İçeriğe Yönlendir

Mondeo III - Motoru ve Sürücü Kabini Hep Soğuk Mondeo'lar Buraya

Mustafa Liman

Recommended Posts

Mustafa Liman
(düzenlendi)

Kışın bir türlü motorunu ısıtamayan, kalorifer ısıtsın diye rampa kollayan, orada ısınan motoru da aynı rampanın inişinde soğuyan MK3 mondeo sahipleri.

Üç defa değişen termostat ve defalarca alınan havaya rağmen üç yıldır aracımda ısınma sorunları vardı.

Sonuç olarak bir kaç yabancı sitede de gördüğüm son seçeneği denemeye karar verdim. Yağ soğutucusuna bağlı olan su devresindeki termostatın kodunu buldum. Bu termostatın benzeri transit 184 motorunda da var fakat aynı değil ve onu kullanırsanız motor sıcaklığı yine 70 dereceyi geçmiyor. Ayrıca onun rengi gri, bizimki siyah.

Parça kodu XS7Q 6L635 AA

Sökme ve takma sırasına göre görseller.

DSC_1278_zpsvzfl8xio_edit_1490137779958_

DSC_1276_zpsvw4tpvwd.jpg

DSC_1277_zpsspvtne23.jpg

DSC_1278_zpsvzfl8xio.jpg

Benden önceki ustanın üzerinde bıraktığı, termostat taklidi yapan boru.

DSC_1282_zpssgi1sls6.jpg

Yeni termostat ve çıkan parça yan yana.

DSC_1283_zpsoxcsc6fq.jpg

Termostat yuvasını öncekinden kalan silikon atıklarından temizledim.

DSC_1286_zpsf11ruzjd.jpg

Montaj sonrası.

DSC_1287_zps28bdkvpi.jpg

Ve işlemi tersinden topladım.

DSC_1289_zpsfeagsyfw.jpg

Eksilen antifirizi tamamladım ve aracı çalıştırdım. Ilk defa rolantide motor sıcaklık göstergesini 90 derecede gördüm, üzerine 30 km kadar karma trafikte yol yaptım.

Sonuç.

Mutlu son [emoji4]

tarihinde İnan Çınar tarafından düzenlendi
  • Beğen 24
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ersin Alan

Elinize sağlık aslında sorun araçlarda kronik arıza vs olması değil ülkede işini bilen ve yapabilen usta Servis vs olmaması bildikleri sadece yağ su filtre değiştirmek onu bile hakkıyla belkide yapamıyorlar hep ülkenin bozuk yollarını tozlu topraklı yollarını suçluyoruz avrupada milyon km lere dayanan sorunsuz araçlar ne hikmetse bizde 100 300 arası motor yaptırıyor herneyse konu saptı ama malesef birkısmını tenzih ediyorum fakat çoğu iş bilmez sanayi ustalarından o kadar çok yıldım ki kusura bakmayın 

Tekrar elinize emeğinize sağlık inşallah sorun çıkarmaz tekrardan 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ersin Alan

Şimdi baktım bu koddaki ürün 140 tl uygunsa bir parça kışa girerken denemek lazım 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Yazık, üzülüyorum yaa :D beğenmediğin benim takada hava 4 derecenin altındaysa suyu ısıtan ısıtıcı var 5 dk da hazır miss :D

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Liman
Elinize sağlık aslında sorun araçlarda kronik arıza vs olması değil ülkede işini bilen ve yapabilen usta Servis vs olmaması bildikleri sadece yağ su filtre değiştirmek onu bile hakkıyla belkide yapamıyorlar hep ülkenin bozuk yollarını tozlu topraklı yollarını suçluyoruz avrupada milyon km lere dayanan sorunsuz araçlar ne hikmetse bizde 100 300 arası motor yaptırıyor herneyse konu saptı ama malesef birkısmını tenzih ediyorum fakat çoğu iş bilmez sanayi ustalarından o kadar çok yıldım ki kusura bakmayın 

Tekrar elinize emeğinize sağlık inşallah sorun çıkarmaz tekrardan 

Şimdi baktım bu koddaki ürün 140 tl uygunsa bir parça kışa girerken denemek lazım 

İsmi lazım değil bazı servisler bile bu termostattan habersiz malesef, haklısınız. Parçanın orjinali 140 - 160 tl arasında piyasada. Asla yan sanayi kullanmayın lâkin sonunda yine orjinale dönmek zorunda kalırsınız özellikle bu parçada. Bir de yukarıda belirttigim benzer ürüne dikkat.
Teşekkürler.

