyor.

Merak ettiğim nokta 185 60 15 takarsak bu hız limiti güvenlik açısından ne olur ? Eğer gerçekten küçük bir değerse 185 60 15 Goodyear EficentGrip Performance fiesta için AB etiketinde yakıt ve fren için en iyi değerlere sahip 67db ile de en sessiz lastik diyebilirim artan yanak yüksekliğinin de konforu hissedilir düzeyde arttıracağını düşünüyorum. 195 60 15 takarsak çap büyüyeceği için yakıt sarfiyatı bir miktar artacaktır çapı büyültüp tabanı bir miktar küçültmek sarfiyatı bir miktar tolere edecektir. Ancak dediğim gibi bunlar kağıt üzerinde hesapladığımız küçük ayrıntılar kullanımda bize geri dönüşü nasıl olur bilemiyorum belkide kayda değer mevzular değildir.

Bu arada çap değişiminin km sayacına etkisi bu kadar küçükse hiç önemsenecek birşey değilmiş.

10 saat önce, Sercan Eskin yazdı:

Benim yazlıklar 195/50/15 Petlas.
Üzerinde şuan 195/60/15 Petlas kışlıklar var. 2 aydır Fiesta'nın konforlu olduğuna şahit oldum. 60 yanak lastikler hissedilir derece konforu artırıyor.
Yakıt konusunda da yazlıklarla 5.2 lt ortalama ile gezerken şuan 5.7 ortalama ile kullanıyorum. Konfor hoşuma gidiyor ama mecbur yazlıkları takacam, eminim kış lastiklerinin konforunu arayacağım.

Deneyiminizi paylaştığınız için teşekkürler tam da duymak istediğim şey bu konfor meselesiydi yakıt sarfiyatının kışlık lastiklerde artması doğal demek ki 10mm. yanak değişiminin öyle çok fazla yakıta bir etkisi olamayacak gibi.

Yorum bağlantısı
Erol Yavuz
48 dakika önce, Gencay Bengli yazdı:

Aracın tavsiye ettiği ebatların dışına fazla da çıkmamak kaydı ile ( %3) konfor performans dersen Michelin ya da Conti , dayanıklılık dersen Bridgestone , Goodyear olabilir. 

Forumda bu markaların kullanıcıları mevcut lastiklerin artılarını eksilerini çok rahatlıkla söyleyebilirler.

Bende jant16 olduğu için lastik fiyatları uçuktu. Bende Bfgoodrich diye Michelin grubundan bir lastik tercih ettim. Hem yazlık hem kışlık olmak üzere lastikleri sıfırladım. Her iki ürün tipinden de oldukça memnunum . 

Saygılarımla

Hocam üzerinde gelen lastikler 195 50 15 kapı içi değerlerde 195/60/15 var ancak 185/60/15 takmak istiyorum diyelim değişim yüzdesi 4,4 çıkıyor şimdi bu lastiği takmak güvenlik açısından ne kadar riskli olur sizce ?

Yorum bağlantısı
Gencay Bengli
On 25.03.2017 at 12:28, Erol Yavuz yazdı:

Hocam üzerinde gelen lastikler 195 50 15 kapı içi değerlerde 195/60/15 var ancak 185/60/15 takmak istiyorum diyelim değişim yüzdesi 4,4 çıkıyor şimdi bu lastiği takmak güvenlik açısından ne kadar riskli olur sizce ?

Şimdi konuyla ilgili net bilgiye sahip değilim. Lastik araç için en önemli parçalardan bir tanesi kafamıza göre ebatlarda oynama yapmak aracın anatomisine aykırı olabilir.Bu noktada en temiz bilgi %3lük değişim oranı. Ben sizin yerinizde olsam bu oranın dışına çıkmazdım. 

Lastik konusu geniş bir yelpaze. Ürün gamı çok geniş hal böyle olunca da lastik alımlarında tüketiciler ince eleyip sık dokuyor özellikle de jant 16 ve üzeri olursa.

