İçeriğe Yönlendir

96 Model Aracın Trafiğe Çıkış Tarihi 2005?

Bekir Çelik

Recommended Posts

Bekir Çelik

Merhaba arkadaşlar/abiler.

Aracımı satıyorum. 5664'ten sorguladım, Trafiğe Çıkış Tarih: 2005. Bu nasıl olur? Yatmış mı araç onca sene anlamadım.

Satıcının verdiği bilgiler doğruysa ilk sahibi polis, aldığım şahısda araç 6 yıl kalmış. İlçeden çıkarmamış arabayı. Sonra da ben aldım. KM 104.000. Trafiğe çıkış tarihi doğruysa km normal.

Not: Km sorgulama da kalktı. TüvTürk'e gitsem km öğrenebilir miyim detaylı? Bunun için randevu sıra bekleme vs gerekmez değil mi?

Yorum bağlantısı
Yusuf Gerdan
(düzenlendi)

Araç çekme belgeli olabilir mi? Sadece bir tahmin herhangi bilgim yok :) Ya da plakası değişmiş olabilir mi acaba..

tarihinde Yusuf Gerdan tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ömer Türkşanlı

Yurtdışı girişli olma ihtimali yüksek, Tüvtürkteki kişinin vicdanına kalmış km sorgusu. Ayrıca 5664 de bazı araçların km bilgisi geliyor, bazısı gelmiyor...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Tescil tarihi ile trafiğe çıkış tarihini aynı zannedip, yanlış kayıt yapılmış olabilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Bekir Çelik
2 saat önce, Yusuf Gerdan yazdı:

Araç çekme belgeli olabilir mi? Sadece bir tahmin herhangi bilgim yok :) Ya da plakası değişmiş olabilir mi acaba..

Plakası il değişimi yok

Plaka değişimi yok

...yazıyor sorgulamada hocam.

Yorum bağlantısı
Bekir Çelik
1 saat önce, Ömer Türkşanlı yazdı:

Yurtdışı girişli olma ihtimali yüksek, Tüvtürkteki kişinin vicdanına kalmış km sorgusu. Ayrıca 5664 de bazı araçların km bilgisi geliyor, bazısı gelmiyor...

Km bilgisi komple mi kalktı? Ben 5664'ten kalkti saniyordum.

Km orijinal mi diye soruyorlar. Yalanci cikmak istemiyorum açıkçası.

Yorum bağlantısı
Bekir Çelik

Yanlış anlamadıysam, 2011'de LPG takılmış.

Yorum bağlantısı
Furkan Tanrıveren
Şimdi, Ömer Türkşanlı yazdı:

abi 5664den km bilgisi neden gelmez bi bilgin var mı

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ömer Türkşanlı
abi 5664den km bilgisi neden gelmez bi bilgin var mı

Yurtdışı girişli araçlarda ilk muayeneye kadar gelmez, harici ise 5664 maalesef kafasına göre takılıyor...
Ben 27.12.2016 da aldım aracı ve 5664 sorgusunda km bilgisi geldi.
İstasyona sormakta fayda var.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Tanrıveren
Şimdi, Ömer Türkşanlı yazdı:

Yurtdışı girişli araçlarda ilk muayeneye kadar gelmez, harici ise 5664 maalesef kafasına göre takılıyor...
Ben 27.12.2016 da aldım aracı ve 5664 sorgusunda km bilgisi geldi.
İstasyona sormakta fayda var.

abi 2 sene önce dayıma araç aldık 2 hafta önce 5664e mesaj attık hasar bilgisi geldi km gelmedi.Kafasına göre takılıyorlar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ömer Türkşanlı
abi 2 sene önce dayıma araç aldık 2 hafta önce 5664e mesaj attık hasar bilgisi geldi km gelmedi.Kafasına göre takılıyorlar.

