İçeriğe Yönlendir

Mondeo V - Yandan Hasar Alan Mondeo ve Kopan Arka Teker

Tahir Ak

Recommended Posts

Mustafa Arıkan

Kopan kopsun kabin sağlam veya nasılsa kabinde bir şey yok gayet normal denmiş ama bu lastiğin başka bir durumda yüksek hızda fırlamayacağı anlamına gelmiyor. 

Bence hiç normal bir durum değil.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

hasarda kopma ile hızı nasıl bağdaştıracağız? açıklaması nedir

Yorum bağlantısı
Misafir

Bi defa kopan arka tekerlek, yani herhangi bir dönme durumu yok. Önden olsa rot kolu kopar vs teker kırılır en fazla içeriye girerdi. Rot kolları hasarı sönümlerdi. Arkadan ve yandan. Yani mondeo aldığı hasarı farklı yere aktaramamış ve tüm yük ona binmiş. Normal geldi bana

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Spin attınız toplama şansınız varken arka lastik takıldığı bir engelde koptu? 

Böyle bir kazada bu şekilde bir hasar normal iken lastiği kopması benim için anormal.

P00ZR9.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

bu bmw yandan nerye takılmış mı? yoksa gidip yandan düz bir yere mi çarpmış? diğer aracın fotosu var mı?

yine yeni yeniden. farı kırılmaz içindeki vefat edeblir, aracı nmarkası tanınmaz 5 kişi sağlam çıkabilir. rutini olmaz.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Bmw kendi ağırlığı ile darbe almış, Ford kendi ağırlığı ve kendinden bir mislinin ağırlığını almış. İyi bile hali

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
(düzenlendi)

Bmw sadece bir örnek. Hasara baktığınızda arka kapıya en az Mondeo kadar sert bir darbe almış. Ve lastiği kopmamış. Olması gereken bu bence.

Düşük hızlarda lastiğin kopması ile kopmaması arasında çok bi fark olmayabilir. Ama aynı şekilde bir kazada Mondeo'nun hızı daha yüksek olsaydı darbe anından sonra lastiğin kopması ile kopmaması arasında çok fark olacaktı. Çünkü aracı yolda tutmak zorundasınız. Ve bunu 4 tekeriniz varken daha kolay yaparsınız. 

tarihinde Mustafa Arıkan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi
Bir saat önce, Mustafa Arıkan yazdı:

Bmw sadece bir örnek. Hasara baktığınızda arka kapıya en az Mondeo kadar sert bir darbe almış. Ve lastiği kopmamış. Olması gereken bu bence.

Düşük hızlarda lastiğin kopması ile kopmaması arasında çok bi fark olmayabilir. Ama aynı şekilde bir kazada Mondeo'nun hızı daha yüksek olsaydı darbe anından sonra lastiğin kopması ile kopmaması arasında çok fark olacaktı. Çünkü aracı yolda tutmak zorundasınız. Ve bunu 4 tekeriniz varken daha kolay yaparsınız. 

Mustafa bey sizin verdiğiniz bmw örneğinde lastik kopmamış ama lastik yönü değişmiş bilmem farkındamısınız.O kopmayan lastik yüksek hızda direk aracın arkasını saçma sapan bir yere doğru spin attırır.Kopsa daha iyi kontrol bu hali ile kopan lastikli araçtan daha zor.Aracın arkası direk drift yapacak pozisyona gelmiş.

Mondeo lastik koptuğu halde ip gibi gitmiş spin bile atmamış daha ne olması gerekiyor anlamadım ki.Çok takıldınız kopma meselesine almazsınız modeo olur biter :)

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
7 dakika önce, Ahmet Türedi yazdı:

Mustafa bey sizin verdiğiniz bmw örneğinde lastik kopmamış ama lastik yönü değişmiş bilmem farkındamısınız.O kopmayan lastik yüksek hızda direk aracın arkasını saçma sapan bir yere doğru spin attırır.Kopsa daha iyi kontrol bu hali ile kopan lastikli araçtan daha zor.Aracın arkası direk drift yapacak pozisyona gelmiş.

Mondeo lastik koptuğu halde ip gibi gitmiş spin bile atmamış daha ne olması gerekiyor anlamadım ki.Çok takıldınız kopma meselesine almazsınız modeo olur biter :)

Ahmet bey olay benim Mondeo alıp almamam değil :)

Size normal gelen şey bana normal gelmedi. Olay bundan ibaret.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Bağımsız süspansiyon tam bağımsız olmuş. Sıkıntı yok

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Uğur Şahinbaş
Kopan kopsun kabin sağlam veya nasılsa kabinde bir şey yok gayet normal denmiş ama bu lastiğin başka bir durumda yüksek hızda fırlamayacağı anlamına gelmiyor. 
Bence hiç normal bir durum değil.