Yorum bağlantısı
Fatih Duru
(düzenlendi)

Sahibinden de bi ilanda fiestanin lastiği büyük gibi geldi. Sordum 185 60 15 dedi. Galeiriciydi ama o yüzden hiç detay sormadım. Yeni olsa 4 lastik yeni. diye yazardi galerici sonuçta pas geçmez böyle biseyi. Eskiyecek kadar kullanıldıysa çok sorun olmayabilir diye düşünüyorum. Ama o konfor farkedicek kadar artar mi tek sorum bu :)

tarihinde Fatih Duru tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Gencay Bengli
12 saat önce, Fatih Duru yazdı:

Sahibinden de bi ilanda fiestanin lastiği büyük gibi geldi. Sordum 185 60 15 dedi. Galeiriciydi ama o yüzden hiç detay sormadım. Yeni olsa 4 lastik yeni. diye yazardi galerici sonuçta pas geçmez böyle biseyi. Eskiyecek kadar kullanıldıysa çok sorun olmayabilir diye düşünüyorum. Ama o konfor farkedicek kadar artar mi tek sorum bu :)

Bende 16 jant var. Ford 195 45 16 takabilirsin demiş. Ama yanak 45 olduğu için konfor dip yapmış. O da yetmemiş çukurlara sert düşersen jant eğrilme sorunu ortaya çıkmış. Ben yanağı 45ten 50ye çıkardım %3ü biraz geçtim ama dediğim gibi olumsuz anlamda bir şey hissetmedim. 

Benim sana tavsiyem Michelin lastik alabilirsin. 185*60*15 jant 15 olduğu için uygun fiyata da bulursun.

Ardından Yokohama  ya da Bridgestone önerebileceğim güvenilir kaliteli lastikler.

Yorum bağlantısı
Murat Demir
15 saat önce, Fatih Duru yazdı:

Fatih Bey ,arkadaşımın birisi fiesta 2013 modelde kışlık 185/60/15 aldı.Ve şimdi yazlığa geçince 195/50/15 aldı.Kışlık Michelin yazlık conti.Ve kullanıcı yorumu şu,kesinlikle 185/60/15 olan süspansiyon konforu açısından daha iyi.Fakat dönüşlerde her an araba savrulacakmış gibi hissediyordum diyor.195/50/15 lastikte ise kasisi vs.daha çok hissediyorum diyor.Fakat yol tutuşu olarak çok daha iyi diyor.Savrulma hissi yaşamadım diyor.Ayrıca yere daha çok bastığı için sanki direksiyonu daha zor dönüyor diyor.Ama 195 olanda sıfır araca biniyormuşum gibi hissettim diyor.

Son olarak tercihin hangisi dediğimde kışın 195/50/15 dedi yazın 185/60/15 dedi.Nedeni ise aracın kışın daha çok yere basması gerektiğini düşünüyorum diyor.

Yorum bağlantısı
Fatih Duru
1 saat önce, Murat Demir yazdı:

Fatih Bey ,arkadaşımın birisi fiesta 2013 modelde kışlık 185/60/15 aldı.Ve şimdi yazlığa geçince 195/50/15 aldı.Kışlık Michelin yazlık conti.Ve kullanıcı yorumu şu,kesinlikle 185/60/15 olan süspansiyon konforu açısından daha iyi.Fakat dönüşlerde her an araba savrulacakmış gibi hissediyordum diyor.195/50/15 lastikte ise kasisi vs.daha çok hissediyorum diyor.Fakat yol tutuşu olarak çok daha iyi diyor.Savrulma hissi yaşamadım diyor.Ayrıca yere daha çok bastığı için sanki direksiyonu daha zor dönüyor diyor.Ama 195 olanda sıfır araca biniyormuşum gibi hissettim diyor.

Son olarak tercihin hangisi dediğimde kışın 195/50/15 dedi yazın 185/60/15 dedi.Nedeni ise aracın kışın daha çok yere basması gerektiğini düşünüyorum diyor.

Peki 195 60 15 yazlık yapsak. İzmirde yaşıyorum kışlık lastiğe ihtiyaç duymuyorum. Bu şekilde yanak 185e göre biraz daha kalın olur konfor artar yol tutuş sabit kalır. Tek noksan yakıt artışı mi olur? Yoksa arabam halsizlesir mi? 

Yorum bağlantısı
Murat Demir
16 saat önce, Fatih Duru yazdı:

Peki 195 60 15 yazlık yapsak. İzmirde yaşıyorum kışlık lastiğe ihtiyaç duymuyorum. Bu şekilde yanak 185e göre biraz daha kalın olur konfor artar yol tutuş sabit kalır. Tek noksan yakıt artışı mi olur? Yoksa arabam halsizlesir mi? 

