İçeriğe Yönlendir

Focus 2 - Garnı Ağrıyan Fogus

Uğur Şahinbaş

Recommended Posts

Uğur Şahinbaş

Selamlar. Herkese hayırlı işler.

Vaktiyle çekiş problemli aracımda turbo borularından biri patlamış yenilemiştim.

(Bu olaydan önce yaklaşık 3 full depo mazotu, indirimli ama kalitesi fena olmayan bir akaryakıt istasyonundan almıştım.)

Motorda kayışlar tarafından da vuvvv diye bir ses nüksetmişti. Hortum değişti ses kaldı. Çekiş ise fazla gaz verince gidiyor tabi ama bu aracın emsalleri daha kolay gidiyor.

Yağdan filtreden dedik bunlar yenilendi. Motor rahatlamadı devirlenirken zorlanma var gibi. Bir de ani gazda şakırdama sesi eklendi.

Triger ve elemanları dedik triger devirdaim gergileri V kayış ve gergisi yenilendi. Sesler kaldı ani gazda şakırtı kaldı. Psikolojik midir bilmem sanki daha iyi gider oldu ama biraz zaman sonra vazgeçti.

Baskı balata, volant, bilya zamanı geldi dedik ondandır onları da yeniledim. Şanzıman yağı da yenilendi. Şanziman takozu gitmişti o da yenilendi. O gün çok güzel ivmelenmeye başladı ama sesler gene varolarak.

Triger tarafından gelen sesler için trigeri tekrar açtırıp hafif gergin olan kayış gergisi tam milim ayarına alındı kapatıldı. Viuuuvv sesi ve lukur lukur olan bir ses hiç değişmedi. Hafif gazda ve 1.vites düşük hızda triger muhafazadan lukurtu geliyor dururken de giderkende. İnleme ağlama sesi gibi ses araç dururken gaz verince artıp bırakınca azalıyor. Yolda giderken vitesteyken ses var debriyaja basınca ağlama sesi yok oluyor vitese binince başlıyor viiuuvv diye ötmeye. ( kulak verince adını yeni öğrendim mazot pompası civarı ses artıyor. Triger gergin değil tam ayarında. Mazot pompasından bu ses çıkar mı? )

Turboda sorun olmadığı netleşti borularda kaçak yok. Egzozdan siyah duman atma yok. Değişecek şeyler değişti. Durur halde bile devir basınca motorda zorlanma var. Gaza çok hafif dokununca tepkime yok motor sesi harici sesler çıkıyor.

Yetkili servis de diyor ki normaldir. Biz de tabi kullanıyoruz böyle. Benzer km model focusa biniyorum onda bu tip şeyler yok. Gayet güzel motor sesi güzel hızlanma güzel devir alma...

Herkese hayırlı sohbetler...

Yorum bağlantısı
Misafir

Herşeye bakılmış ama enjektörler? Şakırdama sesi enjektör ihtimalini getirdi aklıma

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

senfnoi orkestrası gibi

gazdan kesince viteste giderken de vuv sesi var mı?

selenoid valfi değişti mi?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Uğur Şahinbaş
Herşeye bakılmış ama enjektörler? Şakırdama sesi enjektör ihtimalini getirdi aklıma

Sırasıyla gidiyorum bakalım enjektörler de sorun olsa duman olayı olmaz mıydı
Yorum bağlantısı
Misafir

İşiyorsa olur, ama dozajı farklı da olabilir. Bence bakılmalı, ayrıca Çağlar abinin dediklerine de dikkat etmek lazım

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

her duman enjektör olmaz her enjektör illa duman atmaz :D şakırtı için ben de enjektör derim. çekiş kaybı na sleenoid valf.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Uğur Şahinbaş
senfnoi orkestrası gibi
gazdan kesince viteste giderken de vuv sesi var mı?
selenoid valfi değişti mi?

Selenoidi değişmedik ama onu da değişecektim aracı biraz kullanayım dedim. Yüksek süratte yol sesi bastırıyor ama 0-60 kmlerde o vuv sesi var sürekli. Debriyaja basınca anında gidiyor debriyajı az az bırakıyorum kavrama olurken başlıyor inlemeye. Boşta gaz verirce de gaza göre artıyor azalıyor. Rolantide vuvv sesi yok.
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

o ses debriyaj bilyası tarifif, baskı balata zamanı değişen parça

Yorum bağlantısı
Uğur Şahinbaş

1c8cb08708ad790dd6fe277cda349018.jpg
Triger gergisi en son bu halde ayarlanıp bırakıldı Çağlar abi

o ses debriyaj bilyası tarifif, baskı balata zamanı değişen parça

O da yeni abi değişti baskı balatayla. Motora kulak verince triger bölümünde ses artıyor. Yankı mı oluyor acaba
Yorum bağlantısı
Uğur Şahinbaş
İşiyorsa olur, ama dozajı farklı da olabilir. Bence bakılmalı, ayrıca Çağlar abinin dediklerine de dikkat etmek lazım