Maalesef kafalarına göre takılıyorlar.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Artık km bilgisi sahibi olduğunuz aracın ruhsata ile başvurunca tuvturk tarafından paylaşabiliyormuş diye duydum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Tanrıveren
Şimdi, Serkan Toker yazdı:

Artık km bilgisi sahibi olduğunuz aracın ruhsata ile başvurunca tuvturk tarafından paylaşabiliyormuş diye duydum.

abi nerden para kazanacaklarını şaşırdılar

Yorum bağlantısı
Mustafa Çiçek

Ben ruhsatla gidip aracımın km bilgisini tüv den almıştım 2 yıl önce. En son duyumlara göre son muayene km veriliyormuş

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Çok kafaya takılacak bir husus değil, çünkü bu konuda çok yanlış uygulamalar görüyoruz.. 

1- Aracın gerçek trafiğe çıkış tarihi olabilir. 

2- Herhangi bir sebeple trafikten çekilmiş ve yeniden trafiğe dahil edilmiş ruhsat çıkarılmış olabilir.

3- Lpg işlenmiştir. tescilde sehven burayı da değiştirmişlerdir.

4- Plaka değişmiştir. Sehven bu kısım da değiştirilmiştir.

14 saat önce, Furkan TANRIVEREN yazdı:

Plaka ile sorgulama yapıldığında km bilgisi gelmez ise. Şasi ile tekrar sorgulandığında km bilgisinin geldiği çok oluyor. 

Amacı veya hata nedir bilmiyorum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Bekir Çelik

Bir de şase no ile sorgulayayım o halde. Benim için de önemli değil de, alıcı ile konuşurken kem küm etmek istemiyorum.

Yorum bağlantısı
Bekir Çelik

TÜVTÜRK'e gittim. Diyalog şöyle gerçekleşti.:

-Selamunaleyküm. Kolay gelsin. Ruhat sahibiyim, rica etsem km bilgisine bakabilir misiniz?

-Bakamıyoruz. TÜVTÜRK olarak km bilgisi vermemiz yasak.

-Nasıl? 5664'ten kaldırıldı diye biliyorum ama, TÜVTÜRK'ten öğrenebileceğimizi düşünmüştük.

-Hayır zaten TÜVTÜRK'ten öğrenilemediği için 5664'ten kaldırıldı.

Sonra yanlış anlamadıysam "Aracın  ilk sahibiyseniz bakabiliriz." manasında bir cümle kurdu. Ben de:

-Hocam ben aracı satacağım. KM bilgisinin doğruluğundan emin olmak isiyorum. Yalancı çıkmak istemem, dedim.

El-cevap: "-Zaten kimse sorgulatamaz, merak etmeyin." Güler misin ağlar mısın?

Biraz daha ısrarcı oldum:

"Hayır veremeyiz. Önceki araç sahibinin özeline müdahale olarak kabul ediliyor artık." dedi.

* * *

Çok söz söylenir bu duruma. O kadar öfkelendim ve dumura uğradım ki. Bunun mantıklı bir izahı olamaz. Düşüreyim o zaman km'yi, devlet beni kollasın. Namuslu vatandaş enayi oluyor yani bu durumda.

Artık ilan için arayanlara tok tok "KM orijinal kardeşim, istediğin yere baktır!" diyebilirim üst perdeden.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
2 dakika önce, Bekir Çelik yazdı:

TÜVTÜRK'e gittim. Diyalog şöyle gerçekleşti.:

Bu ülkede hakkıyla işini yapan herkes kaybediyor maalesef. Tecrübem bu yönde. Acı ama gerçek.

Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Yakın zamanda yaptırdığım muayenede, KM bilgisini alıp, muayene sonuç evrağına da yazmışlardı. Ne oldu da şimdi böyle bir uygulamaya gidildi? Bu uygulama zaten, KM bilgisi sahteciliğinin önüne geçebilmek için yapılmadı mı? İyi niyetli olduklarından emin değilim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...