Yazık, üzülüyorum yaa [emoji3] beğenmediğin benim takada hava 4 derecenin altındaysa suyu ısıtan ısıtıcı var 5 dk da hazır miss [emoji3]

Bebe biz çay makinesine bilmiyoruz ki [emoji6]
Bir ara gel de tank ile gezdireyim seni.
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Hayrettin Bahadir

Soğuk memleketlerde yaşıyorsanız suç kimin? Hemen Mondeo'ya çamur atmayın. Gidin güneye taşının, İzmir'e gelin.

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

Mustafa bey antifrizi eklerken 1/1 mi kullandınız. Bu soğutma suyu kaçmasın diye oraya bir yere kap koysak sonra geri koyabilir miyiz acaba.

Bir de o enjektörleri olduğu kısımda bir parçayı sökmüşsünüz onu sökmesek yapamaz mıyız?

Yorum bağlantısı
Murat Birinci

Mustafa Bey reklam olmaz ise ürünü aldığınız linki paylaşır mısınız?

Teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Mustafa Liman

Soğuk memleketlerde yaşıyorsanız suç kimin? Hemen Mondeo'ya çamur atmayın. Gidin güneye taşının, İzmir'e gelin.

Az kaldı o da olacak. Ama gelince şikayet etmek yok.

Yorarım [emoji23]

Mustafa bey antifrizi eklerken 1/1 mi kullandınız. Bu soğutma suyu kaçmasın diye oraya bir yere kap koysak sonra geri koyabilir miyiz acaba.

Bir de o enjektörleri olduğu kısımda bir parçayı sökmüşsünüz onu sökmesek yapamaz mıyız?

Araçta her zaman %100 antifiriz kullanıyorum. Aşağıya bir kap koyarsanız dökülen antifirizi tekrar bir ince süzgeç ile geri kullanabilirsiniz. Toplam sökeceğiniz cıvata sayısı üç zaten. İki tane 10 bir tane 8 cıvata. O parça kolayca çıkıp arkaya katlanıyor. Gözünüzü korkutmasın.

Mustafa Bey reklam olmaz ise ürünü aldığınız linki paylaşır mısınız?

Teşekkürler.

Reklamdan anlamam, ağalar beğenmezse kaldırır link aşağıda [emoji16]

http://www.fordtoptancisi.com/index.php?do=catalog/product&pid=5949

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

Peki sizdeki motor hiç mi 90 olmuyordu yani sıkışık trafikte falan. Benim kalorifer canavar gibi ısınıyor. Ama motorum sadece dur kalk trafikte 90 oluyor. Otobanda hep 70.

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan
53 dakika önce, Mustafa Liman yazdı:

Bebe biz çay makinesine bilmiyoruz ki emoji6.png
Bir ara gel de tank ile gezdireyim seni.

POehh tankmış her tarafı boyalı, hiç bir yeri çalışmıyor tanklık yanı sadece sacııı o da kilosu 40 kuruştan alırım :D

6 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Aferim, beni dinledin ve mutlu sona ulaştın

Yarım saatin var beni dinle ve ocakbaşına gel

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hayrettin Bahadir
Bir saat önce, Mustafa Liman yazdı:

Az kaldı o da olacak. Ama gelince şikayet etmek yok.

Yorarım emoji23.png

Ben o tarihlerde Yunanistan'da olucam cınım ;)

Yorum bağlantısı
Mustafa Liman
1 dakika önce, Harun Kocaçalışkan yazdı:

Peki sizdeki motor hiç mi 90 olmuyordu yani sıkışık trafikte falan. Benim kalorifer canavar gibi ısınıyor. Ama motorum sadece dur kalk trafikte 90 oluyor. Otobanda hep 70.