Sadece yakıt artışı gibi olur diye düşünüyoruz.

Yorum bağlantısı
Erol Yavuz

Hangi lastikçiye gittiysem ebat değişimi önermedi bende bu mevzudan sıkılıp orjinal ebat continental premium contact 5 alıp geçtim lastiğin yol tutuşu çok çok iyi yakıt sınıfı E olmasına rağmen kışlıkları çıkarınca ortalama 4.7'den 4.1'e düştü ses ve sarsıntı bir miktar azaldı şimdilik memnunum ama bu ebatta asıl istediğim lastik eco contact 5'di bir anlık kararla pre c. 5 aldım hayırlısı diyelim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serhat Mirkelam

Bugun 4 lastık aldım sıfır

195-50-15 petlas

740 tl toplam fıyat... Daha oncede petlas kullandım memnunum

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

orjinal ebattan sapmaman en iyisi olmuş, lastiklerin hayırlı olsun, bir süre sonra ne marka olursa olsun sertleşiyor lastik, ondan sonra geriye sertleştiği halde yol tutuş ve dayanıklılık kalıyor, ben bizim ülkeye ve iklime en uygun lastik olarak 1986 dan beri sürekli lastik değişip kullanan birisi ve gören bir kişi olarak öyle yada böyle sonuçta Good Year da karar kıldım, şuan Efficient Grip Performance lastikler var, yeterli zaten araba fiesta, st turbo vs. farketmez normal araba spor değil, 195-50-15 2 seneyi geçti biraz sertleşme var doğal olarak, geçen zorlama testimi yaptım ve geçti, gerçi her uzun yolda zorlarım :) aşınma çok az, bayada yol yaptım, uzun vadede konfor kaybı hepsinde var, geriye kalanlara bakarsan bence GY lastikleri gözardı etme, hamuru bizim memlekete ve tırt yollarımıza en uygun lastiklerin başında bu gelir bence...

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Demir
On 01.04.2017 at 13:49, Erol Yavuz yazdı:

Hangi lastikçiye gittiysem ebat değişimi önermedi bende bu mevzudan sıkılıp orjinal ebat continental premium contact 5 alıp geçtim lastiğin yol tutuşu çok çok iyi yakıt sınıfı E olmasına rağmen kışlıkları çıkarınca ortalama 4.7'den 4.1'e düştü ses ve sarsıntı bir miktar azaldı şimdilik memnunum ama bu ebatta asıl istediğim lastik eco contact 5'di bir anlık kararla pre c. 5 aldım hayırlısı diyelim.

Erol Bey ne kadara aldınız?

Yorum bağlantısı
Baha Kanberoğlu
On 02.04.2017 at 02:26, Serhat Mirkelam yazdı:

195-50-15 petlas

Güle güle kullanın. Bende bu parayı istemeyerek vereceğim bu yaz :(

Yorum bağlantısı
Serhat Mirkelam
On 05.04.2017 at 00:30, Baha Kanberoğlu yazdı:

Güle güle kullanın. Bende bu parayı istemeyerek vereceğim bu yaz :(

Mecburen :D

Yorum bağlantısı
Ali Kılıç3
On 02.04.2017 at 02:26, Serhat Mirkelam yazdı:

195-50-15 petlas

Serhat abi Petlas'ın hangi modelinden aldın.Benim de değiştirmem gerekiyor lastikleri :)

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Erol Yavuz
On 03.04.2017 at 10:26, Murat Demir yazdı:

Erol Bey ne kadara aldınız?

Kusura bakmayın cevap biraz geç olacak 

Lastikleri İskitler Continental bayisi olan Kendirli'den 800TL'ye aldım.

Ancak bu bayiyi kesinlikle tavsiye etmiyorum bana altı taksit yaptığını söyledi bu şekilde almaya karar vermiştim ancak daha sonra iki taksit yaptığını farkettim.

Arayıp durumu söylediğimde saçma sapan cevaplar verdi çözüm yolu üretemedi. Üstelik ücret tahsis edildikten sonra pazar günü olduğunu söyleyerek fatura ve yol yardımını hafta içi verebileceğini söyledi ancak işim nedeni ile uğramaya fırsatım olmadı arada kaynayıp gitti. Üstelik bildiğin tüccar kafası var müşteri odaklı bir satıcı değil.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...