"Tank" alanların bazıları da araçlarını ikiye bölünmüş bulabiliyor. Bunlar da normal değil.
Yorum bağlantısı
Ümit Kaan
(düzenlendi)

Tekerlek kabine girmesin diye kendini bırakmış.?

tarihinde Ümit Kaan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Murat Atagenç

Güncel araçların sağlamlığı sadece yolcuları korumak. Araç sağlamlığına önem vermiyorlar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emrullah Aydoğdu

Lİnkten haber açıldığında transitin direk arka kapı ve teker bölgesine vurduğu anlaşılıyor. İnce bir sürtme gibi değil. Aynı zamanda yaralanan kişi de minibüsteki kişiymiş.

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Hiç bir kaza bir diğeri ile birebir olmaz. Her kaza kendi içinde değerlendilir, kıyas yapılırsa anlaşılmaz durumlar çıkabilir.

Mondinin durumu gayet normal bence. Çünkü olası. Tüm araçlar için, bir darbe ile arka tekerleğin (ya da ön) kopma ihtimali var mı, var. Burada o ihtimal gerçekleşmiş Araçların hızlarını bilemeyiz, çarpışma açılarını bilemeyiz. Belki mondi -mesela- yanlayarak geliyordu Tekerdir kopar, kapıdır yırtılır. Sağlamlık çürüklük bunlarla ölçülmez.

Çağlar kendini paraladı, her kaza konusunda aynı şeyleri yazmaktan..

" yine yeni yeniden. farı kırılmaz içindeki vefat edeblir, aracın markası tanınmaz 5 kişi sağlam çıkabilir. rutini olmaz."  Ç.B.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Cemal Cangöner

Benzer kaza 4 yıl önce başıma geldi. Hem de 80 km süratte. Önümde giden 5.20 BMW otoyola çıkan yayaya çarpmamak için ani fren yaptı. Kullandığım şirket aracı Linea ile frene basmama rağmen araç durmadı. BMW nin sağ arka tekerleğine - sol ön tekerleğimle çarptım.  Sonuçta BMW nin arka tekerleği kırıldı. Linea nın çamurluğu hasar gördü - şanzıman parçalandı :)

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

Bunlar bence tamamen kazaya bağlı. Benim mk3'ün sağ ön tarafına kamyon sürtmüştü. Arka tekerini de sağ ön tekerime vurmuştu. Benim sağ ön tarafta sadece amortisör eğilmiş başka da bir şey olmamıştı. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

O araçların hız neydi, 1,5 ve 2,5 tonluk iki araç çarpıştı esnada bir birlerine kaç ton güç uyguladı ?

İşim gereği çok kaza gördüğüm için bana hiç anormal gelmedi. Önemli olan yaşam alanıdır. şasi koparsa kopsun. 

Sonuçta o tekerleri tutan tabla, tablayı tutan 3 tane vida. Connect dingili gibi dingil yokki bunlarda.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tahir Ak
O araçların hız neydi, 1,5 ve 2,5 tonluk iki araç çarpıştı esnada bir birlerine kaç ton güç uyguladı ?
İşim gereği çok kaza gördüğüm için bana hiç anormal gelmedi. Önemli olan yaşam alanıdır. şasi koparsa kopsun. 
Sonuçta o tekerleri tutan tabla, tablayı tutan 3 tane vida. Connect dingili gibi dingil yokki bunlarda.. 

kavşakta geçerken size yeşil karşıya kırmızı yandı.
tabi yavaşlamadan siz de 80 90 geçiyorsunuz.yandan transit vurdu.
tekerin kopması güvenlik zafiyeti oluşturmaz mı yoksa mondeo ya kimse çürük demiyor sadece ortada pek olmaması gerekn bir durum var.
bu ve buna benzer kaç kaza gördünüz ve kaç aracın tekeri kopmuştu.bunları da söylerseniz daha net sonuçlar alabiliriz
Yorum bağlantısı
Ali Gök

çamurlukta nerdeyse hasar yok . çamurlağa hasar almamasının sebebi belkide darbe yeri direk lastiğe temas etmiştir . koparıp atmıştır

yada tekerleği zevk olsun diye sökmüşlerdir.

çamurluk hasar almadan lastiğin böyle kopması bana başka bişey düşündürmedi şahsen direk tekere darba almış .

hatta dikkatli bakılırsa marşpiyelle kopan tekerin çamurlukla bağlandığı yer göçmüş demekki direk darbe o bölgeden tekere gelmiş. gayet normal kopması

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...