Benimki en fazla dur kalk trafikte ve rampalarda 90'ı görüyordu ama biraz hızlanınca sıfıra kadar düşüyordu. Ayrıca 30 km de gitsem kalorifer ısıtmıyordu. Sadece rampalarda ve şehir içinde ısıtır gibi oluyor ama asla tam sıcak üflemiyordu. Çıkan parçaya bakarsanız zaten içi boş bir boru olduğunu görürsünüz.

11 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Aferim, beni dinledin ve mutlu sona ulaştın

Çok pis söz dinlerim :D

5 dakika önce, Mert Yeldan yazdı:

POehh tankmış her tarafı boyalı, hiç bir yeri çalışmıyor tanklık yanı sadece sacııı o da kilosu 40 kuruştan alırım :D

Yarım saatin var beni dinle ve ocakbaşına gel

40 bini gönder, göndereyim cicim.

1 dakika önce, Hayrettin Bahadir yazdı:

Ben o tarihlerde Yunanistan'da olucam cınım ;)

Ne tesadüf. Ben de :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan
7 dakika önce, Mustafa Liman yazdı:

40 bini gönder, göndereyim cicim.

Öküz alırız o paraya

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ömer Türkşanlı

Güzel anlatım, sıkı tecrübe. Paylaşım için teşekkürler kütüphanelik bir bilgi daha

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Liman
2 dakika önce, Mert Yeldan yazdı:

Öküz alırız o paraya

Hemen göndereyim, lakin o euro ile, bir de vw ve sen dahil hepinizin yediğini bir haftada yiyor.

Uysaldır.

B%C3%BCy%C3%BCk-Kahverengi-Bo%C4%9Fa.jpg

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Mustafa Liman

Doğru ürün budur. Mondeo için.

web-3500-hlavni-termostat-oleja-ford-mal

Bu Transit 184 için olan ve termostat gövde içinde sürekli geçiş yapan 1mm lik bir kanalı var, o da ısıyı 70 derece üzerine çıkattırmıyor.

$_57.JPG

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Eline sağlık, bu arada %100 antifiriz kullanılmaz diye biliyorum, çabuk kaynar, donma derecesi düşük olur vs. yanlışmıyım...

Yorum bağlantısı
Mustafa Liman
4 dakika önce, Ali Cihangiroğlu yazdı:

Eline sağlık, bu arada %100 antifiriz kullanılmaz diye biliyorum, çabuk kaynar, donma derecesi düşük olur vs. yanlışmıyım...

Teşekkürler Ali,

Ben kaynatabilmek için üç yıl uğraştım :D zorla 90 ı buldum.

Bu arada 1994 Lada Samara dan beri tüm araçlarımda %100 kullandım. Hiç bu yönde bir sorun yaşamadım. Varsa bir teknik dayanağı ekleyelim buraya, kılavuz olsun.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Abi geçmiş olsun. Soğuk motorlu dizellere hayır! :p

7 dakika önce, Ali Cihangiroğlu yazdı:

Aynen, %100 antifreeze maalesef sorun çıkartıyor. Ancak misal, Renault seyreltilmiş antifreeze kullanır. Yani serviste eklenen antifreeze'in üzerine su eklemeniz gerekmez.

1 dakika önce, Mustafa Liman yazdı:

Teşekkürler Ali,

Ben kaynatabilmek için üç yıl uğraştım :D zorla 90 ı buldum.

Bu arada 1994 Lada Samara dan beri tüm araçlarımda %100 kullandım. Hiç bu yönde bir sorun yaşamadım. Varsa bir teknik dayanağı ekleyelim buraya, kılavuz olsun.

Bunu @Çağlar Bayur abi anlatır şimdi. Daha yeni anlattı bana bu yönde yaşanan bir sorunu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Liman

%100 dediğim zaten kendiliğinden seyreltilmiş olan Sani, su eklemiyorum, onu demek istedim. Tamamı o.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...