Her şey patlak turbo hortumunu farketmeyip motorda kurum vardır açılır hesabı uzun zaman gitmeyen araca yüklenmekle başladı...
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

sesin tarafı belli ise bilya da elendi. dinlemek lazım motor başında rutin bir arıza değil? yükten kesince kesilmesi de ilginç oldu bu durumda

Yorum bağlantısı
Uğur Şahinbaş
her duman enjektör olmaz her enjektör illa duman atmaz [emoji3] şakırtı için ben de enjektör derim. çekiş kaybı na sleenoid valf.

Bunları servis neden demiyor acaba? Bilgiler için teşekkür ederim abi eyvallah.
Ilk önce selenoidi mi halledelim?
Yorum bağlantısı
Uğur Şahinbaş
sesin tarafı belli ise bilya da elendi. dinlemek lazım motor başında rutin bir arıza değil? yükten kesince kesilmesi de ilginç oldu bu durumda

Trigeri değişmemişken ustalar eski trigerden gelir öyle sesler dediler gergiden de olur deyince onlar değişti. Bu sefer de gergin taktılar ses geliyor dendi başka yerde açtırıp gerginliği ayarlattık sonuç aynı. V kayışı iptal ederek dinledik V gergisi değişerek dinledik aynı ses. Kulağı dayadık etraflıca dinledik triger üst muhafaza kapağının arkasından geliyor. Bu sesin motorun çalışmasıyla alakasını ben anlamıyorum tabi.
1750 devirde gelen bir hissedilir çekiş artışı var mı?

Birden yapıştırıyordu şimdilerde ara ara iyi gidiyor. Bazen tık gibi atıyor firlaması daha kısa sürüyor.

Bir video çekip paylaşacağım inşallah.

Yorum bağlantısı
Uğur Şahinbaş

Bu turbo iç pervanelerinin yüksek hızda çıkardığı ses turbo bozulmaya başladı herhalde. Benim araçta bu ses yok. Turbomdan ince ve keskin normal turbo sesi çıkıyor.

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Bu vuuuv sesini geçen bir facebook grubunda focus 3'lerden birinde duymuştum. Hatta tam yüklü haldeyken (4,5 kişi + full bagaj) yokuşta kalkarken benim arabada da 1 defa duydum. Şöyle bir şey mi?

Yorum bağlantısı
Uğur Şahinbaş

Yok bu ses değil video çektim paylaşıyorum. Son 30 saniyelerde dana net ses geliyor hem fokurdama lıkırtı gibi hafif gazla beraber çıkan ses var bir de ağlamaya benzer ses. Motorun değişik yerlerinde kamerayı gezdirdim. Sesin yoğun olduğu yer belli oluyor.
www.youtube.com/watch?v=E6jwdekKdh0

Yorum bağlantısı
Uğur Şahinbaş
Bana ses normal gibi geldi ama?

Sani abi öncesinde olmayan seslere taktım biraz. 01.47 snden sonra tam belli olan vızıldama sesi önceleri yoktu gaza göre artıyor azalıyor. Benzer focusta olmayan veya aracı ilk aldığım zamanlarda olmayan ses normal gelmiyor bana. [emoji17]
Yorum bağlantısı
Fatih Ozen

Banada normal gelmedı.

Kendı aracımla mukayese ettıgımde arac 115.km de bakımları tam bende böyle  bır ses yok.

Huzur bozucu bır ses ıns. Kısa surede fazla masraf acmadan çözülür.

Yorum bağlantısı
Uğur Şahinbaş
 Banada normal gelmedı.
Kendı aracımla mukayese ettıgımde arac 115.km de bakımları tam bende böyle  bır ses yok.
Huzur bozucu bır ses ıns. Kısa surede fazla masraf acmadan çözülür.

Sinir bozuyor evet. Uzun yol yapınca o ağlama sızlanma sesi belaa
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

V kayışının bağlı bulunduğu dönen parçalardan biri olabilir mi? 

Bana daha çok plastik sürtme sesi gibi geldi gerçi. Umarım bulunur.

Yorum bağlantısı
Uğur Şahinbaş

V kayışını da kısa süreli çıkarılıp çalıştırdık. Gene ses var ki V kayış altta kalıyor biraz. Ses üstte. Ustalar trigere bağladılar onu da açtırdım gerginlik ayarlandı. Ustalar o olmaz diyor ama sanki mazot pompası sesi çıkarıyor. Orda bir o var dönecek parça. Kötü mazot illaki almışlığımız oldu ki 145.000'e kadar geçmişi müphem. Sonrası bizde.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...