İçeriğe Yönlendir

Mondeo El Freni İkaz Lambası Hk.

Özgün Önder

Recommended Posts

Özgün Önder

Arkadaşlar,

Şirket arabası kullandığım için otoparktan çok fazla çıkartmadığım Mondeo'mu bugün kullanmam gerekti.

Aracı yaklaşık 2 haftadır falan hiç çalıştırmamıştım, marşa bastım ve araç sorunsuz çalıştı. Hava 2 derece civarında ve soğuktu. Şu an Niğde'de ikamet ediyorum ve aracı kullanmadığım sürelerde -8 civarı sıcaklıkları gördük. Araç çok az öne doğru eğimli duruyordu, her zaman yaptığım gibi 1 dakika civarı motorun ısınmasını bekledim, vitesi R'ye aldım, ayağımı frenden çekmeden el frenini indirdim ve ayağımı yavaşça frenden çektim, araba kendini geriye atmaya çalıştı, biraz gaz verdim hafif bi tık sesi geldi ve araç geri geri gitmeye başladı.

Sonra bir baktım ki el freni ışığı sönmemişti, aracı düzelttim, el frenini çektim, geri indirdim ikaz lambası değişmedi. El freninin tutup tutmadığını denedim, örneğin frene basarak el frenini çektim, vitesi D konumuna getirdim, ayağımı frenden çektim ve araç kendini zorladı ancak el freni tuttu ve hareket etmedi. 15 km civarı iş yerine geldim yolda da sönmedi, yokuş aşağı bir yerde el frenini çekili bıraktım araç sabit durdu.

Yani kısacası el freninini çekince aracı tutmasında bir sıkıntı yok, indirdiğimde arabanın gidişinde herhangi bir sıkıntı yok ancak el freni lambası sönmüyor.

Sebebini bilen usta kişiler yardımcı olursa sevinirim ve durumun aciliyetine göre Niğde'de baktırmaya çalışırım. Aksi halde Ankara'ya gidene kadar (aracı sürekli Tuncay Usta'ya götürürüm) yaklaşık 2 hafta falan araç böyle kalacak ve Ankara'da baktıracağım.

İlginiz için teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk
Arkadaşlar,

Şirket arabası kullandığım için otoparktan çok fazla çıkartmadığım Mondeo'mu bugün kullanmam gerekti.
Aracı yaklaşık 2 haftadır falan hiç çalıştırmamıştım, marşa bastım ve araç sorunsuz çalıştı. Hava 2 derece civarında ve soğuktu. Şu an Niğde'de ikamet ediyorum ve aracı kullanmadığım sürelerde -8 civarı sıcaklıkları gördük. Araç çok az öne doğru eğimli duruyordu, her zaman yaptığım gibi 1 dakika civarı motorun ısınmasını bekledim, vitesi R'ye aldım, ayağımı frenden çekmeden el frenini indirdim ve ayağımı yavaşça frenden çektim, araba kendini geriye atmaya çalıştı, biraz gaz verdim hafif bi tık sesi geldi ve araç geri geri gitmeye başladı.
Sonra bir baktım ki el freni ışığı sönmemişti, aracı düzelttim, el frenini çektim, geri indirdim ikaz lambası değişmedi. El freninin tutup tutmadığını denedim, örneğin frene basarak el frenini çektim, vitesi D konumuna getirdim, ayağımı frenden çektim ve araç kendini zorladı ancak el freni tuttu ve hareket etmedi. 15 km civarı iş yerine geldim yolda da sönmedi, yokuş aşağı bir yerde el frenini çekili bıraktım araç sabit durdu.

Yani kısacası el freninini çekince aracı tutmasında bir sıkıntı yok, indirdiğimde arabanın gidişinde herhangi bir sıkıntı yok ancak el freni lambası sönmüyor.
Sebebini bilen usta kişiler yardımcı olursa sevinirim ve durumun aciliyetine göre Niğde'de baktırmaya çalışırım. Aksi halde Ankara'ya gidene kadar (aracı sürekli Tuncay Usta'ya götürürüm) yaklaşık 2 hafta falan araç böyle kalacak ve Ankara'da baktıracağım.

İlginiz için teşekkür ederim.

Fren hidroliğini kontrol ettirin. Muhtemelen eksilmiş.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

O el freni ikaz lambası sadece el freniyle alakalı değil frenlerinizle alakalı bir sorun olduğunda da yanabiliyor. Mesela fren hidroliği seviyesi.

Öncelikle fren hidroliği seviyesini kontrol edin. Bu değilse el freninin altında bir anahtar mekanizması var. El frenini indirince o anahtar sayesinde ışık sönüyor. Oraya ulaşmaya çalışın. O anahtarı söküp kontrol etmeniz gerekebilir.

Yorum bağlantısı
Özgün Önder

fren hidroliğini nereden kontrol edebilirim acaba? kaputun altında birkaç tane yağ yeri var hangisi anlayamadım.

Yorum bağlantısı
Özgün Önder

Fren hidroliğinin yerini öğrendim, üzerine gittim dot4 hidrolik sıvısı aldım doldurdum ancak ışık yine sönmedi

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

hidrolik fazla ise geri çekin şırınga ile dökülmesin aşağı, boyayı yer.

Yorum bağlantısı
Özgün Önder
6 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

hidrolik fazla ise geri çekin şırınga ile dökülmesin aşağı, boyayı yer.

şırınga bulur bulmaz bunu yapacağım. 

İstanbul'da olduğunuzu gördüm, Niğde'de projemiz bitmek üzere, sanırım en az 4 yıl boyunca İstanbul'da olacağım bende.

Sizden avrupa yakasında Tuncay Usta gibi bir usta tavsiyesi rica ederim geldiğim zaman :)

Cevap için teşekkürler

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Haldun şenel

El freni ışığı balatalarla ilgili sıkıntı olduğundada yanar kontrol etmenizde fayda var balata sağlamsa bitti uyarısı vermesini sağlayan bir kablo var ya sol öndeki ya sağ öndeki balatada onun soketi gevşemiş yada oksitlenmiş olabilir

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Özgün Önder

haftaya Ankara'ya gittiğimde arabayı nihayet ustasına götüreceğim bakalım ne diyecek :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...