İçeriğe Yönlendir

Rötuş nasıl yapılır ?

Bekir Memur

Recommended Posts

Bekir Memur

Aracımın bazı kısımlarında ancak rötuş ile giderilebilecek çizik ve boya deformasyonları var.

Rötuş için en uygun boyayı nereden bulabilirim?

hangi malzeme ve araçlar gerek?

Rötuşu nasıl yapmalıyım ?

Yorum bağlantısı
Ayhan Asil

Sağ veya sol aynanın dış kapağının içerisinde boyanızın kodu yazılı olacak, doğru boyayı alıp uygun bir fırça ile yapılabilir ancak çok büyük ustalık gerektirir.

Yorum bağlantısı
Okan Tansel

Rötuş da boya yapıldın  da hala orada derinlik varsa yani eliniz takılıyorsa vernik rötuşuyla vernik kalınlığına getirilir ve pasta ve cila on numara olur.

rötuş kişi yetene bağlı genelde ince okullarda kullandığımız sulu boya fırçalarıyla yapılıyor. lakin bunun o kalınlıkta sünger fırçalarla da yapıldığını biliyorum .yapılacak yeri etrafı tahribat etmeden ince su zımparasıyla hafiften temizlenir astara kadar çizildiyse dış boya rengi ve vernik rötuşu, yok saça kadar indiyse çizik astar ,dış boya rengi ,ve vernik rötuşu yapılır diye biliyorum . oto boyacıların da araç renginize en uygun rengi temin ede bilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Furkan Tanrıveren

abi ilk başta sanayiye gidip orda aracın koduna göre rötuş boyası yaptırması gerekmiyor mu adamlar şimdi rötüş boyasını bilgisayar üzerinden ayarlayıp veriyormuş. Rengide hemen hemen tutuyormuş.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Arabayı boyayan tabancadan alıp ta fırça ile sürün. Renk ve şekil mutlaka ayırt edilir

Yorum bağlantısı
Erol Güven

El beceriniz biraz zayıfsa hiç bulaşmayın bir kaportacıya gidin onlar halleder.

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Araç metalik ve açık renk ise sonuç sizi tatmin etmez.

Siyah renk ise şanslısınız.

Yorum bağlantısı
Ömer Türkşanlı

Opak daha iyi sonuçlar verebilir ama metalik zor iş

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
(düzenlendi)

Opak boya her zaman daha iyi sonuç verir, 2011 deki çalışmam, arşivden bişeyler bulurum ihtiyaç olursa(işyerinden tam ekleyememiş olabilirim)

Resimm057.jpg

Resimm058.jpg

Resimm059.jpg

Resimm063.jpg

Resimm064.jpg

Resimm060.jpg

Resimm062.jpg

Resimm065.jpg

Resimm066.jpg

tarihinde Köksal Yılmaz tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Bekir Memur

boyayı aldım arka bağaj içinde bir yerde deneme yaptım bakayım kuruyunca nasıl olacak

zımpara olarak kaçlık alayım ve son temizlik için herhangi bir pasta yeterli olurmu

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Zımpara biraz tecrübe istiyor, mümkünse tasirmadan rötuş yapıp o şekilde bırakın. Pasta da makine ile uygulanmalı ;)

Yorum bağlantısı
Metin Arslann

2000 zımpara al.Üzerine pastaya gerek yok sulu yap fazla bastırmadan yap ve üzerine cila uygula.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...